متهم تیراندازی فلوریدا عقلش را در عراق از دست داد ه بود

او اخیرا تحت درمان روانی بوده است

استبان سانتیاگو، رسما از سوی دادستان کل فلوریدا به عنوان عامل تیراندازی خونین در فرودگاه فلوریدا متهم شده است.
در توضیحات تفهیم اتهام این جوان ۲۶ ساله آمده که او به آتش گشودن در فردوگاه فورت لادردیل، کشتن ۵ نفر و زخمی کردن تعدادی دیگر متهم است.
ارتکاب خشونت در مکانی عمومی چون فرودگاه، می‌تواند در صورت اثبات حکم اعدام برای آقای سانتیاگو به دنبال داشته باشد

او همچنین با اتهام های خفیف‌تری چون حمل غیرقانونی اسلحه روبرو است.

با وجود این اتهام‌ها، مقام های قضایی به دنبال آنند که دریابند آیا اختلالات روحی و روانی نقشی در این اقدام آقای سانتیاگو داشته است.

اف.بی.آی. پیش‌تر استبان سانتیاگو را برای ارزیابی روانی نزد روان‌پزشکان فرستاده بود.

در همین حال، پلیس آمریکا مدعی است او 'عمدا فرودگاه فلوریدا را انتخاب کرده بوده است'.

استبان سانتیاگو سابقه عضویت ارتش آمریکا بوده و به عراق هم اعزام شده بود. خانواده‌اش می‌گوید او 'در عراق عقلش را از دست داد'.

اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، می‌گوید در طول شب بعد از حادثه، از این مظنون بازجویی می‌کرده است.

در تیراندازی جمعه بعد از ظهر در فرودگاه فورت لادردیل در فلوریدا، ۵ نفر کشته شدند و ۱۳ زخمی بر جا ماندند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند استبان سانتیاگو تفنگش را در بار سپرده بود و بعد از پرواز و تحویل‌گرفتن چمدانش، به دست‌شویی رفته است، آن‌جا سلاحش را پر کرده و بعد شروع به تیراندازی به مردم کرده است.

جورج پیرو، مامور اف‌بی‌آی که مسئول این پرونده است، گفته که هنوز در حال بررسی انگیزه این حمله اند و احتمال این‌ را که جنبه تروریستی داشته باشد، هم‌چنان در نظر دارند.

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید استبان سانتیاگو قبلا عضو ارتش این کشور بوده است و در فاصله آوریل ۲۰۱۰ تا فوریه ۲۰۱۱ هم به عراق اعزام شده بود.

او در ماه اوت ۲۰۱۶ از ارتش مرخص شده است. رسانه‌های آمریکا گزارش می‌کنند که او بابت "عمل‌کرد نامطلوب" مرخص شده است.

خانواده‌اش می‌گویند او اخیرا تحت درمان روانی بوده است و در زمان حضور در عراق "عقلش را از دست داد".

گزارش شده است که خود استبان سانتیاگو به پلیس گفته که دولت سعی می‌کند ذهن او را کنترل کند و او را وا داشته است که فیلم‌های گروه داعش را تماشا کند.

در ایالات متحده می‌توان اسلحه و مهمات را در سفر هوایی به عنوان بار سپرده‌شده قبل از پرواز، جابه‌جا کرد به شرطی که اسلحه در جعبه‌های سخت و قفل‌شده حمل شود.

در سال‌های اخیر تیراندازی‌های عمده دیگری هم در آمریکا رخ داده است که مظنون‌های آنها گفته‌اند از گروه‌های افراطی اسلامی الهام گرفته‌اند، در حالی که اقدام آنها انفرادی بوده است یا مظنون‌ها از نظر روحی ناراحت بوده‌اند و البته طبق قوانین آمریکا توانسته‌اند به اسلحه دست‌رسی داشته باشند.

در تابستانی که گذشت، بدترین تیراندازی در آمریکا در یک باشگاه تفریحی هم‌جنس‌گرایان در اورلاندو فلوریدا رخ داد و عامل تیراندازی که ۴۹ نفر را کشت، گفت به تبعیت از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) دست به چنین کاری زده است.

منبع: 

بی بی سی

بخش: 

انتشار از: 

دیدگاه‌ها

نظر: 

آنچه مسلم هست همه تروریست ها از داعش و پژاک وپ ی د گرفته تا حوثی ها و تروریست های ربزیلی و کهریزکی عیران فاقد قوه درک و تعقل و تعادل روحی هستند.اینکه بیاییم توجیه کنیم که فلان تیر انداز و تروریست عقلش را ازدست داده بدون اشاره به کل جریان تروریسم یعنی این که بقیه کارشان معقول و منطقی می باشد که کاری عست اشتباه.

افزودن نظر جدید

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.