ایرانگلوبال نه تعریفی از دمکراسی دارد و نه محدودیتی !

ایرانگلوبال امکانی منحصر به فرد در میان رسانه های فارسی زبان

در طول دهه های طولانی، تبعیضات فراوانی در حق هموطنان غیرفارسی زبان ما صورت گرفته است. اعتراض به این تبعیضات نه تنها حق همه آنها بلکه وظیفه همه ایرانیان است. ولی باید در نظر گرفت که در این سایت که امکانی منحصر به فرد در میان رسانه های فارسی زبان برای گفتگو در مورد مسائل ملی – قومی است، کامنتها به زبان فارسی نوشته می شوند. اعتراض به تبعیضاتی که در جامعه می شود، دلیلی برای تخریب این امکان نیست. اگر ما به "تحمیل" زبان فارسی توسط حاکمان اعتراض داریم، با خود زبان که دشمنی نداریم.

 

آقایان توکلی و کاوه جویا روزتان بخیر!
من جزو کسانی هستم که مطالب سایت و از جمله کامنتها را می خوانم ولی نمی نویسم و این اولین کامنتی است که می نویسم.
از نظر من ایرانگلوبال در کلیت خود سایت خوبی است و در نوع خود حتی منحصر به فرد. جایی است برای تمرین دمکراسی. ولی اشکال در آنجاست که نه تعریفی از دمکراسی دارد و نه محدودیتی که بتواند از تجاوز به حریم دمکراتیک دیگران جلوگیری کند.
بارها خوانده ایم که "مرز ما توهین و اتهام است" ولی هر روز می بینیم که توهین و اتهام در این سایت رایج است و به امری عادی تبدیل شده است. چه در مقالات آن و چه در کامنتهایش!
من حرف آقای جویا را تایید می کنم که می گوید: "به دید من باید میان معیارهای انتشار "مطلب" و "کامنت" هماهنگی باشد، وگرنه تناقض میان این دو همواره گونه ای از آشفتگی و بی منطقی در راه بردن تارنما را به نمایش خواهد گذارد".

این آشفتگی و بی منطقی یکی از دردهای بزرگ ایرانگلوبال است.
در امر بررسی کامنتها به نظر من لازم است شما قبل از همه تعاریفی کلی از مقوله هایی مانند آزادی بیان، سانسور، توهین و اتهام داشته باشید. طبیعتا این مقوله ها را نمی توان مانند فرمولهای ریاضی بطوری دقیق تعریف کرد ولی مشکل در آنجاست که شما حتی تعریفی کلی و توافقی ضمنی در میان خودتان هم در این موارد ندارید. 
من به نوبه خود و بعنوان یکی از خوانندگانی که بسیار مایل به بالا رفتن کیفیت سایت شما هستم، نظر خودم را برای بهبود کارها می نویسم. شاید پیشنهاداتی که می کنم برای شما عملی نباشد و شاید اصلا همه پیشنهادات من ذهنی و بر اساس آرزوهای من باشند ولی امیدوارم که اینطور نباشد و کمکی بکند.
کامنت نویسی در سایت شما به دو صورت انجام می گیرد:
الف- به صورت مستقیم و بدون بررسی اولیه
ب‌- به صورت عیرمستقیم و با بررسی مسئول کامنتها.
بررسی کامنتها هم توسط دو نفر، با سلیقه های متفاوت انجام می گیرد.
1- به نظر من اولین گام این است که مسئولیت کامنتها فقط بر عهده یک نفر باشد و نفر دوم نقش کنترلی و مشاور را داشته باشد و حق دخالت نداشته باشد. در این صورت شاهد این نخواهیم بود که آقای توکلی بگویند که مسئول، آقای جویاست و آقای جویا هم بگویند که این کامنت را من منتشر نکرده ام! به این ترتیب مسئول، مسئولیت خواهد داشت. آقای توکلی مدیر سایت است. اگر مسئولیت کامنتها را به آقای جویا سپرده است، چرا در کار ایشان دخالت می کند؟ ایشان بعنوان مدیر، می تواند اگر اشکالی در کار آقای جویا ببیند، گوشزد کند و با او به توافق برسد. این، طریق همکاریست.
شاید اشکال این کار این باشد که انتشار کامنتها ساعتها طول بکشد و کامنتها درانتظار بررسی بمانند. باور کنید که آسمان به زمین نمی آید و انقلاب ایران و رفتن جمهوری اسلامی به عقب نمی افتد. سایتهای دیگر را نگاه کنید. بعضی مواقع کامنتها بعد از 24 ساعت منتشر می شوند و فاجعه ای هم به بار نمی آید.
البته تایید می کنم که بسیار خوب خواهد بود اگر کامنتها زود به زود بررسی و منتشر شوند. ولی در نظر بگیرید که شما امکانی بسیار خوب برای کامنت نویسان بوجود آورده اید که می توانند کامنتهایشان را مستقیما در سایت منتشر کنند. پس می توانید همین امکان را بصورت امتیازی بکار بگیرید و در صورت اعتراض به دیرکرد انتشار کامنت، به کامنت نویسان بگویید: بیایید ثبت نام بکنید تا کامنتتان ساعتها در انتظار نماند!
2- همانطور که قبلا نوشتم، بر روی تعریفی کلی از مفاهیمی مانند آزادی بیان، سانسور، توهین و اتهام، با خودتان توافق بکنید و حتی لازم نیست بر سر آنها با کامنت نویسان جر و بحث کنید. طبیعتا کامنت نویسان می توانند بر سر این مفاهیم بحث کنند ولی شما، معیار خود را برای انتشار کامنتها "اعلام" می کنید. این حق دمکراتیک گردانندگان سایت است.
3- کامنتها را یا منتشر کنید و یا منتشر نکنید. به نظر من نقطه چین کردن کامنتها که آقای جویا به آن ظاهری دمکراتیک می دهند، اصلا هم دمکراتیک نیست. در این شیوه، اولا توهین ها و اتهامات نقطه چین شده را می توان در لابلای نقطه چین ها خواند. دوما شیوه ای است که راه سوءاستفاده را باز می گذارد و همینطور شیوه ای بدآموز است و به تمرین دمکراسی کمکی نمی کند که هیچ، آن را به بیراهه می برد.در نظر بگیرید که یک نفر در کامنتهایش توهین می کند. از دو حال خارج نیست. یا آقایان جویا و توکلی متوجه نمی شوند و آن را منتشر می کنند و یا متوجه می شوند و نقطه چین می کنند.
این شخص باز هم همین کار را تکرار می کند. و هر بار، زحمت نقطه چین کردن بر دوش آقای جویاست (آقای توکلی نوشته است که وقت خواندن آنها را ندارد و چشمش را می بندد و همه را منتشر می کند. اگر اعتراضی شد، عدم انتشار می زند و یا نقطه چین می کند). و این بازی کمدی تراژیک هر روز و هربار تکرار می شود. 
به نظر من اگر کمی در این زمینه سختگیری بشود و آقای جویا مدت کوتاهی بار اتهام سانسور را به جان بخرند! این مشکل حل خواهد شد. تصور بکنید که کامنت نویس، دقایقی را صرف نوشتن می کند، کامنتش منتشر نمی شود و تمام زحماتش به دلیل یک توهین و یا اتهام، به باد فنا می رود. چند بار این کار را تکرار می کند و بعد،

نظراتش را بدون توهین و اتهام می نویسد!
آقای جویا! مدت زیادی است که شما کار نقطه چین کردن را انجام می دهید. حالا پس از گذشت این مدت طولانی، نگاهی به نتیجه کار خودتان بکنید و از خودتان بپرسید که این کارتان چه نتیجه ای داشته است؟ آیا فحاشی و اتهام زنی کم شده است؟ آیا این کار شما نتیجه آموزشی خوبی داشته است؟ به نظر من که نه! بلکه نتیجه اش بسیار بد بوده است!
توجه داشته باشید که آزادی بیان شامل اظهار "نظر" می شود و نه فحاشی و اتهام زنی. وقتی امکان فحاشی و اتهام زنی را فراهم آورید، آزادی دیگران را مورد تجاوز قرار داده اید.
4- ترتیب خاصی برای کنترل کامنتها، به این صورت در نظر بگیرید که: قبل از همه کامنتهای مستقیما منتشر شده را کنترل کنید زیرا اگر بخواهید کنترل آنها را به بعد از کنترل کامنتهای منتشر نشده موکول کنید، تعداد زیاد می شود و آنها نیز در میان بقیه کامنتها گم می شود.
به این ترتیب، مثلا آقای جویا می داند که آخرین باری که کامنتها را منتشر کرده، ساعت فلان بوده است. حالا کامنتهای منتشر شده از آن به بعد را بررسی می کند و وقتی آنها تمام شدند، نوبت به کامنتهای غیرمستیم می رسد. این کامنتها هم بر اساس تاریخ نوشتن بررسی می شوند. اگر این موضوع رعایت نشود، اجحافی است بر کامنت نویسان زیرا کامنتهای قدیمی تر در میان کامنتهای دیگر گم می شوند.
5- به قول خود وفا کنید! اگر کامنت نویسانی که ثبت نام کرده اند، کامنتهای توهین آمیز نوشتند، حسابشان را ببندید.
6- کامنتهایی را که نام کامنت نویس توهین آمیز است، منتشر نکنید!
7- بارها مشاهده کرده ایم که کسانی با نام شخصیتهای تاریخی و یا با نام اشخاص حقیقی زنده یا مرده، کامنت می نویسند: منصور حکمت، حمید اشرف، سعید سلطانپور، بابک خرم دین، خسرو گلسرخی و...
سئوال اینجاست: شما که می دانید این نامها، نه اسامی مستعار بلکه اسامی جعلی برای تخریب این شخصیتهاست، چرا منتشرشان می کنید؟ 
یادم می آید که زمانی آقای توکلی اعلام کردند که چنین کامنتهایی منتشر نخواهند شد ولی ایشان چند ساعت بعد، حرف خود را فراموش کردند.
به آنچه که می گویید، عمل کنید تا دیگران شما را جدی بگیرند.
8- در نهایت پیشنهادی دارم برای کامنتهای "عیران" نویسان. و می دانم که آنها را خوش نخواهد آمد.
در طول دهه های طولانی، تبعیضات فراوانی در حق هموطنان غیرفارسی زبان ما صورت گرفته است. اعتراض به این تبعیضات نه تنها حق همه آنها بلکه وظیفه همه ایرانیان است. ولی باید در نظر گرفت که در این سایت که امکانی منحصر به فرد در میان رسانه های فارسی زبان برای گفتگو در مورد مسائل ملی – قومی است، کامنتها به زبان فارسی نوشته می شوند. اعتراض به تبعیضاتی که در جامعه می شود، دلیلی برای تخریب این امکان نیست. اگر ما به "تحمیل" زبان فارسی توسط حاکمان اعتراض داریم، با خود زبان که دشمنی نداریم. چرا باید زبان را خراب کنیم؟ چرا باید سایتی را که امکان ما برای این اعتراض است، از شکل و قیافه بیندازیم و کاری کنیم که کسی رغبت آمدن به اینجا و شنیدن و خواندن حرفهای ما را نداشته باشد؟ چرا باید به چنین کاری که عملا تنفر و دشمنی را دامن می زند، میدان دهیم؟ آیا تخریب زبان فارسی، فارسی زبانان را با درد ما آشنا می کند یا اینکه آنها را در جبهه مخالفین ما قرار می دهد؟
به همین دلیل پیشنهاد می کنم که جلو "غلط نویسان" گرفته شود. این کار نه برخلاف آزادی بیان است و نه همکاری با تبعیض گران و نه مخالفت با اعتراض کنندگان علیه تبعیض. اتفاقا اگر جلو این کار گرفته شود، خوانندگان سایت بیشتر می شوند و تعداد کسانی که با درد تبعیض هموطنان عیرفارسی زبان آشنا می شوند، بیشتر می شود. اینجا به زبان فارسی نوشته می شود و "عیران" فارسی نیست!
پاینده باشید

منبع: 

ویژه ایران گلوبال

بخش: 

انتشار از: 

دیدگاه‌ها

نظر: 

کشوری که نظام حکومتی اش جمهوری اسلامی باشد، اپوزیسیون دموکراتیکش نیز همین ها باید باشند. مردمی که در انتظار ظهور امام زمان راهی جمکران می شوند، خوراک فکری شان را نیز باید از ایران گلوبال بگیرند. یکدیگر را تکه پاره بکنید! مبادا از پا بنشینید.

نظر: 

آقای اسامه مجددی گرامی، توهین شخصی و تباری در کامنت های ایران گلوبال ممنوع است. لطفاً یادداشت های خود را بدون واژه های توهین آمیز نسبت به شخص یا تبار معین بنویسید. ضمناً اگر واژه های ناشایست بخش عمده ای از کامنت را در بر گیرند، کل کامنت بلوک می شود.

نظر: 

کامنت های من شاخ و دم دارند که حذفشان میکنی همه را پیش از این که سانسور میکنی جدیدا کلا زحمت منتشر کردن هم به خودتان نمیدهید

نظر: 

جناب عنرج:
شما به فکر 40 درصد خالص نژاد عربی خودت باش که به هیچ شکل ممکن مردم ..اذربایجان نمیتوانند از فرزند ..اعراب بودن رهایی پیدا کنند چون بقیه شان هم امیخته ای از عرب و غیر عرب اند زبانک نیمچه به اصطلاح ازبکی شما هم اصولا واژه ندارد تشکیل شده از 300 ریشه واژه قابل اثبات بعلاوه 40 پسوند . همین و بس
اگر غیر این بود شما افتخار قلمرانی در یک سایت به زبان گندیده و مرده قورکی را رها نمیکردید که در سایت فارسی زبان بر علیه فارسی زبانان ..... برو در سایت های تورکی فعالیت بکن اگر میخواهی نمونه ای از عقیم بودن کاربردی زبان ات را بدانی ادرس سایت تریبون سمت چپ همین صفحه اول هست برو یک مقاله تورکی انتخاب کن تعداد لغات فارسی و عربی ان را بشمار با تعداد تورکی ان مقایسه کن ....

نظر: 

لازم نیست کسی یا سایتی تعریفی از دمکراسی و حقوق بر بدهد. اینها کمابیش کلیتش برای مردمان جهان روشن است. ولی در جزئیات به تعداد مردمان جهان تعریف می شود! ولی کلیت حقوق بشر حداقل اعلامیه جهانی سازمان ملل است. دمکراسی هم مصادیقش در اکثر کشورهای جهان است. خب برخی فدرال دمکراسی سوئیس را بیشتر می پسندند و برخی دمکراسی سوئد و برخی امریکایی و برخی نوع دیگر! اما همه میدانیم اصول بنیادی دمکراسی جهان یکی است. دارای این مشخصات است:
1- هدف اصلی دمکراسی، شرایطی اعمال قدرت آحاد مردم برحاکمیت است، برای کسب رضایت حداکثری و ممکن، بدون ضدیت با حقوق بدیهی و اولیه اقلیت ها، آنچه که در اعلامیه حقوق بشر بدان تاکید شده.
2- ابزار انتخابات برای برگزیدندن مسئولان د رمقام های کلید نهادها با تفکیک قدرت، (عدم دائمی بودن مقام) به شکل ادواری ، سالم، رقابتی، آزاد، حق برای کاندیداتوری از هر عقیده ، مگر ضد دمکراسی باشد.

نظر: 

آگنو بخش یاز اعتقادی من است و پیرپسر هم هویت جنسی -اجتماعی من است!
من این را چون خودم گفتم کسی بهم بگوید آگنو پیرپسر نارحت نمی شوم. ولی کسی بخواهد همین عنوانم را طوری با کنایه بگیوید و مرا با القاب جنسی تحقیر کند. نسبت صفاتی مثل تمایلات جنسی و غیره مرا بخواهد تحقیر کند، کار ضد اخلاقی و مردود است و بایدد از هر راهی جلویش بگیرند.
غلط نویسی عمدی کار طزشتی است. این کینه کور و یا تخریب است. ممکن است حتی رزیم فاسد و ظالم جمهوری ولایت وقیح حتی مامورانی بگمارد تا در ظاهر اپوزیسیون کارهای بکنند، میدانم که رژیم هیچ علاقه به هویت ایرانی و زبان فارسی ندارد و فقط ابزاری استفاده می کند. برای او ایرانی و زبان فارسی پیشزی ارزش ندارد. اگر روزی هم بفهمد مثلا انگلیسی بیشتر به دردش می خورد آن را جایگزین می کند. اما چون اینها اسلام اند و عربی اسلام داشیعی ولایی است، نهایت ارزویشان عرب زبان شدن کل ایران است

نظر: 

من پیشنهاد می کنم، یک فیلد محرمانه ایمیل بگذارید ولی فقط مدیر سایت از آن مطلع باشد. مهم نیست ایمیل قلابی باشد و یا واقعی.
خب آنکس که ایمیل وقعی می گذارد امکان ارتباط باهاش است و اگر نه هم اشکالی ندار /این امکان موجب می شود کسالنی که می خواهند با جعل اسم کاربری، مزاحمت در کرا کاربارن و سایت ایجاد نکنند. چون سایت می تواند جاعل شناساسیی کند. و حداقل رسوا. این کار زشتی رایج است. خوب من نام کاربری خاصی انخاب کرده ام. توقع دارم یک جو شرف باشد و کسی نامم را جعل نکند.
فحاشی ها بر طبق یک لیست و بادقت بایست حذف شوند با نقطه چین. اگر ممیز سایت شک داشت حذف نکند ولی اگر مطمئن بود مصداق بازر توهین و افترا است باید حذف شود و باقی مطلب منتشر شود.
فحش های رکیک ناموسی، فحش هایی به شخصیت افراد ونه به عمل و عقیده انتقادی می کتد. مثلا به شکل ظاهر و یا بیماری (کچل، سیاه، مونگلوی، فلج، بدقیافه، قناص...)

نظر: 

بازهم به گردانندگان «عیران‌گلوبال‌» یادآور می‌شوم که کامنت‌ها را «هم‌وزن» با همدیگر منتشر نموده و اگر در نظری توهینی می‌شود حق سانسور نمودن کامنت متقابلی که در پاسخ به آن ارسال شده است را ندارند البته اگر واقعاً بی‌طرف باشند که برای من یقین حاصل شده است نیستند.

عیران‌گلوبال دهان فحاشان و هتاکان را باز گذاشته تا هر طور خواستند وقیحانه به تورک‌ها اهانت نمایند اما کامنت‌های متقابل تورک‌ها را یا حذف و یا سانسور می‌نماید.

کامنتی را خطاب به یک .. اینترنتی به اسم "اسامه مجددی" ارسال نموده بودم اما عیران‌گلوبال با متشکر بودن از چنین دهن‌دریدگانی که به یک ملت بزرگ توهین می‌نمایند کامنت مرا دوباره قورت داده است!

آیا مورد توهین واقع شدن فقط برای ما تورک‌ها رواست!!!؟ آیا فکر کرده‌اید که با یک بام و چند هوا با خودتان چند چندید!!!؟

نظر: 

با نظر کاربر گرامی "علی" موافقم این مطلب خیلی مشکوک می‌زند. به نظر نویسنده‌ی مطلب "ابراهیم کاشانی" با مسئول کامنت‌ها ارتباط تله‌پانی داشته است!

همچنین علی گرامی به نکته‌ی بجایی اشاره نموده است «عیران» فقط مال فاشیست‌های ف-ا-ر-س نیست که برای ما تعیین تکلیف نمایند که آن را چگونه بنویسیم مال ما هم است هر طوری خواستیم می‌نویسیمش.

نظر: 

ضعف دیگر یا بهتر بگویم تعصب به ضبان پارسی باعث شده آقاین نویسندگان را مجبور کنند که همزمان با متون غیر پارسی ترجمه پارسی انرا نیز در ن.شته قرار دهند.اگر واقعا هدف فهم اسان مطلب باشد انگاه باید از سره نویسان درخواست شود که همزمان فارسی ناصره هم بنویسند چرا که 99 درصد عیرانی ها نمی توانند خودرا گول بزنند و تظاهر به داشتن ضبان صره غیر عربی کنند.کسانی که سنی ازانها گذشته توانایی حذف لغات عربی و معلق بازی را ندارند.اگر هم هدف چیز دیگری باشد انرا بفرمایید

نظر: 

کاوه جویا .... تاانجایی که توان دارد سنکینی سایت را به طرف شوونیستهای فارس می چرخاند. بنظرمن نویسنده این مقاله با اگاهی از نقش کاوه جویا درتخریب تورکها در این سایت از اقای توکلی می خواهد مزاحم کار کاوه جویا نباشد. و گرنه اینهمه به زبان و فرهنگ تورکها ها در این سایت توحین می شود چرا از انها هم یک مثال نزد؟؟ فقط ناراحت نوشتن عیران به جای ایران است. ثانیا ایران فقط برای فارس نیست تورکها و سایر ملیتهاهم در ان سهیم هستند خوب بعضی از تورکها دوست دارند ایران راعیران بنویسند . و این هیچ ربطی به فارس ندارد. چطور بعضی محمد را ممد صدا می کنند؟. پس ایران فقط برای فارس نیست که بقیه با سلیقه انها با ایران رفتار کند.
اقای کاوه جویا اگر این کامنت من منتشر نشود مستقیم به اقای توکلی امیل خواهم فرستاد

نظر: 

التین:
لطف کنید این رسانه را که به زبان فارسی است را رها کرده در رسانه های به زبان قورکی فعالیت بفرمایید
یا دلیل اینکه شما در یک رسانه فارسی زبان فعالیت میکنید چیست کسی شما را مجبور کرده ؟؟؟؟؟؟

نظر: 

کاربری به اسم "ابراهیم کاشانی" نوشته است:

"در نهایت پیشنهادی دارم برای کامنتهای "عیران" نویسان. و می دانم که آنها را خوش نخواهد آمد.
در طول دهه های طولانی، تبعیضات فراوانی در حق هموطنان غیرفارسی زبان ما صورت گرفته است. اعتراض به این تبعیضات نه تنها حق همه آنها بلکه وظیفه همه ایرانیان است. "

آنچه در 100 سال اخیر از طرف فاشیسم ف-ا-ر-س بر ما تورک‌های آزربایجان جنوبی و سایر تورک‌های عیران رفته است نه «تبعیض» بلکه جنایت محض بوده است که میلیونها انسان تورک تحت آپارتاید فرهنگی فاشیسم ف-ا-ر-س قربانی نسل‌کشی خاموش و گاهاً آشکار زبانی-هویتی شده‌اند اما گویا این به اصطلاح عیرانیان فقط با عدم تبعیت ما از درست‌نویسی زبان بیگانه‌ی ف-ا-ر-س-ی که به میلیونها انسان تورک تحمیل شده است تازه به اندازه‌ی یک اپسیلون ملتفت شده‌اند که آنان هم در حصوص اعتراض به این نسل‌کشی هولناک وظیفه‌ای انسانی داشته‌اند!

نظر: 

ادعای عنوان این نوشته مثل این است که
حسین شیریعتمداری بگوید" کیهان تهران بزرگترین مدافع اسلام شیعه 12 امامی ولایتی " در جهان است.
این ادعا نه تنها افتخاری نیست بلکه باعث شرم است که این سایت مدافع ؟تجزیه طلبان آذری مغول مدافع داعش سنی اردغانی" باشد .

افزودن نظر جدید

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.