عملیات پژاک

ساعتی پیش محمد شفیعی فرماندار مریوان اعلام کرد : پژاک (که وی گروهک تروریستی خواند) مسئولیت حمله ی بامداد امروز - شنبه در این منطقه مرزی نزدیک روستای دری این شهرستان را بر عهده گرفت. ( پژاک، برگردانِ کردی ِ حزب حیات آزاد کردستان است که جمهوری اسلامی آنرا گروهک تروریستی و معاند پژاک میخواند)

محمد شفیعی افزود: این حمله ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد در نزدیکی روستای دری از توابع بخش مرکزی روی داد، اظهار داشت: در این حمله ۱۱ نفر شهید و هشت نفر نیز مجروح شدند.
در درگیری مسلحانه بامداد امروز (شنبه) در مرز‌های شهرستان مریوان بین گروه‌های پژاک با نیرو‌های نظامی جمهوری اسلامی، ۱۱ نفر کشته و هشت نفر نیز زخمی شدند.
وی با بیان اینکه ۱۰ نفر از کشته شدگان پاسدار پایوار و بسیجی و یک نفر نیز پاسدار وظیفه است اضافه کرد: هفت نفر از کشته شدگان، اهل مریوان، یک نفر اهل سنندج و سه نفر نیز اهل قروه هستند.
شفیعی یادآور شد: پایگاه مرزی روستای دری در منطقه‌ای صعب العبور واقع شده است و بامداد امروز توسط اعضای پژاک هدف حمله قرار گرفت و انبار مهمات آن منفجر شد.

وی اکثر کشته شدگان را ناشی از اصابت ترکشهای مواد منفجره در انبار مهمات دانست.

شهرستان مرزی مریوان در ۱۳۰ کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و این استان دارای ۲۲۰ کیلومتر مرز با کشور عراق است.

گروه پژاک در ۴ آوریل ۲۰۰۳ سالروز تولد عبدالله اوجلان رهبر گروه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) تأسیس شد.

شاخه نظامی پژاک با نام واحد شرق کردستان است که هزاران عضو از کشورهای ایران، ترکیه، عراق،سوریه آن را همراهی میکنند. بنقل از برخی منابع، فعالیت پژاک بیشتر در مرز بین ایران، عراق و ترکیه، منطقه قلعه رش دراستان آذربایجان غربی، منطقه اورامانات از توابع استان کرمانشاه، ایوان و ایلام از توابع ایلام ومریوان، منطقه چهل چشمه از توابع استان کردستان و بخش شرقی کوهستان قندیل درکردستان عراق است. حزب پژاک از طرف جمهوری اسلامی جزو گروههای معاند و تروریستی احتساب میگردد.

 

Image result for ‫پژاک چیست‬‎

منبع: 
خبرفارسی
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: