ویدا حاجبی درگذشت

یادش گرامی یاد
ویدا حاجبی تبریزی، فعال سیاسی و از مدافعان جنبش های چریکی در ایران صبح امروز دوشنبه ۱۳ مارس در سن هشتاد و یک سالگی بر اثر سکته مغزی در بیمارستان پیتیه-سلپتریر پاریس درگذشت.
ویدا حاجبی که در دانشکده معماری پاریس همکلاس فرح پهلوی بود، بعدا به ونزوئلا، کوبا و الجزایر رفت و در فعالیت های چریک های چپگرا در این کشورها شرکت داشت

او مدتی پس از بازگشت به ایران دستگیر شد و از سال ۵۱ تا ۵۷ در زندان بود.

+ گفت و گوی برنامه به عبارت دیگر با ویدا حاجبی را اینجا ببینید

خانم حاجبی پس از آزادی از زندان در سال ۵۷ به سازمان چریکهای فدائی خلق پیوست، اما در سال ۵۸ از این سازمان خارج شد و گروهی به نام "جناح چپ" را پایه گذاری کرد.

او پس از خروج از ایران به مدت ده سال در پاریس مجله "آغازی نو" را به همراه تعدادی از دوستانش منتشر می کرد.

"داد بیداد" کتاب شناخته شده خانم حاجبی خاطرات سی و هفت نفر از همبندانش از زندان های پیش از انقلاب است. این کتاب برنده جایزه صدیقه دولت آبادی شده است.

دیگر کتاب ویدا حاجبی کتاب "یادها" است که او در آن با بیان خاطرات سیاسی خود به بازنگری در فعالیت های سیاسی اش هم می پردازد.

ویدا حاجبی تبریزی در سال ۱۳۵۶ از سوی سازمان عفو بین‌الملل به عنوان زندانی سال معرفی شده بود

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در گذشت بانوی مبارز "ویدا حاجبی تبریزی " را به تمامی نیروهای کمونیست و چپ و تمامی مبارزین راه آزادی تسلیت می گویم.
رفیق "ویدا" از مبارزین پرشور و آتشین مزاج بود، این بانوی مبارز در دورانی که در کوبا تعلیمات چریکی را می گذراند، به دلیل پشتکار و جدیت فوق العاده، تحسین فرماندهان کوبایی را برانگیخته بود.
کتاب "داد بیداد" رفیق ویدا که سرگذشت زندانیان زن سیاسی در دوران رژیم ستمشاهی است، کتابی بسیار جذاب و خواندنی می باشد و من به شخصه از خواندن این کتاب بسیار لذت بردم.
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
مرگ بر رژیم سرمایه داری و ضدایرانی جمهوری اسلامی؛ زنده باد آزادی، زنده باد سوسیالیسم