علاوی: ایران از مداخله در عراق دست بردارد

ایاد علاوی گفته است: حمایت جمهوری اسلامی ایران از برخی گروه های شیعه عراقی یکی از دلایل تشدید تنش های فرقه ای در آستانه انتخابات سراسری عراق در سال آینده است.ایاد علاوی نخست وزیر سابق (۲۰۰۴ -۲۰۰۵) و معاون رییس جمهوری عراق ( پس از ۲۰۱۴) در اظهاراتی گفت: حمایت جمهوری اسلامی ایران از برخی گروه های شیعه عراقی یکی از دلایل تشدید تنش های فرقه ای در آستانه انتخابات سراسری عراق در سال آینده است.

به گزارش قانون به نقل از رویترز:علاوی که به منظور دیدار با مقامات مصری از جمله “عبدالفتاح السیسی” رییس جمهور مصر به قاهره رفته است به خبرگزاری رویترز گفت:” ایران حتی در تصمیمات مردم عراق نیز دخالت می کند. ما انتخاباتی بر مبنای فرقه گرایی نمی خواهیم، ما یک فرایند سیاسی فراگیر می خواهیم … و امیدواریم عراقی ها در انتخابات سال آینده بدون دخالت هیچ دولت خارجی دست به انتخاب بزنند.”

علاوی در ادامه گفت:” انتخابات سال آینده زمان مناسبی است تا مردم عراق بدون مداخله هیچ دولت خارجی نه ایران و نه آمریکا و ترکیه و سوریه و.. دولت خود را انتخاب کنند.ایاد علاوی ۷۳ ساله یک سیاستمدار شیعه سکولار است که دیدگاهی انتقادی نسبت به نقش جمهوری اسلامی ایران در عراق دارد.

گروه ها و شخصیت های مخالف ایران که ایاد علاوی نیز یکی از آنهاست مدعی حضور قوی احتمالی گروه های شیعی موسوم به ” حشد الشعبی” با استفاده از کارت مبارزه با داعش در ۳ سال گذشته هستند و می گویند جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد از کارت حشد الشعبی برای تاثیر گذاری در انتخابات آتی عراق و به حاشیه راندن دیگر گروه های شیعی و سنی استفاده کند.

منبع: 
رویترز
بخش: 
انتشار از: