دیدگاهها

چرا روشنفکران، نویسندگان و سیاسیون ایران، در ارجگزاری شایسته و بایسته‌ی این "فردوسی سیاسی" ما یعنی نادرشاهِ بزرگ، بی مِهری "عامدانه و آگاهانه "نشان می دهند.
دهتشناکتر و شگفت انگیز تراز روشنفکران و مورّخان این میهن بلاکشیده، ملّایانِ بی همه چیزی هستند که " ادعای وحدت دینی شیعه و سنّی سر می دهند و حتّا روز وحدت می آفرینند " حتّا کلامی در باره‌ی آن کارِ سترگ نادرشاه بزرگ، آن رادمرد تاریخ کشور به میان نمی آورند!
در برابر شوینیسم باید به تاریخ علمی، به بحث شفاف علمی، به نقد تئوریک افکار و به نقد پروژه ها پرداخت. سخن هیجانی و تنگ نظرانه و تفرقه افکن زیان آور است. تمام کوشش جمعی ملت ایران و تمام زبانهای ایرانی برای اعتلای فرهنگی این سرزمین، کلیدی برای آینده بهتر ماست، آینده ای که جمهوری سکولار و لائیک و برابری همه شهروندان و قدرت سیاسی غیر متمرکز دمکراتیک، مشخصه برجسته آن است.
خروج آمریکا از برنامه جامع هسته ای ایران و جایگزین کردن آن با برنامه جامع محاصره اقتصادی، پیامدهای بزرگ سیاسی در پی خواهد داشت. در عرف دیپلماتیک محاصره اقتصادی با چنین ابعادی می تواند مقدمه جنگ تمام عیار باشد.
جامعه شناسی دین از نقش دین در روان و ناخودآگاه فرد، از نقش دین در رفتار اجتماعی انسانها و نیز از نقش دین در نظام اجتماعی و سیاسی صحبت میکند. در جامعه بشری دین یک پدیده بسیار پیچیده بوده و در حرکت تاریخ گاه نقش تعیین کننده ایفا نموده است و بنابراین شناخت دین در درک تغییرات اجتماعی بسیار مهم است.
یکی از مهمترین عملکردها در حوزه ی آبادانی، آب است. وضعیت آب در ایران خصوصا خوزستان بسیار بدتر از آن چیزی است که همه می‌دانند یعنی در واقع دیگر آبی در تتمه نیست. سالهاست که روزافزون بر مشکل کم آبی در کشور افزوده گردیده و زنگهایِ خطرش اینقدر بصدا درآمدند تا بلکه فریادرسی بیاید که واسفا هرگز نیامد.
مصیبت کُردها پس از پیروزی اردوغان
دیلیمان عبدالقادر: مطمئنا روسیه کردها را فروخت. قبل از حمله ترکیه به منطقه کردنشین عفرین در 20 ژانویه 2018، نیروهای روسیه در عفرین حضور داشتند و این کشور بر آسمان این منطقه کنترل داشت. بنابر این، این روسیه بود که به ترکیه برای حمله به عفرین چراغ سبز نشان داد. اما ایالات متحده نفوذ کمی در عفرین داشت به هرحال، آنها مطمئنا می توانستند اقدام بیشتری در مورد ترکیه که متحد عضو ناتوی آنهاست، انجام دهند اما همانطور که می دانید ترکیه متحد پردردسری نه فقط برای آمریکا بلکه برای همه متحدان این کشور است
آزادیخواهان نمی باید بیش از این دست ‍روی دست بگذارند
امروز دیگر وضع رژیم حزب الله به وضع سدی می͖ ماند که پایه های آن شکافته و هر لحظه آب از گوشه ی دیگری از آن بیرون می زند و هر سوراخی را که می گیرند چندین سوراخ دیگر دهان باز می کند....زمان آن رسیده که دلسوزترین آزادیخواهان ایرانی همه‌ی همت و جرأت خود را به ‌کارگیرند و چند تن از آزاده ‌ترین و بی‌غرض ترین آنان با دادن دست یاری به یکدیگر و سردادن صلای اتحاد عمل به این راه گام نهند و آن را به دیگران پیشنهاد کنند. فردا خیلی دیر خواهد بود
در واقع می توان گفت جمهوری اسلامی اینقدر خطوط دعوا و اختلاف را جلوتر از حد تصور تعریف کرده که اگر همینطور پیش برود، شاید در۵۰۰ سال آینده به خواسته هایمان برسیم! مسئله ای مانند ورود زنان به ورزشگاه، یا آزادی حجاب، ده ها سال قبل در اروپا و سایر جوامع پیشرفته، یک امر بدیهی بود و هست، این در حالی است که برخی با جبهه گیری سراسر اشتباه و با استناد به همین بدیهیاتِ اجرا شده در دیگر جوامع، می خواهند به جنگ با اصل نظام بروند!
در ادامه این روند در روز های گذشته وزیر امور خارجه ایالت متحده از کشورهای خریدار نفتِ ایران خواسته است که از آغاز ماه نوامبر (۱۳ آبان) تمام واردات خود از این کشور را متوقف کنند. این به معنای از دست دادن بیش از ۸۰ درصد از درآمدهای ارزی رژیم اسلامی ایران است.
تبصره ی ماده ی ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری حق انتخاب وکیل را در برخی جرایم به طور کلی زیر سؤال برده است....قوه قضائیه ی جمهوری اسلامی در اجرای تبصره ی ماده ی 48 قانون آیین دادرسی کیفری، بیست وکیل را بدون دلیل به بیش از بیست هزار وکیل در کانون وکلای مرکز ترجیح داده است، حال آنکه برابر اسناد بین المللی حقوق بشری، قانون اساسی و قوانین عادی ایران، هرگونه تبعیص ممنوع است .