جنگ موصل،حملات ارتش عراق علیه داعش در مرز سوریه

نیروهای ارتش عراق حملات تازه‌ای را علیه گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در مناطق غربی این کشور آغاز کردند. این حملات با هدف بازپس‌گیری بخش‌هایی از خاک عراق از کنترل داعش است که در نزدیکی سوریه قرار دارد.

ارتش عراق روز پنج‌شنبه ۵ ژانویه/ ۱۶ دی ماه اعلام کرد که “یک حمله نظامی” در “بخش‌های غربی” استان الانبار و به منظور “آزادکردن آن از کنترل داعش” آغاز شده است.

این منطقه تقریبا خالی از شهروندان عراقی است، اما به دلیل قرار گرفتن در مرکز “خلافت اسلامی” (منطقه‌ای از عراق تا سوریه که داعش آن را قلمرو خود اعلام کرده) از اهمیت “استراتژیک” برخوردار است.

خبرگزاری فرانسه نوشته که اکنون وضعیت امنیتی در الانبار همچنین در رمادی و فلوجه با وجود بازپس‌گیری این مناطق در سال ۲۰۱۶ “ناپایدار” است.

نخستین هدف حملات اخیر ارتش عراق تصرف دوباره منطقه “عانه” در ۳۰۰ کیلومتری بغداد و در نزدیکی رود فرات اعلام شده است.

 این عملیات توسط ارتش عراق، واحدهای پلیس و نیروهای غیرنظامی از قبایل مختلف منطقه هدایت و رهبری می‌شود.

 ژنرال قاسم محمدی، فرمانده این عملیات به خبرگزاری فرانسه گفت: “نیروهای ما عملیات خود را از مبدا حدیثه به سوی عناه آغاز کرده‌اند.”

حدیثه در ۲۰۰ کیلومتری شمال غرب بغداد، سومین شهر استان الانبار است و در نزدیکی دومین سد مهم آبی عراق قرار گرفته است. جهادگرایان تاکنون چندین بار به این شهر حمله کرده‌اند، اما مقاومت قبایل ساکن در این منطقه از سقوط آن جلوگیری کرده است.

به گفته ندوم الجغیفی، یکی از فرماندهان قبایل در حدیثه “اکنون زمان آزادسازی بخش‌های غربی (الانبار) فرا رسیده است.

ارتش عراق در سال ۲۰۱۶ توانست بخش‌های زیادی از مناطق تحت تصرف داعش را پس بگیرد. این بخش‌ها از سال ۲۰۱۴ و در نتیجه ضعف در قدرت مرکزی در عراق به دست گروه دولت اسلامی افتاده بود.رادیو فرانسه

منبع: 
رادیو فرانسه
بخش: 
انتشار از: