جوابیه ای به نوشته آقایی بنام" eza"!

تعداد مشاهدات: 
4666
اینجانب شریفه جعفری با نام حقیقی خود مناسب دیدم در مورد نوشته آقایی به نام " eza" در سایت "ایران گلوبال" که دیدگاه بنده را مورد بحث قرار داده بودند توضیحاتی داده، جوابیه ای ارائه نمایم.
جناب "eza" در این نوشته به چند مورد اشاره کرده بودند؛
  
1-     نشان دادن جنبش و یا حرکت ملی آذربایجان بعنوان جنبشی مرد سالار و جنبشی عاری از ایجاد شرایط شرکت و فعالیت زنان و دختران در آن. 
2-    کم سواد و غیر سیاسی جلوه دادن اکثر روشنفکران، فعالان سیاسی و رهبران آذربایجان. 
3-     ربط دادن مقاله بنده به ایدئولوژی اسلامی و آوردن مثالهایی از این قبیل. 
4-    دعوت از بنده برای ایجاد و یا مشارکت در حرکت های فمنیستی و دست کشیدن از فعالیتهای فرهنگی و سیاسی در حرکت ملی آذربایجان. 
5-    بربر دانستن فعالان و روشنفکران حرکت ملی آذربایجان و آذربایجانی ها.
 
ابتدا باید یادآور گردم که نوشته مذکور بسیار آشفته، متناقض و نشانگر حس دستپاچگی و استرس بسیار بالای نویسنده بوده است که توان تمرکز و مرتب نویسی را از اختیار نویسنده خارج کرده است و بنده تا جای ممکن سعی در جمع آوری و توضیحات و جوابهای لازم کردم.
 
ابتدا جناب "eza"  به مثبت بودن آسیب شناسی اشاره کرده، خاطر نشان می سازند که با توجه به اینکه از طرز تفکر بنده با خبرند، می دانند که بنده به تنهایی اقدام به چنین امری مهم (آسیب شناسی حرکت ملی آذربایجان) نکرده ام و از طرفی چون از طرز تفکر اینجانب باخبر هستند، گمان نمی برند که این اقدام بنده دستاوردی داشته باشد!،
گاهی از بنده جویای علت و معلول شده اند و گاهی مرا ناتوان در نقد ایدئولوژی به قول خودشان پانتورکیسم می خوانند،
انصافا جناب آقای هم وطن، بنده متوجه نشدم که بالاخره شما طرز تفکر مرا قبول دارید یا نه؟
چگونه و از کجا، از طرز تفکر بنده با خبر هستید، مرا می شناسید، چرا طرز فکر بنده شما را به دنیای خود کشیده است؟
زیرا از لحن اعترافتان پیداست که از خیلی وقت پیش دنبال شناختن طرز فکر بنده بوده اید بدون اینکه بنده کوچکترین شناختی از شما داشته باشم و تا زمانی که بنده در قسمت نظرات هنوز نظری ننوشته بودم مورد تشویق و تمجیدتان و از وقتی که توضیح کوتاهی ارائه دادم، مورد لعن و نفرین تان قرار گرفتم، آیا این نشانه بی ثباتی و تناقض شخصیتی یک فرد مدعی سیاستمداری نیست؟
راستی اگر فکر می کنید بیهوده است و تاثیری ندارد و اصلا ارزشی نداشته است، پس چرا این همه زحمت حرص خوردن، دنبال کردن و نظر نوشتن را به خود داده اید؟ 
از طرفی اذعان می دارید که کاری از پیش نخواهم برد چون مرا می شناسید و از طرفی می گویید که مرا می شناسید و  عقلم به این می رسد که این کار را به صورت تیمی انجام دهم. شمایی که هنوز افراد تیم، تعداد آنها و برنامه های مربوطه را نمی دانید چگونه با دستپاچگی حکم قطعی را صادر و نتیجه نهایی را اعلام می کنید؟ آیا این به دور از منطق و عقل یک سیاستمدار مدعی نیست؟! آیا این عین پراکنده گویی نیست؟
جنابعالی با استناد به مقاله بنده، بیان کرده اید که «همه این مشکلات را می دانند و بنده چیز تازه ای نگفته ام» و بنده را محکوم کرده اید که چرا علت ها را نگفته ام؟ باید بگویم که هدف بنده و دوستانم بیان علت ها نیست بلکه تدبیر و یافتن راه حلهای مناسب و ممکنه برای مشکلات و موانع پیشرفت حرکت ملی آذربایجان است و طبیعی است که تا دست نیافتن به نتایج عملی، اعلام برنامه های موجود علنی نخواهد بود. البته با همفکری و نکته نظرهای همه کسانی که خود را در قبال چنین مسائلی مسئول می دانند و حتی خوشحال خواهیم بود که پیشنهادات و نظریات همه هموطنانمان از هر ملت و زبانی را دریافت کرده و مورد استفاده قرار دهیم.
جنابعالی در اول مقاله حرکت ملی آذربایجان را محکوم به مرد سالاری و اهمیت ندادن به زنان در داخل حرکت ملی و حرکتی ضد زن معرفی کرده اید، که باز جای بسی تعجب و تاسف است که شما خود را فردی آگاه به مسائل جنبش ملی آذربایجان نشان می دهید ولی اینگونه آگاهانه یا ناآگاهانه، مغرضانه و یا مثلا دلسوزانه زنان فعال و آزادیخواه را دعوت به مشارکت و یا تشکیل جنبش های فمنیستی می کنید و از شرکت در حرکت ملی باز می دارید!، 
آقای" eza"  شما با گشتی کوتاه در اینترنت، در هر حرکت آزادیخواهی که در آذربایجان صورت گرفته است متوجه خواهید شد که زنان در صفوف اول و پا به پای مردان در اعتراضات مستقیما حضور داشته اند و این حقیقت که همیشه زنان ترک در طول تاریخ، تاریخ ساز بوده اند قابل لمس و غیر قابل انکار است و این هم نباید فراموش گردد که اگر در ایران قیامهایی صورت گرفته است باز زنان ترک، مانند "مرضیه اسکویی" ها قهرمانان آن بوده اند حتی  کسی را توان انکار نیست که بی درنگ 70  در صد قیام کنندگان حرکت سبز غیر از فارس ها بودند، "ندا آقا سلطان" نماد جنایت جمهوری اسلامی نیز از یک خانواده آذربایجانی الاصل بود.
 
سالهاست که در راس دفاع از حقوق بشر آذربایجانی ها یک خانم قرار گرفته است (خانم ژاله تبریزی). امروز در کنار لیست زندانیان سیاسی، ملی مدنی مردان  آذربایجان، اسامی زنان آذربایجانی  وجود دارد و آیا این گونه جلوه دادن و محکوم کردن حرکت دموکراتیک  آذربایجان با ادله های بی اساس و واهی نشانه غرض ورزی و ترس از پیشرفت آن نیست، اگر مقایسه شما رفتار مردان فارس با زنان فارس است، عجیب است چشم بپوشید از تجارت فروختن دختران در کشورهای عربی در دبی و غیره.
زن آذربایجانی مظهر عشق است و همیشه مورد احترام مردان آذربایجان بوده است. حتما می دانید که در فرهنگ آذربایجان زن نمی گیریند، حیات یولداشی (شریک زندگی) انتخاب می کنند، در کنار کلمه آغ ساققال (ریش سفید) – کلمه آغ بیرچک (زن بزرگ ایل)  وجود دارد و امثالهم ...
آری امروزه متاسفانه به خاطر سیاستهای  جمهوری اسلامی ایران و در اثر تزریق افکار واهی در بعضی مردان، البته در سراسر ایران و کمی بیشتر در میان ترک ها عرصه برای فعالیتهای زنان تا حدودی تنگ شده است و امروز اگر  فعالان حرکت ملی آذربایجان از در اعتراض به این مسائل بر می آیند بیانگر این نیست که فضای  وحشتناکی را که جنابعالی توصیف کرده اید در بطن حرکت ملی است، همه می دانیم و شما هم می دانید که ترسیمات شما نشانگر تلاشی برای گرفتن ماهی از آب گل آلود بوده است. 
جنابعالی از طرز فکر بنده در مورد حرکت فمینیستی مطمئنا با خبرید که یک طرف قضیه را نیز به آنجا کشانده اید. آری حرکت فمینیستی برای بنده بسیار قابل فهم، احترام و ارزش است، اما امروز بنده با احترام به حقوق و خواسته های فمینیست ها، معیارهای مبارزاتی خود را در احقاق حقوق زنان ملتم در چهارچوب قوانین امروز فمینیستی نه، بلکه با تکیه بر ارزشهای مبارزاتی به ثمر رسیده زنان آذربایجان و مناطق خودم با حس و حال قابل لمس و شرایط و اتمسفر مناطق خودم می باشم.
در بطن تاریخ، زن و مادر برای یک آذربایجانی مقدس است و خواسته بنده (البته خواسته و نظر شخصی) الگو و پشتوانه قرار دادن زنان شیر دل، موفق و عاشق و خانواده دوست ملتم است که مثل همیشه همراه با مردان یا در قرار گرفتن در صفوف اول با همان روحیه دلاوری و زیبایی پرستی خود برای آزادی انسانها مبارزه کنند، البته با تمجید و تقدیر از همه مبارزان حقوق زنان در جای جای جهان و در صورت نیاز استفاده از تجربیات مثبت و برنامه های موفق جنبش فمنیستی در جهان.
یادمان باشد که زنان در ایران، برای نخستین بار با جنبش 21 آذر در آذربایجان از حق رای برخوردار شدند و امروز حرکت ملی آذربایجان در حقیقت ادامه حرکت دموکرات آن روز آذربایجان  است.  
جنابعالی برای بر هم زدن افکار عموم سعی در به انحراف کشیدن مطلب و خواسته های مطرح شده در مقاله بنده  شده اید. در مقاله اینجانب هیچ ارتباط و اشاره ای به مسئله شیعه، اسلام و ایدئولوژی اسلامی نشده بود و ما نیازی به این مسائل نداریم، در حالی که هدف شما چسباندن حرکت ملی به ترکیه و به طریقی اسلامی نشان دادن آن بوده است. در حالی که در بطن قضیه ترکیه برای هر ترکی در دنیا باعث غرور و افتخار است ولی مسئله ما در اینجا ربطی به ترکیه نداشته و ندارد و متاسفانه حس دشمنی با ترکها و ترک ستیزی که در نتیجه سیاستهای غلط جمهوری اسلامی ایران و پان ایرانیستها ایجاد شده است خواه ناخواه افراد مخالف عقیده را به طرف ابراز چنین دشمنی وادار می دارد و بی مهابا از در افترا، بدگویی بر میلیونها انسان آزاده فعال در حرکت ملی آذربایجان بر می آیند. 
جناب دوست، شما که به قول خودتان بوزقوردیسم را محکوم و آن را عامل بدبختی حرکت ملی می دانید، شعور میلیونها انسان را به بازی می گیرید، چرا از خود و دیگران نمی پرسید که چه چیزی سبب ایجاد بوزقوردیسم شده است؟ آیا به راستی در آن حدی که جمهوری اسلامی ایران در امور کشور ترکیه و آذربایجان دخالت می کند، کشور ترکیه و آذربایجان دخالتی در سیاستهای ایران داشته است؟ اصلا آن کشور ها کاری با ایران و ملت ترک ندارند در حالی که شبانه روز کار و دغدغه دولت و حتی ملت ایران با توجه به سیاستهای تزریقی دولت ایران و ترک ستیزان، بدگویی و ناسزا گویی و سعی در بد جلوه دادن ترکیه و آذربایجان هستند، دولت جمهوری اسلامی ایران با بی دین نشان دادن آن و پان ایرانیستها با اسلامی افراطی نشان دادن آن!،
چه چیزی سبب اعتراض میلیونها انسان با نماد بوزقورد شده است؟ آیا امروز شما صلاحیت بی شعور خواندن میلیونها انسان به ظاهر هم وطنت را داری؟ آیا بی شعوری، اهانت، آزارهای روحی  نژادپرستان، سبب رسیدن کارد بر استخوان میلیونها انسان نشده است؟ 
شما اگر انسان عاقلی باشید به جای مبارزه منفی و نادرست و در پیش گرفتن راه نژاد پرستان متکبر راه درست اندیشی، راه چاره جویی عاقلانه و قضاوت عادلانه را انتخاب خواهید کرد.
 
جنابعالی باز بدون در نظر گرفتن آداب و رفتار نویسندگی اکثر فعالان سیاسی و روشنفکران حرکت ملی را بیسواد و غیر سیاسی قلمداد کرده اید.
 فقط یک سوال؟ شما که دم از سواد سیاسی می زنید، آیا جسارت آن را دارید که نوشته خودتان را از دیدگاه یک منتقد، از نظر نگارش ادبی و سیاسی ببینید و سطح سواد سیاسی به کار رفته در این مقاله را بیازمایید و سپس در مورد روشنفکران ملتی اظهار نظر نمایید؟ برای نوشتن و اظهار نظر کردن در مورد دیگران توصیه می کنم و بهتر است ابتدا آیین نگارش ادبیات فارسی را بخوانید و یاد بگیرید.
 البته در ادامه جمله گفته اید رهبران آذربایجان، نگفته اید که رهبران کدام دوره از تاریخ آذربایجان و منظورتان نا مفهوم است.
جنابعالی در آخر نوشته تان نوشته اید که اگر اندیشه پان ترکیستی افشا نشود و اگر اندیشه های انسانی و دموکراتیک ایجاد نشود آذربایجان همیشه در اسارت و اشغال و بربریت خواهد ماند.
معنی لغوی بربریت در لغت نامه دهخدا توحش و وحشیگری است، شما که دنبال اندیشه های انسانی برای مردم آذربایجان و فعالان حرکت ملی آذربایجان هستید چگونه بر خود اجازه می دهید بزرگان آنها را " بربر" و وحشی خطاب کنید؟ شمایی که میلیونها انسان معترض و جمع شده در قالب حرکت ملی آذربایجان را اسیر در بربریت می نامید چگونه نام انسان بودن و انسانی اندیشیدن را بر زبان می آورید؟
 آیا اندیشه شما نشانگر شخصیت حقیقی و شعور حقیقی شما نیست؟ یادمان باشد که قلم مقدس است و هر نویسنده در قبال نوشته اش مسئولیت دارد.  
 
با احترام
شریفه جعفری 
2017.05.14
منبع: 
امیل رسیده
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خانم شریفه جعفری:

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دانشمند گرامی، فیلسوف ارجمند، جناب ائلیار! با سلامهای دوستانه بنا بر نظرات و مشاهدات دوستان و خوانندگان ایران گلوبال و با توجه به نبوغ عالمانه جنابعالی درخصوص حل وفصل مقالات و بحثهای سیاسی با معادلات ریاضی که بطور بی سابقه ای اعجاب خوانندگان را بر می انگیزد، بنظر میرسد، در نوع خود احتمالا راه و روش نوین علمی در حل و فصل مسائل پیچیده اجتماعی با معادلات ریاضی است، از محضر آن استاد ارجمند استدعا دارد هرگاه در این خصوص آثارعلمی و تالیفات کتبی دارید، برای مطالعه روشهای جدید جنابعالی در حل و فصل مسائل سیاسی با معادلات دو مجهولی ریاضی" جبر ومثلثات" آنرا در دسترس خوانندگان قرار دهید، تا با آثار و نبوغ علمی جنابعالی آشنا گردند. پیشاپیش زحمات ارزنده تان شایان تشکر است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دانشمند گرامی، فیلسوف ارجمند، جناب ائلیار! با سلامهای دوستانه بنا بر نظرات و مشاهدات دوستان و خوانددگان ایران گلوبال و با توجه به نمونه مثالهای عالمانه جنابعالی درخصوص حل وفصل مقالات و بحثهای سیاسی با معادلات ریاضی که بطور بی سابقه ای اعجاب خوانندگان را بر می انگیزد، و بنظر میرسد، در نوع خود نمونه و احتمالا راه و روش نوین علمی در حل و فصل مسائل پیچیده های اجتماعی با معادلات ریاضی است، از محضر آن استاد ارجمند استدعا دارد هرگاه در این خصوص آثارعلمی و تالیفات کتبی دارید، برای مطالعه روشهای جدید جنابعالی در حل و فصل مسائل سیاسی با معادلات دو مجهولی ریاضی" جبر ومثلثات" را در دسترس خوانندگان قرار دهید، تا با آثار و نبوغ علمی جنابعالی آشنا گردند. از قبل از زحمات ارزنده تان شایان تشکر است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام الیکیم
آقای ائلیار متاسفانه شما مسایل علمی و فرمولهای ریاضی را با مسایل اجتماعی و نظری که نمیتوان با هم در یک کاتاگوری برای اثبات نظر بکار برد استفاده میکنید نمیدانم متوجه هستید یا نه ؟؟ اسم این عمل اگر اگاهانه باشد عوام فریبی است در غیر اینصورت نمیدانم چه بگویم !
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیز جان،
گناه من چیست که شما چیزی نمی بینید؟
کمک میکنم شاید متوجه شدید:
- دمکراتیسمa با ترکیسمb
-جمهوریت cبا ولایت فقاهتیd
----------- میدهند:
1

0=(a+(-b

2

0=(c+(-d
------

1-

رابطه 1 و 2 در چه چیزمشترک اند؟
این اشتراک آن چیزی ست که وجود دارد، ولی شما نمی بینید.
آنها حد اقل در دو چیز مشترک اند. در جمله ام نیز آمده اند، ولی شما توجه ندارید.
اگر علاقمند به جستجو هستید، میتوانید آنها را پیدا کنیذ.
در غیر اینصورت بنویسید که کمک کنند یا بکنم.
---
2-

نتیجه ی اشتراکات چیست؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ائلیار، بنظر میرسد که شما مغلطه می کنید اخی برادر کدام نیروی حرکت ملی از یک سال حکومت ملی بد گوئی میکند غیر از پان ایرانیست ها وسونیست های حکومتی وغیر حکومتی تمامی نیروها وگروه های ملی به بک سال حکومت پیشه وری افتخار میکنند وسید جعفر پیشه وری قهرمان ملی همه ماست. آقای ائلیار شما هم مغلطه می کنید وهم قیاس معلفارق می کنید.برای نمونه به نوشته خودتان دقت بکنید.شما مینویسید: آیا توجه داریم که جمع کردن دمکراتیسم با ترکیسم مانند جمع کردن جمهوریت با ولایت فقاهتی است " اخی جان برادر اینها چه ربطی با هم دارند.آیا شما فرق جمهوری آذزبایجان ویا ترکیه را با جمهوری جهل وجور اینران را نمی داند.ابته اگر متهم به دفاع از ترکیه وآذزربایجان نگردم که وجدانا قابل قیاس نیستند بابا کمی از این تعصب وغرض ورزی دست بر دارید ونقد هم که می کنید بکنید ولی انصاف را هم در نظر بگیرید.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انحصارگرایی، سرکوب گری، حذف دگر اندیشی، هسته گرایی(پیام پاکتی تحویل دادن)، تبلیغات حاشیه یی (حایشه روی و منحرف کردن موضوع اصلی)، قایم شدن در چادر منفیها ( با ذکر منفیها خود را مثبت نشان)، عوام گرایی، جوگرایی، بیگانه با سئوال و پژوهش، عدم تفکر و عمل مستقل، خرافه گرایی (تحت نام نماد و غیره)، احساساتی ( به کارگیری عدم منطق)، انزوا گرایی( عدم همبستگی آفرینی) ، منم-منم گویی، تهدید، و مانند اینها از جمله خاصه هایی ست که ما در گرایش جاری، کم و بیش شاهدیم.

به قول دوستمان اینها همه معلول اند، علت همه ی این آسیبها چه میتواند باشد ؟
- گفته شده علت « فلسفه ی موجود» این جریان است. تئوری. تئوری « ترکیسم و شاخه هایش».
- باز گفته شده مشکل و علت« تئوری و فلسفه ی موجود این جریان نیست» بلکه مشکل
«سیاست عملی غیر مستقل» این جریان است که مستقل عمل نمیکند. دیگران برایش تصمیم میگیرند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقایان سازاخ و تهرانلی و شرکا. با لعن و نفرین وتمسخر و انتقاد از مارکس و لنین و کیم اول جونگ و چاووز و امثالهم نمیتوان مشکل ملت آذربایجان را حل کرد. بلکه فقط میتوان بحث را به بیراهه کشید. خانم جعفری در اینجا سر موضوع مهمی را گشوده اند و آقای "ازا" با متانت کامل ولی بی پرده و آشکار نظرات ارزشمندی در آن موضوع نوشته اند که بنده بنوبه خود بسیار چیزها از هر دو نوشته آموختم و امیدوارم که این عزیزان و بقیه دوستان ان را ادامه دهند. دیگر اینکه شما تورکچی ها تورانچیها به غلط خودتان صاحبان بی چون وچرای جنبش ملی دمکراتیک آذربایجان می پندارید و هر گونه انتقاد از بوزقورد و نژادپرستی تورکی را حمله به خودتان می پندارید.
حقیقت این است که شما به چیزی بنام هویت ملی وملت آذربایجان معتقد نیستید. اگر معتقد هستید لطفا یک بار همینجا به آن اعتراف کنید وگرنه لطفا بیش از این سنگ آذربایجان را به

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی محترم, این بود کامنت من:
جناب ..........شما همان هائی هستید که در جنبش خلق مسلمان در 1358 در تبریز که مخالف گنحاندن ,رهبریت دینی, در قانون اساسی بود, با پان ایرانیستها و مجاهدین خلق به خیابان ها ریختید و بر علیه خلق مسلمان شعار دادید و زمینه را برای سرکوب جنبش خلق مسلمان بوسیله نیروهای خمینی دجال مساعد کردید. شما همان هائی هستید که در اوایل انقلاب بهمن 1357 شعار و بیانیه میدادید و خواهان مسلح کردن سپاه پاسداران با سلاح های سنگین بودید. شما همان هائی هستید که با حزب توده ایران مشترکا بیانیه دادید و خواهان انتخاب همین خامنه ای بریاست جمهوری ایران شدید. پرونده شما مملو از خیانت به انسانیت است. زیاد زبان درازی نکنید. در تاریخ برای همیشه با روی سیاه مدفون شده اید.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب A / اینجانب کامنت شما را پیدا نکردم لطفا دوباره منتشر کنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای جداری بنده یک جوان ترک 28 ساله هستم که در آمریکا مشغول تحصیل است. اولین باری که با حرکت ملی آشنا شدم قیام خرداد 85 بود. اینها را میگویم تا تصوری از دموگرافیک حرکت سیاسی آزربایجان در حال حاضر داشته باشید. ببینید بنده دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا خوانده ام. کسانی که از ترکیه باخبرند می دانند که این دانشگاه علاوه بر اینکه بهترین دانشگاه فنی ترکیه ویکی از بهترین ها در اروپاست مامن حرکت چپ و کومونیزم ترکیه هم هست. با یک گردش کوتاه در دانشگاه متوجه می شوید که در مسکو در حال قدم زدن هستید. تصاویر مارکس لنین استالین اوجالان و بشار اسد مشت های گره کرده ستاره و پرچم سرخ و شعارهایی مانند " سوسیالیزم کازاناجاک" "سوره کلی دوریم حرکتی" "مارکسیست فیکیر توپلولوغو" درهمه جای دانشگاه به چشم می خورد. میدانید اسم استادیوم دانشگاه چیست؟ دوریم به فارسی یعنی انقلاب.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی , ظاهرا نمی خواهید کامنت مرا در جواب آقای ایزا منتشر کنید. لطفا علتش را مرقوم فرمائید. در حالیکه نوشته ایزا توهین به تمام تورک ها است و شما آنرا منتشر کرده اید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
EZA عزیز شما غریبه های ناشناسی مثل کارل مارکس و ولادیمیر ایلیچ لنین و ژوزف یسارویچ استالین را به کور اوغلو و قاچاق نبی و دیگر قهرمانان آزربایجان ترجیح می دهید، شما راهتان را انتخاب کردید، راهی خارج از فرهنگ و مدنیت آزربایجان شما نمی توانید در تخیلات خود در خیابانهای لنینگراد و استالینگراد قدم بزنید و به منافع هویتی ملت تحقیر و نابود شده خود در آزربایجان جنوبی فکر کنید ، شما در گورکی گراد حل شده اید و به ملت خود پشت پا زدید، ما به حجر فکر می کنم و شما به مادر ماکسیم گورکی و به ارودوف ماکارانکو، ملت ما آنها را نمی شناسند،، در قحط الرجال سیاسی سال 57 شاید آنها هم برای روشنکران ملت ما مفهومی داشتند، ولی امروز برای ملتمان ژاله ها در زندان مطرح هستند، لطفا روسها را فراموش کنید، به وطنتان آزربایجان جنوبی برگردید، چون ملت روس بیشتر از شما بفکر ملت خود می باشد، آنها بما نیاز ندارند،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب توکلی محترم. کامنت کوتاهی در جواب آقای ایزا فرستاده ام. هیچ بهانه ای برای عدم انتشار آن وجود ندارد. خواهشا آنرا بدون .... درج فرمائید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مرا از تلاشهای آسیب شناسانه شما ناامید کرد.
قبلا بیشتر توضیح داده ام که چرا ایدئولوژی ناسیونالیسم افراطی و ایدئولوژی نژادپرستانه و فاشیستی پانترکیسم باعث آسیب ها، ضعفها و شکست جنبش ملی و استقلال طلبانه آذربایجان می باشد، به همین جهت در اینجا لازم به توضیح بیشتر نیست.
شاد و سلامت باشید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ادامه کامنت قبلی

من متذکر شدم که آسیب شناسی نشان دادن معلولها نیست و آسیب شناس باید به مطالعه فاکتورهای مشخص و عللی مشخص باشد که نتایج و تاثیر ناخوشایندی ایجاد میکنند.
متاسفانه شما در جوابیه نوشتید: "جنابعالی بنده را محکوم کرده اید که چرا علت ها را نگفته ام؟ باید بگویم که هدف بنده و دوستانم بیان علت ها نیست بلکه تدبیر و یافتن راه حلهای مناسب و ممکنه برای مشکلات و موانع پیشرفت حرکت ملی آذربایجان است"
باز هم تکرار میکنم، در آسیب شناسی باید به علل و انگیزه پیدایش آسیب ها پرداخت. اگر درد و مرض جنبش ملی شناخته نشود هرگز مشکلات درمان و حل نمی شوند. نخسین شرط چاره جویی، شناخت درست علتها ، دردها و آسیبها است.
اگر علت پیدا نشود راه حلی پیدا نخواهد شد. متد نادرست شما در آسیب شناسی از یک سو و دفاع شما از ایدئولوژی ناسیونالیسم، پانترکیسم و بوزقوردیسم که به نظر من علت اصلی آسیبها میباشند ...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ادامه کامنت بقب
زنان آذربایجان هم فعالیت و تلاش میکردند. پانترکیستها چنین وانمود میکنند که تنها یک جنبش در آذربایجان هست و آن تنها جنبش ملی است. آنها جنبشهای دمکراتیک زنان، جنبشهای دمکراتیک اجتماعی و طبقاتی را برسمیت نمی شناسند. آنها جنبشهای دیگر را مانع وحدت جنبش ناسیونالیستی و مردسالارانه ملی و مانع پیشروی جنبش ملی میدانند و در بهترین حالت آغاز این مبارزات را به آینده دور واگذار میکنند."
لطفا به خط اول توجه کنید: " ای کاش خانم شریفه در جنبش فمنیستی و جنبش مستقل زنان آذربایجان هم فعالیت و تلاش میکردند."
شریفه خانم، شما به کلمه "هم" توجه نکردید. جمله واضع و آشکار است و بیسوادان سیاسی هم متوجه این جمله ساده میشوند. معنی این جمله این است که ای کاش شریفه خانم علاوه بر فعالیت در زمینه های دیگر، در زمینه جنبش زنان و جنبش فمیتیستی هم (هم هم) فعالیت و تلاش میکردند.
من بعنوان یک

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چند نکته در مورد جوابیه خانم شریفه جعفری
--------------------------------------------------
خانم شریفه، از جوابیه شما به کامنت های من بسیار تشکر میکنم.
در جوابیه شما مواردی توجه مرا جلب کرد و بهتر دانستم توضیحاتی کوتاه بدهم.
1 - در مقدمه جوابیه نوشیتد که :"ابتدا باید یادآور گردم که نوشته مذکور بسیار آشفته، متناقض و نشانگر حس دستپاچگی و استرس بسیار بالای نویسنده بوده است"
شریفه خانم، من هیچ مقاله ای در نقد نوشته شما ننوشتم. من هم مانند بقیه دوستان در زیر نوشته شما سه یا چهار کامنت کوتاه نوشته بودم. اگر دقت کنید بخشی از این کامتنها در نقد دیگر کامنت نویسهای پانترکیست بود و ربطی به نوشته شما ندارند. دوستان نویسنده ایران کلوبال زحمت کشیدند و کامنت های پراکنده مرا جمع آوری کرده و در یک جا منتشر کردند به همین جهت در هم و برهم به نظر میرسند. در

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با مطالعه تکس هائی در دفاع از خانم شریفه جعفری و در رد و نکوهش شخصی با نام مستعار " ازا" که مطالبی در رد نظرات این خانم نوشته، می توان به عمق افکار ارتجاعی ضد کمونیستی در این تکس ها، پی برد . اینجانب نه خانم شریفه جعفری را می شنتاسم و نه "ازا" را که در رد نظرات ایشان حرف هائی زده است. نکته ای که توجه مرا در تکس های برخی از ملی گراهای آذربایجانی در رد نظرات "ازا"، به خود جلب کرده است، این واقعیت ملموس است که این عناصر ملی گرا حامل نظراتی بغایت ضد کمونیستی و ضد حقایق تاریخی در رابطه با جنبش کمونیستی هستند. برای این افراد ملی گرای آذربایجانی، حمله به کمونیسم چیزی مترادف با تبلیغ و اشاعه نظرات استقلال طلبانه میباشد و این امر واقعا مایه تاسف است . همین کمونیسم بود که برای نخستین بار فریاد خود را در دفاع از ملت های تحت ستم در روسیه تزاری که زندانی برای

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این جریان اتهام بی سوادی برای من یک تاریخچه ٤٠ ساله دارد اولین بار وقتی توسط ساواک دستگیر شدم بازجوها ما را جوانان بی سواد و بی آگاه خطاب میکردند بعد از روی کار آمدن رژیم ملا ها این توده ای ها در قبال اعتراض ما به همکاریشان با رژیم دوباره ما را متهم به بی سوادی و نا آگاهی متهم میکردند باز دستگیر شدیم و باز شکنجه کران ما را زیر شکنجه متهم به بی سوادی کردند و بعد از سالهای ١٣٦٦ که از تشکیلات ایرانی جدا شدیم و بفکر حق و حقوق ملت آذربایجان افتادیم باز هم ما متهم به بیسوادی و نا آگاهی متهم شدیم منتها تمامی این مدعیان باسواد و آگاه بودن یک وجه مشترک دارند آنهم اینست که با حربه اتهام میخواهند ضعف و نیت سرکوبگری خود را پنهان کنند مثل این آقا عزا _ EZA که ضعف و نا آگاهی خود را زیر پرچم چپ که در واقع از موضع ماورای راست است بیان کرده مثلا یک اتهام پوچ و نا آگاهانه این فرد چنین است که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مقاله اقایی بنام eza چیز تازه ای نداشت که خانم جعفری به آن جواب داده بودند . حرکت دمکرات ملی آذربایجان مشکلات و ضعفهایی دارد مانند تمامی حرکتهای سیاسی و با مرور زمان پخته تر و پویاتر خواهد شد و نوشته این آقا و امثال ایشان که جز عصبیت و افکار غیر انسانی چیز دیگری ندارد لایق جواب دادن نبوده و بنظر من هدر دادن زمان و انژی است. من در اینجا میخواهم چند نکته که به ذهنم میرسد بنویسم شاید مفید واقع شود:
1 - حرکت آزادیخواهانه آذربایجان یک حرکت دمکراسی خواهی با تکیه بر پتانسیل ملی آذربایجان میباشد و مانند قبل از 57 و دوران حکومت ملی ایجاد دمکراسی را نه از مرکز بلکه با تکیه بر مردم خود و پتانسیل آذربایجان برای کل ایران میخواهد لذا به نظر بنده و با توجه به افکار عمومی جهان خصوصا کشورهای دمکرات حرکت آذربایجان بایستی همیشه به نام حرکت دمکرات ملی آذربایجان نامیده و فعالین این عرصه در نوشته ها و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به بى نام
لوايى زنده است و بر عليه پانفارسيسم و همچنين بر عليه بيسوادان چته باز لمپن خواهد نوشت. كسانى كه خود را عين حركت ملى مى دانند آرزوى لوايى ستسزى را به گور خواهند برد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
( بقیه از نظر 1) ( شاه عباس کبیر هم خودش وهم مقام کبیری که شما فارس ها برایش دادید پیش کش شما). این جا لازم می دانم به افتخار دخترم خواهرم خانم شریفه جعفری وتمام خانم های قهرمان ترکان وآذربایجان داستان قاچاخ نبی و هجر را بیان کنم با اشعار زیبا که زیبنده هجر و تمام خانم های اذربایجان است از جمله خانم شریفی. قاچاخ نبی وزنش هجرکه از تفنگ چی های زبده قاچاخ نبی بود ( هم وطنان فارس با پوزش دوست دارم اسم قاچاخ نبی و هجررا آنطور که بین ما ترک ها متداول است بیان کنم) بر علیه فودال ها در قفقاز قیام می کنند و عده ای کشاورزان را متحد کرده هم در قفقاز وهم در آذربایجان جنوبی بر علیه فئودال ها می جنگند. که فئودال نمی توانستند اینها را نا بود کنند. بالاخره توسط یک بازرگان به دو نفر از تفنگ چی های قاچاخ نبی پول می دهند که نزدیکی های نقده در فرصتی قاچاخ نبی را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

خانم شریفه جعفری ضمن سلام و عرض ادب: عزیز قیزیم باجیم اللریز آغریماسین سیز قیزلاریمیز آنالاریمیز باجیلاریمز آذربایجانین ملی حرکتنین افتخاری سیز. اولا بنده به روح تمام انسان ها یی که برای دفاع از حقوق انسانی انسان ها جانشان را شرافتمندانه نثار کرده اند درود می فرستم. در راس این ها برای روح تمام انسان ها یی که برای احقاق حقوق برابر و احقاق حقوق ملی در آذربایجان تلاش کرده چه مسلمان چه غیر مسلمان و کومونیست و جانانه جان داده اند درود می فرستم نفرین بر اعدام و کشتار انسان ها. خانم جعفری کومونیست های ایران یک دفعه به خاطر ضدیت با اسلام و اسلحه کشیدن به روی جمهوری اسلامی بشدت سرکوب و متلاشی شده و از تمام حرکت ها در ایران به حاشیه رانده شده اند.بخشی از کومونیست های اذربایجان از حرکت ملی آذربایجان دفاع می کنند که این عزیزان جزئی از حرکت ملی هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جهت رفع احتمال سوء تفاهم و اسائه ادب نسبت به سرکار خانم شریفه جعفری, باید بگویم که من خوره کامنت ها هستم و اغلب اگر کامنتی جالب بود مقاله را هم میخوانم. من چون در زمینه مقاله ایشان اطلاعات و علاقه ای ندارم مقاله ایشان را نخوانده ام و کامنت من مربوط به کامنت شبحی بود که درباره عرضه کامنت نویسان اظهار نظر فرموده بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر به ادبیات این شخص "" eza "" دقت کنید، این شخص نمونه کامل یک " کلی‌ گو " است، اولین مشخصه این افراد این است که "" افکار این افراد، حامل اندیشه نیست ""، چپ و کمونیست ها، هیچوقت حامل اندیشه نبوده اند، بلکه کمونیزم با کشتن "" روحی‌ کار آفرینی ""، یک از بزرگترین دشمنان اندیشه در عرصه سنعت و تکنولوژی بوده است. نفرت از ترک، تکرار مکرّرات، اعلام اینکه کمونیست نیست ولی‌ از از ادبیاتی کمونیستی برای تخریب فعالان ترک استفاده میکنند بیشتر ایشون را یک جامعه شناس تحصیل کرده خارج نزدیک می‌کند. اینها از لشگر کمونیست ها، برای پیشبرد ادبیات نفرت بر علیه ترک‌ها استفاده میکنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نمایش سراسر خنده,
شبح ".... اینها هنوز عرضه نوشتن با اسم و هویت اصلی خود را ندارند ...." !!! عرضه ؟ کی؟ من ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ضمن تشکر از این مقاله , برخورد یک عده در خدمت تشدید تضاد است بدین شکل که "" خزیی از کل "" را برخسته کرده وارد بحث می شوند. نمونه "" دوچرخه و وسایط نقلیه برای سلامتی مضر است. . پان ترکها و همه ایرانیان بیسواد هستند. "" در اینجا دوچرخه و پان ترکها متمایز از کل برای بهره برداری منفی به کار رفته اند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خانم جعفری عزیز،
این بی سوادان باسواد نما می خواستند لوایی دوم از شما بسازند تا به دست شما به حرکت حمله کنند و به خاطر همین بود که از شما تعریف و توصیف می کردند اما کامنت شما آرزوهای اینها را به باد داد و در عرض یک دقیقه ( بعد از خواندن کامنت شما) با یک چرخش ۱۸۰ درجه ای شما را به دشمن خود تبدیل کردند. اما نگران نباشید چون اینها هنوز عرضه نوشتن با اسم و هویت اصلی خود را ندارند و تعدادشان بیش از تعداد انگشتان یک دست نیست که دنبال یارگیری هستند. اگر دقت کنید نوشته هایشان تکراری، شبیه هم، پر از جنجال، هوچیگری، اتهامات و شایعه پراکنی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خانم جعفری! بعضی چپ نماهای بیسواد و فارس پرستان ایرانچی را زیاد جدی نگیرید. اینان نزدیک چهل سال است بدون یک حرکت مثبت در خارج گردن چاق میکنند، و تقریبا پیر و فرسوده شده اند، مثل یک متر کرباس نه به درد زنده میخورند، نه به درد مرده. فقط به درد انزوای خودشان میخورند. اینان سالهاست با مطالعه و افکار پویا، خدا حافظی کرده اند. البته سوادش را هم ندارند. از نظر سنی پیر و پاتیلند. تا دیروز سنگ خدا بیامرز سوسیالیم واقعا موجود شونیسم روس را به سینه میزند، در رکاب رهبرعزیزشان آقای استالین دست از پا نمی شناختند، اکنون درآغوش نرم و گرم امپبریالیسم غرب لم داده، خواب رویاهای برباد رفته را میبینند. برای شیرین کاری به پانفارسیم و خوشایند لابی ارمنی، بر روی حرکت ملی آزربایجان شمشیر میکشند. در صورتیکه بر خلاف ادعای خود، حتا جرئت نشان دادن چهره خود را ندارند. وقتی کسی با اینان صحبت میکند، برای فهم مطلب

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ده ما زنی بود بنام ننه خاور، با لباس محلی آزربایجانی تفنگ بر دوش سوار اسب می شد و مردها همه از او حرف شنوی داشتند و به او احترام می گذاشتند، بعد از انقلاب روستا‌ی به آن زیبائی، خالی از سکنه شد، بعدها وقتی که من در شهر به دیدار و دستبوسی او رفتم، و خواستم با او دست بدهم، دستش را کرد زیر چادر سیاه، که برای من تازگی داشت و گفت من نمی دانم، این جوانها می گویند دست دادن با نامحرم حرام است،