آخرین وضعیت زندانیان سیاسی که در اعتصاب بسر می برند

تعدادی از زندانیان سیاسی هنوز در اعتصاب غذا به سرمی‌برند و به گفته خانواده‌هایشان وضعیت برخی از آنان رو به وخامت می‌رود.

نزدیکان آرش صادقی میگویند که مراحل اداری مربوط به تامین وثیقه برای آزادی موقت آرش صادقی انجام شده اما دادستانی تهران آزادی او را به بازگشت همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی به زندان مشروط کرده است.

علی شریعتی فعال‌مدنی زندانی که از دهم آبان‌ماه دراعتراض به اتهام و حکم پنج سال زندانش دست به اعتصاب غذا زده است. اتهام او اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق شرکت در اعتراض‌ به اسیدپاشی‌ها ست.خانواده علی شریعتی می‌گویند او پس از ۷۱ روز اعتصاب غذا بیش از ۲۰ کیلو کاهش وزن داشته و دچار افت شدید فشار خود شده است.

طی هفته‌های اخیر وضعیت زندانیانی که دست به اعتصاب غذا زدند در شبکه‌های اجتماعی به خصوص فیس بوک و توییتر هم توجهات گسترده‌ای را به دنبال داشت تا جایی که چهارشنبه هفته گذشته هشتگ‌ sosAli برای نجات جان علی شریعتی در توییت های جهانی شد.

پیشتر هم طوفانی توییتری در حمایت از آرش صادقی برپا شده بود. آرش صادقی که در اعتراض به بازداشت همسرش گلرخ ایرایی ۷۱ روز در اعتصاب غذا بود روز سه‌شنبه در پی آزادی موقت همسرش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

نزدیکان آنان به رادیو فردا گفته‌اند که مراحل اداری مربوط به تامین وثیقه برای آزادی موقت آرش صادقی انجام شده اما دادستانی تهران آزادی او را به بازگشت همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی به زندان مشروط کرده است.

گلرخ ابراهیمی ایرایی که به اتهام توهین به مقدسات به شش سال زندان محکوم شده یک هفته پیش با وثیقه‌ای ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

از اعتصاب غذای سعیدشیرزاد فعال مدنی زندانی هم ۳۵ روز می‌گذرد. او از۱۶ آذرماه با دوختن لب‌هایش دراعتراض به شرایط زندان رجایی‌شهر کرج دست به اعتصاب غذا زده است.

این فعال حقوق کودک به اتهام‌هایی امنیتی به پنج سال زندان محکوم شده و گفته است تا زمان رسیدگی به خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

عاصمه جهانگیرگزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت زندانیانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند هشدار داد و خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شد.او بازداشت بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی را «خودسرانه» و اتهام‌های آنان را اتهام‌هایی «مبهم» دانست.

عفو بین الملل هم هفته پیش در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زندانیانی که در اعتصاب غذا به سرمی‌برند اعلام کرد که درباره وضعیت این افراد اطلاعات کافی در دست نیست. بر گرفته از رادیو فردا

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: