«صفحه شما»

اصل مطلب: 

دوستان و خوانندگان عزیز، امکان کامنتها واقعا به شما تعلق دارد. هدف ما ایجاد محیطی دوستانه برای تبادل نظر است. آزادانه نقد، نظر، خبر، تفسیر، تحلیل و... بنویسید اما خواهش می کنیم بدون نام بردن از اشخاص حقیقی و حقوقی در کمال امنیت برای خود و دیگران فضایی ایجاد نمائید که بدور از توهین و اتهام و جوسازی و مسموم کردن محیط تبادل نظر باشد. توجه داشته باشید کامنتهایی که این موارد را در نظر نگیرند، منتشر نخواهند شد.

لطفا اعتراض، انتقاد و پیشنهاد خود را به آدرس info@iranglobal.info ارسال کنید. از پاسخ به اعتراضات در کامنتها معذوریم.

دیدگاه‌ها

آزربایجانلی
رخلاف تصور عده ای خیال پرست کلیتی به نام «ملت ایران» وجود ندارد
آزربایجانلی
جمهوری آذربایجان قدرتی در حال ظهور در قفقاز ــ بهرام امیراحمدیان
امتیاز کاربر: / 1
بدخو
شاهین
http://rosebakhshi.blogspot.com/2012/01/blog-post_16.html
آماده باش سید علی خامنه ای برای مقابله با جنگ احتمالی - کارتن
yenilik و آزربایجانلی
شما 2 نفر الان چند سال است که به یک ملت و یک قوم و یک فرهنگ و یک تاریخ و مبارزاتش توهینات راسیستی نژادی میکنید . فارسها و ایرانیان خود قربانیان حاکمان ترک و ایرانی بوده اند . شما بجای برخورد سیاسی و دینی و طبقاتی به حاکمان ایران ، برخورد نژادی به ملت و قوم فارس و ایرانی میکنید .جواب بی منطقی شما را باید به سبک خودتان پاسخ داد .تبلیغات ضد انسانی و ضد بشری شما چون راسیستی و فاشیستی است از نظر قانونی قابل تعقیب است.شما چون کارتان دروغ و تحریف است ، پاسخی دریافت میکنید که سزاوار آن هستید .
yenilik
عزیزان دقت کنند کسی‌ که به من و دیگران در این سایت فحش خواهر و مادر میدهد پیامش بعد از ۸ ساعت پاک میشود، ولی‌ وقتیکه من نوشتم " فرهنگ عقب مانده هر چه بخواهد پیشروتر شود، مبتذل تر میشود، پیام من زود پاک می‌‌شود.
تبریزلی سیامک
ایرانیان قهرمانان جهانی کلیک کردن-در حاشیه حذف کریمی و مجیدی از لیست محبوبها
آزربایجانلی
کاهش بیش از پیش مشروعیت نظام فاشیستی مذهبی فارس و رشد طبقه متوسط جدید فارس در سالهای بعد از جنگ ایران و عراق باعث شده است که حتی محافظه کاران تندروی مذهبی فارس مانند احمدی نژاد نیز برای افزایش محبوبیت خویش به دروغ پردازیهای رایج صدوپنجاه سال اخیر در خصوص ایران باستان؟! پر و بالی بدهند و در این مسابقه فاشیستی و راسیستی از طرفداران طبقه متوسط جدید فارس که عنوان اصلاح طلب بر خود گذاشته اند عقب نمانند.
farzin
سخنان بی‌ پایه و اساس yenilik فقط جای استهزأ دارد! اگر تنگه هرمز بسته شود (که البته رژیم اسلامی قادر به اینکار برای حداقل ۱ ماه خواهد بود) بحران عظیمی‌ اروپا را در بر می‌گیرد و دیگر خریداران نفت تحمل قیمتهای گزاف نفت را نخواهند داشت که yenilik میگوید ذخیره‌های ارزی کشورهای خلیج فارس از فروش نفت به ۵ تریلیون دلار می‌رسد!!!! سخن را باید مزه مزه کرد و تعقل نمود بعد از دهان خارج کرد و یا بر سطری نوشت!! کینه و عقده راه را بر تفکر و تعقل بسته است
irani
در مورد بازداشت پیمان پاک مهر (خبرنگار تبریزی) و شادمانی محافل پان گرگیسم و پان ترکیسم باید بگویم آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است، اتحاد رژیم جمهوری اسلامی و پان ترکان سالهاست که اثبات شده و احتیاج به هیچ توضیحی ندارد. اصولا محافل مشکوک پان ترک در داخل و خارج از کشور نقش لباس شخصیها و لمپنها و مترسک‌های رژیم جمهوری اسلامی را بازی میکنند در نتیجه اینگونه موضع گیری‌های پان گرگان به هیچوجه مایه تعجب نیست.
yenilik
"" اندر حکایت محاسبات غلط جمهوری اسلامی فارسی‌ "" چین که نزدیک به ۲۰ درصد از سوخت فسیلی مورد نیاز خود را از جمهوری اسلامی فارسی‌ وارد می‌کند هفتهٔ گذشته مقام بلند پایه خود را به عربستان و امارات متحدهٔ عربی‌ فرستاد تا در صورت بروز بحران، شورای همکاری خلیج، جای صادرات نفت ایران را پر کنند، مقام بلند پایه چینی‌ نه تنها در این سفر به جمهوری اسلامی فارسی‌ سفر نکرد بلکه عکسل عمل چین نسبت به ایران بیشتر به عکس‌العمل فرد در برخورد با بدن متعفن گربه مرده می‌ماند. یکی‌ باید از خود بپپرسد اگر عربستان و کشورهای عضو همکاری خلیج رقیب ایران هستند چرا جمهوری اسلامی فارسی‌ باید کاری کند که همه به در """ ال صعود دخیل " شوند. اگر فرصتی شد توضیح خواهم داد چرا کسی‌ به سراغ روسیه که اتفاقا نفت صادراتی آن در ماه نوامبر با نزدیک به ۳۰۰ هزار بشکه از عربستان پیشی‌ گرفت نمیرود.
yenilik
"" جمهوری اسلامی فارسی‌ در گرداب بحران‌ها ""، فکر می‌کنید کدام کشور از نظر اقتصادی برنده بسته شدن تنگه هرمز خواهد شد؟ تا آخر امسال، "" دارا ئیهای ۶ کشور عضو " شورای همکاری خلیج " به مبلغ کلان ۳.۵ تریلیون دلار خواهد رسید. اگر جمهوری اسلامی فارسی‌، تصمیم به بستن تنگه هرمز بگیرد، قیمت نفت و گاز در بازار‌های جهانی‌ بالا رفته و همین بحران سبب خواهد شد که "" دارا ئیهای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج " با جهش بیسابق به "" ۵ تریلیون دلار " برسد.
Lachin
آقای yenilik
قبل از اینکه نظرتان را بنویسید لطفاَ پاراگراف بالایی را که با خطّ قرمز و به زبان " فارسی " نوشته شده است را بخوانید وبعدا جواب بدهید. " فرهنگ ایرانی" شما با " فرهنگ شعبان بی مخ" خیلی نزدیک است. یا اینکه زبان فارسی را نمی فهمید.
آزربایجانلی
این پان فارسها هستند که دخیل افتاده اند به قبر کورش و فردوسی و در 2500 یا 1000 سال قبل زندگی میکنند. در کافه نتهای دنیا جوانهای دنیا با هم دیگر در ارتباطند در ایران پرشیا تان نقاله گری و شاهنامه سرائی میکنند. میخواهید جوانهای آزربایجان هم شعار ای کورش فدایت شوم بدهند؟
SEHEND
اين راسيستهاي فارس ايران را ارث بجا مانده از كوروش مي پندارند كه ايران فقط مال آنها و ديگران و 50ميليون غير فارس نوكر حلقه به گوش آنها هستند كه بايد از هيچ حقوقي برخوردار نباشند و بايد در خدمت آنها از زبان و فرهنگ و حق حاكمين خود به نفع راسيستهاي خود شيفته فارس بگذرند.زهي خيال باطل
آزربایجانلی
اعتراف صالحی بر اکثریت بودن ترکها در ایران
آزربایجانلی
پارسیستانیهای نژادگرا با چهار دست وپا این جارا میپایند که کسی از غیر فارسها چیزی ننویسد.
به جمال غیرکرد
تو کرد نیستی چون ساده ترین خبر از تاریخ کرد نداری . در هر دانشنامه علمی غرب که به نام کرد نگاهی بیندازی نوشته شده که کردها از اقوام اصیل ایرانی هستند . دوم اینکه سیاست ،آش خاله ات نیست که دلت بخواد اینطوزی بشه و آن طوری نشه .از اینکه در کمنت هایت مفاهیم/ دمکراسی ، فدرالیسم ، سوسیالیم ، خودمختاری ، پارلامنتاریسم ، ایران ، ایرانی و دهها موضوع دیگر/ را مسخره و رد میکنی و فقط آرزویت ناسیونالیسم و شوینیسم است ، نشان میدهد که موجودی بی شعور و غیر سیاسی و ضد مردم هستی . ایکاش میگفتی در ایران تو چکاره بوده ای ؟چون بیسوادی ات از یک چوپان کرد هم بیشتر است .شما نماینده نوعی فاشیسم هستید. در درون ایران نه تنها کردها بلکه سایر ایرانیان آماده پذیرایی از شما هستند. چرا به کردستان آزاد شده عراق نمیروی تا به کردهای بیچاره کمک کنی و در اروپا گدای پول سوسیال شده ای ؟
جمال
این ایران و فرهنگ ایرانی و پان ایرانیسم عجب معجونی است ملغطەای است از همە چیز و هیچ چیز از نظر خواهی همین ایران گلوبال گرفتە تا برخورد اصلاحطلبان و روزنامەهای اسلامی تا چپ و سلطنت طلب ملی هم نوع پان ایرانیستیش هم مذهبیش وقعأ تماشائی است ایران گلوبال نظر خواهی را با 3 مداد بە رنگهای پرچم ایران بە خورد خوانندگان خود میدهد انگار 2 مگس را در یک سوراخ بە دام انداختە و در صفحە خانمی کە شاید هیچ قصدی در نشان دادن قسمتی از بدن خود را در آن میگذارد در کمتر از یک روز نزدیک بە 20000 کامنت گذاشتە میشود اخر کسی نیست بە این وا ماندە ها بگوید اتفاق عجیبی در دنیا رخ ندادە گلشیفتە نیز مانند 1000 ها انسان دیگر کە عکسی را از خود در صفحەای فیس بوک گذاشتە دیگر این همە هیاهو نمیخواهد انگار این ایرانیهای تمامیت خواه عادت داراند در یک قاشق آب شنا کنند چە آن زمان کە عکس خمینی را در ماه دیدند چە حالا بادیدن عکس گل
ترکیستان کجاست ؟
آذری ها اگر خود را ایرانی میدانند باید اتوریته زبان و فرهنگ غالب را بپذیرند. و اگر خود را ترک میدانند باید ایران را ترک کنند و به مغولستان و سیبریه نزد اسکیموها بروند چون نام ایران یعنی سرزمین اقوام آریایی و ایرانی. آسیای صغیر یعنی ترکیه امروزی و قفقاز و ایران باید از وجود بیگانه ها، ترک زدایی شوند .گرنه با عمل و اقدام اهورایی روبرو خواهند شد .
farzin
دانستنیهایی جالب درباره عربستان

فروش سگ و گربه در این کشور ممنوع است.
ورود غیر مسلمان بنا به حرمت اماکن اسلامی، به مناطق حجاز(شهرهای مکه ومدینه) ممنوع است.معمار بهترین هتل مکه (هتل هیلتون) که غیر مسلمان است. مجبور شدازطریق دوربین وبرروی یکی از تپه‌های اطراف شهر پروژه ساخت هتل را نظارت وپیگیری کند.
سالن سینما در عربستان وجود ندارد.
عکسبرداری در بیشتر اماکن عمومی ممنوع است.
جادوگران گردن زده می‌شوند.
بعضی از علمای مذهبی عربستان خواهان قانونی شدن برده داری هستند.
در اماکن عمومی وغذاخوری‌ها جداسازی جنسیتی به شدت اجرا می‌شود.
براثر فشار بیش ازحد برروی زنان، آمار خودکشی زنان بالاست.
در عربستان مجازات اسلامی اجرا می‌شود که شامل حدودو قوانین تعزیراتی است بعنوان مثال، چهار انگشت فرد سارق بریده می‌شود.همچنین در بعضی موارد وبرای قصاص اعضای دیگر بدن نیز بریده می‌شود
در این کشور افراد مجرم
به aliکولی ترک قشقایی
فقط شما ترکها و کولی های قشقایی از هر حرف و عمل ضد ایرانی و ضد فارس لذت میبرید.فهم تان در آن حد است که بجای برخورد سیاسی یا طبقاتی یا دینی با آخوندها ، هوچی گری راسیستی و نژاد گرایانه می کنید . مردم ایران همچون گذشته ترتیب تان را خواهند داد و به بادکوبه و به قسطنطنیه خواهند فرستاد.
yenilik
" چرا ادبیات زبان فارسی‌، امروز به عنوان نه عامل ایجاد وحدت ملی‌، که به عنوان ابزار نفاق ملی‌، کشور را به سوی تجزیه میبرد، من معنی‌ کلمهٔ انگلیسی‌ " rampage " را در دیکشنری سایت " http://www.farsi123.com/?word=rampage " پیدا کردم، این سایت معنی‌ " rampage " را معادل " ترکتازی کردن " به بازدید کننده گان نشان میدهد. لطفا نگاهی‌ به این سایت کنید
irani
حکومت شاه هم مانند تمام سیستمهای حکومتی دنیا دارای اشکالات و نقاط ضعف و قوّت بسیاری بوده که باید غیر مغرضانه و عادلانه و منطقی‌ و علمی‌ در مورد آن صحبت شود. نه اینکه همه چیز را سیاه سیاه دید و یا سفید و سفید!! در مجموع و با در نظر گرفتن تمام اشکالات و نقطه ضعف‌ها و نقاط مثبت در آنزمان، کارنامه رژیم پهلوی در یک بررسی منصفانه نمرهٔ قبولی می‌گیرد و متاسفانه حضور شوروی در مرز‌های شمالی‌ ایران و تبلیغات گسترده کمونیستی و در فضأی جنگ سرد بین دو قطب سرمایه داری و کمونیستی هیچ‌گاه خدمات محمد رضا شاه پهلوی لحاظ نشد و همه چیز رنگ سیاهی به خود گرفت!!! زیرا توده ای‌‌ها مأموریت داشتند تا با سیاه نمایی مطلق و با هر روشی‌ که شده حکومت سرمایه داری در ایران را تحت فشار گذاشته و تمام خدمات شاه را منکر شوند و با اتحاد با آخوندها جامعه را به سوی شورش و طغیان روان کنند و بر طبق تحلیل خودشان در آخر ایران را
استخانلو
بیسمی تعالی . آیا تاکنون دیده اید یک کشور جمهوری دوباره سلطنتی شود و به وضع سابق بازگردد؟ یا یک نظام سوسیالیستی دوباره به وضعیت فئودالیسم باز گردد . این را میگویند بازگشت چرخ تاریخ به عقب .آن کسانی که با شنیدن نام رضا پهلوی آب به بزاقشان می افتد و هوای شاه و تاج برای مردم میکنند ، اینها آبروی روشنفکر و اصلاح طلب و مبارز اجتماعی را برده اند . این نوستالژِی فقط میتواند میان چند نفر ایرانی باشد که آبروی ترقی اجتماعی را میان جهانیان برده اند. این نشان میدهد که چقدر سواد سیاسی میان مدعیان سیاست با نام تبعیدی و مهاجر وجود دارد . اینها موجب شرم و خجالت تمام مبارزان تاریخ و قربانیان حاکمان زور گو و شاه و شیخ و دیکتاتور هستند.
آزربایجانلی
قسمتی از مصاحبه شاپور لواسانی: گفتگو با پروفسور شاپور رواساني، محقق و پژوهشگر
بيشتر كتاب‌هاي باستان‌شناسي ما سياسي هستند
مجید
اقا منتظر ! بنظر می رسد که اتش بس موقتی باشد، کامنت نویسان با داب ؛ از ترس بلوک نشدن و سیستم جدید یک خورده دست به اعصا راه می روند .ولی خوب یواش یواش شلوغ می شود.
منتظر
صفحه شما چقدر خلوت شده. چه خبره؟ دیگه کسی سر دعوا با دیگرونو نداره یا اینکه همه بی ادبا بلوک شدن؟
آزربایجانلی
از دوستان و یوزرهای فرهیخته سایت ایرانگلوبال تمنی دارم مقاله ملتها وملیتها.. در ایران نوشته محمد رضا گردریزی را حتما بخوانند. اگر کسی به همزیستی مسالمت آمیز در ایران فکر میکند باید واقعیتها و ساختار های فرهنگی و اتنیکی جامعه را فرهیخته وار بپذیرد. دوران زور گوئی و نقاله خاوانی در هیچ جامعه امروز و فردا جائی ندارد.
آزربایجانلی
ملتها"، "مليتها" و "اقليتهاي ملي" در ايرانمحمدرضا گرديزي
farzin
ديگران چه بخواهند، چه نخواهند، ايران در يكي از استراتژيك‌ترين گذرگاه‌هاي آبي دنيا، دست بالا را دارد و ضمن اينكه آن را بخشي از جغرافياي دفاعي خود مي‌داند، همواره تاكيد كرده است كه مي‌خواهد اين گذرگاه حياتي، امن باشد.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، "تنگه هرمز" سالهاست كه يكي از مهمترين و استراتژيك‌ترين گذرگاه‌هاي آبي دنيا محسوب مي‌شود؛ آنقدر مهم كه هيچگاه از چشم طمع كشورهاي ديگر دور نبوده و بارها شاهد دست‌اندازي‌هاي سياسي و نظامي از دوران نادرشاه و حتي پيشتر از آن، تا امروز بوده است.

طول تنگه هرمز حدود 160 کيلومتر و عرض آن بين 56 تا 180 کيلومتر است. اين آبراه، دومين تنگه بين‌المللي پرتردد دنياست و هر روز حدود 40 درصد کل نفت حمل شده توسط نفت‌کش‌ها و نزديک به 25 درصد کل عرضه جهاني نفت از اين آبراه عبور مي‌کند كه همين امر نشان‌دهنده اهميت تنگه استراتژيك هرمز
irani
گری‌سیک: پس از تحریم نفتی دلیلی ندارد ایران تنگه هرمز را باز بگذارد
ایران هسته ای- عضو شورای امنیت ملی امریکا در دولت های فورد، ریگان و کارتر تاکید کرد اگر تحریم نفتی ایران در اتحادیه اروپا تصویب شود این کشور دیگر دلیلی برای امتناع از مسدود کردن تنگه هرمز نخواهد داشت.

سیک، پس از رزمایش ولایت 90 نیروی دریایی ارتش، طی یادداشتی در سایت شخصی اش نوشت: «تحریم نفتی ایران به مثابه محاصره نظامی بنادر نفتی ایران و احتمالا یک اقدام جنگی خواهد بود».

وی که در دوران انقلاب مسئول بخش ایران در کاخ سفید بوده و هم اکنون استاد دانشگاه کلمبیا در نیویورک است، ادامه داد: «علت اصلی اینکه چرا تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز جدی گرفته نشده است این است که ایران خود نیز برای صادرات نفت خود به این تنگه تکیه دارد. اما اگر درآمد نفتی ایران که 50 درصد بودجه این کشور را تشکیل می دهد قطع شود، آنها با ضربه به
irani
تازه ترین تحولات مربوط به تنش در روابط فرانسه و ترکیه ، نخست وزیر الجزایر هم وارد شده است و ضمن انتقاد از نخست وزیر ترکیه ، از آنكارا خواست كه "با خون مردم الجزاير تجارت نكند.

اردوغان نخست وزیر ترکیه اخیرا در واكنش به تصويب قانون "مجازات منكرين قتل عام ارامنه" در پارلمان فرانسه ، پاريس را به ارتكاب كشتار جمعي در الجزاير متهم كرد.

در همین ارتباط احمد اويحيي نخست وزیر روز شنبه در كنفرانسي خبري گفت : به دوستان ترك خود مي گوئيم كه با خون ما تجارت نكنيد، هر كسي در دفاع از منافع خود آزاد است ولي هيجكس نمي تواند با خون مردم الجزاير معامله كند.

نخست وزير الجزاير خاطرنشان کرد: تركيه 3 روز پس از آغاز تجاوز سال 1930 ، الجزاير را به فرانسوي ها تقديم كرد و در سازمان ملل متحد به همه طرح هاي تأمين كننده منافع الجزاير پيش از استقلالش در سال 1962 رأي منفي داد.

اردوغان با اشاره به قربانيان
irani
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به دیدارهای خود با مقامات اروپایی و ایرانی از آغاز مذاکرات هسته ای 1+5 به میزبانی آنکارا خبر داد.

"احمد داوداوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگو با روزنامه نیهون کیزایی شیمبون ژاپن گفت مذاکرات ایران و گروه کشورهای موسوم به 1+5 (متشکل از اعضای شورای امنیت و آلمان) طبق توافق مقامات طرفین به زودی از سر گرفته می شود.

وی با استناد به دیدارهای خود پیش از سفر به ایران با "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دیدارش با مقامات ایرانی تاکید کرد این مقامات توافق کرده اند که مذاکرات مذکور در ترکیه انجام شود.

وزیر خارجه ترکیه همچنین با اشاره به تحریمهای اروپا و آمریکا علیه ایران یادآور شد آنکارا از این تحریمها تبعیت نمی کند و محدودیتی برای روابط خود با ایران قائل نیست. وی در عین حال از غرب خواست ترکیه را در موضوع تحریم ایران مستثنی کنند.

گفتنی است
جمال
در مورد نظر نوری علا
farzin


نشریه ای با نام "SOL" که ناشر نظرات احزاب و گروه های چپ ترکیه است، در شماره روز گذشته خود نوشت:

پس از مانور نظامی جمهوری اسلامی و پرتاب موشک های دور برد و میان برد، در ترکیه به تاریخ 29 ماه دسامبر (یک روز پیش از پایان سال 2011) نشستی بدون دعوت از خبرنگاران با حضور فرماندهان ارتش، نخست وزیر این کشور تشکیل شد. در این جلسه علاوه بر "اردوغان" نخست وزیر ترکیه, ژنرال های ارتش، 13 وزیر کابینه, معاونان وزرا و برخی مشاوران ارشد حکومت حضور داشتند.
این نشست، تحت عنوان "مجمع عالی علوم و تکنولوژی" برگزار شد و اکنون گفته می شود اردوغان موقعیت و امکانات نظامی ترکیه را به بحث و بررسی گذاشته است. از جمله، از فرماندهان در باره بُرد موشکهای ترکیه پرسیده که در جواب گفته اند "حد اکثر صد و پنجاه کیلومتر است". او گفته است این قابل قبول نیست و باید بُرد موشک های ترکیه افزایش یابد. همسایه دیوار به
آزربایجانلی
در طی سالهای اخیر دستگیری غیر قانونی فعالان دانشجویی آذربایجان از طرف رژیم فاسد و ناکارآمد ایران افزایش یافته است و در همین راستا بسیاری از دانشجویان با زندانی شدن غیر قانونی از ادامه تحصیل باز مانده اند
irani
مجلسی که امثال مدرس در آن نماینده بودند و دست بالا را داشتند باید هم طویله خطاب میشد. رضا شاه بزرگ بدرستی آن مجلس مدرسی را طویله خطاب کردند. مدرس، نماینده ای‌ که نماد عقب ماندگی و ارتجاع اسلامی بود که در قضیه ساختن راه آهن توسط رضا شاه به بیکار شدن الاغ داران و یابو دارانی که مردم را به زیارت امام زاده‌ها میبردند اعتراض میکرد!!!!!!
Lachin
مثل اینکه آقای رضا پهلوی از یادشان رفته بود که قوانین اساسی مشروطیت که بوسیله خون جوانان وطن بخصوص نوجوانان آذربایجان نوشته شده بود در روز سوم اسفند 1299بوسیله بابا بزرگ ایشان برهم چیده شد. بابا بزرگ ایشان چنان نفرتی از حکومت مردم بر مردم داشت که به مجلس شورای ملی " طویله" خطاب میکرد.
یک نظر نامتعارف
آمریکا هم هی با ترفندهای گونانگون رژیم را هارتر میکند یعنی غیر مستقیم رژیم را به واکنش هایی وامیدارد که هی قدرت دفاعی و نظامی خود را بیشتر برخ بکشد و حتی غلو هم بکند. این کار بهانه کافی به غرب می دهد که در توجیه اقدامات خود در آینده، آنها را ردیف کنند و بخورد همه بدهند که رژیم ایران براستی بک خطر جدی بود و باید به آن حمله می شد.
irani
lachin, آدرس وب سایت که شما دادی چیز خاصی‌ نداره که ما را حواله دادی به آن!! حرفی‌ داری در همینجا بنویس. آذربایجانیها در ایران بیشترین مقامات حکومتی و دولتی و نظامی و اقتصادی و اطلاعاتی‌ را در اختیار دارند
Lachin
آقای ایرانی لطفا به این آدرس http://www.ethnologue.com/ روجوع بکنین و از بخش ایران مدارک لازم را پیدا بکنید.
irani
هر کسی‌ که سخنی میگوید و ادعایی می‌کند باید برای سخن و ادعا سند و مدرک ارائه دهد. حال پرسش اینجاست که فارس‌ها چه کسانی هستند که هم در اقلیت به سر میبرند و هم بر اکثریت مردم دیگر حکومت میکنند؟؟!! خواهش هر کسی‌ که پاسخ قابل توجهی‌ دارد بنویسد تا دیگران را آگاه نماید. در حال حاضر بیش از %۶۰ از مدیران ارشد و مدیران میانهٔ و کارگزاران اقتصادی و سیاسی رژیم جمهوری اسلامی آذربایجانی هستند!!! هر کس هم خواست نام و نشان آنها را فهرست وار در اینجا درج می‌کنم!!
آزربایجانلی
مشکل ایران در این است اقلیت فارسها به تمام ایران کثیرالمله حکومت میکنند.
irani
آذربایجانی ایرانی گرامی‌، باز هم ممنون از توضیحتان. باید خدمت شما عرض کنم که نه تنها من فکر می‌کنم که تجزیه طلبان آذربایجانی در اکثریت نیستند بلکه بنابر شواهد بسیار حتّی اقلیت قابل ذکری را هم تشکیل نمیدهند، زیرا بارها وبارها از آنها خواسته شد که اگر راست میگویند و توان و پایگاه اجتماعی دارند با شعارها و مطالبات مشخص خودشان فراخوانی را در مناطق ترک زبان ایران بدهند و ببینند چند مرده حلاجند!!! خودشان ادعا میکنند که ۳۵ میلیون ترک در ایران داریم، خوب اینها حتّی اگر قادر باشند %۱۰ این جمعیت را بطور مسالمت آمیز به خیابانها بکشانند میتواند حتّی حکومت را سرنگون کنند! ولی‌ آیا اینها حتّی توانسته اند یک فراخوان بدهند و پایگاه اجتماعی خودشان را بسنجند؟ اینها جز فحاشی به زبان فارسی‌ و دشمنی با فارس و کرد و ارمنی و تحریف تاریخ و جعل و دروغ چه سخن دیگری داشته اند؟؟ اینها حتّی توان یک تجمع مدنی را هم
آزربایجانلی
الکساند آدلر​/ قانون درباره نسل کشی ارامنه : بن بست
الکساند آدلر​/ قانون درباره نسل کشی ارامنه : بن بست

ویسنده : الکساندر آدلر

مترجم: ماشااله رزمی
یک آذربایجانی-ایرانی
irani عزیز، آیا در کامنت من و یا در کامنتهای قبلی من، جایی دیده اید که مبنی بر این باشد و یا اینرا تداعی کند که من ایران را با همین مرزهایش به رسمیت نمی شناسم؟ فکر می کنم حتا این نامی که برای خودم انتخاب کرده ام، خلاف این را ثابت می کند. متشکر می شوم اگر کمی عجولانه قضاوت نکنید و کمی دقت کنید. هر آذربایجانی ای تجزیه طلب نیست و تجزیه طلبان در آذربایجان فکر نمی کنم که در این مرز و بوم (آذربایجان) اکثریتی داشته باشند. البته من آماری در دست ندارم و فقط بر اساس مشاهدات خودم دارم اینو می گم. برای من مرزهای اختیاری هر کشوری محترم است ولی این به این معنی نیست که من حق حدایی را برای انسانها نادیده می گیرم و به رسمیت نمی شناسم. از نظر من، انسانها حق دارند همانگونه که می خواهند زندگی کنند. جدایی و یا زندگی مشترک با دیگران حق مسلم انسانهای یک سرزمین است
irani
یک آذربایجانی ایرانی عزیز و گرامی‌، ممنون از توضیح شما. اما اگر من پرسشی را از گردانندگان سایت ایران گلوبال می‌کنم به این دلیل است که کامنت مرا حذف کردند! مسلما وقتی‌ کامنت فردی حذف میشود باید دلائل آنرا هم بگویند، اینطور نیست؟ من به همین دلیل سوال کردم. زیرا نهایت بی‌ ادبی‌ است که کامنت کسی‌ را بدون توضیح حذف کنید (در صورتیکه هیچ توهین و یا کلمه ناا مربوط‌ی در آن وجود نداشت)، آیا شما اینگونه نمی‌‌اندیشید؟ اما در مورد توضیحات شما باید اضافه کنم همین چندی پیش استان خراسان به ۳ قسمت تقسیم شد، آیا آنهم به دلایل سیاسی بود؟ آیا استان شدن قزوین هم به دلایل سیاسی بود؟ سالها مردم اردبیل دوست داشتند که استان شوند و دیگر زیر یوغ تبریزیها نباشند که این امر اتفاق افتاد و مردم اردبیل و حومه هم از این امر بسیار خرسند شدند!! ولی‌ شما همه چیز را ظاهراً سیاسی می‌بینید که میفرمایید: آذربایجان شرقی‌ و غربی
laleh
iranglobal , saeit khob va bi tarfi hast, zendeh bashid
یک آذربایجانی-ایرانی
آقای irani گرامی! من فکر نمی کنم که گردانندگان سایت ایران گلوبال وقت و فرصت این را داشته باشند که جواب من و شما را درباره هر موضوعی بدهند. همینقدر باید از آنها سپاسگزاری کنیم که این امکان را در اختیار ما قرار داده اند که بنویسیم و به هم پاسخ دهیم، بیاموزیم و پیش برویم به سوی یک فرهنگ گفتگوی سالم و دمکراتیک. متاسفانه من نظر حذف شده شما را نخوانده ام و نمی توانم در آن مورد اظهار عقیده کنم. ولی در مورد اینکه نام جمهوری آذربایجان چه بود و آذربایجان جنوبی دیگر چه صیغه ایست، می خواهم چند کلمه ای بنویسم.
irani
بهتر بود به جای حذف کامنت من مدیریت سایت جواب این پرسش منطقی‌ را میداد که آذربایجان جنوبی در کدام منبع و ماخذ معتبری نامش درج گشته است؟ چرا فقط سیاست حذف دیگران را در پیش گرفته اید؟ منطق دارید توضیح دهید که این کلمه من در آوردی آذربایجان جنوبی از کجا آمده است و سابقه تاریخی آن چیست؟ یعنی‌ جواب به این سوال آنقدر سخت است؟؟ نامهای آذربایجان شرقی‌ و آذربایجان غربی کاملا مشخص و واضح است. جمهوری آذربایجان هم که نام تاریخی و مشخص آن آران و شروان بوده است که بعدها توسط روسیه تزاری بخاطر بعضی‌ از سیاستها به آذربایجان تغییر یافت!! حالا شما با حذف کردن کامنت میخواهید صورت مساله را پاک کنید؟؟؟ دوست یا دوستان گرامی‌ با حذف صورت مساله مشکل حل نمیگردد بلکه سوال هنوز سر جای خودش باقی‌ است. نام تاریخی جمهوری آذربایجان آران و شروان بوده است و در هیچ منبع معتبری نامی‌ از آذربایجان جنوبی برده نشده است، به