توافق ترکیه و ایران در سوریه بر سر تقسیم مناطق تحت کنترل

ترکیه و ایران، طی مدت اخیر، توافقات جدیدی با یکدیگر داشته اند، توافقاتی که موضوع اصلی آن کوردها می باشند، اینک در سوریه نیز این دو دشمن دیرینه کوردها، به توافق رسیده اند.

روژی کورد:

 پس از سفر اخیر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به ترکیه، توافقات و معاملات نظامی و سیاسی ای بین دو طرف بعمل آمده است که اینک زوایای پنهان آن آشکار می شود. کارشناسان سیاسی معتقدند ترکیه اینک در شرایط ضعیفی قرار دارد و از اینرو آماده اعطای امتیازات جدید به شرط کنترل حملات احتمالی کوردها علیه کشورش می باشد.

بنا بر گزارش روز سه شنبه 21 شهریور ماه 1396 شمسی شرق الاوسط، آنکارا و تهران توافق کرده اند تا در مقابل حضور نظامی ترکیه در استان ادلب واقع در شمال سوریه، جنوب دمشق پایتخت سوریه تحت کنترل ایران قرار گرفته و منطقه سیده زینب، توسعه می‌یابد.

همزمان چند منبع از نزدیکی توافقی میان آنکارا و تهران با میانجی‌گری مسکو خبر دادند که بر پایه آن، در مقابل حضور نظامی ترکیه در ادلب، کنترل جنوب دمشق و توسعه منطقه سیده زینب، به ایران سپرده می‌شود؛ این مساله می‌تواند بلوکی تاثیر گذار متعلق به ایران و متحدانش برای تاثیر دائم بر سیاستگذاری‌های دولت سوریه، به وجود آورد.

ترکیه پیشتر پیشنهاد سپردن ادلب به اداره‌ای مدنی را مطرح کرده بود. روسیه هم از مدت‌ها پیش تلاش داشت ادلب را که در کنترل مخالفان قرار دارد، به مناطق کم تنش منضم کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مشترک با ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن در عمان، اعلام کرد که دو طرف «مسائل مرتبط با برپایی منطقه کم تنش در جنوب شرق سوریه» را، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

یک منبع آگاه در این رابطه به شرق الاوسط گفته است،  این توافق در نشست روزهای پنجشنبه و جمعه آینده آستانه پایتخت قزاقستان، منعقد خواهد شد. همچنین مسکو بر دمشق فشار آورده تا حضور نظامی ترکیه را در شمل سوریه بپذیرد؛ حضوری که وسیع‌تر از نقش ارتش ترکیه در عملیات «سپر فرات» در شمال حلب خواهد بود و طی آن، گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه، با گروه هیئت تحریر الشام (النصره سابق) پا پشتیبانی هوایی روسیه و ترکیه، وارد نبرد می‌شوند.

قرار است 25 تا 27 ماه جاری، نشست سه‌جانبه روسی-آمریکایی-اردنی به منظور بررسی بازگشایی گذرگاه نصیب و از سر گیری بهره برداری از جاده درعا-دمشق-بیروت در عمان پایتخت اردن، در آخر این ماه، برگزار خواهد شد.

اردن پیشتر از واحدهای ارتش آزاد سوریه خواسته بود به نبرد علیه نیروهای دولتی در منطقه بادیه سوریه پایان دهند و بدین ترتیب، برای توافق، زمینه سازی کرده بود. آمریکا هم تهدید به هدف قرار دادن واحدهای ارتش آزاد در صورت موافقت نکردن با درخواست اردن کرده بود.

منبع: 
روژی کورد
بخش: 
انتشار از: