بیانیه گروهی از کنشگران سیاسی؛ نه به جنگ طلبی و حضور نظامی حکومت اسلامی ایران در سوریه

ما مانند اکثریت قریب به اتفاق ملت ایران خواستار صلح و دوستی بین مردمان خاورمیانه هستیم و دخالت نیروهای ایرانی در سوریه، عراق، یمن و … را محکوم کرده و همه ایرانیان میهن دوست، آزادی خواه و صلح دوست را به اعتراض و مقاومت علیه حضور نظامی حکومت اسلامی ایران در این کشورها دعوت می کنیم.
 

جنگ نه!

صلح آری!

ما به جنگ طلبی و حضور نظامی حکومت اسلامی ایران در سوریه نه می‌گوییم
و
حملات نظامی از سوی هر کشوری را محکوم می کنیم.

هفت سال پیش، اعتراضات خیابانی مردم جان به لب رسیده سوریه، علیه دیکتاتوری بشار اسد آغاز شد و با سرعت به یک جنگ داخلی تبدیل گشت و نتیجه اش تا به امروز، کشتار نزدیک به نیم میلیون و زخمی شدن یک میلیون نفر، آوارگی، بی خانمانی و فرار هزاران سوریه ای از کشور شد. در طی این هفت سال گذشته، جنایات هولناکی، مانند استفاده از تسلیحات شیمیایی به وقوع پیوسته است که عواقب آن‌ها به این زودی از بین نخواهند رفت. اکنون جنگ سوریه که حکومت اسلامی ایران در تداوم و پیامدهای آن نقش ویرانگرانه دارد، در مخاطره جهانی شدن است.

از همان نخستین روزهای حرکت آزادیخواهانه مردم سوریه برای رهایی از چنگ دیکتاتورهای موروثی خانواده اسد، نیروها و نهادهای صلح طلب جهانی پشتیبان این مردم ستمدیده بوده‌اند و همواره دخالت های نظامی و سیاست جنگ افروزانه کشورهای دیگر، از جمله ایران را بارها محکوم کرده اند.

اگر همه نيروهاى ضد استبداد ايران از اعتراضات مسالمت آميز مردم سوريه پشتيبانى کنند و در مقابل حكام جمهورى اسلامى که به بهانه دفاع از مذهب شیعه، به پشتيبانى از ديكتاتور سوريه شتافته اند، برخیزند و نسبت به اقدام جمهوری اسلامی ایران، در سرکوب حركات اعتراضى مردم سوریه، با تمام توان اعتراض و مقاومت کنند، بی شک تاریخ به شکل دیگری رقم خواهد خورد. آن گاه، دیگر حكومت هاى مرتجعى چون عربستان، قطر و تركيه نیز نخواهند توانست با حمايت غرب و راه انداختن «اپوزيسيونى» وابسته به خود و مسلح ساختن آن ها، بیش از این ميدان چنین هولناک و ویرانگری را گسترش دهند.

اثرات این جنگ برای مردم ایران نیز سنگین بوده است. حکومت اسلامی ایران سالانه ۶ میلیارد دلار هزینه جنگ در سوریه می کند و با سیاست های دخالت گرانه و جنگ طلبانه خود، جامعه ما را بیش از پیش به فقر و فلاکت، گرسنگی، تنفروشی … کشانده و آن را در آستانه سقوط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی … و بالاخره در مخاطره جنگ تازه ای قرار داده است. علاوه بر خسارات بالا، سهم مردم ما، در اين جنگ ارتجاعى و جنايت بار، كشته و مجروح شدن هزاران نفر از افراد بیگناه و بى اعتبار کردن ایران در جهان و به ویژه در خاورميانه شده است.

در اعتراضات و اعتصابات دی ماه اخیر ایران، بخش بزرگی از جامعه، با شعارهای “نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران”، “سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن” و « اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا »، « آزادی، استقلال، جمهوری ایرانی »، یک بار دیگر مخالفت خود را با سیاست های نادرست حکومت اسلامی ایران و با موجودیت تمامی این نظام اعلام کرد.

با قرار گرفتن امریکا، اروپا و دست نشاندگانشان، مانند عربستان و اسراییل، از یک سو و روسیه، حکومت اسلامی ایران و ترکیه از سوی دیگر، هر لحظه بیم آن می رود که جنگی غیرقابل کنترل، منطقه را شعله ور کند.

چنانچه پیش بینی می شد، به هنگام تحریر واپسین نکات این بیانیه، حملات هوایی مشترک امریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه که خلاف قوانین بین‌المللی به شمار می رود، انجام پذیرفت که ما آن را محکوم می کنیم.

ما به عنوان جمعی از ایرانیان صلح طلب و آزادیخواه و طرفدار حقوق انسانی، بر این باوریم که باید با گذار از رژیم غیر مردمی حکومت اسلامی، به سوء استفاده ۴٠ ساله آن از ایران و ایرانیان برای نیل به اهداف دینی و همین طور به سیاست‌های دور از تدبیر در کشورداری و اقدامات ویرانگرانه که کشور ما را به شدت فلج کرده است، پایان داد.

ما با صدای بلند، حکومت اسلامی ایران و سیاست های آن، از جمله حضور نظامی در سوریه را محکوم کرده و به جهانیان اعلام می کنیم که سیاست های جمهوری اسلامی در تضاد بنیادی با خواست جامعه ایرانی بوده و این رژیم ضد بشری در هیچ زمینه ای سیاست ها، خواست ها، منافع و مصالح کشور و مردمان ایران را نمایندگی نمی کند.

ما مانند اکثریت قریب به اتفاق ملت ایران خواستار صلح و دوستی بین مردمان خاورمیانه هستیم و دخالت نیروهای ایرانی در سوریه، عراق، یمن و … را محکوم کرده و همه ایرانیان میهن دوست، آزادی خواه و صلح دوست را به اعتراض و مقاومت علیه حضور نظامی حکومت اسلامی ایران در این کشورها دعوت می کنیم.

هم میهنان عزیز!

بیایید در کنار هم، با اعتراضات و اعتصابات گسترده خود علیه جنگ طلبی جمهوری اسلامی ایران، صدای انسان دوستی خود را به گوش جهانیان برسانیم و با صدای بلند، اسد، پوتین، خامنه‌ای، ترامپ، ماکرون، ترزا مری می، نتانیاهو، بن سلمان و همه جنگ افروزان را محکوم کنیم تا دست از خشونت و آدم کشی بردارند.

https://t.me/joinchat/AAAAAEoGBsf3UfOM2WQe6g
چنانچه با مفاد این متن موافق‌ید، با این لینک میتوانید وارد کانال بشوید و امضا شما خودبخود وارد خواهد شد.

 
بخشی از اسامی امضاء کنندگان:
ابراهیم آوخ،
ابوالفضل اردوخانی،
اختر قاسمی،
اسفندیار خلف،
اسماعیل ونک،
اقبال اقبالی،
اکبر کریمیان،
اکبر مطلق،
البرز نیک اقبال،
امیر رضا پر حلم،
امیر علی بختیار،
انور میر ستاری،
باقر ابراهیمی،
بهروز قربانی،
بهروز وفا،
بهمن امیری،
بیژن راستگار،
پرویز ضرغامی،
پریسا باستانی،
پوران ابراهیمی،
ثریا صالحی،
جلال ایجادی،
جمشید شید مهری،
جهانشاه رشیدیان،
جهانگیر شادانلو،
جهانگیر لقایی،
حبیب بهرمند،
حسن ماسالی،
حسن مکارمی،
حسین حسنی،
حمید رزمخواه،
حمید رضا برهانی،
داریوش زمانی،
داوود احمدلو،
دلگشا شیراز،
رضا اسماعیلی،
رضا اسماعیلی،
رضا قاسمی بابلی،
روژان آذری،
ریوار احمدی،
زرتشت احمد ی راغب،
ژینوس پزشکی،
سعید جعفری،
سیامک علامه زاده،
سیاوش عبقری،
سیاوش فدائیان،
سید میثم آقا سید حسینی،
سیروس ملکوتی،
سیما حشمت،
سیما رادان،
شجاع الدین اعتمادی،
شهلا عبقری،
شوان کیانیان،
صدیقه شریفی،
طاهر یوسفی،
طاهره رزم،
عباس قانع،
عباس لرستانی،
عبدالحمید وحیدی،
علی آرامی،
علی بهبهانی،
علی رزمخواه،
علی صدارت،
علی عبدالرضایی،
علی منجزی،
علی میر صادقی،
علی میر عسگری،
علیرضا اعظمی،
علیرضا امینی،
فاضل جوراب باف،
فاضل موسوی،
فاطمه تقویت،
فرامرز آریا،
فرامرز بهار،
فرجاد قاسمی،
فرخ لیوانی،
فرزاد وحید،
فرزانه قاسمی،
فرهمند رکنی،
فرهنگ قاسمی،
فریبا طالبیان،
فریبا قاسمی،
فریبا قربانی،
فریبا میلانی،
فریدون مجتهدی،
کاوه جویا،
کاوه ویسی،
کتایون عطایی،
کریم قصیم،
کژال ایلخانی زاده،
کمال ارس،
کوروش فرزین،
کیانوش توکلی
لقمان رشیدی،
ماه رستمی،
مجید آژنگ،
مجید بیدار،
محمد الهی،
محمد الهی،
محمد جعفری،
محمد جلالی،
محمد حسین صراطی،
محمد طباطبایی،
محمد مرادی،
محمد ملکی،
محمود جعفری،
مراد معلم،
مسعود رقابی،
مسعود رقابی،
ملیحه حیاتی،
مهتاب قربانی،
مهران شهنی،
مهرداد قدرت،
مهسا شیرازی،
میترا اسکینی،
مینا سیگل،
ناصر کرمی_آلمان،
نسرین دخت کیارش،
وجیه قاسمی،
وهاب انصاری،
یعقوب قاسمی،
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: