بوی الرحمان برجام، زشت‌گویی ولایی‎ها به ژان ایو لودریان: «دلال» و «پیشخدمت پاریسی ترامپ»!

- پیام هشداردهنده‌ی ژان ایو لودریان قبل از رسیدن به تهران به گوش مقام‎های جمهوری اسلامی رسید.
- روزنامه جوان وزیر خارجه فرانسه را «پیشخدمت پاریسی ترامپ» نامیده و پیش‌بینی کرده فرانسه در مقابل آمریکا واخواهد داد.
- ظریف در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته كشورهاي اروپايي براي حفظ امريكا در برجام، دچار افراط شده‌اند!

سفر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه به تهران تندروها و اصولگرایان را به شدت نگران کرده و دلیل آن روشن است.

لودریان بامداد دوشنبه، ۱۴ اسفند، در رأس یک هیات بلندپایه وارد تهران شد اما ساعاتی قبل از آنکه عازم سفر شود پیام‎اش را واضح به گوش مقام‎های جمهوری اسلامی رساند.

او در مصاحبه با روزنامه «ژورنال دو دیمانش» برنامه موشک‌های بالستیک ایران را نگرانی بزرگی دانست و با اشاره به اینکه این موشک‎ها چند هزار کیلومتر بُرد دارند تاکید کرد ساخت این موشک‎ها با قطعنامه‌های شورای امنیت سازگار نیست و فراتر از نیاز ایران برای دفاع از مرزهایش است و در صورتی که این مشکل مستقیماً حل نشود، جمهوری اسلامی با خطر تحریم‌های جدید مواجه خواهد شد.

موضع‎گیری وزیر خارجه فرانسه با واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی روبرو شد و بهرام قاسمی سخنگوی این وزارتخانه تاکید کرد که ایران کشوری مستقل است و به هیچ کشوری حق دخالت در امور دفاعی خود را نمی‌دهد.

همزمان خبرگزاری رویترز در خبری کوتاه نوشت وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده که خواستار نقش‌آفرینی مثبت ایران در حل بحران خاورمیانه است و در این رابطه بحران سوریه و وضعیت انسانی در این کشور در کنار دیگر مسائل منطقه که ایران در آنها نقش دارد (یمن، لیبی، عراق) از موارد مشخص گفتگوها خواهد بود.

روزنامه جوان: فرانسه در اعمال تحریم‌های موشکی همراه آمریکا خواهد بود

روزنامه جوان نزدیک به سپاه روز دوشنبه در گزارشی با عنوان «پیشخدمت پاریسی ترامپ در تهران» نوشته است که لودریان با دستور کار موشکی به ایران آمده و ادعاها و لحن او شبیه دونالد ترامپ است با این تفاوت که می‎گوید برجام «خوب است» تا فرق آن با ادبیات دولت ترامپ که بر بد بودن توافق هسته‌ای تأکید کرده به چشم بیاید.

این روزنامه با اشاره به تهدید اروپایی‌ها توسط ترامپ با بستن تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم و تهدید به محدود شدن صادرات اتومبیل‌های اروپایی به آمریکا نوشته که «ترامپ فرانسوی‎ها را به خوبی می‌‏شناسد و پیش‎بینی کرده فرانسه واخواهد داد و احتمالاً با آمریکا در اعمال تحریم‌های موشکی همراه خواهد بود.»

کیهان تهران: عایدی سفر ظریف و عراقچی به لندن و مونیخ چه بوده؟

روزنامه کیهان چاپ تهران نیز در سرمقاله خود «گشودن باب مذاکرات پنهانی با انگلیس و فرانسه و آلمان که فقط نقش دلال ترامپ را بازی می‌کنند» را نشانی از کم‌عقلی روحانی خوانده و با اشاره به سفر ظریف به مونیخ و عدم تحویل بنزین هواپیمای حامل او پرسیده «اگر رویترز و نیویورکر و نیویورک تایمز خبرها را منتشر نمی‌کردند، افکار عمومی از کجا باید با خبر می‌شدند که دیداری بی‌سر و صدا با جان کری انجام شده و یا آلمانی‌ها به هواپیمای وزیر خارجه ما بنزین نداده‌اند؟!»

این روزنامه در ادامه چند پرسش مطرح کرده است: چرا دولت همچنان به پنهان‌کاری ادامه می‌دهد و مردم و مسئولان را در مقابل عمل انجام شده می‌گذارد؟ چرا با وجود چندبار رودست خوردن، باز هم وسوسه می‌شوند این‌بار درباره «نقش ناامن‌کننده ایران» و توان نظامی، مذاکره کنند؟ واسطه این وسوسه چه کسانی هستند؟ و در نهایت تاکید کرده «عایدی سفر ظریف و عراقچی به لندن و مونیخ، غافلگیری در مقابل خباثت انگلیس و آمریکا و فرانسه برای صدور قطعنامه علیه ایران بود.»

از نگرانی اصولگراها پیداست خطر مرگ برجام و تحریم‎های شدید را به طور جدی احساس کرده‌اند و زیر فشار قرار دادن دولت روحانی بیش از آنکه یک رقابت‎ جناحی برای عقب زدن دولت دوازدهم باشد، فشار و التماس برای جمع‎ و جور کردن بحران‌هاست.

در مقابل، روزنامه‎های اصلاح‌‏طلب و حامی دولت زمینه را برای کنار آمدن با شرایط جدید مهیا کرده‌اند.

روزنان آرمان نوشته «اقدامات اخیر ترامپ در شورای امنیت در راستای تلاش برای تشکیل اجماع علیه ایران و احیای پروژه ایران هراسی با هدف انزوای ایران و شکست برجام است» و با این توضیح ادامه داده سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران فرصت مطلوبی برای ناکام کردن طرح‌ها و برنامه‌های خصمانه ترامپ و متحدانش علیه ایران می‌تواند باشد.

اما آنچه پیش‌بینی نتایج سفر وزیر خارجه را آسان می‏‌کند مصاحبه محمدجواد ظریف با روزنامه اعتماد است که در بخشی از آن گفته «کشورهای اروپایی برای حفظ امریکا در برجام، دچار افراط شده‌اند و این افراط در نهایت به سیاست خود اروپا ضربه خواهد زد» و همین هم تیتر روزنامه اعتماد شده و نوشته «اروپا پشیمان خواهد شد».

طرح این ادعا از سوی ظریف در چنین شرایطی در حالیست که نیویورکر فاش کرد در جریان ملاقات خصوصی و محرمانه جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا با او، وی از ظریف خواسته ایران تصمیم دونالد ترامپ در مورد برجام را مبنای رفتار خود قرار ندهد و توافق را کنار نگذارد یا آن را نقض نکند.

سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران از آخرین شانس‎های تهران برای زنده نگه‏‌داشتن برجام زیر سایه‌‏ی شروط ترامپ است در غیر این صورت قابل پیش‌بینی است که شرایط برای جمهوری اسلامی بسیار سخت‌‏تر از امروز خواهد شد.

منبع: 
کیهان لندن
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: