اصغر فرهادی؛ منتقدین ، شرایط بین المللی و خاورمیانه

گفتگوی خانم ماندگار با کیانوش توکلی(فایل صوتی)
این گفتگو براساس کامنت هایی که بین کیانوش توکلی و شخصی بنام «خرسند» انجام گرفت که این بحث ها ازقلمرو فیلم و اسکار به مسایل بین المللی ، تروریسم و موضوع خاورمیانه کشیده شد. که اکنون آماده پخش است:

 

کیانوش توکلی :

 از اصغر فرهادی انتظار دارند که او می بایست جمهوری اسلامی را سرنگون و رهبر نادان آن را با دست هایش خفه می کرد وسپس مشکلات حقوق بشری ، اتنیکی ، طبقاتی ، بیکاری ، فحشا و... حل و فصل کرده و انگاه  آقای فرهادی  لیاقت دریافت جایزه اسکار را می داشت! 

 

خرسند:

فکر می کنم جناب توکلی به مرز سنی رسیده اند که حواسشان جمع نیست و نمی تواند در و تخته را بهمدیگر وصل نماید. در همین سایت جناب وضعی مقاله بسیار مستدل و مفصلی در باره هنرمند متعهد نوشتند و از شادروان شاملو هم شاهد آوردند که " بنده هنر بدون تعهد را دو پول ارزش نمی گذارم. هنرمند هميشه بر قدرت است نه با قدرت، حالا اگر يکی می خواهد برود با قدرت باشد، بگذار برود خودش را با بند تنبان فلان رئيس جمهور دار بزند." خب جناب توکلی اگر شما با تعهد یک هنرمند به جامعه خودش مشکل و زاویه داری چرا در مقاله جناب وضعی مخالفت خودت را ننوشتی. فرهادی با فرصت طلبی از مخالفت هالیوود با ترامپ و با همکاری و تدارکات نایاک این جایزه را گرفت و در پیامش به تضییع حقوق بشر در امریکا انتقاد و اعتراض کرد. تو گوئی شهروندان ایرانی از داشتن این همه حقوق انسانی در ایران دارند با دمشان گردو می شکنند! اسکار مارلون براندو را بخوانید

کیانوش توکلی :

جناب خرسند گرامی، زنده یاد شاملو پس از کشتار زندانیان سیاسی در سال 67 به لس آنجلس آمد و کوچکترین اشاره ای به کشتار 5000 زندانی سیاسی نکرد ولی در عوض یخه فردوسی را گرفت. دوم هنر و سیاست دو مقوله جداگانه است سوم اصغر فرهادی در تظاهرات سال 88 حضور داشته است چهارم " تعهد یک هنرمند به جامعه خودش" یک امر شخصی است .هنر بدون تعهد ،شاید برای عده ای دو پول سیاه ارزش نداشته باشه ولی معیار اسکار در درجه اول هنر خالص است و حرف اول را در انتخاب اسکار می زند . 6500 نفر به هنر در انتخاب اصغر فرهادی رای دادند. پنجم هنر متهد ساخته ذهن انقلابیون کمونیست است و در هیج کجا چنین حکمی نیامده است.

خرسند:

جناب توکلی گرامی چرا همین کامنت را زیر مطلب آقای وضعی نگذاشتید تا من اینجا معترض شما نشوم. ضمنا اگر ریگی به کفش فرهادی نبود می تونست بهروز وثوقی یا آغداشلو را نماینده خودش بکند و نه دو نفری که از لابیست های جمهوری اسلامی هستند

 

 

کیانوش توکلی :

خرسند جان ، اصغر فرهادی اسکار برد و همو اوست که تصمیم می گیرد ، چه کسی نماینده او شود، دوم از نظر من این دو نفر لابی رژیم نیستند سوم بنظر من درست ترین انتخاب بود، چون به ترامپ نادان یاد آوری می کرد که 15 تروریست از 19 نفر ، شهروند سعودی بودند ، الشباب ، بوکوحرام ، القاعده و داعش همگی سنی مذهب اند ، در حالی که ایرانیان در هیج عملیاتی علیه منافع امریکا ویا اروپا دست به اقدام تروریستی نزده است ،ایرانیان ،،بسیار هم به غرب و آمریکا سمپاتی دارند چهارم ایرانیان از نژاد و قومی در آمریکا بسیار موفق عمل کرده اند و این دو نفر از موفق ترین ایرانیان در عرصه تجارت و علم ایالات متحد آمریکا هستند.

 ASLAN

جناب توكلي اولا ترامپ نادان نيست وانتخاب اكثريت مردم آمريكا ست كه با توهين به ترامپ عملا مردم آمريكا را زير سوال مي بريد ثانيا ترامپ يك وطن پرست واقعي است كه منافع امريكاييان را در سراسر دنيا پي گيري مي كند كاش دولت مردان ماهم بجاي عمليات تروريستي و كشتن مردم بي گناه سوريه يمن و ...به فكر مردم خود بودند ثانيا اصغر فرهادي همراه وهمگام جمهوري اسلامي بوده وبا عملكرد خود نمره منفي از طرف مردم دريافت نموده است رابعا شما همگان را به رعايت ادب ونزاكت دعوت مي كنيد ولي خود از آن....

 

م.سحر

رهنرمند که حزب نیست و به جای مبارزان نمی تواند بجنگد و سایل بیان او هنر اوست و به خصوص اگر سینما گر است و میخواهد در ایران کارش را ادامه بدهد با 1001 محدودیت روبروست سینما بودجه می خواهد و سرمایه نزد سرمایه داران است یا کمک دولت / فیلم سازی بدون اجازه حکومت در ایران ممکن نیست . عده ای می کوشند با این محدودیت ها کنار بیایند و مبلغ حکومت هم نشوند. این خودش بسیار مهم و قابل تقدیر است . نمی شود انتظار زیادی از آنها داشت. بدهکار ما که نیستند چون هنرمندند. هرکسی را بهر کاری ساختند. انتظارتان را بیاورید پایین و احترام کسانی را که خلاقیت دارند و در فضای دشوار از انسانیت خروج نکرده اند نگهدارید. این چه رسم نخبه کشی ست آخر. انتقاد اگر از فیلم دارید و اهل نقد سینما هستید بنویسید. موضوع جایزه را بهانه شمع آجین کردن هنرمند نکنید

 

منبع: 
ویژه ایران گلوبال
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
مگر آقای فرهادی پیامی که فرستادند هنری و یا نقد و یا دفاع از سیمنای هالیودی بود !؟
در حقیقـت حـرکـت سیاسی اصغر فرهادی کارگردان جمهوری اسلامی، انسـان را در حیـرت فـرو می بـرد چرا که، ایشان اعتراض به چیزی می کند که خود، در سرزمینی زندگی می کند که حکومت اش 38 سال است اجازه ورود به انسان هایی که غیر از آنها فکر می کنند نمی دهد و خیلی از این انسان ها را چه در خارج و چه کسانی که متاسفانه بهر دلیلی گول خوردند و به آن دیار رفته اند سلاخی کرده است حال ایشان به یک کشور اجنبی و یا به قول امام شان "شیطان بزرگ"، می گوید:"
چرا ویـزا نمی دهی، جلـل الخـالـق.

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
جناب توکلی،
گاهی فکر میکردم که شما سایتی را بنیان نهاده ای و آنرا به امید خدا رها کرده اید تا چه پیش آید. اما هراز چند گاهی که سوزنی روی پوستتان میخورد و کسانی قلقلتان میدهند آنگاه است که زبان گشوده و آگاهی سیاسی اجتماعی خود را به زبان روشن و قابل درک بیان میکنید. در بیرون از ایران، گذاشتن یک لیست طویل از آنچه جناب فرهادی میبایست (‌میبایست ) به نمایندگانش بگوید کار آسانیست. گرفتن اسکار برای به معنی دادن روزنه تنفس به رژیم نیست بلکه برعکس برای جهانیان این گوشزدی است که هنرمندان و مردم ایران هرچند گرفتار استبداد شده اند اما میتوانند انسانهایی برازنده باشند و تکلیفشان با حکومت میتواند جدا باشد. گرفتن اسکار رسمیت دادن به هنرمندان و بالا آوردن خواسته هایشان است.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
اگر ما دیکتاتور نبودیم این همه از اقای فرهادی انتظار نمیداشتیم . ما میخواهیم از فرهادی یک پانترک ویا مجاهد خلق و یا فدائی ویا کرد و یا سلطنت طلب ووو بوجود اوریم و او باید بر میل ما فیلم بسازد و این خطا است . . منقدین محترم این فضا را برای اقای فرهادی و دیگران بوجود بیاروند تا ایشان انچه میخواهد بر روی پرده سینما بیاورد . یادمان نرود که شادروان شهر یار را نیز مجبور کردند برای جنایت کاری پلید و ددمنش مانند خمینی شعر بگوید . هنر و ادبیات حزبی دینی و نژادی نیست .ولی ما میدانیم که شاعری توده ای برای خمینی شعر گفت و نویسنده ای توده ای برای حسین عرب نوحه خواند . ازادی هنر و ادبیات و اندیشه با اما و اگر خوانائی ندارد .
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
نکته بسیار مهمی که شاید برخی ها عامدانه و یا غیر عامدانه!! به آن توجه نمی کنند, آنکه در ایران , ما « فرهنگ و هنر » مستقل نداریم. هرآنچه که تولید و صادر می شود « دولتی » است. براین منطق تا اجازه وزات خانه هایی منند ارشاد اسلامی و یا دوایر اطلاعات دولت و سپاه نباشند, اساسا اجازه پخش و یا صدور به فستیوال های بین المللی را نخواهند یافت.
موضوع بحث اساسا فرد آقای فرهادی نیست, بلکه دعوا در جای دیگری است, اینکه فرهادی خود را بازیچه دیکتاتوری مذهبی می کند, نه اولین نمونه آن و نه آخرین آنها خواهد بود. در دوران نازی ها هم همین وضعیت ساری و جاری بود, نگاهی کنید به زندگی نامه کارگردانی بنام « رنی رفینشتال» . درآن دوران هم زندگی مردم در تمامی زمینه ها با جوهر ایدئولوژیک حکومت گره خورده بود. اساس حکومت های فرقه گرا و ایدئولوژیک تمام برهمین پایه استوار است. شعار « ضد استکباری» فرهادی
ترجمه همین است
عدم انتشار شده: 
false
تصویر آ. ائلیار

نظر : 
تئاتر اسکار، کاریکاتور شعار مرگ بر آمریکا:

-جوایز تحت تأثیر سیاست قرار میگیرند و هنر موضوعی فرعی میشود.
اسکار فیلم فروشنده سیاسی ست نه هنری. تحت تأثیر شرایط « ممنوعیت هفت کشور و اعتراض کارگردان و خود داوران به وضعیت» نصیب فرهادی شده است.
داوران عموما تحت تأثیر شرایطی که ترامپ درست کرده، نتوانسته اند جنبه ی هنری کار را تعیین کننده ببینند .

کارگردان، فرهادی، از نظر شخصیت روحی و دید سیاسی ، عملا « یک اطلاح طلب متوسط» در چهارچوب نظام اسلامی حاکم است . که در جریان موسوی هم آنرا نشان داده. بیشتر از این ، افق دید ندارد.
-اعتراض به ممنوعیت 7 کشور مسلمان هم باز در راستای همین دیدش صورت گرفته است.

در انتخاب کاراکتر معمولا تیپ ها را که قاعده است بر میگیزیند و نه استثناها را. انتخاب پیرمرد اینجا استثناست.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آخر جامعه اسلامی چه چیزش درست است که فیلمسازش و اسکارش و نوبل صلخ اش درست باشد ! ؟
به آخرین نمایش فیلم دهه فجر در 2 هفته پیش در یوتوپ نگاه کنید ببینید چقدر فساد و مافیا و ابتذال و حیله و دزدی و افتضاء در رسانه های خودشان در کانال یا تلویزیون 7 مطرح شد.
مثلا چند روز پیش اعلان شده که خورشت قیمه نذری را سازمان ملل باید به رسمیت بشمارد و فرقش با خورشت قیمه معمولی هزارساله ایران در آنحاست که گوشتش نذری است و مزه دیگری دارد و برای تعاد بیشتری پخته میشود.
منظور اینکه متاسفانه آخوند شیعه داعشی، فرهنگش از زمان شاه و لس آنجلسی های امروزه ، و تجزیه طلبان آذری مبتذل تر گردیده.
دیور یک باغدار و زمیندار در آذربایجان اعلان کرد که با صدای اذان درختهایش ثمر بیشتر میدهند و گاوهایش بیشتر شیر میدهند. و این خبر را در رسانه های آخوندی اعلان کردند و حالا غالب کشاورزات تقاضای پخش اذان و قرآن برای گیاهان
عدم انتشار شده: 
false