دیدگاهها

عادل الجبیر: «از نظر ما سیاست‌های دولت ترامپ هماهنگ و روشن هستند. می‌خواهد نقش آمریکا را در جهان احیا کند، ما از این رویکرد استقبال می‌کنیم. می‌خواهد داعش را شکست دهد، کاملا. می‌خواهد ایران را مهار کند، …. کاملا (استقبال می‌کنیم).» آیا براستی امریکا می خواهد ویا می تواند که داعش را شکست دهد؟ برنامه های استراتزیک و سیاست های ترامپ در مورد خاورمیانه نا روشن است .ترامپ می گفت «برجام» را پاره می کند ولی اکنون مخالفتی با آن نداردواگر خامنه ای قدری سر کیسه ضد امریکایی اش را شل نماید
آرش صادقی در این مبارزه که هفتاد و دو روز به درازا کشید، درسی به یاد ماندنی به ما و به هم نسلانش و هم به حکومتیان داد، آن طور که تا جهان برپاست نام این دلاور مرد بر تارک تاریخ کشورمان چون نگینی بر انگشتر خواهد درخشید!
ساعاتی پیش رسانه های حکومتی خبر مرگ دومین فرد نظام جمهوری اسلامی را دادند. مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی در سن 82 سالگی پس از چند دهه حضور جدی در صحنه‌ی سیاست و قدرت، در جایگاه یکی از اثرگذارترین شخصیت‌های سیاسی حکومت اسلامی ایران ضربه ای جبران ناپذیر را به بدنه نظام وارد کرد. در میان تمام حکومتیان از ریز و درشت،باید گفت شخصی به اندازه اکبر هاشمی رفسنجانی در استقرار،تثبیت، تحکیم و پایداری نظام سیاسی جمهوری اسلامی سهم نداشته است و از نزدیک‌ترین افراد به خمینی، به شمار می‌رفت.
بیست و نهم آذرماه ۱۳۹۵ در همایش قانون اساسی و حقوق ملت، منشور حقوق شهروندی رونمایی و به امضای حسن روحانی رسید. به این مناسبت نگاهی می کنیم به حقوق شهروندی.
شهروندی رشته محکم، استوار و مشترکی است که یک ملت را بهم پیوند می دهد. یک ملت با زبان، نژاد، قومیت و یا مذهب مشترک بهم نمی خورد، بلکه با ارزش های مشترکی چون آزادی، برابری، کرامت انسان، وظیفه و مسئولیت که افراد و حکومت باید به آن احترام بگذارند و عمل کنند، با هم متحد می شوند. این رشته متحد کننده در حقوق شهروندی تبلور می یابد.
رستمى صفا بر اساس اطلاعات رسمى مقامات دادگسترى هفت هزار ميليارد تومان بدهى معوقه فقط به بانك پارسيان دارد وبراى مطالبه ی آن دو بار بازداشت شده است. اين بدهكار همان كار فرمایى است كه عليه دو فعال كارگرى، آقايان عظيم زاده واحسانى، شكايت كرد ودادگاه ساوه هر يك از ان دو را به تحمل ١١ سال زندان محكوم كرد، اين است دستاورد حكومت كوخ نشينان ولايت مطلقه فقيه وعدالت ناب اسلامى!
دومین سالگرد درگذشت هوشنگ عیسی بیگلو
هوشنگ سخت نگران حق حيات، آزادى و حفظ حيثيت پناهندگان بود. براى نجات پناهندگان ايرانى در عراق تا آخرين نفس كوشيد وتلاش كرد. يكى از آخرين فراخوانهاى اورا مى خوانيم، كه در آن تأكيد شده: "فردا خيلى دير است " ودريغ ودرد كه فرداى آن فراخوان، ٥٣ پناهنده را كشتند وداغ آنها را بر دل ما گذاشتند
بیائید در آغاز سال نو میلادی، همنوا، همراه و همگام با همه مردم جهان، آرزو کنیم و پیمان ببندیم.
روز ٢٩ آذر سرانجام بعد از سه سال کنکاش کلیت منشور “حقوق شهروندی” دولت روحانی اعلام شد و در سرتیتر خبر ها چنین میخوانیم:”متن کامل حقوق شهروندی در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور رئیس جمهوری و جمع زیادی از وکلا، حقوق دانان و اساتید و کارشناسان رونمایی و به امضای دکتر روحانی رسید.”
وفاق ملی تنها با تجمع گِردِ نوزایی سیاسی و پارلمانی دهه‌ی بیست تا مرداد ۳۲ که تداومِ دست آوردهای پارلمانی انقلاب مشروطیت است، قابل دست یابی است. تاریخ همواره ادامه‌کاریِ گذشته است. هیچ چیزی از صفر آغاز نمی‌شود. برای تدارک وفاق ملی باید به پلورالیستی ترین برهه‌های اجتماعی در تاریخ یک جامعه مراجعه کرد. آلترناتیو دیگری برای رهایی از جمهوری دینی وجود ندارد.
گسترش انفجارگونه‌ی ناسیونالیسم ایرانی در میان توده‌های جوانانی که نزدیک به چهار دهه با « سب و لعن » ناسیونالیسم ایرانی و پان‌ایرانیسم روبرو بوده‌اند ،جناح‌هایی از هیأت حاکمه را سخت به وحشت انداخته است و در نتیجه، می‌کوشند همه‌ی عوامل خود را که به عنوان « استاد » در دانشگاه‌ها مستقر کرده‌اند، ‌به میدان بیاورند و ستیز با ملی‌گرایی ایرانی یا پان‌ایرانیسم را در زرورق‌های دست‌ چندم « علمی » و « دانشگاهی » بپیچند!

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - دیدگاهها