مقالات کاربران

امروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در واپسین هفته‌های ریاست جمهوری‌اش، به دعوت رسمی ولادیمر پوتین، راهی مسکو شد. حسن روحانی سومین رئیس دولتی از دولت‌‌های منطقه است که طی چند هفته اخیر به کرملین می‌رود. در این سفر قرار است مسائل کلیدی دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بررسی شود. به علاوه، بنا به گزارش‌ها، در این سفر توافق‌نامه‌هایی نیز برای گسترش همکاری در بخش‌های متفاوتی از جمله زیرساخت و توسعه شهری، تکنولوژی و انرژی امضا می‌شود.
به دفاع از جان سینا دهقان برخیزیم!
دیگر جای هیچ شبهه ای نیست که حکومت اسلامی در جایگاه سیاسی – ایدئولوژیک قرار دارد که نمی تواند حقوق بشر را رعایت کند و اساسن در تضاد بنیادی با حقوق بشر، جامعه ایرانی و حقوق شهروند ایرانی قرار دارد. حکومت اسلامی با تکیه بر روحانیت شیعه و نهادهای سیاسی-دینی و نظامی وابسته، در 39 سال گذشته مرتکب جنایت علیه بشریت شده و این جنایات بدرازای عمر این نظام ادامه خواهند یافت!

برای نجات ایران و جامعه ایرانی باید کاری کرد؛ کاری کارستان!

اکنون به دفاع از جان سینا دهقان برخیزیم!
خشکسالی سال‌ها است که گریبان ایران را گرفته است. از طرفی آسمان بخل می ورزد و از طرف دیگر الگوی مصرف ما به‌خصوص در کشاورزی به نظر می‌آید بر همان الگوی قدیمی که طلب آب زیاد می‌کند بنا شده است. این کمبود بارش و این الگوی مصرف مقامات ایرانی را بر آن داشته تا به فکر راه‌حلی باشند. اما راه‌حل‌ها در صدد بهینه کردن و تغییر الگوی مصرف نیست بلکه چاره‌ای می‌خواهند تا مصرف آب به میزان سابق باقی بماند.

آیا خیانت در روابط عاطفی و زناشویی امری غیراخلاقی است؟

خیانت در زناشویی چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟‌ آیا می‌توان همزمان دو یا چند نفر را صادقانه دوست داشت و خیانتکار هم نبود؟ آیا اگر فرد بتواند رابطه خارج از ازدواج یا تعهد خود را پنهان کند، خیانتکار نیست؟ خیانت از نظر اخلاق فردی و اجتماعی رواست یا ناروا؟

انتشار از: سال به سال با بالا گرفتن بحران‌های زیست محیطی در ایران گزارش‌های مربوط به این حوزه خود را به سر خط خبرها نزدیک‌تر می‌کند و توجه عمومی را بر می‌انگیزاند. به این اعتبار سال ۹۵ یک سال زیست محیطی تمام عیار بود: سال وعده‌های از پیش داده شده و بحران‌های پیش‌بینی نشده.
هفت سین خلاف آنچه درباره آن مشهور است شاید آیین کهنی نباشد، اما جنبه‌های نمادین آن ریشه‌های کهنی دارد. در واقع، منبع معتبری که به پهن کردن سفره هفت سین در زمان‌های دور اشاره کند، وجود ندارد و اغلب اشاره‌ها متعلق به زمان‌های نزدیک به معاصر، مثلا دوران قاجار است. به عبارتی سفره هفت سین، تجلی مدرن‌تر آیین‌های نوروزی در کاشت دانه‌ها، ستایش امشاسپندان و پاکی و معنویت و پذیرایی از ارواح گذشتگان و فروهرها (گونه‌ای از روان آدمی یا نوعی همزاد آدمیان) است که

مصاحبه رادیو البرز با کیانوش توکلی به مناسبت نوروز

درست این بود که آقای اصغر فرهادی همه خواسته‌های مردم ایران را در آن نامه بیان می‌کرد ولی توجه بکنید که محدودیت‌هایی که یک کارگردانی که اساسا یک کارگردان سیاسی نیست...

انتشار از: 

نوروز اگرچه با شور و شادی و دید و بازدید همراه است؛ و در آن ده‌ها سلام و صد‌ها بوسه رد و بدل می‌شود، اگرچه شکوفه‌ها می‌رقصند و پرندگان به پرواز در می‌آیند و بهار خنده می‌زند و ارغوان می‌شکفد... اما نوروز غمی زیبا و عزیز را هم با خودش می‌آورَد، غمی که به خاطره‌ها و یاد‌هایمان گره خورده‌است. اگرچه بهار می‌آید و به قول حافظ، نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد... اما، وقت تحویل سال مرغ دلِ آدمی پَر می‌کشد و در آسمان درون و از فراز خاطره‌ها پرواز می‌کند.
نوروز در ایران و افغانستان به عنوان سال نو جشن گرفته می‌شود‌، اما در ترکمنستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای آسیای میانه تحت عنوان جشن بهاری تجلیل می‌شود. آیین‌های نوروزی چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی در این کشورها دارند.
پس از ۲۷ سال اولین مقام بلند پایه سعودی از عراق بازدید کرد. عادل جبیر وزیر خارجه عربستان در سفری غیر منتظره و اعلام نشده وارد بغداد شد و با حیدر عبادی نخست وزیر عراق دیدار کرد. به نظر می رسد که این سفر را باید در ارتباط با تحولات اخیر در منطقه و جهان تحلیل کرد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مقالات کاربران