دیدگاهها
متن زیر در جواب متن «چرا اصلاح طلبان ضد "تدریس زبان مادری" هستند؟ » جناب میری نگاشته شده است.
مروری بر گفتار دکتر ابوالحسن بنی صدر در مورد توییتر، تلگرام و کتاب خوانی نسل جدید
به زعم ما تساوی ترک ها ، کردها ، لرها ،عرب ها ،بلوچ ها با فارسی زبانان به سود همه ملّتها است. چرا که درجهان امروز کثرت فرهنگی، تفاوت فرهنگ ها ، تفاوت قومی ، حضور ساکنان و دارندگان این کثرت و فرهنگ در یک کشوراجتناب ناپذیر است. و یک دست کردن و شبیه سازی اجباری مردم به یکدیگرنشانه های اصلی افول دموکراسی محسوب می شود...
سرزمین های زیادی را گردیده ام , در هر سرزمینی افسانه ای را دنبال کرده ام .حال در این سرزمین تاریخی تکیه داده بر گلشن درخت گردوئی به افسانه آرش فکر می کنم .
درختی تنومند در دره ائی بسیار کهن در وادی فرغانه در ترکستان .شاید روزی روز گاری مردی که نیمش ز ترکستان بود و ملول از دیو دد ودر جستجوی انسان بر این درخت اساطیری تکیه زده باشد .انسانی که یافت نشد وآن یافت نشده آرزویش بود .آرزوئی دیرین !
چرا روشنفکران، نویسندگان و سیاسیون ایران، در ارجگزاری شایسته و بایسته‌ی این "فردوسی سیاسی" ما یعنی نادرشاهِ بزرگ، بی مِهری "عامدانه و آگاهانه "نشان می دهند.
دهتشناکتر و شگفت انگیز تراز روشنفکران و مورّخان این میهن بلاکشیده، ملّایانِ بی همه چیزی هستند که " ادعای وحدت دینی شیعه و سنّی سر می دهند و حتّا روز وحدت می آفرینند " حتّا کلامی در باره‌ی آن کارِ سترگ نادرشاه بزرگ، آن رادمرد تاریخ کشور به میان نمی آورند!
زبان یا زبانهای رابط ، اداری، لازم است « با انتخاب آزاد افراد جامعه » برگزیده شوند. تاریخ چنین و چنان بود، فلان و بهمان نویسنده چنین و چنان آثاری آفریده ، نمی توانند راه حل به حساب آیند. لطفاً بیش از این « خرد علمی را تحقیر نکنید». راه حل« انتخاب آزاد و ایجاد برابری ست. در هرچیز و همه چیز». مرحمت بفرمایید « انتخاب آزاد و برابری را پیاده کنید»...
وقتی «فحاشان حرفه ای» درکانالهای تلگرامی تکفیری ضددرویشی از طرف «مهدی طائب» لقب افتخاری «بزرگان صوفیه گنابادی» میگیرند!
قطره دریاست ، اگر با دریاست ورنه او قطره و دریا ، دریاست
مطالب مندرج در این متن سئوالات شخصی خودم است ولی چه بسا این سئوالات برای فقرای دیگری هم مطرح باشد. این جانب نمیخواهم با بیتفاوتی نظاره گر ظلم و جوری که این چنین گستاخانه بر سلسله روا میشود باشم . فقط درصورتی از سکوت و بیعملی خود دچار ناراحتی وجدان نمیگردم که برایم مسلم شود که صلاحدید ایشان ادامه صبر و سکوت من و سایر پیروان ایشان است. لذا از حضور هر آن کس که میتواند در روشن کردن این سئوال به بنده کمکی کند تقاضا میکنم دریغ نفرماید تا حداقل کمی آرامش به دل آشفته ما بازگردد.

شاید اهدا توپی از سوی رهبر کشور برگزار کننده مسابقات جام جهانی فوتبال به ترامپ، در این میان علامت گویائی باشد که به این رابطه رنگ و بوئی خاص می بخشد. رنگ آموزش وتربیت! انتقال دانش ِ چگونه بازی کردن. برو بازی کن، با توپ من!
غرب ِتاجر و کاسب، درسهائی توام با حمایت دریافت میکند تا از گل آلود کردن صحنۀ جهان کوتاه بیآید. و شرق خود را به جایگاه آموزگار و صاحب دانش و بینش، بالا میکشد.
در برابر شوینیسم باید به تاریخ علمی، به بحث شفاف علمی، به نقد تئوریک افکار و به نقد پروژه ها پرداخت. سخن هیجانی و تنگ نظرانه و تفرقه افکن زیان آور است. تمام کوشش جمعی ملت ایران و تمام زبانهای ایرانی برای اعتلای فرهنگی این سرزمین، کلیدی برای آینده بهتر ماست، آینده ای که جمهوری سکولار و لائیک و برابری همه شهروندان و قدرت سیاسی غیر متمرکز دمکراتیک، مشخصه برجسته آن است.