«صفحه شما»

اصل مطلب: 

دوستان و خوانندگان عزیز، امکان کامنتها واقعا به شما تعلق دارد. هدف ما ایجاد محیطی دوستانه برای تبادل نظر است. آزادانه نقد، نظر، خبر، تفسیر، تحلیل و... بنویسید اما خواهش می کنیم بدون نام بردن از اشخاص حقیقی و حقوقی در کمال امنیت برای خود و دیگران فضایی ایجاد نمائید که بدور از توهین و اتهام و جوسازی و مسموم کردن محیط تبادل نظر باشد. توجه داشته باشید کامنتهایی که این موارد را در نظر نگیرند، منتشر نخواهند شد.

لطفا اعتراض، انتقاد و پیشنهاد خود را به آدرس info@iranglobal.info ارسال کنید. از پاسخ به اعتراضات در کامنتها معذوریم.نام: 

بهمن موحدی(بامدادان)

نظر: 

آقای اکبر گنجی، دستت رو شده است و نقابت کنار رفته است و تاریخ مصرف مزدوری برای نظام مقدس ات ! هم گذشته، همانطوری که دست مهره های دیگر رژیم مثل امید دانا رو شد و به زودی دست امثال امیرعباس فخرآورها هم رو خواهد شد. تو با این نوشتۀ مسخره ات به خیال خودت خطر رای ندادن مردم برای رژیم را بیان کردی. اما برای مردم با این مقاله های کودکانه ات نسخه نپیچ که هرچی تو بگویی عکسش را انجام میدهند. رفرمیست ها و اپوزیسیون نماها در داخل و خارج ایران از مردم دعوت می کنند که میان بد و بدتر یکی را برگزینند. این دور باطل انتخاب میان بد و بدتر هیچوقت تمامی نخواهد داشت و تا جمهوری اسلامی سرنگون نشود ادامه خواهد داشت. فراخواندن مردم به شرکت در انتخابات، دادن آموزش غلط به آنها و تایید وضعیت سردرگمی و چرخ زدن میان باندهای درونی رژیم است. در شرایطی که سیاستِ راهبردیِ مرحله ایِ نیروهای انقلابی، سرنگونی این رژیم فاسد

نام: 

استخانف

نظر: 

شاید تعداد ترکهایی که از ترکیه قصد فرار به اروپا را دارند، بیشتر از تعداد ایرانیانی باشد که قصد عبور از ترکیه را دارند .
اخیرا اعلان شد بعد از سقوط تعداد وشکست توریسم اروپایی از ترکیه ، ایرانیان و سایر کشورهای آسیایی اطراف ترکیه ، بیشترین بازدید را از ترکیه میکنند.
توریستهای ایرانی سالانه میلیونها دلار در ترکیه خرج میکنند.
ترکیه از طرف سازمان ملل و اتحادیه اروپا ،سالانه میلیونها دلار برای کمک به پناهندگان دریافت میکند که فقط درصد ناچیزی را مصزف نموده و بقیه را به جیب میزند و کاخ عثمانی برای اردغان درست و خرج سازمان امنیت مخوف خود میکند.

نام: 

اسامه

نظر: 

جناب ازاد:
عاشق چشم های سیاه عرب زاده های 56 درصد عرب و 20 درصد سیاه اتیوپیایی اذربایجان چی ؟ عاشق اون نیستند؟

نام: 

سعید

نظر: 

داعش با خامنه ای دستشون تو یک کاسه است، این ویدیو با همکاری خود مارمولک های قم ساخته شده تا اطلاعات ایران شروع کنه به ترور علمای اهل سنت در داخل ایران مثل مولانا عبدالحمید و کاک حسن امینی و بقیه، بزودی خواهیم دید، داعش با آخودن جماعت کاری نداره چون دشمن اسلام و اهل سنته.

نام: 

سعید

نظر: 

عربها در سعودی یک هفته را به مناسب نوروز که از 13 فرورودین شروع میشه تعطیل می کنند اما این شما هستین که مرض دارین و به هیچ اقوامی احترام نمیزارین، فراموش نکنید که آریایی ها گروهی مهاجر بودند که وارد فلات ایران شدند

نام: 

سعید

نظر: 

اینقدر که ایرانی ها از عرب ها بدشون میاد عربها از ایرانی و فرهنگ ایرانی بیزار نیستند، شاید باور نکنید اما الآن در کشور عربستان سعودی به مناسبت ایام نوروز که به آن ایام ربیع ( بهار ) می گویند یک هفته را تعطیل می کنند!! این تعطیلی از هفته بعدی یعنی یکشنبه 13 فروردین شروع می شه و تا یکهفته تعطیلی اسمش هم هست شروع بهار یا بدایة ربيع این یکی و دوم اینکه عربستانی ها حتی حقوق کارمندها را با ماههای شمسی پرداخت می کنند یعنی ماه ثور حوت سرطان میزان و عقرب و...یعنی به فرهنگ ایرانی ها احترام میزارند و درپایان این را بگویم که خود آریایی ها یک قوم مهاجری بودند که وارد این سرزمین شدند

نام: 

اسامه

نظر: 

حالا شما بگو زبانی که
نام ھای اعضای بدن
نام اسباب خانه
نام گیاهان
نام پرنده ها
نام حشرات
نام ماهی ها
نام مناطق
نام افراد
نام خوراک
تقریبا همه پسوند های اصلی
تقریبا همه دستور زبان
با زبان دیگری با نام مغولی یکی است و هر انچه هم که این نیست از فارسی یا عربی هست ایا میتوان یک زبان مستقل نامید
حقیقت این است که تورکی از برخورد زبان مغول با زبان های عربی و فارسی به وجود امده

نام: 

اسامه

نظر: 

۸ – پسوند، «س» :
قَوٌس – عَرٌس – شَرٌس – تَرَقٌس – گَرٌس – مُورٌس، چِیوٌس و…
۹ – پسوند، «سَه» :
قولخ سه (آدم بی حیا و هرزه) – رَغَس سَه (افشان و پاشان شده)– قُلمَه سه (گرگ زده) – قِیشَخ سَه (پاره پاره و بی نظم) – یخ تخ سَه (خنک خورده) – بَربَس سَه – مَندَخ سَه (مانده، خسته)
۱۰ – پسوند، «غُو» :
اِسپِی غو (به اندازه سپیدرنگ)– پلاس غو (به اندازه یک گلم)– پِیرو غُو (به اندازه یک پیراهن) – جُوب غُو (به اندازه – به مقدار)-قوندَر غُو (حساسیت به اندازه)– قونرغو (شرمنده و ملامت) – قَودَه غُو (به اندازه یک بسته علف)– سبد غُو (به اندازه یک سبد)– ماشِیو غُو (به اندازه یک پارچه پشمی)– لَچَک غُو (به اندازه یک چادر)– سِیرغو (به اندازه سیرشدن)– سالپُورغُو (به اندازه تمام سال)– شنوندغُو (آگاه کردن و شنواندن) و

نام: 

اسامه

نظر: 

تورکی زبان نیست لهجه غربی زبان مغولی است
یکسانی های زبان مغولی با تورکی:
پرندہ ھا

سبرال ، بورگود ، شغجئی ، چیگگ ، چولدی ، قرقولاد ، سنگ کویگ ، چوغوگ ، با شه ، قجیر و ……….
حشرات

قونغوس ، بوی ، جولگگ ، قوللئی ، شولوگ ، کوڈی ، چیلگ ، خمندوگ ، ووخلی ، قورہ ، سونه ، گنگ ، کانه ، شلجه ، ریشک ، منٹه پلخ ، جیژدوغ ، مٹگ ، قبرگ ، خمندوگ و……..
حیوانات درون آب:
چنچکلو ، مانی پوشت ، قوقری ، باغا و..........

حیوانات وحشی و اھلی در زبان تورکی و مغولی هر دو یکی است

جیرہ ، تولئی ، تبرغو ، تولکا (روبا) ، بیلی ، قالو (سگ دریایی) ، کیرپی جیرہ ، قبلو ، گینڈوگ ، قینجیغ ، داغو ، اولاغ ، قوئین (گوسفند) ، اوچو ، بورو، غونجی ، سوبای ، سغلیغ و……….
خوردنی ھا

خوراک : قورتی ، نان بوٹه ، اوگرہ ، ملیدہ ، قتیغ ، جوبلغه ، پیرکی ، بوسراغ ، چوب جوش ، تافه ، پتری ، ٹیکی ، لولدوش ، پاد ، قدید ، آچونی ،

نام: 

اسامه

نظر: 

ادامه کامنت قبل:
بارها توضیح دادیم که:
زبانی با نام زبان تورکی وجود ندارد یکبار برای شما توضیح کامل داده میشود نام واقعی این به اصطلاح زبان شما زبان "مغولی" گویش غربی میباشد
زبان شناسی عبارت است از بررسی علمی زبان. زبان شناسی حق ندارد «تجویز» کند چرا که تجویز کردن، کار علم نیست و علم تنها می تواند توصیف، کشف و نظریه داشته باشد.
اگر زبان را بصورت دقیق تر پیگیری کنیم در می یابیم که زبان مھم ترین وسیله برای شناخت انسانھا و یا یک قوم است. درین مورد زبان شناس غربی دکتور جانسن چنین ابراز نظر کردہ است :
زبان نسب نامه و قدیمی ترین یادگار ملت ھاست. نوشته ھا و ابراز نظر ھا به سبب علت ھای مختلف از حقیقت دور میشوند

نام: 

اسامه

نظر: 

دانشگاه احمد یسوی لغت‌نامه‌ای به نام "لغت‌نامه لهجه‌های ترکی" تدوین کرده است که معادل لغات را به 9 لهجه ترکی، ترکیه، آذربایجانی، باشقورد، قزاق، قرقیز، اوزبک، تاتار، ترکمن و اویغور آورده استما دلیل این تناقض را یافتیم و ان این بود "تورکی یک زبان نیست" بلکه لخجه غربی یک زبان دیگر با نام زبان مغول است به همین دلیل است که دقیقا خالص ترین تورک ها یعنی یاقوت ها و چوواش ها زبان همسایگان مغولشان را هم میدانند و هم میفهمند اما زبان این دو برای لهجه و گویش های غربی اذربایجانی استانبولی قابل فهم نیست چون این دو به واژگان عربی و فارسی بیشتری مخلوط شدنند و دستور زبان انها بیشتر تقلیدی از این دو زبان است نه تورکی اصلدر اینجا نشان داده میشود که هرچه از غرب به شرق به سمت التای پیش میرویم واژگان به واژگان یک زبان معلوم از نظر زبان شناسی نزدیکی پیدا میکنند اگر این کتاب را تهیه کنید

نام: 

اسامه

نظر: 

جناب صادق تبریزی:
اتفاقا دینی که اعراب به گردن شما به اصطلاح تورکان و در واقه نوادگان همان اعراب دارند بسیار بیشتر از بقیه است اگر کامنت ها را هم بخوانی خواهی دید که نزدیک به 70 درصد وجود مبارک هر اذربایجانی مدیون ژن های اعراب است و56 درصد عرب تشریف دارید
این زبان به اصطلاح تورکی هم که به نادرست تورکی نامیده شده در واقع "لهجه غربی زبان مغولی" میباشد از این بابت هم مدیون مغولها هستید اگر باور نمیکنی کامنت ها را دنبال کن:

نام: 

اسامه

نظر: 

جناب yaradiciliq
کم بودن دایره واژگانی این زبان به اصطلاح تورکی ست که باید برای واژگانی که در این زبان وجود ندارند از همین زبان معادل غیر برابر در نظر گرفت به گونه ای که حتی در ساده ترین جملات هم مترجم چه به تورکی و. چهاز تورکی به وا میماند برای نمونه :
الله اکبر
فارسی: خدا بزرگ است
تورکی : تانری بیوک دیر
تانری = تانگری مغولی = اسمان
بیوک = خروس
دیر = است
ترجمه واقعی زبان تورکی: اسمان خروس است
به زبان عربی از تورکی
الدیک الله
اگر واقعا چیزی جز این است میتوانید yaradiciliq این جمله الله اکبر یا جمله زیر را به تورکی یا به فارسی رفع ابهام کنید
بو باجا دیر :
این پنجره است؟
این سوراخ است؟
این دودکش است؟
این پذیرش است؟
این دکه است ؟

نام: 

اسامه

نظر: 

جناب:
نوشتی: فعل ساده "" دیشلمق ""
این مصدر بسیط نیست اصل ان ها دیشلماق است یعنی همان قاعده مندراوردی واژه + ماق
ما که منتظر 100 تا مصدر بسیط برای تورکی مانده ایم.؟ نبود 100 تا؟
اتفاقا افعال در تورکی که مصدر بسیط هستند به شدت در کاربرد در جمله بیقاعده اند طوری که در یک نوشته از یک جمله به جمله دیگر فرق میکنند
نو

نام: 

بابک آزاد

نظر: 

داستایوسکی می گوید کسی که به خودش دروغ می گوید و به دروغ خودش گوش می دهد، کارش به جایی خواهد رسید که هیچ حقیقتی را نه از خودش و نه از دیگران تشخیص نخواهد داد » جناب پیمان عارف شما در پاسخ به من نوشته بودید «سفارت ايران در همه جاى دنيا وظيفه صيانت از اتباع ايرانى در كشور محل مأموريت خود را دارد و تا وقتى كه شخص تبعه ايران است اين وظيفه پاى برجاست»

نام: 

yaradiciliq

نظر: 

"" محدودیت ایران در گسترش نفوذ زیر شیعه معلوم شد "" واقعیتی که باید لحاظ شود این است که "" ایران یک قدرت خشکی نه دریائی ""، برای نفوذ و گسترش قدرت ایران، "" یک ترکیه ضعیف "" از ضروریات است، این حکم برای قدرت‌های اوروپائی "" آلمان، فرانسه و انگلستان "" نیز صادق است و یک ترکیه ضعیف و فرمان بر، به نفع آنان است. ترکیه یک " قدرت زمینی‌ و دریائی "" است و هم اکنون در بالکان، با اتحادیه اورپا رقابت می‌کند، ترکیه در آفریقا، با چین و کشور‌های اوروپائی رقابت می‌کند. ایران با "" سیاست تخریب در منطقه، استفاده ابزاری از شیعه، و زبان فارسی‌ "" نمی‌‌تواند نفوذ کند. در اینجا تیز هوشی‌ ژئوپلتیکی انگلستان در نزدیکی‌ به ترکیه بعد از خروج از اتحادیه اروپا را، باید در بعد "" درک عمق ژئوپلتیک "" تعریف کرد.

نام: 

yaradiciliq

نظر: 

"" ساختار‌های قدرت در منطقه در حال باز سازی خود هستند "" بدون اردوغان، الان ایران و مافیای سپاه، با استفاده از تروریست‌های کمونیست پ ک ک ، ترکیه را نیز بی‌ ثبات کرده بودند، چالش و رودر روئی روسیه، اتحادیه اروپا، رشد ناسیونالیزم در اروپا در "" ابعاد باز سازی ژئوپلتیکی منطقه‌ای "" قابل درک است. در حال حاضر، بحث لائیک یا غیر لائیک اصلا اولویت ندارد، آنچه اولویت دارد "" تثبیت ثبات است ""، با قرائت شاهنامه خوانان به پیشواز تحولات منطقه رفتن، سقوط در چاه جمکران است. به عنوان اولین کسی‌ که به "" پدیدهٔ باز گشت تاریخ "" اشاره کردم، باید دید چه کسانی‌ در این برههٔ تاریخی، به روزگار یونان نخواهند افتاد.

نام: 

بهمن موحدی(بامدادان)

نظر: 

بی تردید ، رای دهندگان به مضحکۀ انتصاباتی رژیم در اردیبهشت ماه ، خائنین به این آب و خاک به شمار خواهند آمد، و عملکرد غیر انسانی آنان در قبال ملت مظلوم و در بند دیوان حکومتی، در تاریخ و در نزد آیندگان به یادگار خواهد ماند. نفرین بر آنان که به جانیان و چپاولگران کشورمان رای می دهند، و عمل ننگین آنان را تایید می کنند.
عنوان جمهوری اسلامی، یک کلاهبرداری و شارلاتانی بیش نیست. زیرا جمهوری به معنای با هم بودن، با هم شرکت داشتن و همگی در تصمیم گیری دخالت داشتن است. در یک حکومت جمهوری، فرد فرد انسانها می توانند به نحوی و به روشی در سرنوشت کشورشان سهیم باشند. ولی در برابر، هنگامی که از رژیم اسلامی گفتگو می شود، حرف از دیکتاتوری مطلق، انتقاد ناپذیری، و نداشتن هرگونه آزادی بیان، و یا آزادی زندگی است. بی گمان می توان گفت که در هر رژیم اسلامی، نه تنها جای کمترین بحث، گفتگو، و انتقادی نیست، بلکه


نام: 

بهمن موحدی(بامدادان)

نظر: 

آقای بابک آزاد ! این چه ضدیت کوری است که شما با آقای عارف دارید؟! چرا به ایشان بند کرده اید و مرتب به پرو پایشان می پیچید؟! حالا در مورد حکومتی بودن سایت آذری ها حق با شماست و شما درست می گویید اما در بقیۀ موارد کاملاً مشخص است که غرض ورزی می کنید . مثل روز روشن است که دلیل اصلی ضدیت هیستریک شما با آقای پیمان عارف، میهن دوستی و ضدتجزیه طلب بودن این فعال سیاسی است. آقای پیمان عارف در راه مبارزه با رژیم ضدبشری جمهوری اسلامی هزینه داده است و طعم زندان و شلاق این رژیم پلید را چشیده است، اما شما و همپالگی هایتان در ایران و خارج از ایران چکار کرده اید؟ آیا غیر از "پانفارس ، پانفارس " کردن و آدرس غلط دادن و آگاهانه مردم فارسی زبان را به عنوان دشمن جایگزین جمهوری اسلامی معرفی کردن و منحرف کردن مسیر مردم از مبارزه با جمهوری اسلامی کار دیگری کرده اید؟

نام: 

Anonymous

نظر: 


اسامى افراد و نويسندگانى كه توسط جريان معلوم تخريب شده اند و فيلمهايشان موجود است:

اژدر تقى زاده، ارسلان كامرانى، فاخته زمانى، عليرضا نظمى افشار، محمد مشتاق، اسد تقى زاده، عبدالله امير هاشمى جوانشير، فريدون پرويزنيا، محمودعلى چهرگانى، مرحوم سيامك صبرى ، سيمين صبرى، يونس شاملى، عليرضا اردبيلى
سجاد رادمهر، بهبود قليزاده،لطيف حسنى، يوروش مهرعلى بيلى، صالح كامرانى، شاهين خياوى، امير مردانى، آراز آتاخان، صمد فرتاش، صالح ايلديريم، حسن آسلان، سعيد بايكال، بابك بخت آور، حسين عبداللهى، عاريف كسكين
مجيد توتونچو، ايبراهيم ساوالان، سعيد موغانلى، حسن راشدى
محمود بيلگين، بؤيوك رسولوند، ائلدار قاراداغلى، رضا طالبى
رضا خشتى، جاواد درختى، رحيم شهبازى، رحيم شهريارى
مختار شمس، هادى موسوى، منوچهر عزيزى، سعيد نعيمى
شهرام رادمهر، محمود فضلى، محرم كامرانى و ...

نام: 

صادق تبریزی

نظر: 

آقا یا خانم اسامه من نمی فهمم تو چرا نسبت به اعراب این همه حساسیت بیمار گونه داری . علا رغم این همه تبلیغ منفی جامعه فارس زبان « رادیو تلویزیون و مطبوعات » بر علیه اعراب ما در آذربایجان دچار چنین بیماری نشده ایم و این یک واقعیت است که ملل منطقه در سایه اعراب با علوم مختلف آشنا شدند و حتی زبان دری که به نادرست فارسی گفته میشود در سایه و کمک زبان عربی به حیات خود ادامه میدهد یعنی به عوض سپاسگذاری از اعراب همه اش داری اعراب را میکوبی و در ضمن آنطوری که دانشمندان میگویند ما انسانها دارای DNA مشترک هستیم و از قاره آفریقا به دیگر نقاط دنیا کوچ کرده ایم منتها مسئله بر روی سیاست کثیف شونیستی شاه و شیخ بر علیه ملل غیر فارس است و این به اصطلاح اپوزیسیون رژیم حتی در این رابطه از خود رژیم نیز مواضع بدتر دارد .

نام: 

پیمان عارف

نظر: 

جناب آزاد به قول خودتان منطق آن چیزیست که ما را از نقطه الف به نفطه ب منتقل کند و فانتزی آن است که ما را به هر جایی که دلمان میخواهد ببرد. شما ظاهرا به فانتزی علاقمند هستید و نه منطق.
مثل ابن سینا و آنکس که علیت را منکر میشد را شنیده اید؟ این حکایت شماست اکنون!
میگویم با یک گوشی نمیشود هم لایو داد هم تلفن کرد میگویید حتما تلفن ثابت داشته اید! میبینید با فانتزی میشود هر آنجا رفت که دلمان بدانجا پر میکشد! نه عزیزم شما که یک پایت ترکیه است باید بدانی که در ترکیه خانه ها را عموما بدون تلفن اجاره میدهند و با توجه به هزینه نسبتا پایین خدمات تلفن همراه کسی هم نمیرود تلفن ثابت بگیرد.
البته چون شما از فانتزی و نه از منطق پیروی میکنید حتما به این هم فکر نکرده اید که گیرم از تلفن ثابت زنگ زده یعنی طرف آنقدر بی خرد است که لایو را میوت (بی صدا) هم نکرده که کسی صدایش را نشنود؟

نام: 

ا

نظر: 

جناب ایران دوست تنگ نظر! ایران دوستان واقعی کسانی هستند که حق و حقوق ملتهای تحت ستم بلوچ، تورک، کرد ، عرب و ... را به رسمیت بشناسند و تمام سعی و تلاش شان برای برابری این ملل در همه زمینه های مختلف زندگی اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی باشد.
بلوچ ها و دیگر ملل ساکن ( به غیر از فارس ها) در جغرافیای ایران در تمام دوران رژیم های شاه و شیخ شهروندان درجه دوم بوده و هستند.
با اینکه این ملل از ساکنان اصیل و بومی این مرز و بوم هستند.

نام: 

صادق تبریزی

نظر: 

این بهانه بود یا حقیقت محض .برای مثال 5 میلیون دلار در قوطی ها کفش و چندین ماشین پول شماری در منزل پسر اردوغان بلال اردوغان و امثالهم فتح الله گلن رهبر کودتاست ولی جریان پول شوئی به نفع ایران « ضراب » و اتفاقا دستگیری دیروز معاون رئیس بانگ خلق در امریکا به اتهام پول شوئی به نفع ایران حقایق دولت AKP است نه بهانه و اتهام عین نوشته این آقا « به بهانه اختلاس و رشوه در پرونده جابجائی پولهای ایران در زمان تحریم که امریکا نیز شدیدا از این اقدام ترکیه ناراحت شده بود، صورت گرفت. » در سایه سیاست اردوغان تورکیه و منطقه در آتش میسوزد و دولت لائیک و سکولار تورکیه هر روز که میگذرد بیشتر شبیه به دولت مذهبی ایران میشود حداقل ما آذربایجانی ها مزه حکومت مذهبی را چشیده ایم و نباید دنباله رو یک سیاست غلط دیگر برویم آنچه برای ما الگو است دولت سکولار و لائیک تورکیه و دمکراسی است نه AKP و اردوغان .

نام: 

سازاخ

نظر: 

یاخشیلیغا یاخشیلیق هر آدامین ایشیدی - یامانلیغا یاخشیلیق نَر آدامین ایشیدی..! یا شاید من از پدر و مادر دیوانه به دنیا آمده ام که دور از واقعیت نیست اگر بگویم دیوانه گی در فرهنگ و آداب و سنت تورک تاریخی ثبت شده دارد. ولی و هیچ زمان دیوانه گی تورک به نامردی آن منجر نمیشود بلکه بر عکس دیوانه گی تورک از شیفته گی و پرستش به مردی و جوانمردی او است - آزاده گی و جوانمردی در هر عنوان و در هر شرایط اولین طریق شخصیتی تورک را تشکیل میدهد. هیچ کس بر هیچ کس نمیتواند قضاوت درست بکند اللا وجدان خود انسان. کیست که جسارت قضاوت خویش را میخواهد به وجدان خویش بسپارد. !؟ خوش به حال کسی که اشتباه نمیکند و خوشتر به حال کسی که بر اشتباه خویش اعتراف میکند......! هر کس میخواهد با هر کسِ دیگر بجنگد جنک ما با یکدیگر نیست با دشمن یکدیگر است. اختلافات نباید به جنگ تبدیل شود. عشق من دیوانه آزربایجان دیوانه وطن....!

صفحه‌ها