مصباح یزدی نیز فرمان آتش به اختیار صادر کرد

تعداد مشاهدات: 
438
پس از علی خامنه ای، مصباح یزدی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز فرمان آتش به اختیار صادر کرد.

روژی کورد: 

مصباح یزدی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، روز دوشنبه 20 شهریور ماه 1396 شمسی، به لزوم “آتش به اختیار” بودن در حوزه فرهنگی اشاره کرد و گفت: “امروز وضعیت جامعه و هجمه دشمنان وظیفه‌ای را بر دوش همگان قرار می‌دهد که نسبت به مسائل فرهنگی آتش به اختیار باشند.”

به گزارش خوزه عملیه قم، محمدتقی مصباح یزدی اظهارداشت: اگر هر کسی در وظیفه‌ای که برعهده دارد به خوبی انجام وظیفه کند در واقع به نوعی در پیشرفت و تعالی جامعه و نظامی اسلامی خود گام برداشته است.

یزدی به جمله‌ای از  خامنه ای اشاره کرد و افزود: اگر مرکز فرماندهی دچار اختلال شد سربازان باید آتش به اختیار باشند، یعنی هرکس باید وظیفه خود را تشخیص داده و به آن عمل کند.

وی با بیان این که شرط موفقیت در حرکت‌های آتش به اختیار داشتن اخلاص است بیان داشت: هدف خدا، آفرینش انسانِ مختار و رساندن او به کمال بوده است. این، مقتضای حکمت الهی است. رسیدن به چنین هدفی در گرو فراهم بودن زمینه کمال اختیاری است. اختیار انسان که زمینه‌ساز تکامل اوست، باید در عالم ماده باشد؛ زیرا تنها این عالم جایگاه تضادها و تزاحم‌هاست.

علی خامنه ای، در دیدار رمضانی با دانشجویان، آن‌ها را به تلاش جدی و همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه توصیه نموده و گفته بود: «من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً میگویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار.»

خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۷ خرداد، خطاب به گروهی از دانشجویان که آنها را “افسران جنگ نرم” نامید گفت: «هر کجا فرماندهی مرکزی دچار اختلال شد شما آتش به اختیار هستید.»

او ادامه داد: «گاهی اوقات انسان احساس می‌کند دستگاه‌های مرکزی فکر و فرهنگ و سیاست و مانند اینها دچار اختلال‌اند، دچار تعطیل‌اند. وقتی دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن‌وقت اینجا جای همان آتش‌به‌اختیاری است که عرض کردم.»

فرمان “آتش به اختیار” آیت‌الله خامنه‌ای بلافاصله با واکنش‌های منفی گسترده‌ای مواجه شد، تا جایی که بسیاری از چهره‌های اصولگرا و تریبون‌های هوادار ایشان نتوانستند به راحتی از آن دفاع کنند و سعی می‌کردند با ارائه تفسیرهای معتدل، آن را توجیه کنند.

منبع: 
روژی کورد
بخش: 
انتشار از: