وزیر اطلاعات اسرائیل : پایگاههای نظامی ایران به زودی در سوریه مستقر می شوند

“اسرائیل کاتز”، وزیر اطلاعات دولت تل آویو گفته است که بشار اسد به زودی به جمهوری اسلامی ایران اجازه خواهد داد که پایگاه های نظامی اش را در سوریه مستقر کند. وزیر اطلاعات اسرائیل از این اقدام به عنوان تهدیدی دراز مدت علیه امنیت این کشور یاد کرد.

روژی کورد:

در ماه ژوئیه گذشته دمشق و مسکو قراردادی امضا کردند که بر اساس آن روسیه پایگاه هوایی خود را در استان لاذقیه، در شمال-غرب سوریه، به مدت بیست و پنج سال حفظ خواهد کرد.

“اسرائیل کاتز” که این سخنان را در کنفرانسی امنیتی در حومۀ شهر تل آویو ایراد می کرد، همچنین گفت : این روزها اسد و ایران در حال امضای توافقی هستند که به موجب آن حضور نظامی ایران در سوریه درازمدت خواهد شد.”

وزیر اطلاعات اسرائیل، این توافق را شبیه قراردادی خواند که رژیم دمشق با روسیه امضا کرده است. وی تأکید کرد که خطر و تهدیدهای این قرارداد فقط علیه اسرائیل نخواهد بود، بلکه شماری از دیگر کشورهای منطقه را هدف خواهند گرفت.

به گفتۀ وزیر اطلاعات اسرائیل، بر پایۀ این قرارداد، جمهوری اسلامی ایران از پایگاه های دریایی، هوایی و زمینی در خاک سوریه برخوردار خواهد شد و خواهد توانست ده ها هزار شبه نظامی شیعه کشورهای مختلف را برای یاری رساندن به ارتش سوریه وارد این کشور کند.

قبلا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دو‌شنبه ۶ شهریورماه ۱۳۹۶ شمسی، در پایان دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در اورشلیم (بیت‌المقدس) گفت ایران در پی ساخت موشک‌هایی با کنترل دقیق در همسایگی اسرائیل، در کشورهای سوریه و لبنان است.

ناتانیاهو ایران را متهم کرد که می‌خواهد چندین جبهه جدید در سوریه و لبنان علیه اسرائیل ایجاد کند. او گفت ایران در پی ساخت موشک‌هایی با کنترل دقیق در کشورهای منطقه علیه اسرائیل است.

نخست وزیر اسرائیل در دیدار با گوترش ضمن انتقاد شدید از سازمان ملل متحد به علت محکوم نکردن کامل و کافی ارسال سلاح به شیعیان شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان و عدم موضع گیری شایسته این سازمان در این رابطه، تاکید کرده است که، کشورش نمی‌تواند در مقابل چنین اقدامی ساکت باشد و این اقدام را “سازمان ملل متحد نیز نباید بپذیرد.

مقامات نظامی اسرائیلی، جنگ بین اسرائیل و حزب الله را حتمی می دانند. اسرائیل اینک رزمایش نظامی بزرگی را برای رویارویی با حزب الله در مرزهایش شروع کرده است که طی ۱۹ سال گذشته بی نظیر بوده است.

ارتش اسرائیل شامگاه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ شمسی، بزرگترین رزمایش خود طی ۱۹ سال گذشته را به منظور رویارویی با تهدیدات حزب الله  در مرزهای شمالی اسرائیل آغاز کرد.

ویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل هشدار داده است که اگر این بار ارتش اسرائیل با حزب‌الله لبنان درگیر شود، ارتش اسرائیل فقط به زیرساخت‌های حزب‌الله در جنوب لبنان توجه نمی‌کند، بلکه کل خاک لبنان را هدف قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، فرماندهی کل ارتش سوریه، طی بیانیه ای از حمله موشکی اسرائیل طی ساعت دو و نیم بامداد امروز پنج شنبه ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۶ شمسی، به  یک پایگاه نظامی ـ تحقیقاتی در غرب سوریه خبر داده است.

منبع: 
روژی کورد
بخش: 
انتشار از: