پیشنهاد مدل اتحادیه اروپا برای کردستان از سوی عبدالرحمان حاجی‌احمدی

عبدالرحمان حاجی‌احمدی- عضو شورای رهبری کودار که در نسشت رایزنی برای اتحاد کردها در سلیمانیه شرکت کرده است در گفتگویی با خبرگزاری فرات به ارزیابی این نشست پرداخت و از یک مدل پیشنهادی برای اتحاد کردها گفت. اقای حاجی احمدی در این رابطه طوری صحبت نموده که فقط کوردستان دو حزب دارد و آن هم پ ک ک و پارتی است. در صورتی که روژهلات کوردستان بعد از باکور کوردستان بیشتر تعداد جمعیت دارد و اگر قرار است مدل اروپا برای حل مسئله قدرت استفاده شود روژهلات باید نقشی بزرگ داشته باشد.

عبدالرحمان حاجی‌احمدی، عضو شورای رهبری جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کردستان-کودار، در ارزیابی نشست رایزنی برای اتحاد کردها در سلیمانیه، مهم‌ترین مسئلۀ موجود را «ضرورت اتحاد» توصیف کرد.

عضو شورای رهبری کودار با ابراز این‌که آزادی کردستان تنها از راه اتحاد ممکن خواهد بود؛ شرکت احزاب و سازمان‌های بسیار در این نسشت را بسیار مهم نامید و از آن، با عنوان «گامی بلند» یاد کرد.

حاجی احمدی به دیدارهای خود با نمایندگان اروپایی در ٣٧ سال گذشته اشاره کرد و افزود، دیپلماسی غرب برای پشتیبانی کردها منتظر اتحاد و یکصدایی در جامعه احزاب کردستان است و اگر کردها موفق به این امر شوند، هدف و برنامه آن‌ها نیز در این زمینه روشن خواهد شد.

او مهم‌ترین مانع پیش ِ روی اتحاد در کردستان را بنیان ذهنی ِ "همه‌چیز برای من یا برای هیچ‌کس" خواند که ماندگاری آن در سیاستگذاری احزاب کردستان مشاهده ‌می‌شود.

حاجی‌احمدی در این رابطه سیاست‌های حزب دموکرات کردستان عراق و مسعود بارزانی را یادآوری کرد و افزود: بارزانی از طرز فکر پدرش پیروی می‌کند و نگاهی عشیره‌ای به مسایل دارد. زمانه عوض شده است و اگر انقلابی ایجاد شد و مسعود بارزانی در غیاب احزاب دیگر به مقامی رسید اکنون تنها در اقلیم کردستان ٢٠ سازمان سیاسی وجود دارند. مردم از بارزانی می‌پرسند که چرا شبیه به پدرش فکر می‌کند و مختصات ویژه دورانی که سپری می‌کنیم چیست؟

عضو شودار رهبری کودار تصریح کرد: هر وقت که بارزانی برای انجام امور دیپلماتیک به اروپا سفر می‌کند، بیش از پانزده تن از اعضای هیئت همراه او را اعضای حزب دموکرات تشکیل می‌دهند. اروپایی‌ها این تفکر را می‌شناسند و برای همین است که این سیاست‌ها دستاورد مهمی نداشته است.

عبدالرحمان حاجی احمدی در نهایت مدل اتحادیه اروپا را به نسشت رایزنی برای اتحاد کردها پیشنهاد داد و گفت: در این مدل، پ.ک.ک و حزب دموکرات می‌توانند کنار یکدیگر قرار گیرند و ریاست این اتحادیه را به صورت دوره‌ای هر شش ماه یکبار بر عهده داشته باشند. ما می‌توانیم از این مدل در کردستان استفاده کنیم.

وی پیشنهاد یک نیروی مشترک نظامی را نیز مطرح کرد و در این باره افزود: نیروی دفاعی مشترک کردها باید به وجود آید و این نیرو باید وظیفه دفاع از مردم را بر عهده بگیرد. در این صورت می‌توانیم به نیرویی جدی در خاورمیانه بدل شویم. ما نیروی لازم داریم، اما پراکنده است. از راه اتحاد باید از موجودیت خود دفاع کرد و در آن صورت کسی نخواهد توانست ما را شکست دهد.

برگرفته از: 
http://www.kurdane.com/article-5997.html
بخش: 
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از ضعف های عمده جوامع عشیرتی خاورمیانه ای ها تلاش برای کپی برداری کور از سیستم های حکومتی و اتحادیه هایی هست که عمیقا ویژه مناطق خود هستند.صحبت از اتحادیه شبه اروپایی برای مردمانی که دارای چاه نفت باشند و محیط و محاط ایدیولوژی های متنوع با نداشتن سوابق مدیریتی جامع بومی معظلی هست که نشانه های تنش را در بدو اقدامات اولیه نشان خواهد داد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایجاد این اتحادیه نظامی تهدیدی جدی برای تمامیت ارضی کشور ما ایران است . ایجاد ارتش کرد که از سوی غرب حمایت میشود میتواند خطری برای کشور ما به شمار اید . دولت یهود بر دولت المان فشار میاورد که ایجاد دولت کرد میتواند به نفع دولت المان و امینت دولت یهود شود .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - من هم پیشنهادی به احزاب کوردی دارم،بیایید درهمان سرزمین عراق که اکنون
خودمختاری دارید،آوردهای مهاجر درآزربایجان غربی وتورکیه سوریه را نیز دعوت بدانجاکرده تابه موطن قبلی خود آمده ودرسرزمین خودآبادانی و حکومت تشکیل دهند
تادیگرملل نیزبتوانند براحتی درسر زمین های خود آرامش داشته باشند،
ماهم هرچه در توان داریم کمکشان خواهیم کرد.