پیام امروز مردم چه بود؟

چرا در این سرمای زمستان و با آن سابقه‌ای که از برخورد سرکوبگرانه رژیم به تظاهرات گذشته مردم در حافظه‌ها مانده است میلیون‌ها تن از مردم تهران در مراسم خاکسپاری هاشمی رفسنجانی به خیابان‌ها می‌آیند و بسیاری از آن‌ها برای آزادی میرحسین موسوی و سایر حصرشدگان شعار می‌دهند؟

اگر بخواهیم شعارها و احساسات دیروز مردم را به دور از احساسات و با عقل و منطق تبیین کنیم چه نتیجه ای خواهیم گرفت؟

استانداری تهران شمار شرکت کنندگان در مراسم خاکسپاری هاشمی رفسنجانی را دو و نیم میلیون نفر اعلام کرد (بی. بی. سی) و برخی از خبرگزاریها از حضور میلیونها ایرانی در خیابانهای اطراف دانشگاه تهران خبر دادند.

چرا در این سرمای زمستان و با آن سابقه ای که از برخورد سرکوبگرانه رژیم به تظاهرات گذشته مردم در حافظه ها مانده است میلیونها تن از مردم تهران در مراسم خاکسپاری هاشمی رفسنجانی به خیابانها می آیند و بسیاری از آنها برای آزادی میرحسین موسوی و سایر حصرشدگان شعار می دهند؟ چرا صداوسیما و خبرگزاری های رسمی جمهوری اسلامی از انعکاس واقعی ابعاد حضور مردم در مراسم عزای یکی از رهبران بلند پایه رژیم تا به این حد می ترسند و نمی توانند این حضور میلیونی را به حساب حمایت مردم از جمهوری اسلامی جا بزنند؟ پاسخ البته روشن است:

هم هسته اصلی قدرت و شخص رهبر جمهوری اسلامی معنای این حرکت مردم را می دانند و هم خود مردم. معنای حضور میلیونی مردم تهران در خیابانها آن است که:

۱-جامعه ایران تشنه و مستعد تغییر است.

۲- جنبشی که در تظاهرات مسالمت آمیز به خون کشیده شده ۸۸ سرکوب شد، زنده است. و همچون درخت نیرومندی که ریشه در چارسوی اعماق خاک دوانده و به تیشه هیزم فروش ریشه کن نمی شود دوباره سر از خاک برکشیده است.

حضور مردم در مراسم خاکسپاری هاشمی رفسنجانی نه بخاطر پیشینه او در دورانی است که از مسئوولان طراز اول جمهوری اسلامی بود وکم وبیش مثل خامنه ای عمل می کرد، بلکه به موضع گیری های او در مخالفت با کودتای خرداد ۸۸ و فاصله گرفتن نسبی او از رهبر جمهوری اسلامی و مخالفتش با حصر رهبران جنبش سبز مربوط می شود.

حضور خودجوش میلیونی مردم نشان داد که رژیم و رهبر آن نه فقط نتوانسته اند با سرکوب و ارعاب و حصر و نیز تظاهرات فرمایشی ۹ دی، جنبش دموکراسی خواهی سبز را ریشه کن کنند، بلکه برعکس، این جنبش عمق و ابعاد بیشتری در جامعه ایران پیدا کرده است.

شاید اگر رژیم از سال ۸۸ به این سو توانسته بود با فساد و غارت و دروغ که سراپای آن را به گند کشانده مبارزه کند و امیدی برای میلیونها کارگر و دانش آموخته بیکار و مردم تشنه عدالت آزادی ایجاد کند، می توانست زنده به گور کردن رهبران جنبش سبز را هم توجیه کند و خاطره آنان را از اذهان عمومی پاک کند. اما وقتی مردم می بینند که همه پیش بینی ها و هشدارهای میرحسین موسوی که از خطر فساد و دروغ سخن می گفت و تاکید داشت که اگر در برهمین پاشنه بچرخد فساد و دروغ همه چیز را به تباهی خواهد کشید یک به یک درست از کار درآمده و هر که دروغگوتر و چاپلوس تر و فاسدتر است به رهبر نزدیکترشده است، طبیعی است که خاطره همراهی نسبی هاشمی رفسنجانی با جنبش سبز را پاس دارند و حصر شدگان را بر تارک خود بنشانند و در اعتراض و مخالفت با بساط دزدی و سرکوب و فساد حاکم آنان را با آرزوها و خواسته های خود همراه ببینند. بویژه آن که حصر شدگان در مقاومت و وفاداری به عهدی که با مردم بسته اند سنگ تمام گذاشته باشند.

شعار هزاران تن از مردمی که در این مراسم نام میرحسین موسوی را تکرار کردند و میلیونها ایرانی دیگری که در سراسر ایران و جهان با این شعارها همدل و همراه بودند شکوه جنبشی را به نمایش گذاشت که رژیم ولایت مطلقه فقیه در سالهای گذشته همه قدرت جهنمی خود را علیه آن به کار گرفته و مرگ آن را بارها اعلام کرده است.

اگر در ایران حداقل های موازین دموکراتیک وجود داشت و مردم حق آن را داشتند که آزادانه برای مطالبات خود تجمع و تظاهرات برپا کنند قطعا خواستار پایان دادن به حکومت فقها و برچیدن بساط ولایت مطلقه فقیه می شدند. چرا که مردم به تجربه دریافته اند که منشاء سرکوب، دزدی و فساد، سلطه ی ولایت مطلقه فقیه است.که واژه ام الفساد برازنده آن است. سیلی که در خیابانهای تهران جاری شد یک حرکت هوشیارانه دیگر مردم علیه نظام ولایت مطلقه فقیه بود. این سیل را همیشه نمی توان مهار کرد. این سیل خبر از توفانی می دهد که مترصد فرصت است.

 

بخش: 
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کرماشانی لطفا با کلمات بازی نفرمایید قربان.
اولا سیاست های جمهوری اسلامی به من ایرانی ربطی نداره و اون سیاست های ایران نیست سیاست های رژیم جمهوری اسلامیه که ربطی هم به ملیت و تاریخ ایران نداره.
دوما شما وقتی به عنوان یک قومیت میفرمائید ملت هستید شرط اولش اینه که در طول تاریخ یا هم اکنون کشوری داشته باشید آیا شما کشوری به اسم کردستان یا گیلان یا بلوچستان یا آذربایجان در طول تاریخ دیدی یا داشتید؟ پس چرا ملت سازی میکنید؟
تعریف ملت و قومیت برای شما مشخص نیست؟ یا به عمد دوست دارید معنی کلمات رو در هم بیامیزید و آب رو گل آلود کنید و ماهی که دنبال آن هستید از این وسط بگیرید؟
چرا برای قومیت های ایران بی جهت زبان سازی میکنید؟ مگر مازنی زبانه؟ مگر گیلکی زبانه؟ مگر خراسانی و لری زبانه؟ شما تفاوت زبان و گویش و لهجه را هم نمی دانید و یا باز هم میخواهید در آمیختگی معنا انجام دهید و آب رو

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ظاهرا در این سایت اگر درمورد آبگوشت هم مقاله نوشته شده باشه,همه ی کامنت ها در اطراف ترک وکرد خواهد بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایمان جان،نقل روی سر عروس از این ملت کذایی و کشور شما عینیتر و انضمامیتر و قابل تعریفتر است.این میهن عزیز شما که سرش را می خواهد از ارس بالاتر ببرد ودر قفقاز سرک بکشد،و دستش رااز یک طرف تا کردستان سوریه برده و پایش را از آنسو در آسیای میانه ..نمی تواند چیزی عینی تعریف شود.تمام ملیتهایی که شما با یک کامنت انکارشان میکنید همگی دارای زبان،تاریخ و تعریف مشخص سرزمینی هستند.البته با این تعاریف نیازی به تجزیه و پارچه پارچه کردن نمیبینم،مسئله بر سر تعریف هویت ملی است که گویاامثال شما با این تعاریف خیلی دوست دارید کار را به جنگ داخلی بکشانید و کابوستان را تحقق بخشید.از سرنوشت «جمهوری عربی سوریه» درس بگیرید.مطمئن باشید در یک ایران دموکراتیک که ما نیز خواهان آنیم کسی خواهان تجزیه نخواهد بود.مقدمۀ ایرانی دموکراتیک،برسمیت شناختن هویتهای انکارشده وتعریف ایران به عنوان کشوری چندملیتی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
علی آقا! قند تو دلت آب نکن! ملل ایران دیر یا زود حسابشان را از پان ایرانیسم گستاخ ، مخصوصا پانفارسیسم نژاد پرست روشن خواهند کرد. دیگه گذشت زمان خمینی معدوم، مردم نا آگاه را دنبال نخود سیاه "یا امام یا امام " بفرستند! مردم از دست جنایتکاران و قاتلان رژیم اسلامی تهران به جان آمده اند. همانطور که خود شاهدی، رژیم دارد بتدریج اما حتمی به آخر خط نزدیک میشود. پایان رژیم درجلوی چشم همه ماست. همانطور که قبلا اشاره کردم، توفان سهمناکی در راه است. رژیم آن را احساس میکند. از این رو تار و پودش به لرزه افتاده است. اکنون که رژیم دیکتاتور تهران مغز متفکر و جنایتکار بزرگ قرن را یعنی "آقای هاشمی رفسنجانی" را!، با دستان خود بکام مرگ فرستاد. حکایت از فرو ریزی بنیان رژیم مرگ و جهل دارد. اگرچه رفسنجانی معدم بخیال خود، میخواست با اصلاحات سطحی سلطه قدرت و دیکتاتوری پانفارسیسم را تا مدتی دیگر حفظ

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای یوسف از آذربایجان ما در ایران حتی ملت فارس نداریم چه برسه به ملل غیر فارس، یک ملت تاریخی به اسم ملت ایران از ملت ها تشکیل نمیشه یک ملت تاریخی با یک سرزمین تاریخی از اقوام خودش تشکیل میشه پس ما ملت ترک و ملت بلوچ و ملت فارس و ملت کرد نداریم! یک ملت داریم اونهم اسمش ملت ایرانه! ملت در علوم سیاسی برای خودش تعریف داره نقل و نبات نیست که سر هر عروسی ریخته بشه!
مشکل شما با میر حسین موسوی که از قضا متعلق به منطقه آذربایجان و ترک زبان هست، نیست، مشکل شما با خامنه ای ترک زبان نیست کلا پانفارسیسم برای امثال شما بهانه ای است که در اصل بگوئید مرگ بر ایران! ما ایرانی ها شما گرگ پرست ها رو خیلی خوب میشناسیم پس خواهشا ژست بازی نکن آسمون به ریسمون نباف اینهمه هم نوشتن نیاز نداری از همون اول حرف دلت رو بزن راحت بگو مرگ بر ایران و پشت این واژه بازی ها مخفی نشو! شما .. ها برای ما پیدا هستید!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ذوال سوسیال ناسیونالیست فارس که وامانده به شعار یا حسین میر حسین دلخوش شده و اشل آزادی خواهی را در شعار یا حسین میر حسین میبیند انسان را یاد ماههای آخر سلطنت شاه میاندازد که همه شعار ها و خواستها به خمینی ختم میشد و امروز چپ و راست تمامیت خواه ایران = فارس باز هم دهن مبارکشان آب افتاده که در عرض ٢٤ ساعت تشیع جنازه رفسنجانی جنایتکار ، تمامی حضرات یاد جنبش سبز = یا حسین میر حسین افتادند و راه آزادی وطن مبارکشان را در میر حسین موسوی متعهد به ولایت فقیه میدانند ما تورکها همانند گذشته با یک نه دنبال شعار یا حسین میر حسین نمیرویم ببینید ‌این آقای سوسیال ناسیونالیست فارس که جا تنگ کن چپ بود چنین مینویسد عین نوشته اش « شعار هزاران تن از مردمی که در این مراسم نام میرحسین موسوی را تکرار کردند و میلیونها ایرانی دیگری که در سراسر ایران و جهان با این شعارها همدل و همراه بودند شکوه جنبشی را به نمایش