ایران، مجلس و «فراکسیون نمایندگان کرد»

هفته گذشته همایون هاشمی نماینده میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی از قصد شماری از نمایندگان برای تشکیل فراکسیون نمایندگان کرد زبان در مجلس خبر داد. قبلا در ششمین دوره مجلس معروف به مجلس اصلاحات فراکسیونی مشابه شکل گرفته بود که در دوره‌های بعدی اثری از آن نماند.

 

اعلام قصد تشکیل مجدد فراکسیون نمایندگان کرد مجلس این بار نزدیک دو هفته پس از آن بر زبان آورده شده است که ۱۰۰ نماینده مجلس تشکیل فراکسیون دیگری را اعلام کردند به نام فراکسیون مناطق ترک زبان.

موافقان تشکیل فراکسیون‌های ترک زبان و کرد زبان در مجلس می‌گویند کارکرد این فراکسیون رفع تبعیض و تمرکز زدایی است. اما مخالفان نگران‌اند که برجسته کردن زبان، قوم و هویت به تشتت، اختلاف و حتی تجزیه ایران بیانجامد.

این دو پرسش اصلی را که چه نیازی سبب تشکیل فراکسیون‌های قومی کرد و ترک در مجلس شده است و از چه راه دیگری می‌توان مطالبات تیره‌های گوناگون ایرانی را برآورده کرد، با مهمانان این هفته برنامه دیدگاه‌ها در میان گذاشتیم: احسان محرابی، خبرنگار سابق پارلمانی در برلن، حسین احمدی‌نیاز حقوق‌دان در تهران و علی حاجی قاسمی، مدیر بخش علوم سیاسی و سیاست‌گذاری اجتماعی دانشگاه سودرتون در استکهلم.

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
زمانی که مرزگشایی اکراد یه خوزستان رسید شاید احوال شما عرب گرامی دیدنی باشد یا حتی در مورد تجزیه سوریه و عراق.
این اکرادی که ازشون اسم میبردید کمونیست هستند و براشون رافضی و اینها تعریف نشده احتمالا به شما داعشی میگن در محافلشون
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقایان کرد ها از سال 1384 فراکسیون قومی داشتند این هم سایتشان که بدون قندشکن هم باز میگردد:
http://rojinwe.com/

در واقع شروع تئوری کردستان بزرگ با هماهنگی حزب خلق های ترکیه و جبه متحد کرد ایران از سال 1384 شروع شده بود که نقشه کردیزاسیون آذربایجان غربی و لرستان و ایلام و کهکولیه و همدان ریخته شده و حتی برای اتصال به خلیج فارس بخشهایی از خوزستان رو کردستان بزرگ معرفی میکنند و میکردند.

برخی سلطنت طلبها هم متحد اصلی اینها شده اند اتفاقا.الان نقل محافب سیاسی در جمع های خصوصی تر اکراد هستند و سوریه و عراق و ترکیه که نقش پانکرد ها در نسل کشی و مرزگشایی و خیانت بارزتر است
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سلام-مااصلن تورک زبان نداشته وتورک داریم.تورک آزربایجان.تورک تورکمن.تورک قاشقایی.تورک خوراسانی.تورک کرمانی.تورک ساوه ایی.تورک اراکی.تورک مازنی.تورک بختیاری.
تورک زبانش هم تورکی است.آقای یوسف آزربایجان عزیز،این قاعده رادرنظربگیر.
....
این ها ازترس خیزش مردم تورک ایران اکنون حتی درداخل ایران میخواهندازبیسوادان ،بیگاری گرفته تابرای خودشان پیاده نظام درست کنند.
روشنفکرنماهای کم سواد مااین بی ریشه هارا قوت داده وآنهاراپررومیکنند.
آزربایجان وتورکان ایران دیگرده نفروصد وهزارنفری مبارزه نمیکند.مبارزات ماعلنی وازمیلیونی هانفرشکل گرفته است.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
این آقای علی حاجی قاسمی با اینکه اسم فراکسیون تورک زبان گذاشته شده باز هم شما با رگ فارسی وارد میدان شده و بجای تورک زبان میگوید آذری زبان ، آقا علی حاج قاسمی آن صبو بشکست و آن باده بریخت دیگر آن سیاست آذری- ماذری بازی تمام شده ما تورک زبانیم و این تورک بودن ما جام زهری است که به حلقوم شونیست فارس ریخته شده و راه گریزی جز قبول حقیقت تورک زبان برایتان باقی نیست
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
احسنت به کردها :
اولین وظیفه فراکسیون کرد تععی کردن نام موکریان به جای اذربایجان غربی است جایی که تورک ها با تکیه به مذهب رافضی در عین اقلیت محض بودن همه کاره اند
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
بعد از تشكيل فراكسيون كرد زبان نياز مبرم به اتحاد مابين فراكسيون تورك زبان وكرد زبان است تا جلو زياده خواهي هاي شونيست فارس گرفته شود وبا راي حداقل ا50 نفري نمايندگان هر دو فراكسيون بر تماميت خواهي شونيست فارس خط بطلان كشيده خواهد شد وقدمي براي فداراتيو كردن ايران تلقي خواهد شد به اميد اتحاد اقليتهاي ساكن در جغرافياي ايران برعليه شونيسم فارس تنگ نظر
عدم انتشار شده: 
false