بیانیه پایانی تجمع مدافعان دریاچه اورمیه در تبریز

امروز ما فعالان مدنی آذربایجان با اجتماع در اینجا، از انسانها و ارگانهای طرفدار محیط زیست در دنیا می خواهیم که برای جلوگیری از فاجعه خشکانیدن دریاچه اورمیه به فعالان مدنی آذربایجان یاری کنند و خاطرنشان می کنیم که خشکاندن دریاچه اورمیه به معنی خشکاندن زندگی بیش از 15 میلیون ملت آذربایجان است

بیانیه پایانی تجمع مدافعان دریاچه اورمیه در تبریز 

در گردهمآیی امروز ما بعنوان بخشی از ملت آذربایجان و مدافعان وطن، می خواهیم این روز بزرگ را که روز جهانی طبیعت و محیط زیست نام گرفته، گرامی داشته و به تمام ملتهای دنیا اعلام می کنیم که ما حفاظت از محیط زیستمان و انتقال آن به نسلهای آینده را نه تنها امروز بلکه هر روزه دِینی برای وطنمان می دانیم.

 اما افسوس که سنبل وطن و زیبایی و حتا شاهرگ حیاتی آن دریاچه اورمیه امروز خون می گرید. امروز لبهای عروس آذربایجان از بی آبی سفید شده و در نمکزار غرق گشته و می خشکد.

حاکمیت، جلو رودخانه هایی را که به دریاچه می ریزند بسته و در آنها سد و مانع ایجاد کرده است. وعده های حاکمیت تا به امروز عملی نشده اند. زنان و مردان دلیر آذربایجان سالهاست که در راه حفظ دریاچه اورمیه در زندان به سر می برند. عیرغم اینکه ترکها در ایران در اکثریت هستند، خواندن و نوشتن زبان ترکی در مدارس ممنوع است، اقتصاد عظیم آذربایجان را فلج کرده اند. امروز حاکمیت با سیاسی کردن مساله دریاچه اورمیه، هر اعتراض مسالمت آمیزی را با باتوم و گاز فلفل سرکوب می کند و فعالان ملی مدنی را دستگیر و به مجازاتهای سنگین محکوم می کند.

امروز ما فعالان مدنی آذربایجان با اجتماع در اینجا، از انسانها و ارگانهای طرفدار محیط زیست در دنیا می خواهیم که برای جلوگیری از فاجعه خشکانیدن دریاچه اورمیه به فعالان مدنی آذربایجان یاری کنند و خاطرنشان می کنیم که خشکاندن دریاچه اورمیه به معنی خشکاندن زندگی بیش از 15 میلیون ملت آذربایجان است زیرا که 8 میلیارد تن نمک، به وسیله باد، زمینهای آذربایجان را زهرآگین کرده و حتا موجب بسیاری بیماریها، از جمله آسم و دیگر بیماریهای ریوی خواهد شد.

امروز ما به عنوان فعالان مدنی، در روز جهانی محیط زیست از حاکمیت می خواهیم که:

 

1- با بازکردن سدها، فورا به دریاچه اورمیه آب برساند و جلو جان دادن آن را بگیرد،

2- پروژه های دیگر، از جمله آبرسانی از دیگر حوضه های آبی را سرفت بخشد،

3- کسانی را که به دلیل اعتراض مسالمت آمیز برای نجات دریاچه اورمیه در ندان به سر می برند، آزاد کند.

4- امکان فراگرفتن زبان 35 میلیون ترک آذربایجانی در مدارس را فراهم آورد،

5- به سیاست تبعیض پایان داده و از ازهم پاشاندن موجودیت آذربایجان دست بردارد.

 

زنده باد دریاچه اورمیه

زنده باد آذربایجان

 15 خرداد 1391

 

 
بو گون بيز آذربايجان ميلتينين بير پارچاسي اولاراق بوردا بير آرايا گلمكده ن بو گوني كي دونيا دا طبيعت گونو و محيط زيست گونو كيمين قئيد اولونور بير طبيعت سوئر كيمي و دوغاني قورويانلار كيمي بيزده بو بويوك گونو عزيزلميش اولوب
 و دونيا ميلتلرينه چاتديرماق ايستيريك كي طبيعتيميزي بير اوزل گونده يوخ بلكي هر گون قورويوب و گلجك نسيللريميزه ساخلاماغي اوزوموزه بير وطن بورجو بيليريك ، آمما نه يازيق كي آذربايجانيميزين دوغاسينين و گوزلليگينين سنبولو اولان و حتي آذربايجانيميزين ياشام داماري اولان اورمو گولوموز بو گون قان آغلايير ، آذربايجان گليني بو گون سوسوزلوقدان دوداقلاري آغاريب و دوزلاقدا بوغولوب و قوروماقدادير ، گولوموزه آخان چايلارين قارشيسين حاكمييت آليب و اونلارين قاباغينا سدلر و بندلر چكيبدير دولتين وئرديگي وعده لر بو گونه تك عمله اولاشيلماييب ،آذربايجانين ايگيت اوغلانلاري و قيزلاري اورمو گولون قوروماق سوچويلا ايللردير دوستاقلاردا ياشاماغا مجبور قاليبلار، ايراندا توركلر اكثرييتده اولماسينا باخماياراق توركي ديلين اوخونماسي و يازماسي مدرسه لرده ياساق ائديبلر و آذربايجانين زنگين ايقتصاديتين فلج دورومونا ساليبلار، حاكمييت بو گون اورمو گولونون مسئله سين سياسيلاشديرماقلا هر بير موساليمت آميز اعتراضين قارشيسين باتوم و بي بر گازيلا آليب و ميللي مدني فعاللاري توتوقلايب آغير جزالارا محكوم ائدير، بيز آذربايجانين مدني فعاللاري بوگون بورايا ييغيشماقدان دونياداكي طبيعت سوئر اينسانلاردان و اورگانلاردا اورمو گولونو قورودولماق فاجيعه سينين قارشيسيني آلماقا و آذربايجانين مدني فعاللارينا يارديم ائتمك لرين ايستيريك و خاطيرلاديريق كي اورمو گولونو قورودولماسي 15ميليوندان چوخ آذربايجان ميلتينين ياشامينين قورودولماسيدير نييه كي 8ميليارد تن دوز يئل واسيطه سيله آذربايجان توپراقلارين زهرلنديريب و حتي چوخلو خسته ليكلره اوجومله دن ريه و آسم نوخوشلوغونا سبب اولاجاقدير. بيز مدني فعاللار اولاراق بو گون دونيا طبيعت گونوده حاكيميتده ن طلب ائديريك كي:

1- سدلرين آغزين آچماقلا اورمو گولونه آجيل سو يئتيريب اورمو گولون جان وئرمسينين قارشيسين آلسين
2- باشقا پروژه لر او جومله دن آيري حوضلرده ن سو چكمك چاليشمالاري هيزلانديرسين
3- اورمو گولو اوچون موساليمت آميز اعتراض ائدنلري دوستاقلاردان آزاد ائتسين
4- 35 ميليون آذربايجان توركونون آنا ديلين مدرسه لرده اوخونماسينا ايمكان ياراتسين
5- آيريمجيليق سياستينه سون قويوب آذربايجانيين وارليغيني پوزماقادان گئرييه چكيلسين

ياشاسين اورمو گولو
ياشاسين آذربايجان

15 خرداد 1391

 

 

بخش: 
انتشار از: