هزاران کرد ایرانی بی خانمان پس از وقوع زلزله

بسیاری از ساکنان به منطقه کوهستانی کرمانشاه منتقل شدند. در این فاجعه دوازه هزار
خانه فروپاشی شده است.

هزاران ایرانی بدون خانه پس از وقوع زلزله

برگرفته از : walla news

هزاران ایرانی کرد پس از فاجعه زلزله بدون خانه و آشیانه هستند. مقامات بالا در ایران تلاش خود را برای نجات زلزله زدگان در غرب کشور به کار بردند. اما اکثر ساکنان یک شب دیگر را در سرمای قوی و تلخ گذراندند. آقای روحانی رئیس جمهور ایران قول دادند که هرچه زودتر ویرانیها را بازسازی کنند.

 

נשיא איראן רוחאני באזור רעידת האדמה בסרפול א-זאהב, 14 בנובמבר 2017 (רויטרס)

رئیس جمهور ایران به آسیب دیدگان قول دادند که ویرانیها را باز سازی کنند. (تصویر از رویترز)
بسیاری از ساکنان به منطقه کوهستانی کرمانشاه پناه بردند. در این فاجعه دوازده هزار خانه فروپاشی شده اند که در همسایگی عراق رخ داده است. زمین لرزه همچنین به ترکیه و کویت و اسرائیل نیز سرایت کرد اما با شدت خیلی کمتر.
پیش از 430 نفر کشته و 7000 نفر نیز مجروح شده اند. دولت در تهران روز عزاداری را عمومی خواند. در عراق نیز ده نفرکشته و صدها نفر زخمی شدند. این زمین لرزه با شدت 7.3 درجه به طور عمده در مناطق کردنشین در شمال کشور ایران و همچنین در بغداد احساس شده.
با پایان تلاش های نجات در تهران برای یافتن پناهگاه به افراد بی خانمان تمرکز میکنند. آقای حسن روحانی که در حال سفر به منطقه فاجعه است وعده داده که در اسرع وقت مناطق آسیب زده را بازسازی کند و ازکشورهای خارجی به خاطر گفتن تسلیت از آنها تشکر کرد. با این حال رسانه های بین المللی مجاز به رسیدن به منطقه نیستند.

 

תושבים באזור סרפול א-זאהב, מערב איראן, שנפגע ברעידת אדמה, 13 בנובמבר 2017 (רויטרס)

ساکنان سرپل ذهاب (تصویر از رویترز)
یک زن بی خانمان در شهر سرپل ذهاب گفت: ما به هرنوع کمک نیازمندیم. شب بینهایت سردی بود. ما به همه چیز محتاجیم. مقامات بالا باید کمک خود را سریعتر کنند.
با توجه به هلال احمر ایران در بسیاری از نقاط کمبود آب آشامیدنی و برق وجود دارد و به دلیل جاده های مسدود شده کمک به اندازه کافی نمیرسد. طبق خبر گزاری ایرنا حدود 30 تیم از این سازمان در مراکز صوتی فعالیت میکنند. مقامات نیروهای ارتش و سپاه پاسداران و همچنین شبه نظامیان بسیجی برای کمک به تیم های اضطراری ارسال شدند.

 

פינוי פצועים מאזור סרפול א-זאהב, מערב איראן, בעקבות רעידת אדמה, 13 בנובמבר 2017 (רויטרס)

حمل آسیب دیده گان از منطقه فاجعه (تصویر از رویترز)

محمد علی جعفری رئیس سپاه پاسداران طی دیدار با این منطقه گفت: خانه های جدید ساخته شده به حال خود باقی مانده اند اما خانه های قدیمی بطور کلی تخریب شدند. به گفته وی نیاز فوری به چادر و آب و غذا است.
ایران مرکز حوادث زمین لرزه های مرگبارست. در سال 2003 زلزله 6.6 درجه ای شهر تاریخی بم را در جنوب شرقی ایران تخریب کرد و باعث مرگ 26000 نفر شد. به گفته سازمان ملل متحد آخرین زمین لرزه از سال 2012 کشنده ترین زلزله در کشور بوده است. طبق همین سازمان حدود 1.8 میلیون در شعاع 100 کیلومتری مرکز حومه زندگی میکنند.

רעידת אדמה בעיראק 13 בנובמבר 2017 (רויטרס)

خرابیها در منطقه عراق (تصویر از رویترز)

 

רעידת אדמה באיראן 13 בנובמבר 2017 (AP)

ویرانیها در شهر سرپل ذهاب (تصویر از آی - پی)

 

רעידת אדמה באיראן 13 בנובמבר 2017 (AP)

تصویر از (آی - پی)

רעידת אדמה באיראן 13 בנובמבר 2017 (AP)

 

 

רעידת אדמה באיראן 13 בנובמבר 2017 (AP)

تصویر از آی - پی

دما در استان کرمانشاه که در مجاورت عراق قرار دارد در طول شب تقریبا به صفر کاهش یافته است. علی گولانی 42 ساله از شهر قصر شیرین که بشدت از سرو صدای زلزله آسیب دیده است گفته است که آدمها جعبه ها را برای گرم نگه داشتن خود میسوزانند. او گفت: در حال حاضر در چادر زندگی میکنیم و آب و غذا به اندازه کافی نداریم. بچه ها اکثر اوقات در حال گریه کردن هستند. آنها برای گرم شدن به دامان والدین پناه میبرند. وضع بسیار ناگواری است.

منبع: 
اسرائیل
برگرفته از: 
از walla news
انتشار از: