هفت نکته درباره بحران سیاسی در منطقه

تصاویر سخن می گویند

«جنگ همه با همه» در خاورمیانه ،بتدریج سمت و سوی مشخصی می یابد. بنظر می رسد که ترکیه، ایران و روسیه ؛ بر سر بحران منطقه به تفاهمی دست یافته باشند. حمایت از اسد ، بر هم زدن تشکیل کردستان بزرگ ، توافق بر سر تمامیت ارضی سوریه ؛وصل نشدن دو منطقه کردی اطراف شهر جرابلس ؛ حمله ارتش سوریه به حسکه و حمله نیروهای ترکیه به شهر جرابلس نشان از چنین تفاهمی دارد. این درست مخالف سیاست غرب برای تقویت کردها بعنوان اتئلاف ضد داعش می باشد.

هفت نکته :1_ برخلاف سیگنال غلطی که «بهار عربی » به جهان مخابره کرده بود ،چالش اصلی در منطقه ما نه تنها دیگر دمکراسی نیست بلکه سکولاریسم هم در این  برهه زمانی مطرح نیست، مهمترین نگرانی مردمان خاورمیانه مسئله نا امنی و جنگ های داخلی است. با این وجود در گیری و جنگ اصلی در منطقه ما؛ رنگ مذهبی، ملی، ائتنیکی یافته است 2`_«جنگ همه با همه»  در خاورمیانه ،بتدریج  سمت و سوی مشخصی می یابد. بنظر می رسد که ترکیه، ایران و روسیه ؛ بر سر بحران منطقه به تفاهمی دست یافته باشند. حمایت از اسد ، بر هم زدن تشکیل کردستان بزرگ ، توافق بر سر تمامیت ارضی سوریه ؛وصل نشدن دو منطقه کردی اطراف شهر جرابلس ؛ حمله ارتش سوریه به حسکه و حمله نیروهای ترکیه به شهر جرابلس نشان از چنین تفاهمی دارد. این درست مخالف سیاست غرب برای  تقویت کردها بعنوان اتئلاف ضد داعش می باشد.

3_ پس از 11 سپتامبر این غرب بود با تجاوز نظامی ثبات منطقه را بر هم زده است وامریکا بدون بر قراری نظم جدید درخاورمیانه بزرگ؛ امنیت منطقه را برهم زد و توازان قوا را بسود دشمنانش تغییر داد(تقویت ایران و ظهور داعش )، با روی کار آمدن اوباما؛ غرب نیروی عمده نظامی خود را از افغانستان و عراق خارج ساخت بدون اینکه پی آمدهای ان را در نظر گیرد. از این رو کشورهای منطقه تصمیم دارند که امنیت منطقه را خود بعهده بگیرند 4_ بر خلاف  نظرعمومی، اردوغان خطر عمده و اصلی  نیست بلکه داغش همچنان خطر اصلی محسوب می شود5_برای شکست افراط گرایی اسلامی ؛ خاورمیانه نیازمند یک نوع اسلام گرایی میانه رو و نیمه دمکرات می باشد. اخوانی ها در مصر، اردوغان در ترکیه و اصلاح طلبان در ایران می تواند درایزوله سازی اسلام گرایی از نوع خامنه ای و داعش بعنوان آلترناتیو عمل نمایند. با روی کار آمدن اوباما ، غرب چند سالی از سیاست حمایت از اسلام سیاسی میانه رو حمایت  کرد . پس از کودتای جنرال السیسی در مصر؛ این سیاست متوقف شد.استراتژی غرب در حالا حاضر مبارزه منفعل با داعش ، تقویت کردها  در منطقه می باشد .

6 _ پروژه کردستان بزرگ که از سوی اسرائیل و محافلی درغرب پی گرفته می شود، با بلوک بندی جدید در منطقه ؛شانس موفقیت ندارد 7_ دغدغه اصلی اروپا جلو گیری از ورود مهاجران است، امریکا هم مشغول در گیری های داخلی ریاست جمهوری است. با این وجود غرب مصمم به سرکوب داعش می باشد .تلاش غرب بدون همراهی و همکاری با بلوک جدید منطقه ای محکوم به شکست است .

 

گفتگو نوروز با مهرداد درویش پور درباره بحران سیاسی در منطقه

منبع: 

ویژه ایران گلوبال

بخش: 

انتشار از: 

دیدگاه‌ها

نظر: 

برخلاف محاسبات قدیمی ایران دارد از سوی عموزادگان آریایی ناخلف پروژه ناامنی و تجزیه طلبی رو پیش میگیرد حتی بقیه ایرانیان مثل آذریها و لرها و عربها در پروژه نسل کشی و تسفیه قومی اکراد قرار دارند.

نظر: 

امروز برای اولین بار بعد از باز پس گیری جرابلس توسط ارتش آزادیبخش سوریه از داعش خبرنگاران وارد جرابلس شدند و فیلم ٥ دقیقه ای که CNN پخش میکند مردم یواش یواش به جرابلس برگشته و چندین مغازه شروع بکار کرده وبچه ها ی خردسال در حال بازی در کوچه و خیابانها هستند و خبرنگار CNN میگوید باز پس گیری جرابلس برای ارتش آزادیبخش سوریه زیاد مشکل نبود ولی از این به بعد کار شان بسیار مشکل خواهد بود و اینها در حال آماده سازی برای تهاجم به ال باب هستند و ال باب برای داعش خیلی مهم است چون منطقه ال باب مثل سنگر حلب است و در ضمن پاکسازی جرابلس از تله های مواد منفجر که توسط داعش گذاشته شده هنوز پایان نیافته .

نظر: 

دیروز جنازه سه امریکائی که در منبج در کنار نیروهای PYD کشته شده اند به عراق منتقل شد و از اربیل به امریکا منتقل خواهند شد
http://www.hurriyet.com.tr/3-abdli-ypgli-menbicte-olmus-40212244

نظر: 

این هم تمرین دموکراسی و قداره بستن و حمله گازانبری از نوع تورک اوغلی

فرستاده شده توسط ع.ب.تورک اوغلی در د., 08/08/2016 - 22:19
سلام-میگویند؛اگرگربه دستش وقتی به گوشت نرسد،میگویدگوشت کثیف است.شده کاراین چندنفرسوسیال ناسیونایست.

تورک هاقدرت بلامنازع آینده درمنطقه وایران خواهندبود.این چندنفردراصل این موضوع رادرک کرده وجلزولزمیکنند.

امروزدرتلگرام ها عکسی ازسفیرآمریکا ویکی ازمارشال های کودتاچی درتورکیه رامردم ایران دست بدست میکردند.

نظر: 

آقای انونیموس به این کامنت بنگر و قضاوت کن. درد شما زبان مادری نیست.
نظر: فرستاده شده توسط ع.ب.تورک اوغلی در چ., 08/24/2016 - 21:04
سالام-منیم عزیزدیلداشیم.بونی هامی بیلیر.بوتون دونیادا سیستم لرهئله بوجورحوکوکت ائدیرلر.حتی کمونیستی دولت لرده بوجوردیلر ومن اوزوم شوروی داغلینان سورا گئتدیم گوزم نن گوردوم.آی قارداش بوسوزلری ایراندا هرننه قمرده دانیشیر.اختلاص .رانت خوارلیق.آقازاده لر.ولی گینه ده بیره یوز پهلوی رژیمنن دوزگون ایشلییرلر.گینه ده پهلوی رژیمی نن مقایسه ایله مئک دوزدوییر.دئدم سنه قوربان ننه ام سنه قوربان مگراروپا دآمریکا دا وکوبا وویتنامدا آزخیانت وبابرابری لیق وار.
سعی ائله حقوق مدنی وحقوق بشردن یاز.آزادلیقدان یاز.آسیملاسیون وبی عدالتی دن یاز.
معنی همزبان عزیزم این راهمه میدانند.تمام سیستم های دونیا همنطوراست.حتی درکشورهای کمونیستی هم این بوده ومن پس ازفروپاشی رفتم وبا

نظر: 

سلام-دوستان وعزیزان اگرتوجه کنید،درتمام مباحث تعدادی دوست دارند اصل گفتگولوث شودوبه انحراف کشیده شود،این هاتنها دراین موضوع این کاررانمی کنند.
مباحث وقتی به انحراف باشعاردادن وتوهین وتهدیدوتبعیدکشیده شود،گفتمان ازمنطق خارج گشته وبه جدل های بی پایه وبی پایان وبدون نتیجه گیری ختم میگردد.
چه کسانی میتواننداین گونه به موضوع واردشده ونگذارند راهی برای مشکلات درسایه مانده پیداشود.
بنیان گذاران این گونه حرکت درمبارزات منطقی فراماسیون های دوران مشروطه واستفاده آنهاازلات های گردن کلفت واراذل واوباش ودردوران دیگرپان ایرانیست های افساربدست استعمارگران بودند.اگرمقالات نوشته دراین سایت رادرمورداستفاده ازشعبان بی مخ وطیب ودیگرقداره بندان راخوانده باشیددقیقاپی به عرایض این حقیرخواهیدبرد.
نادرابراهیمی دررمان طویل ودرازخود(آتش بدون دود)موردسوء استفاده قرارگرفتن خودرابوضوح توضیح میدهد،که چگونه از

نظر: 

دروغ سنج ابزاری است که پلیس و دادگاه به بدن متهم می بندند تا حدودی از اتهامات وارده بر متهم سر دربیاورد، ولی شما این قدرت پلیس و دادگاه را از چه گسی کسب کرده اید که خود را دروغ سنج می نامید، نکند رسمی بودن زبان فارسی و محروم کردن ما از آموزش بزبان مادری ، این قدرت نارسیستی و خودشیفتگی را به شما داده، که در سایت ایران گلوبال به دست و پای ترکها مرتب دروغ سنج می بندی ، و آخرش به اتهام پانترکیست و تجزیه طلب با یک درجه تخفیف ساکش را می دهی زیر بغلش و به موغلستان تبعید میکنی، تا زمانیکه علت ممنوع شدن زبان ترکی در ایران در دادگاههای بین المللی محکوم نشده ، ما در تمام سایتهای فارسی زبان خواهیم نوشت و هر موقع بودجه ایی جهت یادگیری بیسوادان به زبان مادری اختصاص داده نشده ما در سایتهای فارسی زبان حضور خواهیم داشت، مگر اینکه سایتی ورود ترکتباران را به سایتش ممنوع کند.

نظر: 

یواش یواش دم خروس آشکار شد چند روز پیش دو نفر تورک که عضو THKCP یعنی یکی از احزاب کمونیست تورکیه است خود را تسلیم نیروهای امنیتی تورکیه میکننددیروز مشخص شده که اینها در کوبانی آموزش نظامی میگیرند بعدا بهمراه پ ک ک وارد تورکیه میشوند ولی آنچه اینها گفته اند اینست که امریکائی ها اینها را آموزش داده و امریکائی ها ئی که در کوبانی هستند هم کوردی و هم تورکی بلد هستند و واشنگتن پست مقاله مفصلی در رابطه با اشتباهات امریکا در منطقه نوشته که از کمک به مذهبی ها « یعنی طالبان» در افغانستان و بعد شیعه ها در عراق و بعد به گروهای مذهبی سنی در سوریه و الان کمک بی حد به کوردها « PYD‌» همه بدون بررسی وبدون سنجش بود و به اوباما گوش زد کرده که خود را برای روز 4 سپتمبر که روز دیدار اردوغان و اوباماست آماده کند چون اردوغان بر خلاف دیگر رهبران و دولت مردان اشتباهات ما را رگ و پوست کند به صورتمان میکوبد

نظر: 

امریکا که تا بحال هر گونه همکاری با پ ک ک را رد میکرد دیروز با اسیر شدن تعدادی از افراد پ ک ک توسط نیرو های ارتش آزادیبخش سوریه و انعکاس عکسهای افراد پ ک ک در سوریه در مطبوعات امریکا ، پنتاگون با صدور اعلامیه امروز اعلام کرد درست است که اشتباهاتی در سوریه در رابطه با حمایت از کرد ها اتفاق افتاده ولی امیدواریم این بنفع داعش تمام نشود از طرف دیگر ارتش تورکیه اعلام کرد که ٢ تانک تورکیه از چندین روستای نزدیک منبیج که در اختیار داعش و YPG هستند همزمان مورد تهاجم تهاجم قرار گرفته و امروز در اثر حمله ارتش آزادیبخش سوریه به این روستاها ١٤ روستا تماما از نیروهای داعش و YPG پاکسازی شدند و ارتش آزادیبخش سوریه در حال پیش روی به سمت جنوب سوریه است

نظر: 

باز این تورک اوغلی با اسم سازاخ وارد شد . و اما سیاست مداران پان ترک که تا دیروز نبض سیاست دنیا در دستشان بود چطور شد که سیاست دنیا پیش ساخته شد و سیاستمداران مونتاژ کننده. لابد با پیچ روسی و مهره ترکی مونتاژ میکنند. خلاقیت این سیاست مونتاژ هم مدیون یارادیسیلیک هستیم.

نظر: 

تشابه نگرش عمّه جان با آقای ناصر کرمی و اکثر سیاستمداران ایرانی
عمّه جان که در عمرش به سینما نرفته بود، یک روز از ما خواست که او را به سینما ببریم، بچه های فامیل جمع شدیم و او را به سینما بردیم، از شانس عمّه جان، فیلم بزن بزنی بود، و چند نفر افتاده بودند بجان یکنفر و بقصد کشت او را کتک می زدند، که یک دفعه، وسط فیلم عمّه جان ازجایش بلند شد و گفت، یه آدم با غیرتی اینجا پیدا نمی شه اونها را از هم سوا کنه، بیچاره رو را لت و پارش کردند، عمّه جان را بزور سر جایش نشاندیم و در آنتراکت برایش پرده بودن سینما را توضیح دادیم و اینکه آنچه ما می بینیم تصویری بیش نیست، و ما فقط می توانیم تماشگر باشیم و حتی آپاراتچی سینما هم نمی تواند چیزی را عوض کند، سناریو فیلم نوشته شده و کارگردان هم بکمک هنرپیشه های فاقد اراده شخصی این فیلم را ساخته اند، سیاستمداران ما هم مثل عمّه جان بدون اینکه روحشان از

نظر: 

جناب توکلی منظور من این نبود که شما در پی سهم خواهی هستی و با کل تحلیل کوتاه و در عین حال جامع و کاملتان موافقم. اما از دیدگاه من تلاشی از سوی اسرائیل یا هر کشور دیگری برای ایجاد کشور مستقلی به نام کردستان بزرگ صورت نگرفته است. اظهار نظرهای جسته و گریخته افراد بی پست و مقام اسرائیل را که کنار بگذاری هیچ عضوی از اعضای دولت اسرائیل چه در گذشته و چه در زمان حال حرف و سخنی از کردستان بزرگ و پشتیبانی از این ایده به میان نیاورده اند.

نظر: 

جناب رحمت عزیزی گرامی /اگر به تاریخ و ساعت درج این« یادداشت هفتگانه » دقت کنید تنها چهار ساعت قبل از حمله ارتش ترکیه به «جرابلس» نوشته شده است. هدف نوشته در واقع سهم خواهی سیاسی _ شخصی نبود بلکه تشریح آرایش نیروها و گمانه زنی در مورد توافق های پشت پرده 4 قدرت منطقه و جهانی در مورد سوریه بود که اولین بار اینجانب طرح کرده ام دلیل اش خیلی ساده است که مسایل سیاسی استراتژیک منطقه را در میان جنجالهای سیاسی روز همواره دنبال کرده ام .اینجانب بدنبال برون رفت از «جنگ همه با همه» هستم ولی شما بدنبال جلب رضایت غرب، عربستان و امریکا هستید که سهم بیشتر و اراضی وسیع تری برای کرد ها بدست آورید، همانطور که ترک ها هم دقیقا بدنبال محدود کردن کردها و عقب راندن انان به شرق رود فرات هستند . تهران _ مسکوهم به هر قیمت می خواهند در سوریه آتی جای پایی داشته باشند. تصور شما این است که

نظر: 

جناب کرمی، کی‌ گفته ترکیه می‌‌خواد از مدار غرب خارج شود، شما که یک تحلیلگر سیاسی تشریف دارید آیا "" استقلال فارن پالیسی "" ترکیه را به معنی‌ خروج ترکیه از مدار غرب تعریف می‌کنید؟ جناب کرمی، چرا شانس خودتان را در "" شعر و شاعری "" امتحان نمی‌کنید، هر چه باشد این میراثی است که از اجدادتان به شما ارث رسیده است. استقلال فارن پالیسی ترکیه به هیچ وجه به معنی‌ حفظ اسد نیز نیست، جناب کرمی، دنیای ترک، پیروز و برنده تحوّلات خاورمیانه خواهد بود، این زبان دری / فارسی‌ تان بزودی بدتر از تروریست‌های داعش، منزوی خواهد شد.

نظر: 

""" هفت تحولی‌ که آینده خاورمیانه را رقم خواهند زد """ ۱- ورود ارتش ترکیه به موصول عراق با پشتیبانی ارتش عراق، طبق بر آورد کارشناسان، نزدیک به ۲۰ بیست هزار تروریست داعشی در این شهر مستقر شده اند.""" ۲- ایجاد خط لوله گازی صلح توسط اسرائیل، که از طریق ترکیه، به اروپا وصل خواهد شد، از الزامات تاسیس این خط لوله، ثبات و امنیت در منطقه است. ۳- پایان دوران سیاست پروژهٔ ایجاد بی‌ ثباتی در کشور‌های همسایه، برای ایجاد ثبات در یک کشور خاص، در این جنگ ثبات و بی‌ ثباتی، کشور‌های منطقه بر علیه تشکیل کردستان بزرگ وارد کارزار خواهند شد. ۴- منابع آبی‌، در خدمت پیشبرد ثبات به کار گرفته خواهند شد و ترکیه با در دست داشتن منابع آب عراق و سوریه، بر یک پارچگی این کشور‌ها تاکید خواهد کرد. ۵- حاکمیت و اداره کرکوک، به بومیان این شهر ترکمن نشین وا گذار خواهد شد تا با قدرت روحیه بالای کار آفرینی تورکان، عراق از نظر

نظر: 

مسئولین محترم سایت! باز هم این ویروس اینترنتی ( اسامه مجددی) از طریق اطلاعات سپاه زابل برای بهم زدن نظم و مقررات سایت ایران گلوبال فعال شده.
لطفا آنتی ویروس قوی و قدرت مندی نصب کنید که از شر این ویروس های اطلاعاتی سپاه آسوده شویم.
از بین بردن این ویروس که نقص فنی پیدا کرده باید به آسانی صورت گیرد، چونکه فامیل بنده را به جای " ریگی " ، " ریقی" مینویسد.
از قبل سپاسگزار م.

نظر: 

جناب اسلم ریقی
شما که این اندازه برای قومیت تان ارزش قائلید دو پاراگراف اول همین مقاله را به بلوچی بنویس ببینم چه اندازه بلوچی بلدی
یا اصلا بلوچ نیستید

نظر: 

راه حلی سیاسی برای سوریه درحال حاضر موجود نیست چرا که سیاسیون بدنبال استحکام مواضع خود از طریق نظامیگری هستند.. تا زمانیکه نظامیگری حرف اول را می زند و برد سلاحهای طرفین درگیر به حد خود نرسیده, مذاکرات برای صلح پایدار آغاز نخواهد شد. تجربه درگیرهای نظامی پیشین نشان داده که متاسفانه در نظم جهانی فعلی, پیروزی نظامی پایدارتراز پیروزی سیاسیت. اسرائیل 50 سال پیش در یک پیروزی نظامی فلسطین را در عرض چند رو اشغال کرد و اعراب با نیم قرن مذاکره چیزی بدست نیاورده اند. ارمنستان قاراباغ واستانهای مجاور را اشغال نموده, 800 هزاز آزربایجانی را بی خانمان کرد و 25 سال مذاکره هیچ نتیجه ای در بر نداشته است. گروههای درگیر می دانند که حتی در مذاکرات سیاسی هم به نسبت قدرتی که بکمک سلاح بدست آورده اند سهم خواهند برد.

نظر: 

جناب توکلی در این چند سال نشانه های مشخصی برای ایجاد کردستان بزرگ وجود نداشته و تا به حال نیز وجود ندارد. اما کردها می توانند همپیمانان خوبی برای غرب باشند و به همان اندازه و همزمان ترکیه و ایران قدرتمند نیز می توانند برای غرب مشکل ساز باشند. با توجه به این معادله هم غرب و هم روسیه در پی یافتن راهکار جدیدی برای کنترل منطقه هستند. سفر جان کری به روسیه برای یافتن چنان راهکارهایی بود و بی گمان توافقات پشت پرده ای صورت گرفته است. سفر اردوغان به روسیه نیز در همین راستا بود. اردوغان در پی کاهش مضرات این توافقات اعلام نشده میان امریکا و روسیه بود. همزمان ایران نیز با قبول ایجاد پایگاه نظامی روسیه در خاک خود وفاداری و عمق وابستگی استراتیژیک خود به روسیه را به دنیا اعلام کرد و از این طریق در پی کم کردن زیانهای توافق روسیه و غرب برای تقسیمات جدید در منطقه است. با همه این تفاسیر

نظر: 

علارغم اینکه وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که نیروهای PYD و YPG از غرب رود فرات به شرق رود فرات انتقال داده میشود ولی یک گروه از افراد مسلح YPG در حال اشغال مناطق جنوب جرابلس که خالی از نیروهای داعش شده بودند که ارتش تورکیه امروز چندین اخطار به آنها میدهد ولی آنها امنتاع میکنند و حدود یک ساعت قبل CNN گزارش داد که کلیه نیروهای YPG خنثی شده اند .

نظر: 

تروریستهای پ ک ک به ماشین رهبر حزب سوسیال دموکرات تورکیه در منطقه آرتوین هجوم کرده اند که یک از محافظ های کشته و یکی دیگر زخمی شد ه رهبر سوسیال دموکرات خود کرد و وابسته به مذهب علوی میباشد

نظر: 

جناب آقای توکلی
درموردخاورمیانه باید عرض که قبل ازجنگ جهانی اول ودوم دول متفقین تصمیم گرفته بودند دراین منطقه دوکشورجدید بوجودآورند به نام کردستان وارمنستان حتی با حضورکنسولگری دولتهای آمریکا وفرانسه وانگلیس وروسیه درآزربایجان عربی عملا دولت ارمنی وکردی تشکیل شده بود بعدآنکه کرد وارمنی قدرت گرفتند دیگر حرف حامیان خودرا نمی شنیدند.
چنانچه کرد وارمنی برای گسترش مناطق تحت کنترل خود باهم می کردند تا اینکه درسلماس سران کرد وارمنی برای تقسیم مناطق ترک نیشین بین خود جلسه ای تشکیل دادند دراین جلسه اختلافات چنان به اوج خود رسیدکه اسمیل شکاک دستور داد سرتمام ارمنی هارا که حدوداً 200نفربودند بریده شود بدینسیله ارمنی ها ازجمله مارشال سیمون کشته شدند وکردها پا به فرارگذاشتند.
ارمنی برای انتقام هجوم آوردند وبه آزربایجان غربی تسلط یافتند وبیش از 300هزارنفرترک توسط ارمنی ها کشته شدند.

نظر: 

چند دقیقه پیش CNN اعلام کرد که وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد که نیروهای PYD شروع به تخلیه از غرب رود فرات به طرف شرق رود فرات هستند لازم به یاد آوری است که دیروز صالح مسلم رهبر PYD گفته بود که به هیچ وجه قصد انتقال به شرق رود فرات را نداریم و مفسر CNN میگوید که تورکیه قصد دارد یک منطقه آزاد شده در اختیار ارتش آزادیبخش سوریه قرار دهد و این به معنی محصور ماندن داعش در مرکز سوریه است که در واقع پایان قدرت نظامی داعش در سوریه محسوب میشود

نظر: 

حرف شما درست است . ایران باید اران شمالی را دوباره به خودش ملحق کند و تجزیه طلبان را سرکوب و متفرق کند . هیچ امتیازی در هیچ شرایطی نباید به این گروه جدا از مردم داد . اپوزیسیون نباید هیچ بحثی با اینها بکند چون فاثد منطق و صداقت هستند . اینها را باید فقط شناسایی کرد و در روز مناسب خنثی نمود .

نظر: 

1- بنام دیگران کامنت ننویسید
2- طرح خاورمیانه جدید به رهبری امریکا در حال اجراست و روسیه نیز خواسته یا ناخواسته مشغول کمک به این پروژه. به بهانه حفظ پایگاه نظامی خود در سوریه به شخم زدن سوریه کمک می کند. در این بین ایرانیان نمیدانند در این نمایش سیاهی لشکری بیش نیستند و بازی خورده اند و به وقتش از سوریه بیرون انداخته میشوند همانطور که از بوسنی و افغانستان بیرون انداخته شدند.
امریکا به کردها گفته باید به پشت فرات برگردند یعنی آرزوی رسیدن کردها به دریای آزاد باد هوا شده و در صورت تشکیل کردستان باید محصور در خشکی بمانند و نیازمند اجازه امریکا برای هر کاری
ترکیه نیز بخشی از خاورمیانه جدید است و دیر یا زود گرفتار میشود چون تاریخ مصرف ترکیه برای غرب تمام شده یکی از اهداف کودتای اخیر نیز از بین بردن ارتش قدرتمند ترکیه بود که تنها برای مقابله با شوروی اینقدر بزرگ و قوی شده بود.شوروی که

نظر: 

کاربری ( مانی) ادعا می‌کند که: " ما در ایران مشکل اتنیکی نداریم ، مشکل زبان نداریم..... "
و در ادامه ادعایش اظهار دارد که جمعیت شهرهای فارس نشین ( فارس‌ها) بقا ویا نابودی ایران را تعیین میکند ، نه اراده کرد و بلوچ و عرب و حتی ترکها.
این فرد تنگ نظر و نژاد پرست ، ما ملل تحت سلطه و ستم ایران را اصلا آدم به حساب نمی آورد، از یک طرف ادعا می‌کند که در ایران مشکل اتنیکی و زبانی وجود ندارد و از سوی دیگر به بلوچ ها، تورک ها، کورد ها، عرب ها اشاره می کند که اراده هیچگونه حق و حقوقی را در ایران ندارند.
اشتباه شما و افرادی که مانند شما فکر می کنند، این است که ایران را فقط متعلق به فارس ها میدانید و نه همه ملتهای ساکن در آن.
این منطقه جغرافیایی ( ایران) متعلق به همه ملتهای ساکن در آن میباشد، و تنها راه نجات و بقای آن همانطور که قبلا متذکر شدم، برسمیت شناختن حق و حقوق ملتهای ایران طبق قوانین

نظر: 

سلام-باتشکرازنظرآخری آقای توکلی وبااضافه کردن برآن ،که زیاده خواهان کوردمشکوک برطبل اختلاف می کوبند.
این زیاده خواهی سرزمینی آفت بزرگی است برای کوردان که آنهاراازخواست های اولیه محروم میکند.
دوم -ماهم ازاول میدانستیم که این آقای چادی باچندموضع گیری عوامفریبی میکند.هم به نعل زدن وهم به میخ زدنش مشخص میکردکه ایشان درروی پل صراط راه میرود وهدفش ازپشت خنجرزدن است.
سوم-جناب مانی شماوسیاست شماراماملل درون ایران صدسال است باپوست واستخوان حس میکنیم .این سیاست قدیمی است که صدسال است حدودادرایران عملی میشود.این نسخه قدیمی است که تاریخ مصرفش گذشته است.
همفکران شمادراین سایت مشخص اند.خائینین به انقلاب مشروطه.ازجمله تقی زاده آخوند.سعیدنفیسی.محمدعلی فروغی.احمد کسروی.ورجاوند.حدادعادل.موحدی بامدادان.جبهه ملی.مجاهدین خلق.رضاشاه.محمدرضاشاه.خمینی.اقبال اقبالی.ناصرکرمی
ووو...درخارج ازایران موسیلینی

نظر: 

جناب کامران متین پرسید «شما میشود بگویید این حمایت غرب از تشکیل "کردستان بزرگ" را بر چه اساسی ادعا میکنید»؟ پاسخ : جمله دقیق من چنین بود :« پروژه کردستان بزرگ که از سوی اسرائیل و محافلی درغرب پی گرفته می شود» و برای این ادعا هم فایل صوتی و یا مدرک معبری وجود ندارد ولی در 37 سال گذشته سیاست غربی ها حمایت از کردها ها در ایران ، عراق و اینک سوریه است که اشکارا بعنوان متحد امریکا در منطقه عمل می کنند و اختلاف در بهم پیوستن دو سوی رود فرات از سوی کردها است .جوی بایدن دیروز مطرح کرد که امریکا از کرد ها در آن سوی رود فرات حمایت نمی کند و این قابل فهم است که برای غرب بسیار مهم است که ترکیه را از دست ندهد. دوم من براین اعتقاد بودم و هستم که کردها تنها ملت فاقد دولت اند و روزی در اینده به هدفشان خواهند رسید .اما تبلیغ ایده کردستان بزرگ در مرحله فعلی خطرناک وغیرعملی است .

نظر: 

من میدانستم که شما ترکها تجزیه طلب هستید و ذره ای حس میهن پرستی در وجود شما نیست. باید به فکر ترکستان برای خودتان باشید، البته در خارج از خاک ایران

نظر: 

هیچ کشوری با کشور یا گروهی پیوند اخوت همیشگی نبسته و نمیتواند ببندد, چرا که اتحادها با تغییر شرائط میتوانند جای خود را براحتی به دشمنی بدهند. آمریکائیها در راستای مبارزه ضد داعش خود, از کردها بهره می گیرند و هدفشان کمک به تشکیل کردستان بزرگ به قیمت از دست دادن ترکیه نیست. کردها نشان دادند که تنها در مناطق با اکثریت کرد موفق عمل می کنند و با سیاست پاکسازی اتنیکی در مناطق دیگر تبدیل به یک معضل می گردند. ظاهرا تشکیل نیروی 5000 نفری SDF از ملل غیر کرد نیز مشکل را حل نکرد, چرا که همین نیرو بعد از تسخیر شهر منبج از داعش, نتوانست مانع پاکسازی قومی توسط کردها شود. با توجه به به اعمال کردها در منبج ,رقه ایها اعتمادی به SDF نخواهند داشت و نتیجتا ازاد سازی آن از عهده کردها خارج است. بهمین دلیل آمریکائیها با ترکیه در خروج اکراد از غرب فرات موافقت کرده اند.

نظر: 

آفرین به "مانی" عزیز. چندنفر مثل بهمن موحدی بامدادان بالای صندلی یا در رختخواب نشسته اند و به خیال خام خودشان برای ایران نسخه میپیچند! زهی خیال باطل!

نظر: 

همانطور که جنگ ایران و عراق نشان داد ایران را اول خراسان و تهران و اصفهان بعد مازندران و شیراز و یزد و کرمان و بوشهر و سیستان و گیلان حفظ کرده اند و اراده آنهاست که بقا و یا نابودی ایران را تعیین می کند نه اراده کرد و بلوچ و عرب و حتی ترکها. ترکها بهتر از هر کسی می دانند در صورت ناامنی در ایران بازنده اصلی هستند و توان مقابله حتی با کردها را ندارند.
در جنگ 8 ساله عراق علیه ایران 50 درصد شهدای جنگ تنها از 3 استان خراسان و تهران و اصفهان است. تنها استان خراسان از مجموع تمام اقوام ترک و کرد و بلوچ و عرب و ... بیشتر شهید داده است

نظر: 

آنچه که امروز به عیان دیده میشود سیاست امریکا با مشکل روبرو شده امریکا با بزرگ نمائی داعش و استفاده از نیروهای PYD برای پاکسازی داعش و جانشین کردن PYD به جای داعش و ایجاد منطقه آزاد برای PYD بود که با ورود ارتش ترکیه و پاکسازی جرابلس توسط ارتش آزاد سوریه این سیاست امریکا و PYD بهم خورد یعنی در تائید نوشته آقای کیانوش توکلی باید گفت ایجاد کردستان بزرگ در حال حاضر به تعویق افتاد حتی مسعود بارزانی که خواهان استقلال کردستان از عراق است در دیدارش از تورکیه حرفی از استقلال نزد و مسئله آزاد سازی مناطق تحت کنترل داعش در عراق را در الویت دیدارش از تورکیه قرار داد همچنینین بحران اقتصادی در کردستان عراق و تقاضای کمک و مسئله پ ک ک دیگر مسائل مورد مذاکره بوده

نظر: 

بگفته مفسرین CNN داعش با از دست دادن جرابلس از این ببعد به سختی خواهد توانست از امکانات SMS و انیترنت و امثالهم استفاده کند و از این جهت آزاد سازی جرابلس حتی برای کشور های غربی نیز اهمیت دارد چون امکانات تماس و حتی امکانات استفاده بانگی اش کم خواهد شد

نظر: 

غرب میخواست به نظرخودش قبل از اینکه ایران ازهم بپاشد، با به راه انداختن داعش و تروریستهای منطقه ، با تجزیه کشورهای عراق، سوریه، و ترکیه کردستان درست کند، اما تیرش به سنگ خورد. چهار توطعه اش برای درهم کوبیدن جامعه تورکیه نقش برآب شد. 1. ترکیه به دخالت مستیقیم نیروی نظامی پنتاگون درمنطقه جواب رد داد. 2. تروریستهای پ.ک.ک، درگل ماندند. 3. شکار جنگنده روسی بدستور داود اوغلو کورد نتوانست روسیه و ترکیه را به جنگ رو در رو بکشاند. روسها هوشیار بودند. 4. کودتای جدید نیروهای جریان گولن و پ.ک.ک در نطفه خفه شد. در کل باید گفت نقشه های غرب برای لت و پار کردن جامعه ترکیه با مقاومت سریع مردم تورکیه خنثی شد. 5. تورکیه در مقابل سیاستهای غرب که هدفش از پشت خنجرزدن به ترکیه بود، تجدید نظر اساسی در سیاست داخلی و خارجی خود نسبت به غرب نمود. با تفاهم با همسایگان خود، جواب محکمی به سیاستهای استعماری غرب داد.

نظر: 

اگر یوگسلاوی چنان از هم پاشید، اگر شوروی ۱۵ تکه شد، اگر سوریه به این روز افتاده، اگر عراق جولانگاه داعش شده و عملاٍ چندپاره است ، همه و همه به این دلیل است که یک گروه قومی-ملی قدرت سیاسی را در انحصار گرفت و هرگز آماده شناسایی حقوق سایر گروههای ملی-قومی نگردید.
هیچ تردیدی نداشته باشید که موج ناآرامی ها بزودی گریبان ایران را خواهد گرفت. علاوه بر خیزش ملیتها، گسل هایی دهان خواهند گشود که حتی فکرش را نکرده اید. جنگهایی سر بر خواهند آورد که وقایع سوریه در برابر آن ناچیز خواهد بود

نظر: 

تمامی کسانی که ایران رو کشور چند ملیتی خطاب می کنند گروههای مرتجع قوم پرست تجزیه طلب هستند که قصد دارند از اوضاع بلبشوی امروز ایران و خاور میانه سوء استفاده کنند و ایران رو تجزیه کنند فدرالیسم در ایران صددرصد به تجزیه ختم میشه ایران یک یک کشور چند ملیتی نیست بریتانیا و کانادا هیچ شباهت و ربطی به ایران نداره اسکاتلند چه ربطی به کردستان و آذربایجان و … ایران داره اسکاتلند همیشه یک کشور و سرزمین جدا بوده که ۳۰۰ سال پیش به خواست خودش با انگلستان متحد شده شما هرگز کشوری به نام کردستان یا آذربایجان در طول تاریخ سراغ دارید که به خواست خودش با کشور ایران متحد شده باشه؟!! آذربایجان شمالی هم که نام اصلیش آران هست در جنگ با روسیه به زور از ایران جدا شد. آنچه که امروز ایران احتیاج داره دموکراسی و حقوق بشر برای تمام ملت ایران از هر قوم و زبان هست نه تجزیه ایران به قسمتهای مختلف چیزی که خواست استعمار

نظر: 

جرابلس هم اکنون از سلطه داعش آزاد شده و نیروهای ارتش آزادیبخش سوریه کنترل منطقه را به عهده گرفته است و نیروهای داعش در حال فرار به جنوب و شرق هستند

نظر: 

آقای توکلی تحلیل درستی کرده اند. نمیدانم بعضی از پان ایرا نیستها و باستان گرایان فارس با تکیه بر کدام نیرویشان , هل من مبارز یا , آی نفس کش, میزنند. کرد ها از 70 - 80 سال به این طرف راه مبارزه مسلحانه را علیه شونیزم فارس ناسیونالیست را انتخاب کرده اند. بلوچ ها و عربها هم دارند این راه را امتحان میکنند. حالا کافی است تورک ها هم از سوئی چراغ سبز بگیرند و ناچاربه این کار شوند . آیا ایران به همه و مخصوصا به فارسها به جهنم تبدیل نخواهد شد؟ دیگر آنموقع چاکرم نوکرم فار سها دیگر فایده نخواهد داشت. ما تورک ها حتی الامکان چنین وضعیتی را نمی خواهیم ولی امکانش وجو دارد. اما در مورد کرد ها باز هم تکرار میکنم, کردها بازیچه قدرتهای خارج منطقه ای شده اند و عین داعش صلح و تفاهم و هم زیستی مسالمت آمیز ملل منطقه را بهم زده اند , کاری که دولتهای جهان خوار میخواهد

نظر: 

احسنت
آمریکا و عربستان نباید برادران کرد ما را تنها بگذارند. زنده باد آل سعود. مرگ بر اردوغان و خامنه ای. کردها اگر بخواهند از ایران جدا بشوند، من یکی کارت سبز به آن ها می دهم. چرا باید در ایران بمانند؟ به نظر من باید سلاح به دست بگیریم و به کمک آن ها بشتابیم. زنده باد کومله و پژاک و حزب دموکرات و جلال طالبانی و بارزانی و عبدالله اوجالان. مرگ بر ولایت فقیه. درود بر قاسم سلیمانی. زنده باد هوخشتره و کورش و خشایارشا و انوشیروان دادگر. با پوزش از این تحلیل عجولانه. کمی احساساتی ام. تقصیر این اردوغان و پوتین خوا....است. این بینالی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه که کرد است، چرا بر ضد اردوغان کودتا نمی کند؟ آی. دارم از خشم می ترکم. یکی نیست به من بگوید. خوب بترک.

نظر: 

عربستان و یا هر کشوری دیگر بدون گرفت امتیاز از اپوزیسیون یک دلار هم کمک نخواهد کرد. از جاله به جاه افتاندن را به مجاهدین پیشکش میکنیم.

نظر: 

به جناب آقای کیانوش توکلی گرامی؛
قبل از اینکه پاسخ شما را بدهم، می خواهم دوباره تاکید کنم که بنده به ضرورت برگزاری رفراندوم حق تعیین سرنوشت برای خلق کرد ایران، اعتقاد دارم.
باید این واقعیت را گفت که خلقهای کرد ترکیه و سوریه و عراق ، شرایط بهتری را برای استقلال و اتحاد، نسبت به خلق کرد ایران دارند. مسائل اتنیکی در ترکیه و سوریه و عراق مانند ایران پیچیده نیست؛ ولی در ایران مسائل اتنیکی پیچیده است و ما مشکل داریم و با عناصر مزدور تجزیه طلب پان ترک و پان عرب مواجه هستیم، البته جای نگرانی نیست و ما می توانیم عناصر پان ترک و پان عرب را خنثی کنیم و به طور قطع از پس آنها بر خواهیم آمد. اگر خلق کرد ایران خودشان نخواستند که از ایران جدا بشوند و یا به هر دلیلی نتوانستند استقلال خود را از ایران اعلان کنند، اما مطمئن باشند و این را بدانند که به طور قطع به آنها حق خودمختاری داده خواهد شد.

نظر: 

نکات هفتگانه ؛ یادداشتی بود بر« گفتگو نوروز با مهرداد درویش پور درباره بحران سیاسی در منطقه» که می بایست با نظراتی که دوستان می نویسند ؛ اوضاع منطقه همه جانبه تر مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین باز هم می شود برنکاتی فوق افزود.مثلا نقش عربستان که فعلا با رزیم ایران در افتاد ه است و به حمایت مالی و تسلیح مجاهدین خلق ، حزب دمکرات کردستان ایران وگروههای سلفی در غرب و شرق ایران برخواسته است. در سیاست می شود یک بام و دو هوا بازی کرد ولی تا به کجا !!! وقتی اوضاع بحرانی شود همه ما نا گزیر به انتخاب می شویم . مثلا بهمن موحدی و نا صر کرمی از جمله کسانی هستند که سفت و سخت بر تمامیت ارضی ایستاده اند.

نظر: 

آقای کرمی دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را ، انسان این همه تضاد را در خود چگونه حمل میکند و آیا مغز « نخاع » متضاد میتواند درست دست تحلیل بکند و خوب و بد را از هم تشخیص دهد اینها عین نوشته توست « این وظیفه تاریخی غرب و اتحادیه اروپا و جهان دمکراتیک است که ملت کُرد را تنها نگذارندو وظیفه تاریخی هر ایرانی راستین هست که از هر گونه کمک به هم تباران ایرانی کُرد خود خودداری نکنند. » بعد یک جمله بعد چنین نوشته ای « جنگ مسلحانه احزاب کُردی در ایران اب ریختن به اسیاب اردوغان و علی خامنه ای است. ».

نظر: 

جناب آقای کیانوش توکلی گرامی ، پیام و ندای خلقهای عرب در «"بهار عربی"» "دمکراسی" و "سکولاریسم" بوده و می باشد.
ولی تا زمانی که این آخوندهای ضد بشر بر ایران حاکم باشند و دخالتها و شرارتها و فرقه گرائی این آخوندهای ضد بشر تداوم داشته باشد، دمکراسی در منطقه شکل نخواهد گرفت. با وجود و تداوم حیات رژیم ضد بشری و ضد ایرانی جمهوری اسلامی، آب خوش از گلوی مردمان خاور میانه پایین نخواهد رفت. تنها زمانی که خلق ایران آزاد شوند و رژیم جمهوری اسلامی سرنگون بشود، در خاورمیانه صلح و ثبات و امنیت بر قرار خواهد شد. دمکراسی و سکولاریسم و امنیت و صلح در خاور میانه در گرو آزادی خلق ایران از چنگال این آخوندهای ضدایرانی و ضد بشر است.
فرقه گرائی و تروریزم و بنیاد گرائی اسلامی با قدرت گرفتن آخوندها در ایران ، متولد شد و با سرنگونی آخوندها نیز خواهد مرد. باید سر افعی فرقه گرائی و بنیاد گرایی و تروریزم اسلامی

نظر: 

نوشتار و دیدگاهی به موقع و ضروری است. برداشت اقای توکلی از اوضاع منطقه منطقی و مستند است. اما نتیجه گیری از اوضاع از سوی ایشان مانند سیاست های در پیش گرفته از سوی روسیه و ایران و ترکیه زود گذر و شتابان است و مجموعه روند در منطقه را در درازمدت نادیده گرفته است.

اتحاد روسیه و ایران و ترکیه در مقابل غرب و ناتو ضعیف هست. سازماندهی خاورمیانه امروز و فردا بدون مشارکت مستقیم غرب امکان پذیر نیست. عقب نشینی غرب در شرایط فعلی تاکتیکی است

برنده اصلی اتحاد روسیه و ایران و ترکیه پرزیدنت پوتین و روسیه میباشد بازنده اول ترکیه و بازنده دومی نظام جمهوری اسلامی تهران است.

نظر: 

بر خلاف نظر جناب آقای کیانوش توکلی که می گویند "باند به اصطلاح اصلاح طلب رژیم ایران می تواند در ایزوله سازی اسلام گرایی از نوع خامنه ای و داعش به عنوان آلترناتیو عمل نمایند"؛ به هیچ وجه اینچنین نیست، مثلا در دوران آخوند شیاد خاتمی، چه تغییری در سیاست صدور فرقه گرایی شیعی و ترویج بنیاد گرایی و اسلام گرایی و تروریزم اسلامی رژیم جمهوری اسلامی در منطقه و جهان به وجود آمد؟! هیچ! تمام باندهای درون رژیم از اصولگرا و اصلاح طلب و میانه رو ، بر سر صدور تروریزم اسلامی و اسلام گرایی و فرقه گرایی در منطقه و جهان ، اتفاق نظر دارند. طی 38 سال گذشته ثابت شده است که در این رژیم هیچ فرقی میان باندهای اصلاح طلب و اصولگرا و میانه رو وجود ندارد. سفارت و کنسولگری عربستان در ایران در زمان آخوند بنفش حسن روحانی که منسوب به جریان میانه رو واصلاح طلب رژیم است به آتش کشیده شد.
"داعش" نیز فرزند خلف آخوندهای حاکم

نظر: 

دنیای سیاست خیلی عجیب است یادم هست وقتی کردهای سوریه با همکاری امریکا کوبانی را آزاد کردند برخی از ساده لوحان ایرانی گول حرفهای صالح مسلم رهبر PYD را خوردند و حتی کوبانی را استالینگراد دوم نامیدند و هرچه زمان پیش رفت مشخص شد که این PYD دنبال سیاستهای امریکا در منطقه است و بگزارش عفو بین الملل حتی در چندین مورد دست بجنایت پاکسازی اهالی از اعراب و ترکمن ها زده و امروز دیگر خیلی عیان و آشکار PYD و نظامیان امریکا همکاری میکنند و الان که این کامنت را مینویسم برای اولین بار ارتش ترکیه بهمراه ارتش آزادیبخش سوریه وارد خاک سوریه شده و هدفشان آزدی جرابلس است که داعش از آنجا مناطق مسکونی ترکیه را طی روزهای اخیر با توپ میزند و امریکا و PYD مخالف ورود ارتش ترکیه هستند ولی ترکیه میگوید که از این ببعد تماشاگر بازی نیروهای خارجی نخواهد بود و امنیت مرزها و اهالی را خودش مستقیما به عهده خواهد گرفت لازم

نظر: 

کیانوش جان سالیان سال است که سیستم اقتصادی مردم خاورمیانه در بازارهای سرپوشیده رقم می خورد، عده ایی حاجی بازاری تسبیح بدست منتظر مشتری و وسط ظهر بدو بدو بطرف مسجد بعد بوی غذای نهار و عصر هم کر کره ها پایین، جمعه ها هم که استحمام و غسل جنابت دید و بازدید فامیل، این سیستم مرده سالهاست که بدون کوچکترین تغییر در جا می زند، امروز اتفاقاتی که در عراق و سوریه روی می دهد و بمب هایی که منفجر می شوند بازاریان راکد مجبور به فرار می شوند، آوارگی را تجربه می کنند، کمی از کسالت بازار دور شده با واقیعت های جهان آشنا می شوند و دربدری را تجربه می کنند، عده ایی از بین می روند، ولی آنهایی که می مانند متوجه خیلی چیزها می شوند، دنیا در زیر سقف بازار خلاصه نشده خیلی کارها می شود کرد و بدینطریق قدرت کار آفرینی انسانها بالا میرود و جوامع خاورمیانه با سیستم جدید اقتصادی آشنا می شود،

نظر: 

جناب توکلی، یارادیجیلیق حرف جالبی‌ زده بود، اینکه ( در قرن ۲۱، دولت کار آمد یکی‌ از ضروریات دولت و ملت شدن است )، کورد‌ها دولت کار آمد ندارند، طبقه متوسط از کردستان فرار می‌کند، کردستان آب ندارد، و جو عاشق اسلحه شدن و تفنگ بازی، بیداد می‌کند، آیا کسی‌ میداند با این شرایط کردستان، اصلا این کردستان بزرگ چگونه تشکیل خواهد گرفت؟ برای اسرائیل، رابطه با ترکیه، صادرات گاز تامار از طریق ترکیه به اروپا، واردات آب از ترکیه مهمتر از حمایت از تروریست‌های پ ک ک است. کورد ها، آرزوهای ارامنه را، در سر می‌‌پروراندند، همانطور که ارمنستان بزرگ به روزی افتاد که آمار مهاجران و فراریان از ارمنستان، از جامأیکا و هائیتی بیشتر است ( آنهم در حالی‌ که پشتیبانی روسیه و جامعه شاهنامه خوان را دارند )، کورد‌ها هم فکر کردند با شعار‌های کمونیستی میتوانند توده‌ها را بسیج کنند و هم زمان، امپریالزم آمریکا، تا آخر زمان، در ک

افزودن نظر جدید

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.