آخرین مطالب ایران گلوبال

دن کوتز، مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا، در نشست «امنیتی آسپن» روز پنجشنبه ۲۸ تیرماه گفته است، ایران «بازیگر بدی» در عرصه بین المللی است. وی همچنین تاکید کرد، روسیه اراده و توان لازم برای مقابله اقدامات ایران در سوریه را ندارد.
بر اساس طرحی که سناتور تام کاتن روز پنج‌شنبه ۲۸ تیرماه به سنا ارائه کرد، در صورتی که شهروند آمریکا یا دارنده «گرین‌کارت» با انگیزه‌هایی سیاسی در ایران به زندان بیفتد، مقام‌های جمهوری اسلامی که در این موضوع نقش داشته‌اند تحریم می‌شوند و خانواده‌های این مقام‌ها نیز اجازه ورود یا ادامه حضور در خاک آمریکا نخواهند داشت.
روابط عمومی تیپ ۱۱۰ سلمان فارسی نیروی زمینی سپاه سیستان و بلوچستان بدون اشاره به زمان دقیق این درگیری، روز پنجشنبه ۲۸ تیرماه اعلام کرده است که علیرضا شه بخش و پرویز شه بخش، دو بسیجی طرح امنیت منطقه کورین زاهدان در درگیری با «افراد شرور» کشته شدند.
پارلمان اسرائیل روز پنجشنبه قانون جدیدی را به تصویب رساند که برپایه آن فقط یهودیان حق تعیین سرنوشت در اسرائیل خواهند داشت. این قانون همچنین یهودیان را به شهرک سازی ترغیب می کند.
اما در این نوشتار، مخاطبم دکتر علیرضا نوری زاده است. از دیدگاه این قلم قصد دکتر علیرضا نوری زاده همه این سالها متحد کردن اپوزیسیون ایران برای پایان دادن به رژیم ضدجمهوریت اسلامی در ایران بوده و دلیل تماس ایشان چه با اصلاح طلبان، چه با فدرالیستها و چه با هر نیروی سیاسی دیگری در اپوزیسیون، دنبال کردن همین هدف بوده است.
چرا روشنفکران، نویسندگان و سیاسیون ایران، در ارجگزاری شایسته و بایسته‌ی این "فردوسی سیاسی" ما یعنی نادرشاهِ بزرگ، بی مِهری "عامدانه و آگاهانه "نشان می دهند.
دهتشناکتر و شگفت انگیز تراز روشنفکران و مورّخان این میهن بلاکشیده، ملّایانِ بی همه چیزی هستند که " ادعای وحدت دینی شیعه و سنّی سر می دهند و حتّا روز وحدت می آفرینند " حتّا کلامی در باره‌ی آن کارِ سترگ نادرشاه بزرگ، آن رادمرد تاریخ کشور به میان نمی آورند!


هرچند سالهاست که بسیاری تحت پندار پیروزی سرمایه داری از پایان تاریخ فلسفه و شکست "سوسیالیسم" سخن می گویند، اما فرزانگان می دانند که بعکس این تصورات، سرمایه داری بعنوان شاخص بارز فرهنگ غرب قرنهاست که در پیش وجدان انسانیت شکست خورده است. شکستی که از بدو تولد سرمایه داری کنونی در متن فرهنگ عقیم غرب قطعی بوده است. عقیمی که با تعبیۀ کلام بجای تجربه، بعنوان اصل و اساس اندیشه و عمل بجای آفرینش حقیقت، موجب مرگ او شده است.
حقوق مردم و شهروندی
نکته ای که در کشورهای جهان سوم کمتر مورد توّجه قرار می گیرد آن است که که ساکنان یک محل، یا گروه های کوچک مانند طایفه ها، ایل ها و هم چنین اجتماع های مذهبی ملّت نمی شوند؛ هرچند که امروزه در برخی موارد کشورهائی از این دست وجود دارد. گروه های یاد شده را می توان جزئی از زیر بنای فرهنگ ملّی یک کشور دانست که در هوّیت ملّی آن حضور خود را اثبات می کنند جان استوارت میل تعریف جالبی از ملّت را در سال 1861 میلادی به دست داد که برابر آن : « بخشی از بشریت هنگامی تشکیل یک ملّت را می دهند که مجموعه افراد آن با
زبان یا زبانهای رابط ، اداری، لازم است « با انتخاب آزاد افراد جامعه » برگزیده شوند. تاریخ چنین و چنان بود، فلان و بهمان نویسنده چنین و چنان آثاری آفریده ، نمی توانند راه حل به حساب آیند. لطفاً بیش از این « خرد علمی را تحقیر نکنید». راه حل« انتخاب آزاد و ایجاد برابری ست. در هرچیز و همه چیز». مرحمت بفرمایید « انتخاب آزاد و برابری را پیاده کنید»...
«فضولباشیهایی» که در سایۀ آقای دکتررضا تابنده میخزند و هزار دروغ و اتهام را در قالب «نامه های سرگشاده» انتشار می دهند.
وقتی «فحاشان حرفه ای» درکانالهای تلگرامی تکفیری ضددرویشی از طرف «مهدی طائب» لقب افتخاری «بزرگان صوفیه گنابادی» میگیرند!
پس از انتشار نامه سرگشاده یکی از پیروان طریقت گنابادی خطاب به آقایان نمایندگان خمسه دکتر نورعلی تابنده ، شخصی در صددد پاسخگویی به آن برآمده که چون از سوی نگارنده نامه نخستین ، پاسخی از سوی نمایندگان خمسه دریافت نگردیده است ، جوابیه زیر خطاب به سخنگویان خودخوانده آقایان نمایندگان خمسه ، نوشته شده است :
قطره دریاست ، اگر با دریاست ورنه او قطره و دریا ، دریاست
مطالب مندرج در این متن سئوالات شخصی خودم است ولی چه بسا این سئوالات برای فقرای دیگری هم مطرح باشد. این جانب نمیخواهم با بیتفاوتی نظاره گر ظلم و جوری که این چنین گستاخانه بر سلسله روا میشود باشم . فقط درصورتی از سکوت و بیعملی خود دچار ناراحتی وجدان نمیگردم که برایم مسلم شود که صلاحدید ایشان ادامه صبر و سکوت من و سایر پیروان ایشان است. لذا از حضور هر آن کس که میتواند در روشن کردن این سئوال به بنده کمکی کند تقاضا میکنم دریغ نفرماید تا حداقل کمی آرامش به دل آشفته ما بازگردد.
«پوتین به ترامپ گفت که تحریم‌‌های ایران زیانبار است»

لاورنتیف با اشاره به مواضع روشن و قاطع روسیه در قبال برجام بر ضرورت پایبندی و اجرای تعهدات پذیرفته‌شده از سوی همه کشورها تأکید کرد و افزود: رییس جمهور روسیه اعمال تحریمهای یکجانبه علیه ایران را مغایر با توافقنامه بین المللی برجام می‌داند و در گفتگوهای اخیر با رییس جمهور آمریکا بر غیرسازنده و زیانبار بودن این اقدام تأکید کرده است.