استعفای وزیر نروژی

پر سندبرگ ۵۸ ساله وزیر شیلات نروژ پس از انتقادهای شدید از وی به خاطر مطلع نکردن دولت از سفرهای شخصی‌اش به ایران و چین از مقامش استعفا داد. او در ماه ژوئیه همراه با دوست دختر ایرانی‌تبارش "بهاره" به ایران و در ماه مه نیز به چین سفر کرده بود. بهاره پناهجویی بود که سه بار در پروسه پناهندگی مردود شده بود ولی نهایتا بعدها بدلیل احتمال خطر بازگشت به ایران، پذیرفته شد

وزیر شیلات نروژ پس از انتقادهای شدید از وی به خاطر مطلع نکردن دولت از سفرهای شخصی‌اش به ایران و چین از مقامش استعفا داد.
پر سندبرگ ۵۸ ساله توضیح نداد که چرا از قبل در مورد این سفرها به روسای خود اطلاع نداده است. او در ماه ژوئیه همراه با دوست دخترش ایرانی‌تبارش به ایران و در ماه مه نیز به چین سفر کرده بود.
اعضای دولت در نروژ موظفند که قبل از سفرهای شخصی به کشورهای دیگر این موضوع را اطلاع دهند.
گوشی تلفن کاری آقای سندبرگ پس از بازگشت از ایران به اداره امنیت داخلی نروژ داده شد تا مطمئن شوند که هک نشده است. اداره امنیت داخلی نروژ، ایران را از نظر شنود الکترونیک در زمره «کشورهای پرخطر» قرار داده است.
آقای سندبرگ که معاون دبیرکل حزب پیشرفت، یک حزب ضد مهاجرت و بخشی از دولت ائتلافی نروژ، است اذعان کرد که بدون اطلاع دادن به دفتر نخست‌وزیری با دوست دختر جدیدش به نام بهاره لتنس در ماه ژوئیه به ایران سفر کرده است.
ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر محافظه‌کار نروژ، روز دوشنبه ۲۲ مرداد به خبرنگاران گفت: «خود آقای سندبرگ خواست استعفا دهد و به نظرم تصمیم درستی بود. او مسائل امنیتی را رعایت نکرده بود».
این ماجرا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های نروژ داشت و علاه بر اعضای حزب مخالف دولت، اعضای حزب آقای سندبرگ نیز به شدت از او انتقاد کردند.
تقاضای پناهندگی بهاره لتنس، دوست دختر ایرانی این وزیر نروژی، سه بار رد شده بود. ولی در نهایت به این دلیل که ممکن است در صورت بازگشت به ایران مجبور به ازدواج شود اجازه اقامت در نروژ را دریافت کرد.
حزب پیشرفت که آقای سندبرگ معاون دبیرکل آن بود طرفدار یک سیاست مهاجرتی سختگیرانه و خواهان اخراج تمامی متقاضیان پناهندگی است که درخواست آنها رد شده است. این حزب در عین حال از بازگشت کسانی که پناهندگی سیاسی می‌گیرند به کشور زادگاه خود به شدت انتقاد می‌کند.
آقای سندبرگ ابتدا در بیانیه‌ای عذرخواهی کرده بود ولی با برملا شدن جزئیات بیشتر این ماجرا در نهایت تصمیم گرفت که استعفا دهد.
یکی دیگر از نکاتی که برملا شده این است که او در سفر ماه مه به چین نیز تلفن کاری خود را برده بود.
آقای سندبرگ روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «غم‌انگیز است. امیدوار بودم طرح‌های جدید را تکمیل کنم». ولی حاضر نشد در مورد جنبه‌های شخصی این ماجرا اظهارنظر کند.
اداره امنیت نروژ تحقیقاتی را در مورد بهاره لتنس آغاز کرده که هرگونه ارتباط با حکومت ایران را تکذیب کرده است.
آقای سندبرگ علاوه بر استعفا از مقام وزارت، از معاونت دبیرکل حزب پیشرفت نیز کناره‌گیری کرده است.

 

Related image

عکس آژانس ایران خبر

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سند برگ ۵۸ ساله, وزیر ماهیگیری نروژ که با دوست دختر ۲۵ ساله خود به ایران سفر کرده و لابد به علل شخصی آنرا از مقامات مسئول پنهان داشته بود از شغل خود استعفا داد. گرچه سرانه پیری و معرکه گیری چنین عواقبی هم دارد ولی دولت نروژ باید به چنین ماهیگیر زبردستی جایزه هم میداد.

http://www.bbc.com/persian/world-45169741

https://www.sabzpendar.com/bahare-letnes-vazir-shilat-norvezh/