«صفحه شما»

اصل مطلب: 

دوستان و خوانندگان عزیز، امکان کامنتها واقعا به شما تعلق دارد. هدف ما ایجاد محیطی دوستانه برای تبادل نظر است. آزادانه نقد، نظر، خبر، تفسیر، تحلیل و... بنویسید اما خواهش می کنیم بدون نام بردن از اشخاص حقیقی و حقوقی در کمال امنیت برای خود و دیگران فضایی ایجاد نمائید که بدور از توهین و اتهام و جوسازی و مسموم کردن محیط تبادل نظر باشد. توجه داشته باشید کامنتهایی که این موارد را در نظر نگیرند، منتشر نخواهند شد.

لطفا اعتراض، انتقاد و پیشنهاد خود را به آدرس info@iranglobal.info ارسال کنید. از پاسخ به اعتراضات در کامنتها معذوریم.

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
گلادیاتور
رهگذر
خاهش میکنم برای روشنفکران شرقی گریه کنید .فرقی نمی کند که این گروه چه مرامی دارند ویا با چه زبانی سخن میگویند ویا از کدامین سرزمین میآیند. فرقی نمی کند رجوی باشد یا کیانوری خمینی باشد یا صمد بهرنگی فرخ نگهدار باشد یا پیشه وری آقای براهنی باشد یا علی شریعتی همه این قوم در بی وطنی و بی درایتی و حفظ منافع بیگانه آیمانی مشترک دارند.
نویسنده انگلیسی هندی تبار ی میگوید استعمار انگلیس بدون چند روشنفکر هندی هر گز بر هند غالب نمیشد وسالها پیش از هجوم توحش اسلامی زنی شاعر فریاد می زد ..مردان پوشالی را به دار اویزید. ) اما آن مردان پوشالی ملتی را دار زدند .
شکست کنونی ایران را باید نه مدیون کشاورز آذری ویا کرد وبلوچ خوزی دانست بلکه مدعیان رهبری این مردم بی گناه یعنی کسانیکه خود را ناجی میدانند.
عنوان مقاله: 
یک پرسش
یاشار تورک اوغلو
ایا در طول این صد سال شما یک مورد سراغ دارید که یک نفر فارس زبان در طول این صد سال حکومت یک بار در دولت مجلس دانشگاه مطبوعات ....به نع ملل ترک کرد لر عرب بلوچ ترکمن ...حرف بزند ؟!!؟؟ استعمار گری استثمارگری تمامیتخواه قومپرستی اسمیله کننده پس یعنی چی ..ای کاش .....؟؟؟
عنوان مقاله: 
راهی که باید..
ناظر
در خصوص ... آقای تبریزی لازم است در اینجا به چند موردی اشاره شود.
1ـ ایشان که اغلب کلمه پان تورک را مثل آدامس میجود و لحظه ای از دهنش نمی افتد، درد او در واقع درد مردم نیست! دردش درد جانکاه درماندگی است. ایشان گوئی به بن بست سیاسی رسیده است. بخوبی میداند تشکیلات سه نفری شان در جنبش مردم آزربایجان به اندازه پشه ای تاثیر ندارد! ایشان حالا جیغ و داد راه میندازد که چه بشود؟
2 ـ البته مشکل او قابل فهم است. وی هنوز این ترس روانی را در خود حمل میکند، شب و روز خواب ندارد، مبادا تشکیلات پانفارسشان به لهجه ترکیش ایراد بگیرد! او برای ثبوت وفاداری خود به پانفارسیسم هر روز جری تر و دریده تر از پیش، روی مردم آزربایجان خیز بر میدارد. تمام اینها البته در حافظه اینترنت باقیست!
...
ترک و حقیقت
از شارلاتانبسم شونیسم و فاشیسم این است که حقیقت و روشنگری را هم به گند میکشد.
در این سایت تجریه طلبان مغول تبار حتی معنی واژهها را به نفع حود تغیر میدهند چون هیچ مسئولیتی در مورد حقیقت و وجدان و اصول و اخلاق و خدا و خلق ندارند.
مثلا.در تمام ممالک دنیا واضح و آشکار است که فقط جوانان ناسیونالیست متعصب شبه فاشیست یا رودیگن به انسان ستیزی و شونیسم و پرخاش و توهین به تیم مقابل و حریف خود میپردازند.
حالا شبه فاشیستهای فعال در این سایت، آنر امعیار اخلاق و رفتار تمام مردم ؛ خصوصا فارس زبانها قرار میدهند.
آن دیگری . مدام مجیزه گوی ترکیه و اردعان در این سایت است ولی نمی گوید که اکنون اقتصاد این کشور دچار بجران و گرانیست یا مثلا اردعان تمام مخالفان خود را ترویست مینامد و هر کرد و علوی و چپ و سوسیال دمکرات و ترک غیر سنی و غیره را به این اتهام دستگیر و اخراج میکند و یا فراری میدهد.
نتیجه ....
عنوان مقاله: 
آیا سهم ایران از دریای خزر پیش از انقلاب ۵۰درصد بود؟
Anonymous
بعد مصاحبه بی بی سی و بیان حقیقت از طرف رجب صفروف برای سهم ۵۰ درصدی ایران باز پان چپ ها و روس ها پان اسلامی ها و .. شروع به انتشار .. شعر کردند که وزیر خارجه وقت ایران به روسها التماس میکرد. گیریم که دروغ شما راست باشد باز یک التماس کردن بهتر از تمام عمر دستمال ابریشمی برای رو سها و اخوندها بدست گرفتن است.
عنوان مقاله: 
تضاد حاکمیت با جامعه، و جایگاه فعال آذربایجانی
یشاب نیمیکیس
مثل همیشه تحلیل جامع به روز و تیزبینی نویسنده در بررسی جنبش ها تحسین برانگیز است.
عنوان مقاله: 
عنوان مقاله: محققان سوئدی اعلام کردند، ایران دومین کشور نژاد پرست از نظر نژادی و مذهبی است
lachin
https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2013/05/15/a-fascinating-map-of-the-worlds-most-and-least-racially-tolerant-countries/?utm_term=.4d7abe87c1be
آقای و یا خانم ایرانی..... چون شما خوشبختانه انگلیسی بلد هستید, لطفآ به لینک بالای روجوع بکنید و رنگ کشورها را که بوسیله محققین کشور سوئد انتشار داده شده است روجوع بکنید . رنگ کشور ایران , یک درجه کمتر از رنگ قرمز %39.9-30 است...در ضمن به اشخاصی مثل شما در تبریز ( مانقورت ) گفته میشود....
عنوان مقاله: 
yaradiciliq پیغمبر ژئوپولیتیک
qilicidaraya
نه! نه! واقعا که همه تئوریهای ژئوپولیتیک این استاد که از چند سال پیش در صدد فروش سهام ترکیه است به واقعیت پیوست. خط های ترانزیتی گاز و نفتی که از ترکیه میگذرد و تعداشان از خط های متروی پاریس نیز بیشتر است. ساخت روباتهای ترکیه ای برای بزیر آوردن خاورمینه. تولید قطار، هلیکوپترهای یک بارمصرف، ماشین آلات کشاورزی، تانک وای ددم، تانک وای ددم. جانشینی لیر ترکیه بجای دلار در همه خاورمیانه. وای ددم. تولید و فروش دستگاهای دونا کباب برای همه جهان. ثبت تولید دونا کباب بعنوان اثر تاریخی. ثبت منقل و قاشق و آچمز و قرمه واژگان جهانی. وای ددم!
عنوان مقاله: 
راهی که باید برویم
تهرانلی
دانشمند گرامی جناب لوائی عزیز!
با این مطلب، سرپوش یک جعبه عفونی را پس زده اید، همه چیز برملا شده است. دیگر ماهیت استعمار گر پانفارسیسم، پان ایرانیسم مرگز گرا، و اپوزیسیون پانفارس اعم از چپ و راست، گوئی مثل غده عفونی بیرون بریزد، اینک در معرض تماشای مردم قرار دارد.
به جرات میتوان گفت که تحلیل شما که از دلی دردمند بر خاسته، با حذاقت تمام، چراغ راه آینده میلیونها آزربایجانی و سایر ملل استعمار زده جهنم ایران است.
تحلیل دقیق و مو شکافانه تان مثل شمشیر دمکلوس بر فرق پان ایرانیسم تمامیت خواه و عظمت طلب، و پانفارسیسم نژاد پرست که هیچ حقوقی نسبت به ملل ایران قائل نیستند، با بررائی تمام سنگینی میکند.
همین امر سبب شده است که ماهیت برده داری اینان از غلاف شعار ایرانییت "همه باهم" بیرون کشیده شود، تا چاخانهای شیعه اثناالعشری شعوبیه، و افتخار کاذب به
عنوان مقاله: 
محققان سوئدی اعلام کردند، ایران دومین کشور نژاد پرست از نظر نژادی و مذهبی است
ایرانی
لطفا وقتی از یک تحقیق صحبت می کنید منبع را هم ذکر کنید. کدوم محققان سوئدی و در کدوم مقاله (نام مقاله، تاریخ و ژورنال) خوشبختانه انگلیسی بلدیم و خودمان می توانیم بخوانیم. مقاله شما کاملن بی سر و ته و بی اساس است و حتی ارزش نقد رو ندارد. من خودم تبریزی و آذری هستم ولی اولویت همیشگی من ایران بوده و خواهد بود با همه اقوام و فرهنگ های زیبای ایرانی. ملت یه کشور برای پیشرفت باید مقداری احساسات ناسیونالیستی داشته باشند و گرنه همین همسایگان خود ایران به ایران رحم نمی کنند و درصدد جدایی بخش های از ایران عزیز هستند که البته آرزویشان را به گور خواهند برد. زنده باد ایران پاینده باد ایرانی
استعمار گران ترکان
چرا طی 1000 سال حکومت استعمارکران سلسله های ترک در ایران، زبان و فرهنگ پارسی توانست آنها را مثل تیزاب در خود حل کند ، و نگذارد زبان و فرهنگ اشغالگرانه شان بر ایزانزمین مستولی گردد؟ ؛ ولی متاسفانه مذهب شیعه صفویشان توانست نیمی از مردم ایران را نفله نماید ؟
طبق قوانین علمی داروین، مارکس، و اسپنگلر، زبان و فرهنگ قوی تر در طول تاریخ پیروز و مسلط شده است و نه زبان و فرهنگ قومی چادر نشین و دامپرور مغول تبار؛ که حدود 4 -6 قرن پیش بدلایل پناهندگی اقتصادی ، یا چنکهای استعماری، وارد فلات ایران و خاورمیانه و قفقاز و آسیای صغیر شدند و آسیب های جبران ناپذیری به فرهنگهای بومی کرد و ارمنی و فارس و ایرانی و یونانی و سامی و غیره وارد نمودند. این قوم هنوز در کشورهای آسیای میانه و آسیای صغیر فاقد زبان و الفبا و کتاب لعت و خط است و از الفبای لاتین یا سریل و کریل و غیره استفاده میکند. و به مردم ایران
عنوان مقاله: 
راهی که باید برویم محمدرضا لوایی
Anonymous
جایی میخواندم که اگر فارسهای استثمارگر نبودند الآن مردم آذربایجان برهبری کسانی مثل شما داشتند در سیاره مریخ کشاورزی میکردند و قرنها بود از دست این فارسهای ذلیل مرده راحت شده بودند. مرد حسابی جعل تاریخ حدی دارد. هزار سال اقوام ترک زبان بر ایران حکمرانی کردند مگر صدایی از بقول تو فارسها در آمد؟ اصلا این فارسها کی هستند که اینهمه بلا سر آذربایجان درآورده باشند؟ حالا دیگه چون قافیه تنگ آمده فارسها مبتکر و بوجودآورنده شیعه هم شدند؟ اصلا شاه اسماعیل صفوی جاسوس فارسها توی آذریها بود ای لعنت بر این فارسها. نکنه فارسها با صهیونیستها همدست هستند؟ میشود از این ببعد کمی از پرت و پلاهای اینچنینی کم و بر استدلال بیفزایید؟
عنوان مقاله: 
این هم از یک تئوریسین کمونیست.
ع.ب.تورک اوغلی
سالام ـدوستان نگاه کنید،ببینید یک تئوریسین کمونیست چه تحلیل جالبی دارد.سره نویسی راغاطی سنگگ وزبان مادری وخاله ایی کرده تاشکم کارگران راسیرکند. این نوشته وتحلیل ها ازخودش نیست،این راهکارهاکلا درکتاب کاپیتال نوشته شده وراهکاری برای ستاره داران جعلی درپیشبرداهداف پرولترمیباشد. ناسیونالیسم تورک های ایران رامنحرف کرده است تا نتوانند پشتیبان سره نویسان راسیسم تبریزی شوند.فرهیختگان مغلطه کار وچاله میدانی درجای خودازآن فرهنگ استفاده میکنند. به این مبارزنستوه این ادبیات مارکسیستی راتبریک میگویم.
عنوان مقاله: 
مخاطرات امنیتی حوزه خزر
yaradiciliq
"" ژئوپلوتیک نوین دریای خزر بعد از توافق تقسیم دریا بین ۵ کشور ساحلی "" واقعیت بر توهم گرائی باستانی پیروز شد "". در حالیکه حزب توده به همراه جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج، با آویزان شدن از "" پان تورکیسم و پان ترک کزائی "" دست در دست کشور ارمنستان و کوه‌های قندیل، قصد توهم آفرینی در مطبوعات روسیه را کرده بودند و سهم ایران شهر فارسی‌ در دریای خزر را، خط فرضی‌ " آستارا - حسينقلي " تعریف میکردند، قدرت استدلال جمهوری‌های آزربایجان، تورکمنستان، قزاقستان بر "" فرضیات پوچ جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج، توده ای‌ها "" مغلوب شد، اینک ترکیه - آزربایجان باید روی خط لوله گاز ترانس کاسپین متمرکز شوند.
عنوان مقاله: 
توجه توجه
یاشار تورک اوغلو
تمام باندها گروهها احزاب چه چپی چه راستی چه مخلوط همه وهمه که در خارج تشریف دارند وهمیشه در غرب خورده خوابیده واز موضع برتر وخود بزرگ بینی وخودشان را علامه وخود را طراح واستاد ومنجی تمام مشکلات ایران میدانند ....همه وهمه غیر از شورای دموکراسی خواهان که متشکل از مللیتهای ایران است ..همه ذاتا دیکتاتور تمامیت خواه استعمارگر استثمارگر اسمیله کننده ....میباشند ..پس همه هوشیار باشیم دیکتاتور مابان که همه به دروغ وبه دروغ وفقط برای شیک صحبت کردن دم از قوانین حقوق بشری ودم از ازادی عدالت ..میزنند واگر حق حقوق وحق تعیین سرنوشت را حداقل تحت عنوان جمهوری خودمختاری یا جمهوری فدرالیسم نپذیرند وضمانت قطعی اجرای زیر نظر شورای امنیت نداشته باشد .هیچ ارزشی ندارد واز چاله به چاه واز عقرب به مار کبری پناه بردن است..
عنوان مقاله: 
مقاله فاقد رفرنس می باشد
پوریا
محتوای مقاله فاقد رفرنس می باشد و به همین دلیل به لحاظ علمی بی ارزش است .
عنوان مقاله: 
استعمار گری داخلی وخارجی
یاشار تورک اوغلو
استعمارگر خارجی دیگه نداریم واگه داریم کمرنگ شده ...ولی استعمارگری داخلی هنوز خیلی موارد داریم ودهها برابر بدتر از استعمارگری خارجی است .در استعمارگری خارجی اولویت بر تاراج منابع اقتصادی واستفاده از نیروی کار بود وبقیه موارد کمرنگ بود .وبا کمی مبارزه استعمار گران دست بردار ودر میرفتند..ولی در استعمار گری داخلی استعمار .استثمار ..‌..از هرنوعش در حد اشدش بدون وقفه ...در جریان است .استعمار از نوع اقتصادی نیروی کار وفکر .فرهنگی سیاسی رفتاری افکاری تاریخی ورزشی اسامی .....واز هر زاویه واز هر زاویه در حد اشدش ودر حد اشدش واشغالگری واسمیله در حد اشدش بر قراره .واستعمارگر تا اخرین نفسش هم مقاومت میکنه .تا مللیتهای دیگر استقلال پیدا نکنند ...واز طرفی هم تجزیه وجنگ داخلی بشدت مخرب میباشد ولی استعمارگری بدتر از ان .ودر این را ه حکومت فدرالیستی که همزمان ضامن استقلال واتحاد است ومانع ظهور دیکتاتور
عنوان مقاله: 
لوایی دشمن تراش ذهنی
داور
به نظر میرسد این آقای لوایی نخست دشمن خود وسپس دشمن مردم آذری زبان ارمنی کرد ..است .
آنچه ایشان مینویسد ذره ای حقیقت ندارد و نشان از یک خیال پردازی است که نامی جز توهم و شورش های کور احساسات درونی سرکوب شده ندارد.ا نچه مردم ایران به آن نیاز دارند افراد مصلح است ونه انقلابی.
آقای لوایی توان شما نه از چپ بالاتر است ونه از جریانات دینی.شاهد هستیم که چگونه جریانات سیاسی با تمام توان مالی و توان سازمانی خود را بی آبرو کردند.شما فقط یک تخریب گر واشوب طلب هستید که برنامه ای واقع بینانه برای رهایی مردم از شر حکومت دینی ندارد.
دشمنی استعمارگری در ایران بنام قوم پارس وجود ندارد واین یک شعار کومومنیستی برای نابودی کشور است که شما طوطی آور آنرا تکرار میکنید.
یادمان نرود که پیشه وری قاضی محمد وقاسملو وحزب توده وهمه چپها قربانی همین شعار بیگانه شدند .لنگان لنگان کجا میروی؟
راهی که
راه تو راه قبرستان است.
آذری یا ترک است یا ایرانی.
اگر ترک است، وطن اش ترکستان است.
اگر ایرانیست، زبان و فرهنگش پارسی است.
اگر چهره ازبکی سلجوقی دارد، باید آزمایش ژن شود و سپس به مغولستان و اویغورستان دیپرت گردد.
اگر ساکن امریکاست ،باید برگردد استانبول و اوران باتون و قره باغ ، تا در در غربت نمیرد.
دو دوتا میشود چارتا.
عنوان مقاله: 
یاشار تورک اوغلو نوع حکومت اینده ایران
کهن دیاران
hala fekr mikoni jang dakheli beshe che mishe , pishevari ba hemayet rosha yek sal ham davam neyavardand khob bego shoma chand vaght davam miarid?
عنوان مقاله: 
مرگ بر.....
یاشار تورک اوغلو
جوانان فارس زبان در جریان مسابقه در ورزشگاه ازادی فریاد میزدنند مرگ بر ترک ودهها فحش دیگر ودر دنیای مجازی هم همینطور ...به عربها هم بدتر از این ...وانواع توهینهای دیگر بر بلوچها بر ترکمنها بر کردها بر گیلکها ....وفارس عزیز به کارات ادامه بده ...چه خدمت بزرگی به اتحاد تک تک مردم ترک اذربایجان ودیگر ملل میکنی که بیشتر متحد وبه یگدیگر نزدیک میشوند .واز طرفی چه خوب فرهنگتو وذات خودتو نشون میدی ....لطفا به کارات ادمه بده که کارات حرفات رمز اتحاد ما ....ورمز فنا بودن خودت در کویرهای بی اب علف میباشد ..وحرف استقلال طلبان رامبنی بر محال بودن جمهوری فدرال بودن بافازسها را جا میاندازی .ای کاش باحترام متقابل وقبول برابری وعدالت وبا قبول تقسیم قدرت با جمهوری فدرالیستی مانع تجزیه ومانع ظهور دیگتاتوری بشویم ..
عنوان مقاله: 
صولت شیخ نیا
حسن
بدون آن انقلاب فریبکارانه مردم ایران هر گز اینگونه خاطرات تلخ و ناباورکردنی نمی داشتند. اکنون میدانیم که سرشت هر انقلاب و پایان آن خشونت وبربریت است. انقلابی دیگر همین سرنوشت کنونی را خواهد داشت
اما نویسنده خاطرات خود به آنچه گذشته وروی داده است چگونه نگاه میکند؟
آنچه بر سر این گروه بر هم وطنهای ما آمده یک سویه نبوده وسوی دیگر ان سازمان مجاهدین است که نویسنده در باره نقش‌ ویرانگر سازمان اگاهانه چیزی نمی نویسد..یکبار سازمان مجاهدین برای دستیابی به قدرت از این افراد استفاده ابزاری کرده و اکنون با نشرخاطرات هدفی جز مظلوم نمایی کاسبکارانه وارتجاعی هدفی ندارد.ا یا مردم ایران بدون مجاهد وفداییان و آخوندهای انقلابی خوشبخت نبودند ؟

؟
عنوان مقاله: 
مقابسه بعضی کلمات و اصطلاحات ترکی و سومری
Anonymous
و شیطان به حوا گفت gel elma ye (بیا سیب بخور) و حوا به آدم نگاهی کرد و به شیطان گفت yemicegim diyorum ama Canım istiyor (میگم نمیخورم اما هوس کردم) و بدینسان بشر پا به زمین گذاشت.
یشاب نیمیکیس
با تشکر از تلاش بی وقفه برای ترجمه الواح و مقایسه زبان سومری


Anonymous
ظاهرا ازاین به بعدورزشگاهها محل دادن شعارخواهدبود
عنوان مقاله: 
خلاصه ومحور مطالبات فعالین ملی ومردم اذربایجان
یاشار تورک اوغلو
حداقل مطالبات هر فرد ترک اذربایجانی خودمختاری یا همان فدرال بودن اذربایجان است .ولی باتوجه به تجربه چهار انقلاب وجنبش اذربایجان یکی جنبش مشروطیت دومی جنبش خیابانی سومی نبش پیشه وری چهارمی جنبش شریعتمداری ..همه برای فدرال یا خودمختاری اذربایجان وفدرالیستسی شدن ایران بوده ...ولی هر چهار مورد باشکست مواجه شده وباز قدرت مرکز گرا وقدرت استعمارگری شدید داخلی برقرار واسمیله کردن هر دفعه باشدت بیشتری بر قرار شده ..وبا توجه به تجربیات چهار انقلاب وپر داختن تاوان وعدم نتیجه بخش بودن ان..اکنون ده دوازده گروه یا احزاب یا جنبشهای اذربایجانی همه شعار ومطالبه محوریشون فقط استقلال اذربایجان است...وبقیه ملتهای ایران هم کردها عربها بلوچها ترکمنها و حتی گیلکها طبرستان قشقایستان وافشار یورد وکردان کرمانجی شمال شرق هم خواستار حداقل فدرالیستی یا استقلالند ...حال اگر اپوزیسون فدرال بودن ایران را نپذیرند تجزیه
عنوان مقاله: 
لایه های سرکوب در جهموری اسلامی
مراد
بسیارمقاله خوب و روشنگری بود برای مردم بجان آمده ایران که بدست خود در بهمن ۵۷ چه حکومت مافیای و غارتگری تحت نام ج ا روی کار اوردنند که چهل ساله مثل بختک بجان ملت افتاده و میکشد و میبرد و جوابگو هم نیست و هر صدای اعتراضی را با گلوله جواب می‌دهد و متاسفانه گروه های از ایرانیان تحصیل کرده که شاخص ترین آن اصلاح طلبان یا استمرا. طلب های داخل و آنهایی که در خارج هستند بی توجه به خواسته مردم که خواهان سرنگونی تمامیت این رژیم منحوس هستند بعنوان سوپاپ اطمینان مانع سرنگونی هستند .با توجه به وجود نیروهای سرکوبگر که شرح آن گذشت مردمی که جان برکف راه دیگری را برای آزادی کشور از وجود کثیف این اجانب و فاسدان و برای آنکه زودتر این سرزمین ازد ست اشغالگران آزاد شود برنامه ریزی دیگری کرد و آن هم شعار قدیمی تنها راه رهایی قیام مسلحانه است کاری که پدران ما برای نجات کشور با خون خود کردنند
عنوان مقاله: 
بسوی دولت شهری
حسام
اکنون که خلقهای تحت ستم جهان بپا خاسته اندوخاهان استقلال ملی هستند باید که دولتشهری را جایگزین جریانات فدرال وخود مختار کرد.
هیچ دلیلی ندارد که مردم ارومیه ویا مراغه از تبریز ویا باکو دستور بگیرند.ارومیه باید دولتشهر خود شود ومالیات ارومیه وهر شهری در آذربایجان کردستان فقط در خود ان شهر خرج شود. باید کوشش کرد که آز بوجود آمدن چند شهر به عنوان یک کشور جلوگیری کرد و استقلال دولتشهری را محترم شمرد واین استقلال دولتشهری رانباید قربانی کشور شدن کرد که همواره این کشور شدن عامل جنگ است.
در یونان باستان دولتشهری یکی از عوامل پیشرفت هنر و فلسفه و تاریخ نگاری واقتصاد وپزشگی بود.
با دولتشهر شدن جنگی بین کرد وترک ویاعرب بوجود نخواهد آمد وتضادهای طبقاتی آرام آرام ازبین میرود وخطری برونی این دولتشهرهارا تهدید نخواهد کرد.
عنوان مقاله: 
حساس نباشید،جنبه داشته باشید،
ع.ب.تورک اوغلی
سالام ـ اگرکسی ازکورد،تورک،عرب،تورکمن،بلوچ خودراایرانی نمیداند،شماهاچه اصراری دارید،که اورابخودبچسبانید؟ اگراین افرادسواد دارند.یاندارند،بخودشان مربوط است،چرا این فراردادن هارادرخود ،ودرتفکر ستمگرانه دیدگاه خودجویا نیستید؟اگرنمیتوانید وتحملش راندارید،چسب دوقلو،یاچسب آهن خریده بزوربخودبچسبانید.ملت ها،افراد،آزادند خودباشند،درسایه دیگران نباشند،پدرسالارنداشته باشند،برادربزرگ دزد ودغلکار نداشته باشند.این چه ادبیاتی است،که بخواهید،هرکاری وهرستمی به دیگران کرده وبازهم درسایه شماهاباشند.اگر شماهادیر آمده اید،بگذارید ،یک بارهم تعریف کنم.میگویند،یک زنی میرود پیش قاضی درخواست طلاق میکند،قاضی آدم دلرحمی بوده است.میبیند زن جوان حیف است زندگی اش خراب شود،پس ازصحبت ونصیحت به شوهروزن آنهاراراهی خانه شان میکند،برای دومین بارزن به قاضی مراجعه بازهم درخواست طلاق میکند،باهم قاضی طفره میرود،برای سومین بار زن
عنوان مقاله: 
درخدمت بیگانه درامدن دانشوران سرزمینهای ایرانی
بهمن
اینکه چگونه میشود فردی پس از رسیدن به مقامی ویا گرفتن جایزه ای ویا با فریب وعده ای در خدمت بیگانه در میاید و گذشته خود را نفی میکند ،در حقیقت باید موضوع یک تحقیق گسترده دانشگاهی شود.
بنظر میرسد علم از هر رشته آن در نزد بسیاری نه پدیده ای مستقل برای خود دانش بلکه وابسته به قوم وتبار وبیزاری از غیر خودی وفخر فروشی های ابلهانه است.
باور من أین است که ما زحمت فکر کردن سازمان دهی کردن را به گردن بیگانه میگذاریم وخود به ساده گی در خدمت اندیشه آفرینان بیگانه در میایم.
هزاران دکتر و دانشمند و کارشناس ایرانی در هر رشته در حقیقت در خدمت غرب هستند واز کمک به کشور ومردمان خود یا محروم هستند ویا طفره می روند.م ن نمیدانم پزشگان و دانشمندان و شرکتهای ایرانی برون مرز در زلزله کرمانشاه چه کمکی کردند؟

عنوان مقاله: 
هویدا چگونه کشته شد؟
سحر رستگار
کی بود کی بود من نبودم شده؟
اشکالی نداره ما هم در روز موعود ایشان را اعدام میکنیم و به سبک خودشان اگر بی گناه بود میره بهشت واگه گناه کار بود پس عدالت اجرا شده.
یشاب نیمیکیس
با تشکر از دانشمند گرامی برای تحقیقات در زبان سومری. یاشا
سومرهای قشقایی
اخیرا یک ایرانی بنام دکتر حسن عباسی از دانشگاه اسلامی مرودشت ثابت نموده که سومری ها همان ترکهای قشقایی کوچ نشین هستند که میان آباده و ممسنی در حال گله داری و ییلاق و قشلاق هستند و بچه های سران فئودال آنها در مدارس شبانه روری بهمن بیگی شیراز به تحصیل مشغولند.
مشک دوع و سوپ کاچی برای زنان باردار و پوست گردو برای رنگ حنا و ترشی دانه انار خشک برای غذای قارچ و جگر گوسبند از جمله کشفیات و اختراعات این قوم باقیمانده 3 هزار نفره آنتیک است.
سازمان ملل چین و اویغورستان و اسکیموشناسی شمال روسیه فدرال از دکتر عباسی برای یک کنگره دعوت نموده ولی او چون مشغول طراح استراتژیک دفاع از جمهوری آخوندی در مقابا حمله ترامپ نتایاهو است این دعوت را موکول به پاییز نموده. ولی وی یک زن مسلمان قشقایی را برای این ادعای علمی توصیه نمود که از طرف مجلس خیرگان و شورای دفاع ملی تحت تحقیق است.
عنوان مقاله: 
کوچر بیرکار نامی برازنده است.
حسن
من نیز به این انسان ریاضی دان از دوجهت تبریک گفتم .ایشان را ایرانی میدانم وخود متاسفانه با ریاضیات مشکل دارم. اما اگر ایشان خود را ایرانی نمی داند قابل تاسف است .اما علم ریاضی که ایشان دیگر خود را ایرانی نمی داند همین چهار عمل اصلی است ویا اینکه أین علم ریاضی بالاتر از دریافتهای سیاسی ویا حقوقی ویا باورهای ما آدم ها میباشد؟
من نمیدانم انیشتن یهودی پس از آن همه گشتار از یهود و نصارا تا چه اندازه خود را از ملت آلمان و فرهنگ المانی منزجر نشان داد؟ نمیدانم چرا یاد صحنه ای از فیلم داستین هوفن افتادم آنجا کسی از این نابغه ریاضی میپرسد اگر تو یک دلار داشته باشی و پنجاه سنت آنرا بمن بدهی چقدر باقی میماند؟ریاضی دان نمی دانست. امیدوارم ریاضی دان ما بتواند خوشبختی را برای همه آدمها تقسیم کند.
عنوان مقاله: 
خامنه ای .هیچ کس هیچ علتی نم تواند بکند
مراد
شاه فقید پیش از انقلاب گفت هر کس دوست ندارد به حزب رستاخیز بپیوندد می تواند گذرنامه اش را بگیرد و خارج شود در آن زمان این سخن بر گروها ی سیاسی علنی و غیر علنی و مردم ایران خیلی بر خورد و پیراهن عثمانش کردند .ولی حالا یک اخوند بنام رهبر همه را مورد توهین قرار می‌دهد که هیچ کس هیچ علتی نمی تواند بکند و ما غارت می‌کنیم و به به عراق و سوریه و به فلسطین و حوثیهای یمنی کمک می‌کنیم ولی ملت حقی ندارد و هیچکس غلتی هم نم تواند بکند یعنی توهین علنی به همه روشنفکر های دینی و غیر دینی و اصلاح طلب و احزاب داخلی و فعالان و وابستگان رژیم در خارج برای منافع و جیره خوار بودن رژیم سکوت کرده اند وهیچی نمی گویند یعنی دیکتاتوری عریان را پذیرفته اند و متاسفانه گواه این است که تمام مبارزات دو قرن پیش ایران را برای آزادی و دمکراسی بخاطر منافع شخصی و گروهی و حزبی بفراموشی سپرده اند و توهین را هم پذیرفتن
عنوان مقاله: 
امیر علی متولی
ولی
آقای عزیز شما از رادیو فردا، از میزان، از بی بی سی مطلب میگذاری روی سایت بعد هم اسم خودت را می گذاری بالای آن؟ کمبود اسم و رسم داری و از قبل کار و سایتهای دیگر می خواهی به شهرت برسی؟ ما چرا باید چوب عقده های شما را بخوریم. در دیزی بازه حیای کاربر کجا رفته؟
عنوان مقاله: 
زبان فارسی، زبان تحمیلی برای ملت های غیر فارس ایران
حسن جداری
در پاسخ به کامنت کوتاه طنز آمیز آقای تبریزی در رابطه با مقاله " زبان فارسی ژبان تحمیلی برای ملت های غیر فارس ایران، لازم میدانم ، نکات زیر را متذکر گردم. در ایران کنونی و سرزمین های دیگر خاورمیانه، طی صد ها سال در اغلب موارد، سلاطین و امیران ترک تبار حکومت میکردند. در تمام این مدت طولانی تا حنگ های ایران و روس بر سر قفقاز که منجر به دو قرار داد گلستان و ترکمن چای گردید، روابط فئودالی در قلمرو وسیع شاهان ترک تبار، حاکم بود. با گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی کشورهای سلطه جوی اروپا در مشرق زمین، سرمایه داری مدرن، وارد ایران گردید. در دوران ماقبل سرمایه داری مدرن، از مقوله ملت و ملت ها و طبیعته از ستم ملی نشانه ای نبود. بهمین جهت نیز، در اعصار و قرونی که شاهان ترک تبار بر ایران فرمانروائی میکردند، از زمان سلطان محمود غزنوی تا اواسط سلطنت قاجارها
عنوان مقاله: 
نوع حکومت اینده ایران
یاشار تورک اوغلو
تقریبا همه میدانیم اگر حکومت اینده بر مبنای فدرالیسم ( خودمختاری کردستان..خودمختاری اذربایجان..خودمختاری لرستان..خودمختاری عربستان..خودمختاری بلوچستان..خودمختاری قشقایستان‌ خودمختاری فارسستان...خودمختاری ترکمنستان ..خودمختاری گیلان .خودمختاری طبرستان ......نباشه... جنگ داخلی حتمی است وهمه پرچم تجزیه را بر میدارند ..پس بهتره قبل از هر گونه کاری حرفی همه فدرالیسم را قبول کرده تا اتحاد حفظ وازادی عدالت برابری واستقلال حفظ شود ومانع جنگ وتجزیه ومانع ظهور دیکتاتوری بشویم..
عنوان مقاله: 
همبستگی با جداری دردتمند
داور
کار تحقیق وکنکاش ویا باز خوانی گذشته در نزد با سوادهای ما زیاد دارای ارزش نیست. شاید دو عامل دلیل این تنبلی فکری باشد .استبداد سیاسی در ایران و دیگری پذیرش بدو ن چون چرای سلطه دین وایدولوژی.
عشق به عدالت اجتماعی در درون هر انسانی وجود دارد ولی با پذیرش دین و نظریه سیاسی تبدیل به خشونت انقلابی میشود .
آقای جداری به عنوان شاعری توانا و نویسنده ای چیره دست متاسفانه قربانی نظریه سیاسی ویا ایده لوژی وارداتی شده است.
هزاران انسان فرهیخته أین مرزوبوم برای دستیابی به عدالت اجتماعی وخدمت به زادگاه خود بی آنکه بدانند قدم در چه راهی میگذارند قربانی بی نام نشان وعده های فریبنده عدالت عهد علی ویا سوسیالیسم شدند.
آقای جداری یکی از هزاران انسانهای شریف وانسان دوستی است که سرنوشت خود را با یک اندیشه غلط وخطا وغیر عملی گره زده است.
عنوان مقاله: 
جنابان ایدولوژیست
یاشار تورک اوغلو
اگر قراره الترناتیو گروههایی مانند کومونیستهای ایدولوژیست. یا مجاهدین خلق تک عقیدای تند رو انقلابی باشند .این جمهوری اسلامی ملاها بهتر از انها هستند .مردم دوست مردم دوست دارند ازادی بیان ازادی احزاب دستگاه قضایی مستقل مجلس واقعا مردمی دادگاه حفاظت از قانون اساسی وتمام مدیران از طریق رای مستقیم ویا از طریق مجلس انتخاب شوند وهیچ مقامی همیشگی نباشد از همه مهمتر قدرت بصورت عمودی تقسیم وهیچ دیکتاتوری وبت مقدس پرورده نشود .مردم میخواهند ایران متکثر از زبان مذهب فرهنگ تاریخ اقتصاد ...میباشد همه محترم ورسمیت داشته باشد .وهمه امورات اقتصاد فرهنگ خودشان را داشته باشند وخلاصه ازادی عدالت برابری امنیت ودر عین حال اتحاد بزرگی دوستی ویکپارچگی داشته باشند ...ودر چنین جوامعی تظمین کننده اتحاد ودوستی بزرگی ودر عین حال استقلال ازادی وتضمین کننده عدم رشد دیکتاتوری فقط وفقط حکومت وقانون اساسی فدرالیستی
عنوان مقاله: 
یاشا آقای کاشی
ع.ب.تورک اوغلی
سالام ـ جناب کاشی واقعن زنده باشی. همان سفارشی راکه به جمال کردی،تابروزباشد.به جناب رهپو،تبریزی یالانچی، وحکومتی، ودیگرخوابیده دردوران دایناسورهابکن،که ازمرغ یک پا گویی دست بردارنیستند.این افرادحتی در ملی گرایی پان فارسی صادق نیستند،پان فارس ها ونژادپرستان عریان باعرب،باتورک علنا وصادقانه دشمنی میکنند.ولی این ماموران معزول حرفا ضدعرب بوده ولی عملن ازالفبای عربی دفاع وازتفکرداشن ملایی الفبای قرانی حمایت میکنند.عزیزان درست است که تورکان الفبای لاتین رابهترین الفبابرای زبان تورکی دانسته وآنراانتخاب کرده اند،این عمل براثرتحقیق وانتخاب عصرجدید برای تطبیق با استانداردهای پیشرفت وترقی خواهی است،شما درگذشته خوابیده اید،این تقصیرخودتان است.که نمی توانید خودرابازمان همسان کنید، زبان مگرآیه قران است که نتوان بدان نزدیک شد.بهرحال درحال حاضر،بازمیگویم درحال حاضر راه برون رفت ازاین جهنم پان فارسی و
الفبای فارسی
ایرانیان دارای الفبای عربی هستند.
ترکها الفبا ندارند . با از روسی یا از لاتین استفاده میکنند.
الفبای فارسی با دین مردم رابطه دارد.
الفبای ترکی، با دین اروپا و دین روسیه رابطه دارد.
دین هم بخشی از فرهنگ چند هزار ساله مردم است
این مغولزادگان خارج نشین بازهم از کیسه مردم می بخشند.
اینها ناخواسته یا عمدا ، مهرههای استعمار غرب در خاورمیانه میباشند.
ترک به ترکستان !
زبان و فرهنک مردم ایران پارسی است.
عنوان مقاله: 
به جمال
کاشی
جمال جان می بینی که فعلا کامنت هایت منتشر میشود دیگر برای خودت لازم نیست گریه کنی. شروع کن کامنت گذاشتن. هر چه هم بوده در گذشته دیگه نیست. توی گذشته نمون. تمام. بنویس ببینم چی میخوای بنویسی
سازاخ
الفبای فارسی چون عربی و اسلامی می باشد و هیچ همخوانی با زبان ترکی ندارد، مثلا اوزوم به معنای خودم و اوزوم بمعنای شنا بکنم هر دو با الفبای عربی به یک شکل نوشته می شود، عدم تطابقت زبان ترکی با الفبای عربی، بر خلاف زبان فارسی و در رابطه با پیوند اسلام با الفبای فارسی در زیر سیطره اسلام زبانفارسی به آزربایجان تحمیل شده، زبانفارسی زبان و الفبای عربی و قرآن را با خود به یدک می کشد در واقع این اسلام است که زبان فارسی را با الفبای قرآنی به آزربایجان تحمیل کرده و حتی تا استانبول هم رفته ولی از زمانی که الفبای لاتین در ترکیه و آزربایجان شمالی مرسوم شده بخاطر تشابهت الفبای قدیمی ملت ترک با لاتین باعث انکشاف این زبان شده، ولی زبانفارسی بخاطر نداشتن الفبا رسمی قبل از اسلام مجبور است که با الفبای قرآنی مدارا کند،
عنوان مقاله: 
کارهایت را ادمه بده به نفع من است
یاشار تورک اوغلو
تو به هر حرف وحرکت به حق من یک مارک چسباندای.من ملتی تقریبا ۳۰ میلیونی هستم به من میگویی قوم .واین کلمه همه ما را عصبانی کرده ما رامتحد وفاصله ما زیاد میشود وتو که ۲۵ میلیونی تو میشی قومچه...زبان من از ازل بوده ومنشا زبان سومری دارد تو زبان مرا وارداتی میگویی واین باعث خنده وعصبانیت ملت من وپی به اصالت عظمت وتکامل زبان خود میبرم ..به گفتنت ادامه بده..من از فرهنگ از رسومات واز عادات فردی واجتمایی خودم میگویم تو انرا تحقیر وخرده فرهنگ میگویی .ملت من خنیده عصبانی شده متحد شده پی به عظمت واصالت خود میبرد ..پس به کارت ادامه بده ..تو مرا سوسک مینامی .چه هدیه بزرگ را به من میدهی که رمز راز اتحاد وخیزش وعصبانیت ویکپارچگی ملت من میشود .پس به کارات ادامه بده....تو در برنامه فتیله مرا مسخره میکنی باعث اتحاد وخیزش من میشود پس ادامه بده...من هرحرف اجتمایی سیاسی ...بزنم تو مرا پانترک مینامی ومن تازه
عنوان مقاله: 
درپاسخ به رهپو (قتل امیر کبیر و وزیرلایق محمد شاه کارنامه سیاه )
بامسی
این جملات از وزیر لایق امیر کبیر است :
من فکر می کردم مملکت وزیر لایق می خواهد
بعد فکر دیدم نه ممکلت شاه لایق می خواهد
بعداً فکرکردم دیدم نه مملکت مردم لایق می خواهد
معنی این حرف اینکه امیر کبیر دولت وقت را به لجن کشید تا جای وزیر اعظم را گرفت بجای چاره جوی و همفکری برای راه حل مقدرات کشور به فکرتصاحب اختیارات شاه افتاده و گرفت باز ناتوان ازانجام امورات شد .
شروع کردند به بد رفتاری بامردم نمونش کشتار درتبریز ویا کشتار رهبران بهائیان رهبر بهائیان و به همراه یاران او را به بدار آویخت
درنهایت خود او کشته شد
امیر کبیر پسر آبدارچی ناصرالدین شاه بود ناصرالدین او را امیر کبیر کرد و سپس خواهرش به او داد
درنهایت دید
وای به روزی که گدا معتبر شود
عنوان مقاله: 
حرفی با طرفداران دمو کراسی
یاشار تورک اوغلو
همه ما کم و زیاد میدانیم وتاریخ هزاران ساله وقرن مستند اخیر نشان میدهد بت سازی مقدس سازی ودیکتاتور پروری در خون فکر ودر تک تک سلولهای ایرانیان بصورت سر طانی ریشه دانده .وکل مردم ایران با یک شعار دموکراسی ازادی احزاب ازادی عقاید ازادی بیان وعدالت ...به میدان بیاییند وپیروز شوند چند ماه دیگر بالخره یکی بت مقدس ورهبر ودیکتاتور خواهد شد .بیایید خودمان را فریب ندهیم .برای جلو گیری از دیکتاطوری برای جلو گیری از بت پروری وبرای جلو گیری از اختلاف وتجزیه وبرای تضمین ازادی وعدالت وبرای تضمین اتحاد واقعی با اجرای قوانین فدرالیستس مانع هر گونه بت ودیکتاتور پروری وضامن ازادی وعدالت وضامن تقسیم قدرت ورهبری ومدیریت باشیم زنده واجراایی باد حکومت فدرالیستی ضد دیکتاتوری وتضمین کننده اتحاد ازادی وعدالت
عنوان مقاله: 
در افشای دروغ تاریخی آقای جداری
رهپو
برای کسانیکه نوشته آقای جداری را میخوانند.
زبان پارسی هرگز تحمیلی نبوده بلکه زبان تاریخی این مرزوبوم است وزبان وارداتی مانند عربی نیست.در زمان قاجار ودر دورانی که احمد شاه در
پاریس در هتل زندگی میکرد به همین زبان پارسی گفتگو میکرد و در خانه نیز زبان پارسی زبان گفتگو بود.این مطلب را بزرگ خاندان قاجار در مصاحبه خود اعتراف میکند و بنابراین گناه رضا شاه نیست..بزرگ خاندان میگوید تا سن هفت سالگی در خانه با او به زبان پارسی سخن می گفتند ونه ترکی.
واقعیت این است که جریان تجزیه طلب اساسن به تاریخ اجتماعی سلسله قاجار نمی‌پردازد وسخنی از دوجنگ که بخش بزرگی از کشور ما از دست رفت نمی کند.اوضاع فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی ایران در دوران قاجار مردم را از سلسله قجر بیزار کرده بود و قتل ناصر دین شاه و انقلاب مشروطه نمونه روشن نارضایتی مردم ایران بود.قتل امیر کبیر و وزیرلایق محمد شاه کارنامه سیاه
عنوان مقاله: 
نظر
جمال
امیدوارم ھیچ کسی بە ا الیار گلوبال کمک نکند سایتی کە توسط ا الیار ادارە میشود و بنا بە دستور و پیشنھاد ا الیار سانسور و حذف مراجعه كنندگان و کامنت گزاران انجام میگیرد و اشاعە فرھنگ و خط بە غایت فاشیستی پان اتراک پیش بردە می شود
عنوان مقاله: 
فدرالیسم به نفع فارس زبانان هم هست
یاشار تورک اوغلو
خدمت فارس زبانان عزیز شما تقریبا۱۰۰ ساله اینهمه انرژی مصرف میکنی زبانت را بر بقیه ملل ترک کرد لر عرب بلوچ ترکمن تحمیل کنی ایا موفق شده ای؟!نشده ای هیچ بلکه باعث انزجار ۵۵ میلیون دیگر شدای .اگر مردم یاد گرفته اند برای گزران امور صحبت میکنند بلکه در باطن تحت فشار ومنزجرند وباعث کنجکاوی وتحقیق وتعصب بیشترشون میشود ...یک قرن است تمدن پارسی میکنی خدایش یک نفر از ملت غیر فارس این جعلیات را قبول دارد یا باعث تمسخر شدای..یک قرن است تحمیل فرهنگ میکنی واین همه مصرف انرژی خدایش در مقابل فرهنگ بسیار اصیل ترکی کردی عربی بلوچی ترکمنی ودر مقابل تنوع واصالتشون حرفی برای گفتن داری‌ چرا مصرف این همه انرژی وبطالت زمان وهر نوع هزینه!؟؟ ..ودر نهایت باعث شدای همه ترا استعمارگر واشغالگر بدانند ..واگر حکومت فدرالیستی بر قرار شود ما همه همسایه ابدی وازلی هستیم همه به چشم همسایگی نگاه خواهند کرد ومراودات دوستان