روحانی از پیشرفت مذاکرات ایران با ترکیه و روسیه و مخالفت با استقلال اقلیم کوردستان خبر داد

تعداد مشاهدات: 
454
ایران و ترکیه، دشمن مشترک کوردها اینک در حال انجام مذاکرات بیشتر با روسها هستند. اتحاد مثلثی که هدف اصلی آن مقابله با امریکا و کوردهاست.

روژی کورد:

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن حمایت از توافق اتمی میان تهران و شش قدرت جهانی و لزوم حفظ آن، گفته دولت او «با کشورهای دوست همانند ترکیه و روسیه در حال پیشبرد روند مذاکرات آستانه» در مورد بحران سوریه است.

روحانی در دیدار با دبیر کل سازمان ملل، بار دیگر موضع دولت خود را تکرار کرده‌است که تهران مخالف برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق است. دبیر کل سازمان ملل خود بر لزون حفظ یکپارچگی عراق تاکید کرده و با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌است. ایالات متحد نیز با همه‌پرسی اقلیم کردستان مخالفت کرده‌است.

سخنان روحانی در حالی ایراد می شود که قرار است امروز سه شنبه، ترامپ  نیز در سازمان ملل درباره ایران سخن بگوید.

بنا بر گزارش خبرگزاریهای ایران، روحانی در دیدار با دبیر کل سازمان ملل به یکی از مهم‌ترین موضوعات مربوط به ایران، یعنی توافق اتمی و برنامه جامع اقدام مشترک، که محور دیدارها و گفت‌وگوهای اخیر دونالد ترامپ با رهبران و مقام‌های جهان بوده، پرداخته‌است.

آقای روحانی گفته «حقیقیت این است که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است. برجام گام مهمی در تقویت صلح است و معتقدم همه باید از آن حفاظت کنند».

دیدار روحانی با گوترس در حالی انجام کرده است که ناتانیاهو و ترامپ نیز طی همان روز با یکدیگر دیدار داشه اند.

 رئیس‌جمهوری آمریکا به‌تاکید گفته‌است ایران با اقدامات خود، «روح» توافق هسته‌ای را نادیده می‌گیرد و ایالات متحده چنین چیزی را تحمل نخواهد کرد.

ایران و روسیه از مهم‌ترین حامیان بشار اسد هستند در حالی که ترکیه از شماری از مخالفان اسد حمایت می‌کند. روحانی اظهار داشته‌است که «باید برای حل مشکلات منطقه به‌دنبال راه‌حل‌های سیاسی بود».

منبع: 
روژی کورد
بخش: 
انتشار از: