گفتگو با احمد پورمندی در باره تلاش برای برکناری مسالمت‌آمیز

به نام «چپ»، به کام «راست»!
احمد پورمندی در این مصاحبه به فساد در جمهوری اسلامی ، نقد موضع گیری گروهی چپگرا در همصدایی با جناح خامنه ای _ سپاه و همچنین در مورد پیامدهای سخنان وزیر امور خارجه امریکا و تغییر مسالمت آمیز قدرت در ایران نظراتی را عنوان کرده اند که اینک آماده پخش است:

به نام «چپ»، به کام «راست»!

قریب به یک ماه پیش تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوئی اعلام کرد که سیاست آمریکا تغییر مسالمت‌آمیز قدرت در ایران است.

آقایان محمدعلی عموئی و فریبرز رئیس‌دانا به اتفاق ۳۳ تن دیگر از فعالین سیاسی منتسب به «چپ» داخل کشور، با تاخیری چهار هفته‌ای به این سخنان وزیر خارجه آمریکا واکنش نشان دادند.

گرچه این تاخیر طولانی و محتوای بیانیه دوستان، این ظن و گمان را تقویت می‌کند که این بیانیه در شرایط آزاد و فارغ از فشار، تدوین و امضا نشده است، اما تا زمانی که نشانه‌های محکمه پسندی در دست نباشد، ناچاریم بپذیریم که مفاد بیانیه نظرات دوستان است و بر این مبنا به نقد آن بپردازیم.

بیانیه که خطاب به مردم آزاده و مترقی ایران و جهان تدوین شده، با این ادعا آغاز می‌کند که دولت آمریکا از زبان وزیر خارجه‌اش برای «سرنگونی مسالمت‌آمیز» جمهوری اسلامی اعلام آمادگی کرده است.

نه «سرنگونی مسالمت‌آمیز» فرمول ناآشنائی است و نه اهداف مستتر در آن. «سرنگونی» کلمه‌ای ست متعلق به یک نظام اندیشگی که قهر جز لاینفک آن است. «سرنگونی مسالمت‌آمیز» ترکیبی متناقض و مظهر «اجتماع نقیضین» است و بسیار بعید است که تدوین کنندگان بیانیه این را ندانند. مقامات امنیتی حکومت از این فرمول و فرمول‌های مشابه دیگر نظیر «براندازی نرم» با کمال میل استفاده می‌کنند تا هر مخالف مسالمت‌جوئی را که ترویج عدم خشونت هم می‌کند، به اتهام «براندازی» به صلابه بکشند.

تلاش مسالمت‌آمیز برای برکناری یا گزینش مسئولین اداره کشور، از ابتدائی‌ترین حقوق شهروندی است که حتی قانون اساسی به شدت غیردموکراتیک ج.ا. هم منکر آن نشده است. لغوتر از این ادعائی نیست که چنین تلاش انسانی و طبیعی را با لفظ «سرنگونی» عملی مجرمانه وانمود کنیم و باعث شگفتی است که دوستان، بیانیه خود را با چنین ادعای نا درستی آغاز کرده‌اند.

بیانیه که با رنگ و بوی تند ضدامپریالیستی و ضدآمریکائی تزیین شده، پس از گریزی به صحرای کربلای ۲۸ مرداد، به سراغ پرونده دولت ترامپ می‌رود و کار افراط در آمریکاستیزی را به آنجا می‌رساند که دولت آمریکا را به «قیام علیه بشریت» متهم می‌کند! و ‌ای کاش دوستان به همین مقدار هم‌نوائی با محافل راست افراطی کشور بسنده می‌کردند و گام بعدی را با آدرس دادنی بس سئوال‌برانگیز، بر نمی‌داشتند.

تیلرسون در آن گفتار، مطرح کرده بود نیروهائی در ایران وجود دارند که خواستار انتقال مسالمت‌آمیز قدرت‌اند و آمریکا از تلاش آنها پشتیبانی خواهد کرد. دوستان «چپ» ما در پاسخ به او بدینگونه آدرس داده‌اند: «پیشبرد تهدیدات آمریکا علیه ایران منوط به یک دسته زمینه‌های داخلی است که به گمان ما پیشبرد سیاست‌های نولیبرالی کنونی...، بخشی از زمینه‌های یاد شده را تشکیل می‌دهد.» و کیست که نداند «نئو لیبرال» در فرهنگ این دوستان اسم مستعار روحانی و همفکران اوست که با سلطه دولت‌های با تفنگ و بی‌تفنگ بر اقتصاد کشور مخالفند؟ آیا بهتر از این هم می‌شد سیاست خلع ید از سپاه و مدیران امضا طلائی را «زمینه‌چینی داخلی برای پیشبرد تهدیدات آمریکا (سرنگونی نظام؟)» دانست و در کشوری که بالای ۸۰ درصد اقتصادش در چنگ دولت و دخمه‌نشینان تفنگ به‌دست و عمامه به‌سر است، با شلیک به مترسک خودساخته «نئو لیبرالیسم» مردم را پی نخود سیاه فرستاد و دولت روحانی را به مثابه «جاده صاف‌کن» هدف گرفت؟

این آدرس دادن عوضی، وقتی غم‌انگیزتر می‌شود که در تمام بیانیه کلمه‌ای در اشاره به نقش مخرب سپاه و بیت و آمریکاستیزی مرگ‌بار، غیرسیاسی و جنون‌آمیز رهبر و شرکا به میان نیامده است و در عوض بیانیه با تکرار پیام همیشگی خامنه‌ای پایان یافته است:
«برای مقابله با توطئه‌های امپریالیسم آمریکا و متحدانش (نئولیبرال‌های وطنی؟) به مردم خود و مردم جهان تکیه کنیم و از قدرت و نیروی آنان برخوردار شویم.»

جالب است! نه؟ در تمام این چند ماهی که ترامپ و تیمش در کاخ سفید مستقر شده‌اند، اعلام این که گزینه نظامی بعد از چند دهه از روی میز برداشته شده، می‌توانست هدیه‌ای به ملت ایران فهمیده شود. حداقل می‌شد اگرنه در سایه شهامت مدنی و افراشتن گردن خود، که در سطح یک «سیاسی‌کاری محافظه‌کارانه» سکوت را بر اینگونه سخنان ناروا ترجیح داد. نمی‌شد دوستان؟

و سخن آخر اینکه دوستان ما در کجای جغرافیا و تاریخ جهان ایستاده‌اند؟ اگر تجربه تلخ کوبا و شوروی سابق را نادیده بگیریم، آیا تجربه ۳۷ سال «مرگ بر آمریکا» در کشور خودمان و نتایج این «آمریکا ستیزی کور» کافی نیست که دست از بسیج توده‌های ایران و جهان برای مقابله با «توطئه‌های امپریالیسم آمریکا» برداریم و به راه‌های دیگر هم فکر کنیم؟

 

بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
احمد آقا، چپها در دوره جوانی و میانسالی با شعارهای آتشین زنده باد مرده باد ، یا مرگ یا پیروزی، و یا نمیرم و نمیرند کسانی که ره خلق بگیرند، نوجوانان را تهیج کرده و می فرستند وسط میدان مبارزه و جلو گلوله آتشین جلادان، و بعد از آن با یک لیست بلند بالائی از شهدا و معلولین خود را به مکان امنی در اروپا و یا آمریکا می رسانند و بدون انتقاد و نفی صد در صد گذشته خود، و معرفی کردن خود بعنوان آتش بیار معرکه، و بدون عذر خواهی از خانواده قربانیان احساساتی و معلولین، که قبل از بهره مند شدن از لذت بوسه معشوقی جان باختند،
با برخوردی ( نگه کردن عاقل اندر سفیه ) دوباره شروع می کنند به نظریه پردازی و نصیحت کردن همه، چپهای ایران بیشتر چپولند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سواد سیاسی ندارم ولی فکر کنم این پسوند دمکرات هم در اینجا مثل پسوند مدرن (دکانی که امثال عبدالکریم سروش باز کرده برای اسلام مدرن) مثل رنگ زرده برای فروختن گنجشک به عنوان قناری. بر مبنای سواد کم بنده چریک‌های فدایی خلق یه سازمان سیاسی و نظامیست. پس اون نضامیت تفکر این اقا چیست. مگه همینا قبل از ۵۷ ضد امریکایی (در اونجا هم منضورم از امریکا به عنوان نمادی از امپریالسم است.) نبودند؟
ضمنن نه اعتقاد دارم که آمریکا ستیزی خوشبختی می آره ونه مطمنم که خمینی و خامنه ای ضد آمریکایی بودند/هستند.
عدم انتشار شده: 
false
تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
جناب ناشناس ، اولا احمد پورمندی خود را سوسیال دمکرات می داند ثانیا آمریکا ستیزی چه ربطی به سوسیالیسم دارد؟ اگر آمریکا ستیزی خوشبختی می آورد ایرانیان با آن رهبر ضد آمریکایی خود،بایستی خوشبخت ترین مردمان دنیا باشند!!!
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
از یه طرف انديشه های سوسياليستی از طرف دیگه مدارا با امریکا. هر چی ادم بیشتر با دیدگاهای این افراد اشنا میشه بیشتر به بد بختی مملکتش پی میبره.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سالام - باید ازاین دوستان قدیمی پرسید عزیزان کانون روسیه با آمریکا وجین و اروپا چه فرقی دارند؟
مگر فرقی ازلحاظ سرمایه بین پوتین وراکفیلراست؟
این روشنفکران واقعا نمی دانند چی میخواهند.
حداقل درسال یکبار خواسته مدنی وحقوق بشررابرای مردم می‌خواستند مابه اندازه سر
سوزن به این خلق الله اعتمادمیکردیم.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
شما میتوانید به راه های دیگر فکر کنبد ولی مطمئن باشید امپریالیسم امریکا و کلن نظام سرمایه داری دست از سر شما برنمیدارد . بسیج کردن توده ها جزء ذات لاینفک بهبود کلیه مشکلات جامعه است و ودر صورت عدول هیچ شخص وگروهی توان بهبود امور را نخواهد داشت . شاید با تفکرات چپ افراطی که همسو با راست است همان است که جناب پورمندی میگوید. و احتمالن در تدارک جایزه ای برای امثال پورمندی و رجوی و "مریم نابودی "است . نمی داتیم چرا جناب پورمندی که بهاء و اعتقادی بمبارزات مردم ندارند اصرارشان بماندن در جبهه چپ در چیست ؟فکر میکنم نباید بیش از این اصرار به زیان ایشان کرد بیائید با سلام و صلوات ایشان را راهی جناح مورد علاقه شان کنیم !
عدم انتشار شده: 
false