موج بیکاری صنعت خودرو

مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌سازان، روز دوشنبه ۲۲ مرداد گفت که به دلیل بحران ارزی ۱۴ هزار نفر نیرو در این صنعت تعدیل شده‌اند و احتمالا ۴۵۰ هزار نفر دیگر هم بیکار خواهند شد. به گفته آقای بیگلو، قطعه‌سازان به خودروسازان اعلام کرده‌اند که از اول شهریور امکان تولید قطعه ندارند و خودروسازان نیز «کاهش ۸۰ درصدی تولید را پیش رو دارند».

چند عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان در یک نشست خبری اعلام کردند که به دلیل «بحران» ارزی، ۴۵۰ هزار نفر در این صنعت بیکار خواهند شد و تولید خودرو ۸۰ درصد کاهش خواهد یافت.
مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌سازان، روز دوشنبه ۲۲ مرداد گفت که به دلیل بحران ارزی ۱۴ هزار نفر نیرو در این صنعت تعدیل شده‌اند و احتمالا ۴۵۰ هزار نفر دیگر هم بیکار خواهند شد.
به گفته آقای بیگلو، قطعه‌سازان به خودروسازان اعلام کرده‌اند که از اول شهریور امکان تولید قطعه ندارند و خودروسازان نیز «کاهش ۸۰ درصدی تولید را پیش رو دارند».
علی ربیعی، وزیر سابق کار ایران، چند روز پیش از استیضاح و برکناری، با تاکید بر اینکه تا پایان سال جاری فشار اقتصادی بر کشور و مردم به دلیل تحریم‌های آمریکا بیشتر خواهد شد، پیش‌بینی کرده بود که در اثر اعمال این تحریم‌های تازه یک میلیون شغل در ایران تعطیل می‌شود.
شاپور سامعی، نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان، نیز خبر داد که قطعه‌سازان ضمن تعدیل نیرو شیفت‌های کاری خود را هم کاهش داده‌اند.
به گفته آقای سامعی، به دلیل کاهش تولید قطعه‌سازان، تولید خودرو در ایران نیز ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است.
در همین حال خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه اعلام کرد که در تیرماه امسال تولید چهار مدل خودرو متوقف شده است.
بر اساس این گزارش، در این مدت تولید مدل‌های ام‌وی‌ام ۵۵۰، هیوندای آی‌۱۰، لیفان ایکس ۶۰ و جک جی ۵ به صفر کاهش یافته است.
در این گزارش به دلیل توقف تولید این خودروها اشاره نشده است.

 

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: