اخبار

گفتگو با ويكتوريا آزاد درمخالفت وی بابیانیه رفراندم 15 نفر

گفتگو با ويكتوريا آزاد درباره شرايط سياسي كنوني ،دليل اصلي مخالفت با رفراندم ١٥ نفر، بهر برداري از شكاف در حكومت إسلامي و مديريت اختلافات در اپوزيسيون با همراهي كريم شامبياتي

انتشار از: 
دستگیری معترضان بلوچ به تقسیم استان در چابهار
عصر روشنگری در ایران در ۲۰ سال گذشته و توسط جوانان آغاز شده است. تعدد سازمان‌های غیردولتی و نهادهای مدنی در ایران ، مشارکت گسترده زنان در تجمعات اعتراضی و از همه اینها نتیجه گرفت که "مصالح دموکراسی در ایران فراهم شده است و تنها باید به گذار مسالمت‌آمیز به دموکراسی فکر کرد.
برای اولین بار بهترین شرایط برای پرواز ایران به سوی یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین دموکراسی‌ها در میان کشورهای اسلامی فراهم شده و ما می‌توانیم با یک شتاب بسیار زیاد خودمان را به کاروان پیشرفت بشری پرتاب کنیم.
khamenei
به نظر می رسد موج اعتراضات اخیر در ایران، حتی اگر موقتی نیز بوده باشد، فرو کش کرده باشد. این اعتراضات که ابتدا در مقابل "مسجد گوهر شاد" شهر مشهد، به دعوت و یا ابتکار گروه "عماریون" (از طرفداران احمدی نژاد) بعد از مشورت و هماهنگی با امام جمعه ی مشهد شروع شده بود بسرعت از حیطه ی اهداف و شعارهای بین جناحی (ضد دولت حسن روحانی) فراتر رفته و کل نظام جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار داد. چیزی حدود 20 نفر طی اعتراضات خیابانی کشته و بدنبال آن چندین نفر نیز در بازداشتگاه های مختلف جان خود را از دست دادند.
پلیس ایران در گزارش خود «عدم توجه نهادهای دولتی به برخی مطالبات اجتماعی و سیاسی مردم» و «فقر و رفتار تبعیض آمیز در برخی مناطق سنی نشین و حتی شیعه نشین کشور» را از دیگر عوامل این موفقیت دانسته است.
این تحقیق به صراحت اعلام کرده که فعالیت عربستان و بهره‌گیری جریان سلفی‌-‌تکفیری از ابزار‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در استان خراسان رضوی بر توفیق آن ها در بین مرز‌نشین‌ها تأثیر زیادی داشته است.