ایران در حال تجهیز خود در برابر جنگنده استیلت است

ایران اینترنشنال، مجله نظامی War is Boring در شماره روز پنجشنبه ۲۷ مهرماه خود می‌نویسد ایران در حال ساختمان دفاع ضدهوایی بر علیه حملات جنگنده‌های مافوق صوت و گریز از رادار ' استیلت' (Stealth) آمریکایی است.

در این گزارش آمده است: «در آگوست ۲۰۱۷ انستیتوی انجمن میچل نیروی هوایی آمریکا گزارشی را منتشر کرد که در آن بر اهمیت استفاده از توانایی‌های جنگنده‌های ' استیلت' در نیروی هوایی کشور اشاره شده بود.

این گزارش می‌گوید جنگنده‌های استیلت، یا همان گریز از ردیابی توسط دشمن، دارای یک توانایی ویژه در جنگ‌های مدرن هوایی است که هم‌اکنون و هم در آینده می‌تواند در نیروی هوایی آمریکا مورد استفاده قرار بگیرد.

این گزارش می‌افزاید که سیستم و ساختمان این هواپیماها آنها را از ردیابی رادارها به دور نگه می‌دارد و قابلیت ادامه نبرد و بازگشت سالم به پایگاه‌ها را افزایش می‌دهد. سرعت خارق‌العاده این جنگنده‌ها همراه با توانایی پرتاب موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین آنها مزیت دیگری برای استفاده از آنها در مقابل نیروی هوایی و ضدهوایی دشمن است.

به گفته این گزارش، «جای شگفتی نیست که دشمنان بالفعل ایالات متحده آمریکا بطور شدید و بی‌وقفه در حال توسعه دفاع ضدهوایی خود برای مقابله با این جنگنده‌ها هستند، بویژه ایران.

اما نگرانی از آنجا آغاز می‌شود که واقعیت این است که سرنخ توسعه دفاع ضدهوایی ایران برای مقابله با استلیت‌ها به ارتش جمهوری خلق چین می‌رسد. این همکاری نظامی ۱۰ سال پیش آغاز شده است و اکنون به مرحله پیشرفته خود رسیده است».

به گفته این گزارش، در نیمه اول دهه ۲۰۰۰ میلادی سیستم‌های رادارهای نیروی هوایی ایران توانایی ردیابی جنگنده‌های اسرائیلی و آمریکایی در فضای کشور را نداشت و در این دوران این دو کشور پروازهای تجسّسی بسیاری را بر فراز خاک ایران بدون هیچگونه ردیابی از سوی ایرانی‌ها انجام داده‌اند.

تا جایی که در برخی موارد هواپیماهای مسافربری ایران متوجه حضور این هواپیماهای تجسّسی می‌شده‌اند و اخطار می‌داده‌اند.

گزارش می افزاید: «با این حال، ایران باتوجه به حمله نظامی آمریکا به عراق و افغانستان در زمینه دفاع ضدهوایی خود سرمایه‌گذاری‌های کلانی کرده است و چینی‌ها در ردیف اول بهره بردن از منافع این قراردادهای نظامی بوده‌اند که توسعه دفاع ضدهوایی در مقال استیلت هم بخشی از آن بوده است.»

منبع: 
خبرنامه گویا
بخش: 
انتشار از: