باستان گرایی ایرانیان و نقد دعوی های پان ترکیسم و پان اسلامی

در باره باستانگرایی ایرانیان و نقد دعوی های پان ترکیسم و پان اسلامیسم در این زمینه برنامه گذری و نظری 8 ژانویه 2017

امتیازدهی به مطلب بالا: 

بخش: 

انتشار از: 

دیدگاه‌ها

نظر : 

سرایش شاهنامه همگی در دورهٔ سامانیان بوده‌است، اما با برچینش سامانیان و روی کارآمدن غزنویان، فردوسی شاهنامه را به سلطان محمود پیشکش کرد بی‌شک آرمان او از این کار گرفتن پاداش نبود، بلکه جلب پشتیبانی سلطان محمود از شاهنامه بود؛ زیرا در آن روزگار تنها کتاب‌هایی از گردش روزگار بی‌آسیب می‌ماندند که در کتابخانه‌های وابسته به دربار فرمانروایان نگه‌داری می‌شدند؛ سلطان محمد به فردوسی وعده داده در ازای هر دو بیت شعری که بسراید به او پاداش ( یک دینار طلا ) دهد اما منظور محمد غزنوی سرودن اشعاری در وصف قدرت و شوکت محمود بود نه سرودن شاهنامه و وقتی فردوسی شاهنامه را به محمود پیشکش کرد چندان مورد عنایت محمود قرار نگرفت و به جای سکه های طلا به فردوسی نقره داد و فردوسی برای جلب نظر سلطان محمود و حفظ و نگهداری شاهنامه بیت هایی به تنهایی در وصف وی سرود.

نظر : 

جناب آقای حبیب خسروی
اولا خاستگاه فکری من مشخص باشد مگه چه اشکالی داره؟ مگه فکر هم بدون ریشه و خاستگاه میشه؟ آدمیزاد و افکارش مگه از زیر بته در اومده؟ نکنه میخواهید بگوید شما به نژاد و اینکه انسانهای به دسته های نژادی مختلف تعلق دارند اصلا معتقد نیستید و همینطور و همینجوری ترک ترک میکنید؟ نه عزیزم شما پانها هرچقدر هم سعی کنید خودتون رو در پشت واژه های انسان و انسانیت و حقوق انسانی مخفی کنید نمی تونید آدمهای هوشیار و آگاه رو فریب بدید! ما فاشیستی تر از این اهداف نداریم که یکسری میخواهند اقوام رو ملت معرفی کنند و بر همون اساس یک کشور جعلی و تک قومیته بسازند زبان اون قوم رو هم زبان اون کشور قرار بدهند و بر اساس زبان، نژاد آن مردم رو هم تک ساخت و همگون کنند و بعد شعار بدهند ما به انسان معتقدیم و با داشتن چینین اهدافی به دیگران هم بگویند شوونیست و فاشیست! نه عزیزم ما فاشیستی تر از

نظر : 

آقای محمد جلالی چیمه (م. سحر) ضمن سلام دعوای ترک ها با شما نزاد پرستان در این است که تاریخ 10000-12000 ساله ایران را حذف و به جای آن تاریخ2500 ساله به مردم ایران قالب نکنید. صد اقت داشته باشید و حقایق را بنویسید. اگر شما معتقد به یک مملکت با یک زبان با یک فرهنگ با یک هویت وبا ملیت هستید بنیان گذار این تفکر پهلوی ها حاکمیت شان به یک قرن هم نکشید و سرنگون شدند. دولت قاجار با همه ایراداتش به تمام ملیت ها احترام میگذاشت. ودر مکاتباتشان می نوشتند دولت های محروسه ایران. با آمدن رضا شاه با دستور انگلیسی ها شروع به کوبیدن ترک ها و به بالا آوردن فارسها و تقویت نژاد موهوم آریایی کردند. چون که انگلیسی ها با دولت عثمانی در حال جنگ بودند از این میرسیدند که اگر دولت در دست ترک ها باشد در ایران با دولت عثمانی متحد شوند ونفت خوزستان از دست انگلیسی ها خارج بشود. در زمان قاجار بغیر از مشروطیت که مبارزان

نظر : 

آقای ایمان، اولا، از اینکه شما معتقد به نژاد، آنهم از نوعِ آریایی ایش هستید، خاستگاه فکری شما آشکار می‌کند،

دوم؛ شاهان و سلاطین تورک عاشق و طرفدار زبان ادبیات بودند، چه از نوع تورکی، و چه فارسی و عربی‌. برای همین هم بسیاری از آنها به تورکی و فارسی اشعار و گاهی دیوان شعر دارند.
می‌نویسید که،

نظر : 

جناب آقای حبیب خسروی چه خوبه آدم وقتی مطلبی رو میخونه درست معنی اون رو منتوجه بشه و بعد از اون شروع به برچسب زنی به دیگران کنه!
اولا کی به شما گفته که غزنویان و سلجوقیان پدران شما هستند؟! مگه با حکومت غزنویان و سلجوقیان بر ایران و منطقه آتروپاتگان که در زمان هخامنشیان اسم این منطقه ماد کوچک بود ( و آشکارا نشان دهنده نژاد مردم این منطقه یعنی آریایی های ماد بود ) نزاد این مردم هم عوض شده و به یکباره همه ترک شدند؟ این ادعای شما رو امروز علم ژنتیک رد میکند و خط بطلان به ترک نژاد بودن مردم آذربایجان کشیده!
دوما من در پاسخ این منطق که فرموده بودید زبان پارسی رو حکومت های ترک تبار بنیان گذاشتند و گویا شما هم خود را فرزندان آنان میدانید این مطلب رو ذکر کردم که پس گویا زبان پارسی زبان ادب و هنر ترکان بوده و اونها به این زبان عشق میورزیدند پس اگر اینطوره که خود شما میفرمائید پس تنفر شما

نظر : 

آقای ایمان (و شرکا)، ، اول اینکه از لحن نوشتهِ شما معلوم میشود که شما بیش از اندازه از ما تورک‌ها نفرت دارید، تحلیل‌های شما هم از این نفرت بی‌ حد وحسر شما سرچشمه می‌گیرد. از ما می‌خواهید مانند پدران و اجداد مان "عاشق و شیفته" زبان فارسی باشیم. قصد ما هم این است که به شما و همفکران ... شما بفهمانیم که، پدران ما بانیان این زبان و ادبیات شما بود اند. آیا شما میتوانید یک شاعر درجه یکِ فارسی اسم ببرید که متعلق به قبل از حاکمیت تورک‌ها در ایران باشد؟ چرا نه؟ حقیقت این است که این ادبیات با کمک ۷۰- ۸۰ در صدی زبان عربی‌ ، و در دربار شاهان و سلاطین تورک نوشته شده است. تکرار می‌کنم ؛ اگر سفارشِ سلطان محمود نبود، نه شاهنامه یی نوشته میشد، و اگر حمایت‌های شاهان ترک نمیبود امروز شما این ادبیات را هم نداشتید که بتوانید آن را هر آن به سر ما آذربایجانی‌ها بکوبید.

نظر : 

نوشته " من انسان ترک در تبریز چرا بایستی برای ایجاد یک بیمارستان و یا استادیوم ورزشی در تبریز از تهران اجازه بگیرم...." ایشان راست میگه آخه در کشور آذربایجان تات زبان ها و تالش زبانها و به قول خودشون دیگر ملت ها برای انجام چنین کارهایی از باکو و الهام علی اف اجازه نمی گیرند و هرکی تو منطقه خودش برای خودش یه خودمختار داره! تازه تو آذربایجان و ترکیه همه جدایی خواهان و همه تجزیه طلب های کرد و تاتی و تالش و فارس زبان و آشوری برای خودشون نماینده تو مجلس دارند و روزنامه های آزاد دارند و تلویزیون محلی و .....
نمیدونم اینجور افراد ملت ایران رو چی فرض کردند؟!
اون یکی اومده میگه عمر ایران امروزی 90 ساله یعنی از زمان پهلوی ، نه عزیزم سواد تو بیشتر از 90 سال نمی کشه! این سواد شماست و دیدگاه شماست که دوست داره فقط 90 سال رو ببینه!

نظر : 

جناب حسن ضرابی فقط به شرطی که بعد از جدا شدن برای ساختن پشتوانه های تاریخی و فرهنگی و هنری برای خودتان و مرزهای جعلی که ساخته اید باز هم مثل امروز به تاریخ و فرهنگ و هنر ایران دستبرد نزنید و از همون چیزهایی که دائما ادعا میکنید خودتون دارید استفاده کنید و راه راهزنی و دستبردزنی تاریخی و فرهنگی و هنری را کنار بگذارید!

نظر : 

جناب آقای بامسی در زمان تولد و رشد و نمو فردوسی پادشاهی سامانیان بر ایران حاکم بود و بنیانگذاران غزنوی غلامان و استربانان دربار سامانی بودند و ظهور شاهنامه ارتباطی به اون مسائلی که میفرمائید نداره ، در ایران باستان هم ترانه سرایان و موسیقیدانان بزرگی مانند باربد و نکیسا هم اگر بودند شاید به دلیل این باشد که لابد ساسانیان هم ترک بودند!!!!
گذشته از تحریفات کوچه بازاری که فرمودید باید عرض کنم که اولا ترکان غزنوی و سلجوقی نمی توانستند زبان ترکی را زبان دربار و دیوان و لشکر قرار بدهند به دلیل اینکه زبان ترکی زبان توشتار نبود و زبان محاوره بود و کار درباری و دیوانی با این زبان پیش نمی رفت و چاره ای جز انتخاب زبان پارسی که زبان آشنا به علوم و فنون هم بوده نداشتند.
اما اگر فرض شما رو بپذیریم که شاهان و حکومت های ترک تبار بسیار کوشیدند برای پیشرفت و پیشبرد زبان پارسی پس باید نتیجه بگیریم که

نظر : 


اول سببدن فارسی لفظی له چوخدور نظم کیم
نظم نازیک تورک لفظیله ایکن دوشوار اولور
لهجه تورکی قبول نظم و ترتیب ائیله سن
کلیه الفاظی نا ترتیب و نا هموار اولور
من ده توفیق اولسا بو دوشواری آسان ائیله رم
نوبهار اولجاق تیکان دان برگ گول اظهار اولور

نظر : 

بااجازه جناب آقای حبیب
منم تکرارمی کنم .
این ادبیات فارسی، به همت همین تورکان و در دربار همین شاهان تورک‌ آفریده شده است، وگرنه قبل ازحاکمیت تورک‌ها در ایران، حتا یک حافظ و سعدی هم ظهور نکرده بود. و اگر وعده‌های سلطان محمود نمی بود، شاهنامه‌ای هم نوشته نمی‌شد تا -عجم زنده دارد بدین پارسی-.
در محضر ترک ادب نگه دار .

نظر : 

آقای چیمه، برای کسانی‌ که کوچکترین آشنایی‌ با مسائل و مشکلات ملت‌های غیر فارس‌ها در ایران دارند، گفته‌های شما یا خنده‌دار است و اگر جدی تلقی شود موجبِ حیرت و ناباوری و تأسف است. اگر اشتباه نکنم، عنوان آن مقاله شما این بود؛
براستی گناهِ زبان فارسی چیست؟

نظر : 

جناب Hassan Zarrabi

اگر واقعا اهل حق و منطق ای بیا به لینک زیر و پاسخ بده من شما را رسما در حضور خوانندگان به مناظره دعوت میکنم

http://iranglobal.info/node/58326

نظر : 

برام جالبه هیچگاه خصوصا سلطنت طلبها از موضوع پانکردیسم در ایران حرفی نمیزنن چون داشتن ژن آریایی اکراد و گرایش اونها به ایران ستیزی و داشتن بیشترین گروهک تروریستی در ایران ضربه میزنه به ژن پاک آریایی مدعی برخی.
یادبگیرید نژادپرست نباشید فقط همین وگرنه بنده و امثالهممیدونم که ترکها در ایران به بهانه فاشیست و این مسائل سربری و تروریست نداشته اند پس هنوز ایران دوست هستند فقط باید شما نژادپرست نباشید

نظر : 

جناب مجدی 72 سال از زندگیم گذشته و از 1355 الی 1360 در وزارت علوم و آموزش عالی بعنوان کارشناس و مهندس کار کردم و تخصص دکتر معمار و حفاظت آثار باستانی و بنا های تاریخی و 45 سال در کشور ایتالیا و روم زندگی میکنم و در نصف دنیا زندگی کرده ام و تمدنهی دنیا را با چشم خود نظاره کرده ام من یک تورک تبریزی هستم و شرم دارم که ایرانی متغلب باشم و از جعلیات دور پهلوی را از نزدیک لمس کرده ام و شرم دارم که با قوم فارس .. هم زیستی کرده ام برایم کافی است 3000 سال دروغ و جعلیات و نزاد پرستی آن قوم بی ریشه بی فرهنگ و .... منتظر استقلال تورکان ایران و مخصوصا آزربایجان جنوبی هستم تا براحتی این دنیای دروغ و جعلیات را پشت سر گذارم و ملت من از شرم این قوم وحشی آزاد گرددند و هر کسی با ملت خود زندگی نماید نه اینکه راسیست و نزاد پرست بدون ریشه و خاک و اشغالگران..

نظر : 

نوشته من ناجوانمردانه در دفاع از زبان مادریم حذف و سانسور گردید و حتی لاشه آن به صفحه شما انتقال نیافت، از گردانندگان محترم سایت ایران گلوبال خواهشمندم دلیلی برای این خروج از مدار ادعائی از دمکراسی را دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نظر : 

جناب جلالی چیمه
اینطور نیست که هر کس با تفکر باستان گرایی مخالف هست نتیجه بگیرید که تجزیه طلب و ضد ایرانی است . روی سخن من به هیچ روی با تجزیه طلبان و ایران ستیزان نیست . بلکه دغدغه هایی است که جامعه روشنفکران و به طور کلی کارشناسان علوم سیاسی و انسانی در ارتباط با رومانتیسیسم تاریخ گرا و باستان گرا دارند . و این دغدغه از آنجایی آغاز شد که بسیاری از جنبش های به اصطلاح ملی با مضامین تاریخ گرایانه و باستان گرایانه فجایع فاشیستی بزرگی را پدید آوردند . جناب آقای جلالی چیمه پیدا کردن نقطه تعادل میان پرهیز از خشونت و فاشیزم و پرهیز از تجزیه طلبی کار آسانی نیست که هر شاعر سخن رانی بتواند از پس آن برآید . آن هم با ترفند قافیه سازی از انواع و اقسام "ایسم" ها و تظاهر به همه چیز دانی . در اینجا تاکید می کنم نفی ناسیونالیزم شووینیستی به معنای تایید ناسیونالیزم قومی نیست .

نظر : 

سالام-من فکرمیکنم دیگربحث کردن بااین متوهمان نژادپرست سپری شده است .
صدسال است باپول های مفت نفت عرب های کپرنشین باکمک استعمارگران بخصوص انگلیس این هندیان پارسی برای خودتاریخ .هویت وشجره نامه درست کرده وازنسل های دیگربرای خودنسل سازی کرده اند.
بخاطرارزش گذاشتن به تفکرانسانی وانسانیت نمی خواهم حرمت شکنی کنم که این اقوام کوچک چندصدنفری مهاجرکه اکنون شایدمیلونی شده ازکجاآمده اندوحال بافرافکنی میخواهندخودراایرانی وصاحب خانه رامهمان نشان میدهند.
دوستان اکنون عصرنوینی است درمشغول شدن باچرندیات هربی سروپایی که برای خودشان هویت ساخته اند،تنهاوقت خودرا
بااین چرندیات هدرمی دهید.
اکنون هیچ ملتی وحتی شخصی نیازبه پدرسالارویاآقابالاسرنیازندارد.
شماهانیزبگذارید،این مستان دلارهای نفتی درهمان توهم وجاهلیت خودویلان باشند.
تورکان ایران ومخصوصا آزربایجان این سرمستان دلارهای نفت رابدجوری کلافه کرده است.

نظر : 

جناب حسن ضرابی:
امار شما هم مانند تاریخ و ابنیه و بقیه جعلیات تورکان همه جعلی است
زمانی که تشت رسوایی جعلیات تورکی از بام افتاده
آثارباستانی جعلی.ابنیه تاریخی جعلی.شخصیت های تاریخی جعلی.کتاب ونوشتجات آن جعلی.تاریخ شان جعلی.ادبیاتشان جعلی.شاعرشان جعلی.سلسله های حکومتی جعلی.خبرهاجعلی.شناسنامه شان جعلی.دانشمندانشان جعلی.
واگر.. وکلاشی رابدان اضافه کنیدچی میشود

ولی اگر پاسخی داری بیا و جواب بده:

http://iranglobal.info/node/58326

نظر : 

بسیار عالی و تاریخی بود اما باید توجه داشت که تخم تلخ تجزیه طلبی از سوی حزب توده و فدائیان خلق در جامعه ایرانی و بویژه روشن فکران این سرزمین پی ریزی شده است . دو جریان سر سپرده حزب توده و فدائی باید تمامیت ارضی ایران و ملت ایران را به عنوان اصول حزبی و سازمانی خود بپذیرند و از شعار ضد ملی خلقهای تحت ستم دست بر دارند . تا پیش از جنگ دوم جهانی خبری از این باز ی ها نبود وپس از اشغال ایران توسط ارتش بلشویک این ملیت بازی بوسیله میهن فروشان توده ای تبلیغ و ترویج شد . حز ب توده از جوانان دلیر اذری و کرد گروهی تروریست بنام انقلابی بوجود اوردند . حزب توده پیش اهنگ بی وطنی خیانت و تجزیه طلبی است .

نظر : 

جناب چیمه,
این لاف و گزاف ها را برای کی میزنید ؟ ما که خود را میشناسیم . آیا ما اخلاف رستم و کیکاوس اسطوره ای یعنی افسانه های هستیم یا فرزندان حقیقی ۱۴۰۰ سال تاریخ مستند که در این مدت عرب و فارس ترک - و نه کرد - این سرزمین بر آن حکومت کرده و میکنند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارند. همین. زمانی که دل شما برای تاریخ پیش از اسلام ایران تنگ شد سری به اینترنت زده و فیلم مراسم مسخره و کودکانه تاجگذاری و جشنهای شیراز با کالسکه و سرباز های هخامنشی و سرنوشت آن ابله مگالومانیاک خدا بیامرز و سرنوشت او را دوباره مشاهده نمائید تا میزان کار بدستتان بیاید. تاریخ پیش از اسلام ما هم نقل قول از دیگران به ویژه یونانیان است که در آن دوره بر ایران حکومت میکردند. ایران امروز از نظر جغرافیائی و مذهبی و فرهنگی محصول نیمی از این دوران یعنی تقریبا ۷۰۰ سال از دوران صفویه بوده است و

نظر : 

جناب جلالی بزرگوار و فرهیخته و میهن دوست ، با درود های بیکران
همچون همیشه ، دردمندانه و عالمانه و فرهنگ پرورانه و مردم دوستدارانه و وطن پرستانه و دشمن شکنانه ، به نیکی سرودید و بیان کردید
و همچنانکه می بینید و می بینیم ، منتقدانِ تهیدستِ شما چونان همیشه کمترین اشاره و ردّیه ای به مطالب و استنادات و استدلالات مطروحه در گفتارها و نوشتارهای شما ندارند و براستی نه دانش آنرا دارند و نه – به فرض داشتن دانش نداشته! ــ اصلاً و ابداً کمترین سخنی دارند که روی در حقیقتی علمی و منطقی و واقعیتی تاریخی داشته باشد . و دقیقاً هم از این روست که در برابر سخنان مستدل و مستند و درست شما اینچنین پریشانحال، به پریشانگویی می افتند و در راه دشمنی با ملت بزرگ و رنگارنگ و یکپارچه ایران ، جز ژاژخایی هرزه درایی چاره دیگر نمی یابند.
جناب جلالی نیـکنهاد ،چونان همیشه استوار و مصمم به ایران پروری و

نظر : 

دوستان همانطور که متوجه شدید آقای م.سحر نوازنده گان ارکستر مجلسی ایران که شامل از پان ترک ها و پان عرب ها و پان کردها و پان اسالمیست بود را معرفی کرد. ولی بطور معجره آسا ( رهبر ارکستر ) که همان (( پان فارسیم و شونیست های رنگارنگ فارس )) بود را بکلی فراموش کرد. ما منتظر هستیم که ایشان از خواب زمستانی چندین هزارساله باستانی بیدار شده و نوازنده گان جدیدی را با آلات موسیقی جدید در قرن بیست و یک را مشاهد بکند. و بهتر است که ایشان به نوای موسیقی این ارکستر جدید که اهنگ غم انگیز ولی واقعی (( گرفتم از تو طلاق سیاسی را )) می نوازد را با گوش شنوا , گوش دهد. البته اسم این آهنگ غم انگیز بر روی شعر معروف بنا شده است. فکر میکنم ایشان این شعر را بهتر از ما بداند....
رفتـــم مرا ببــــخش و مـــگو وفا نـــداشت.... جزء راه بـــازگشت راهــــــی برایـــــم نمــــــانـــده بـــود.....

نظر : 

جناب خیلی جدی و معقول شروع کردند و دانشمندانه و رو شنفکرانه ادامه دادند ولی چیزی برای گفتن نداشتندو اعلام موضع کردند که دردی را غلاج نمیکند.

نظر : 

جناب پان فاسیست که فردوسی فاشیستت فخر میکنی البته اجازه در دست خودتان است ولی من نیز یتورک تبریزم که برایم پان تورکیست نام نهادی اگر پان تو در جایش محفوظ است من نیز در پانیم محفوظ خواهم بود آیا مشگل شما چیست که من تبریزی به اجازه شما پان فارسیست بایستی بزبان مادریم حرف زنم و درس بخوانم و یا دانشگاه تحصیل نمایم از شاهان تورک زبان سخن در میان گذاشتید که از زمانهای دیرین حرف بمیان آورده اید من تورک تبریز امروز در دیاری بنام ایران ساخته شده رضا قلدور 90 ساله بنده و 40 میلیون تورک زبان بایستی از شما اجازه بگیرند که در چه زبانی باید صحبن و یا درس بخوانند اصلا به شما کدام کثافتی اجازه داده که برای من تورک تبریزی نسخه بپیچید اصلا از کدام گور بلند شدید به کتیبه های جعلیتان قراحی دارید و یا اینکه جعل سازی بنا های تاریخی و تعویض نام ها مکانها کوه ها رود خانه ها شهر ها و....... و به آن فردوسی تورک

نظر : 

اقا شخصی که خودشو شاعر و نویسنده معرفی کرده یعنی محمد جلالی که حتی اسم و فامیلش هم عربی هست چطور به خودش اجازه میده در مورد سی و پنج میلیون ترک اذربایجاین اینگونه .. براشون تعیین تکلیف و هویت جعلی درست کنه.و جالبه برای این استدلالهای بی محتوا .. هم از امپراطوریهای ترک در یاران نام میبره و علاقه شون بهز بان فارسی.خب اقای جلالی به فرض ترکها از قدیم به زبان فارسی علاقه داشتن این دلیل نمیشه زبان مادریشون رو دوست نداشته باشن.خودت تو که اسمت محمد هست پس این هم دلیل بر علاقه تو به زبان و فرهنگ عربی هست؟محمد جلالی به نظر سالهاست در فرانسه و مهد دمکراسی دنیا زندگی کردن ولی با این سن و سال هنوز یاد نگرفتن به سایر ملتها و نژادها احترام بزارن و حقوقشون رو به رسمیت بشناسن.....

نظر : 

آقای سحر، به روال همیشه، با خامی و تعصب و خودکامگی و بسیار بسیار سطحی درباره ی همه ی دوره های تاریخی در ایران اظهار نظر کردی و همه ی اینها را برای خودت بریدی و دوختی تا رسیدی به جوهر استبدادی دیدگاهت. شما بحمدالله یک تنه کارشناس همه ی این دوره ها هم هستی! با منابع بعد از اسلام می خواهی تاریخ هخامنشی و اشکانی و ساسانی را بررسی کنی؟

نظر : 

والله خسته شدیم از این موعظه های شرقی. آقایان: بیائید وجود اتنیکها، زبانها و فرهنگهای مختلف را در کشور ایران برسمیت بشناسید. بیائید برای آزادی زبان و فرهنگ این ملتها کوشا باشید. بیائید حق تعین سرنوشت ملتها بدست خویش را قبول فرمائید.من ترک آزربایجانی چرا بایستی از حق داشتن سیستم تحصیلی بزبان خود محروم باشم. من انسان ترک در تبریز چرا بایستی برای ایجاد یک بیمارستان و یا استادیوم ورزشی در تبریز از تهران اجازه بگیرم.... تنهابا حقوق برابر در تمام شئونات اجتماعی - اقتصادی است که میتوان درجامعه ی ایران به ترقی و همبستگی ملی دست یافت . شما در قرن 21 زندگی میکنید ، شایسته این قرن باشید. در غیر اینصورت با موعظه و شعر و رجزخوانی و ایوای بئله گلدی، بئله گئتدی جلو جنبش های ملی و هویت طلبی را نخواهید گرفت.ترجمه ی بیتی از خاقانی شروانی بزبان شیرین ترکی: بیز عدل سرایی کن ، ظولم ایله زبون اولدوق - ظالملر

افزودن نظر جدید

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.