ایران: موانع حضور در مراسم حج برطرف شد

۸۵ هزار زائر ایران به عربستان سعودی خواهند رفت

سازمان حج و زیارت ایران گفته است که موانع حضور زائران ایرانی در مراسم حج سال ۱۳۹۶ برطرف شده و آنان در مراسم حج شرکت خواهند کرد.
در اطلاعیه این سازمان آمده است که با فراهم شدن زمینه ارائه خدمات مرتبط در حوزه‌های کنسولی، پزشکی و سایر خدمات مورد نیاز، بیش از ۸۵ هزار زائر ایران به عربستان سعودی خواهند رفت

در این اطلاعیه همچنین آمده است که "جزئیات مذاکرات در موضوعات مختلف از جمله موضوع شهدای منا و شهدای حادثه مسجدالحرام و نتایج مرتبط" در اولین نشست خبری اطلاع داده می‌شود.

عربستان سعودی پیش‌تر اعلام کرده بود که زائران ایرانی پس از یک سال غیبت در مراسم حج امسال حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، وزیر حج این کشور و مقامات ایرانی به توافق رسیده‌اند که زائران ایرانی نیز مانند کشورهای دیگر اسلامی با گذراندن روند معمول در مراسم حج امسال شرکت کنند

یران پیش‌تر گفته بود که با عربستان سعودی در مورد مسائلی مانند صدور روادید برای زائران، حمل و نقل، استفاده از خطوط هوایی، امنیت و سلامت حجاج اختلاف نظر دارد.

هنوز چگونگی صدور روادید برای زائران ایرانی اعلام نشده است. دولت عربستان تاکید داشت که به دلیل "عدم امنیت دیپلماتیک" در ایران، روادید زائران ایرانی در کشور ثالث صادر شود در حالی که مقامات جمهوری اسلامی خواستار اعزام نمایندگان دولت عربستان به تهران و صدور روادید در ایران بوده‌اند.

ایران و عربستان سعودی بیش از یک سال است که روابط دیپلماتیک ندارند.

مهر ماه ۱۳۹۴، هم‌زمان با عید قربان، در پی ازدحام در بخشی از مراسم حج در صحرای منا صدها زائر ایرانی کشته شدند.

پس از آن و به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد، روابط دو کشور قطع و با تنش‌های زیادی همراه شد.

در سال جاری، دولت ایران زائران را به حج اعزام نکرد. مقام‌های این کشور دلیل چنین کاری را همکاری نکردن دولت عربستان سعودی برای صدور روادید و ندادن تضمین‌های امنیتی لازم عنوان کردند.

این در حالی است که مقام‌های سعودی، دولت ایران را متهم کردند که به دلایل سیاسی، مانع از اعزام زائران ایرانی به حج شده است.

منبع: 

بی بی سی

بخش: 

انتشار از: 

دیدگاه‌ها

نظر: 

قرنهاست که مردم ایران قربانی خزعبلات یک روانی شتر چران عرب شده اندو هر ساله با خرج بسیار برای چرخیدن به دور سنگ سیاهی به مکه میروند .این سنت پلید زشت ضد ایرانی در حالی ادامه دارد که در همین ایران مردم نیازمند نان و مسکن و بهداشت واموزش و پرورش هستند . با یک حساب ساده میتوان پی برد چه ثروت بزرگی که در ایران به دست امده به دست پیروان شیادی بنام محمد از کشور بیرون میرود تا کلید داران کعبه بتوانند در حرمسرا های خود زندگی راحتی داشته باشند .با تصرف ایران به دست عناصر پلید اسلامگرا در سال 57این غارت تاریخی به اوج خود رسیده است .خانه سازی و بازسازی گور مردگان عرب و بردن هزاران کیلو طلا برای مردگان عرب و سیر کردن گرسنگان عرب اقدامی ضد ایرانی و درخدمت توحش و خرافات اخوندی اسلامی است . با نرفتن به مکه و انباشت ثروت در ایران به این بیگانه پرستی پایان دهیم .

افزودن نظر جدید

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.