تمایل شرکتهای اروپایی به همکاری با تهران؛ از فرانسه تا نروژ

علیرغم سخنان تند دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا علیه ایران و مواضع تند وی برضد توافق هسته ای و عدم تایید پایبندی تهران به برجام از سوی واشنگتن، به نظر می رسد اروپایی ها تمایل زیادی ندارند به دوران پیش از لغو تحریمها علیه ایران بازگردند.

قدرتهای اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان حفظ توافق هسته ای با ایران را ضروری دانستند. این واکنش چراغ سبزی برای شرکتهای اروپایی از جمله کمپانی نفتی توتال بود. این شرکت فرانسوی که مدتی است مانند سایر شرکتهای نفتی با بحران کاهش قیمت نفت روبروست، معامله با ایران را فرصت خوبی برای سر وسامان بخشیدن به حسابهای خود ارزیابی می کند.

در پی لغو تحریم های هسته ای، تهران و کمپانی توتال بزرگ ترین قرارداد انرژی ایران را منعقد کردند. برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین(سی ان ‎پی‎سی) و پتروپارس به قراردادی به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار امضا شد. شرکت توتال روز سه شنبه اعلام کرد به اجرای این قرارداد پایبند است و به همکاریهای خود با ایران پایان نخواهد داد.

توتال تنها شرکت اروپایی نیست که عملا نشان داده به هیچ قیمتی حاضر نیست از کنار قراردادهای پرمنفعت با ایران بگذرد. براساس آخرین گزارشها شرکت «ساگا انرژی» نروژ روز سه شنبه قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد یورو با شرکت توسعه امین امضاء کرد.

با اجرای یک برنامه ۵ ساله شرکت ساگا انرژی ملزم است در نقاط مختلف کویر مرکزی ایران با نصب پانل های خورشیدی نیروگاههای انرژی خورشیدی تاسیس کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این قرارداد در سفارت نروژ در تهران امضاء شده است. لارس نوردروم، سفیر نروژ در تهران در با اشاره به برجام از پایبندی کشورش به این توافق خبر داد. وی همچنین گفت: «امضای این قرارداد نشان می دهد که ما بازشدن بازار ایران را بسیار جدی تلقی می کنیم و در آینده نزدیک نیز در این کشور به سرمایه گذاری دست خواهیم زد».
تاسیس کارخانه در ایران برای تولید پانل های خورشیدی در برنامه شرکت ساگا انرژی نروژ قرار دارد. این سرمایه گذاری می تواند با اشتغالزایی قابل توجهی در منطقه منجر شود.

پس از توافق هسته ای و لغو تدریجی تحریمها شرکتهایی چون زیمنس آلمان، رنو و پژو سیتروئن قراردادهای میلیاردی با ایران امضاء کرده اند.

 

منبع: 
یورو نیوز
بخش: 
انتشار از: