کامنت کیانوش توکلی درباره دکتر اسماعیل نوری علا

نگاهی به دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء «جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران» (4) در سایت جنبش سکولار دموکراسی ایران دکتر اسماعیل نوری علا بیاندازید و بینید در عرض یکسال چند نفر امضا کرده اند؟ متأسفانه واقعیت این است که اکثریت کمونیستهای ایران نه تنها از رشد جنبش سکولار دموکراسی استقبال نمی کنند، بلکه از آن وحشت دارند و دیگران را هم از حمایت می ترسانند.

روز گذشته در نوشتاری درباره آزادی بیان در آمریکا، درباره حملاتی که اخیراً علیه دکتر اسماعیل نوری علا در اینترنت می شود، بحث شد (1). کامنتی را از کیانوش توکلی بنیانگذار و مدیر سایت ایران گلوبال (2) در زیر لینک مصاحبه ایشان با دکتر اسماعیل نوری علا در فیسبوک دیدم که در رابطه با این حملات، خواندنی است. آقای کیانوش توکلی نوشته "توي اين خارج از كشور ،هر كي بخواهد يك كار مثبت بكنه، مثلا تعدادي از مخالفين را در يك جا جمع كنه، هزار تا انگ و منگ مي خوره، لطفا به دور و ورتان نگاه كنيد، انهايي دارند تجارت مي كنند و بدنبال پول و زندگي بهتر هستند ،هيج وقت مورد انتقاد قرار نمي گيرند، اخه يك خورده أنصاف داشته باشيد،نوري علا و نوري علا ها وقت و انرژي خود را گذاشته يك كار كوچلويي انجام بده، آنقدر منتقدين بد عمل مي كنند كه طرف بگذارد وبرود" (3). مسأله، حملات مخالفان و حتی بی انصافی و قدر نگذاشتن به زحمات نیست. آزادی بیان یعنی همه نظرات حق دارند بیان شوند. البته دروغ ها و اتهامات مغرضانه را باید افشا کرد. اما چرا آنهاییکه موافق هستند، آشکارا حمایت نمی کنند. نگاهی به دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء «جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران» (4) در سایت جنبش سکولار دموکراسی ایران دکتر اسماعیل نوری علا بیاندازید و بینید در عرض یکسال چند نفر امضا کرده اند؟ متأسفانه واقعیت این است که اکثریت کمونیستهای ایران نه تنها از رشد جنبش سکولار دموکراسی استقبال نمی کنند، بلکه از آن وحشت دارند و دیگران را هم از حمایت می ترسانند. تا مدتی تصورشان این بود که جنبش سکولار دموکراسی می تواند فرونت باشد برای جلب هوادار برای چپ، مثل برخوردی که همواره اپوزیسیون چپ ایران به لیبرالها داشت، اما از وقتی دیدند جنبش سکولار دموکراسی زندگی مستقل خود را دارد، به وحشت افتاده اند و با شکل گیری حزب سکولار دموکرات ایرانیان (5) در سال گذشته، بسیاری از کمونیستها مواضع خصمانه گرفته اند. حتی به رغم آنکه کنگره پنجم جنبش سکولار دموکراسی ایران که قرار است در روزهای 28 و 29 ماه اکتبر 2017 یعنی دو ماه دیگر در شهر کلن آلمان برگزار شود (6)، وحدت در کثرت خوانده شده و روشن در مورد پلورالیسم این جنبش توضیح داده شده (7)، اما از قصد شماری از کمونیستها تلاش می کنند جنبش سکولار دموکراسی را بعنوان تشکیلات مشروطه خواهان معرفی کنند. درست است مثلاً شخصیتهای حزب مشروطه ایران (8) که تشکیلاتی پادشاهی خواه و با مواضعی روشن بوده و هست، در کنگره های جنبش سکولار دموکراسی ایران همواره شرکت داشته اند، اما جنبش سکولار دموکراسی ایران (9) کثرت گرا بوده و هست و مواضع جنبش که اساساً ائتلافی است (10)، ربطی به پلاتفرم حزب مشروطه ایران یا پلاتفرم حزب سکولار دموکرات ایرانیان ندارد (11).
به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران
سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com
بیست و هشتم مرداد ماه 1396
August 19, 2017
پانویس:
1. در مورد آزادی بیان حق با ترامپ است
http://www.ghandchi.com/1539-trump-free-speech.htm
Trump is Right about Free Speech
http://www.ghandchi.com/1539-trump-free-speech-eng...
2. وبسایت ایران گلوبال
http://www.iranglobal.info
3. لینک مصاحبه کیانوش توکلی با دکتر اسماعیل نوری علا در فیسبوک/کامنت آقای توکلی زیر لینک است
https://www.facebook.com/keianosh.tavakkoly/videos...
4. دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء «جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران»
http://isdmovement.com/Ghandchi-Bayanieh.htm
5. چند کلمه درباره حزب سکولار دموکرات ایرانیان-آینده نگر
http://fa.isdparty.org/index.php/articles/30-2017-...
http://www.ghandchi.com/1408-iranian-secular-democ...
A Few Words about Iranian Secular Democratic Party-Futurist
http://fa.isdparty.org/index.php/articles/4-roham
http://www.ghandchi.com/1408-iranian-secular-democ...
6. کنگره پنجم سکولار دموکراتها
http://isdmovement.com/Congress.htm
7. پلورالسیم، بنیان کنگره پنجم سکولار دموکراتها اعلام شد
http://www.ghandchi.com/1473-isdmovement-congress-...
8. حزب مشروطه ایران
http://www.irancpi.net
9. جنبش سکولار دموکراسی ایران
http://isdmovement.com
10. درک غلط برخی چپی ها از حزب سکولار دموکرات ایرانیان
http://www.ghandchi.com/1459-ayandehnegar-yaa-chap...
11. سایت تدارک پلاتفرمی برای حزبی آینده نگر
https://sites.google.com/site/futuristparty

منبع: 
سایت نویسنده
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جدایی دین و مذهب از قانون اساسی و دولت ، دلیل مخالفت و یا ترس کومنیست ها و یا چپ های منجمد شده در دهه 50 نیست بلکه سکیلر و یا لئیسته، ایدولوژی و دین و مذهب و خرافات را از قانون اساسی و دولت جدا میکند و چپها بدون ایدولوژی مانند اخوند بدون چرندیات و خرافات است، نمی توانند حرف بزنند و چیزی برای گفتن ندارند.
اگر کسی از ازادی و دموکراسی حرف میزند دیگر نمی تواند از ایدولوژی و یا مذهب حرفی بزند و اگر کسی به دموکراسی اعتقاد دارد نوع حکومت مهم نیست بلکه محتوای ان باید چه باشد. خیلی از این چپ ها در کشورهایی زندگی می کنند که پادشاهی است و دموکراسی است و همین چپها هیچ مشکلی ندارند ولی برای ایران که میرسد ، حرام می دانند، این هم از شگفتی های چپ است که باید به همه چیز برعکس نگاه بکنند.