پناهندگی اعضای تیم رقص ترکیه به اروپا

از تیم اعزامی 16 نفره ترکیه به مسابقات رقص فولکلور در مجارستان 11 رقصنده در اروپا تقاضای پناهندگی کرده تنها 5 تن به ترکیه بازگشتند.

از تیم اعزامی 16 نفره ترکیه به مسابقات رقص فولکلور در مجارستان 11 رقصنده در اروپا تقاضای پناهندگی کرده تنها 5 تن به ترکیه بازگشتند.

به گزارش سایت "تورکی پورگ" به نقل از آژانس خبری دوغان ترکیه اکثر اعضای یک تیم رقص فولکلور ترکیه که در ماه گذشته میلادی برای شرکت در مسابقات رقص فولکلور مجارستان به بوداپست آمده بودند به ترکیه بازنگشته و در اروپا تقاضای پناهندگی سیاسی کرده اند.

گزارش تکمیلی بی بی سی ترکی در این زمینه حاکی از آن است که رئیس اداره مهاجرت مجارستان گفته است: این 11 رقصنده در خاک مجارستان تقاضای پناهندگی نکرده اند و با توجه به اینکه مجارستان بخشی از حوزه جغرافیایی شنگن (منطقه اروپایی بدون مرز) است به احتمال قوی رقصندگان به یک کشور دیگر اتحادیه اروپا رفته و در آنجا تقاضای پناهندگی نموده اند.

گفتنی است پناهندگی دسته جمعی تیم های ورزشی و هنری پیشتر و در زمان جنگ سرد امری متداول درباره تیم های بلوک شرق سابق بوده و پیش از فروپاشی اتحاد شوروی کمتر المپیک یا مناسبت ورزشی-هنری بود که با فرار اتباع بلوک شرق از کمپ ورزشی خود و پناهندگی به غرب همراه نباشد.

رخدادی که اتفاقا یکی از معروف ترین آنها با پناهندگی نعیم سلیمان اوغلو قهرمان بلغار وزنه برداری جهان در مسابقات 1986 سیدنی به ترکیه اتفاق افتاد.

منابع اداره مهاجرت آلمان نیز چند روز پیش از خبر داده بودند که در سال 2017 ماهانه بطور متوسط هزار شهروند ترک به این کشور پناهنده شده اند ؛ علاوه بر آن طبق برآوردهای غیر رسمی در حال حاضر بالغ بر 12 هزار شهروند ترک نیز در یونان تقاضای پناهندگی کرده در این کشور بسر میبرند.

 

بخش: 
انتشار از: