بازداشت زنان معترض عرب به مصادره زمينهاى كشاورزی روستاى جليزى در ايلام

روز دوشنبه و در طي حمله ناگهاني نيروهاي امنيتي به روستاي جليزي با دهها خودرو ، هر كس از اهالى روستا را كه در خيابان مي يافتند پس از ضرب و شتم دستگير بازداشت كردند!

طبق گزارش رسيده به سازمان حقوق بشر اهواز ، نيروهاى امنيتى طى روزهاى گذشته با محاصره كامل روستاي عرب نشين " جليزى" در استان ايلام، چندين زن معترض به مصادره زمينهاى كشاورزى خود توسط ارتش ايران ، را پس از ضرب و شتم به همراه ٥٠ تن ديگر بازداشت كرده اند.
ماجرا صبح روز يكشنبه آغاز شد كه مردم روستاي جليزي بالا ، زمينهاي اجدادي خويش را شخم مي زدند و در اين حين سازمان "اتكا" وابسته به ارتش جمهورى اسلامى ايران ، كه داعيه مالكيت زمين را دارد با استقاده از زور و حمله نيروهاي امنيتي به زنان معترض حاضر در زمينهايشان هجوم برده و با گاز اشك آور و فحش و ناسزا و باتوم به جان زنان افتادند! در ادامه نيروهاي امنيتي با هجوم به بيمارستان دهلران و دستگيري زنان مصدوم و ضرب و جرح آنها با باتوم پرداختند!
روز دوشنبه و در طي حمله ناگهاني نيروهاي امنيتي به روستاي جليزي با دهها خودرو ، هر كس از اهالى روستا را كه در خيابان مي يافتند پس از ضرب و شتم دستگير بازداشت كردند!
طبق آخرين گزارش در طي اين حمله بيش از ٥٠ نفر دستگير و ديگر مردم روستا متواري و به روستاها و كوههاي اطراف فرار كردند.
گفتني است كه سازمان "اتكا@ در اين روستا بيش از ٤ هزار هكتار را مصادره كرده و تنها هزار هكتار را سهم مردم كشاورز روستا باقى گذاشته و اكنون نيز داعيه مالكيت آن را نيز دارد.
در اين بين شيوخ روستاى جليزى ، فالح و خالد حميدي كه به گفته اهالى عوامل حكومتي مي باشند با زد و بند با حمايت سازمان اتكا بيش از ٦٠٠ هكتار را به تملك خود دراورده است و هم اكنون باعث دستگيري تمام مردان روستا شده اند.
بخش عربی منطقه جلیزی تاسال ۱۳۶۵ جزءحریم استان خوزستان بود ولی امروزه بخش جلیزی و دهها روستاهای عربی امروزه جز محدوده استان ایلام میباشند.
سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محكوم كردن اين سركوب دولتى مردم كشاورز روستاى جليزى ، خواستار آزادى فورى و بدون قيد و شرط زنان بازداشت شده و ساير بازداشت شدگان مى باشد. مراجع قضايى و حكومتى بايد نسبت به بازگرداندن زمينها به كشاورزان منطقه اقدام نمايند.
سازمان حقوق بشر اهواز
دسامبر 2017

منبع: 
سازمان حقوق بشر اهواز
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای توکلی محترم . سایت شما متاسفانه به جریانی ضد ایرانی و تمامیت ارضی کشور ما و مرکزی برای عوامل دولت های بیگانه تبدیل شده است . جریان چپ به کشور ما لطمات جبران ناپذیری وارد ساخت و اکنون حربه خلقهای تحت ستم. متوجه نقش و گناه جبران ناپذیر خود در اشوب کنونی که راه به جائی نمیبرد باشید .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با درود بسيار
متاسفانه افرادي در استخدام تارنماي محترم ايران گلوبال ميباشند که تمايلات شخصي خود را بر مانيفست و منشور سايت که همانا ايجاد فضايي سالم و آزاد در ارائه نظرات نظريه پردازان و کامنتهاي کاربران بوده است ترجيح داده و بخود اجازه ميدهند بدون داشتن دليل منطقي بعض کامنتهاي چالش برانگيز را سانسور کنند. تاکنون تعداد زيادي از کامنتهاي بنده چه در ذيل نوشته هاي جناب محمدرضا لوايي مانند "داستان دهقان فداکار را کشتند" يا نوشته هاي جناب بني طرف "آيا با مرگ صالح...." و " آيا پوزه ...." در حالي که کامنتهاي موهن بعضي از کاربران منتشر ميشود.