مقالات کاربران

درجریان کودتای 28 مرداد، ازدوشریک کودتا، یعنی روحانیان وسیاسیون، روحانیان وابسته کنار گذاشته شدند که در پی آن، عمرحاکمیت کودتا چندان طول نکشید و به انقلاب انجامید. اما در جریان کودتای خرداد 1360، دو خط کودتاچی طی چهل سال گذشته درکناروبا همکاری یکدیگرنظام ولایت فقیه را دراین مدت، البته بازهم به سود جریان سیاسی وابسته، پابرجا نگه داشته اند.
موضوع ایران برای دوشیدن چند تریلیون دلاراز کشور‌های نفتی عرب
در آلمان، صدراعظم «کهل» معتقد بود که برای دستیابی به روابط استراتژیک با ایران، باید بتوانیم گفت: وگوی جامع در مورد کلیه مسائل مورد اختلاف اعم از تروریسم و حقوق بشر و ... داشته باشیم. من با آقای هاشمی رئیس جمهوری وقت صحبت کردم. ایشان طی نامه‌ای به آقای کهل آمادگی ایران را اعلام کرد. صدراعظم کهل بسیار خشنود شد و به آمریکا رفت و با «بیل کلینتون» رئیس جمهوری آمریکا مطرح کرد و کلینتون هم محترمانه به ایشان گفت؛ این امور به شما ربطی ندارد و در این گونه امور دخالت نکنید.

دستگیری مدیر ارشد مالی و دختر بنیان‌گذار هوآوی هرچند با عناوین حقوقی دور زدن تحریم‌های ایران اعلام شده اما به وضوح بر دلایل تکنولوژیک و رقابت‌های اقتصادی دو کشور چین و آمریکا در این حوزه استوار است. شرکت‌های چینی چون هوآوی، ZTE، شیائومی، علی‌بابا، دی‌جی‌آی (DJI) طی سال‌های اخیر از نقش دنبال‌کننده به رقیب اصلی برندهای آمریکایی تغییر کرده‌اند. برخی از آنها سهم اصلی بازار را در اختیار گرفته‌اند و دورنمای رشد بقیه نیز رقبای غربی را به چالش گرفته است. با این حال ترکیباقتصاد دو کشور در این سال‌ها ..
حوادث و تغییرات سیاسی پرشتاب و غافلگیر کننده بود. روزی نبود که آبستن حوادث جدید نباشد. خیابانهای مرکزی شهر هرروزه شاهد اعتراضات, تظاهرات موضعی و پراکنده و صحنه درگیری های سیاسی و خونین بود. در چنین شرایطی رفت و آمد در این مناطق بخصوص برای جوانان پرخطر و نگران کننده بود. رفت و آمد ماشین های سواری, مسافربری و اتوبوس ها با دشواری صورت می گرفت و رعب و وحشت بر این مکان ها حکمفرما بود. دود آتش و گلوله ونعره چماقداران و قداره بندان رژیم همه جا شنیده میشد.
حسن روحانی رئیس جمهور حکومت اسلامی در سفر به استان سمنان در روز سه شنبه ۱۳ آذر گفته است که "کشور در بحران قرار ندارد و نخواهد داشت". این صحبت های روحانی یک جنگ تبلیغاتی است یا واقعا حکومت اسلامی در ثبات و امنیت کامل است؟ بحرانی بودن یک کشور یعنی چه و حکومت اسلامی در این رابطه چه وضعی دارد؟
چون سالهای گذشته انجمن حمایت از معلولین ایرانی در بریتانیا، مراسم بزرگداشتی بمناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت که مظابق سوم دسامبر و 12 آذر است برگزار کرد. این مراسم مورد استقبال کم نظیر هموطنانمان قرار گرفت که با حضور گرم شان همبستگی خود را با این قشر اعلان داشتند.
سه سال پس از تشکیل سازمان ملل متحد، در روز۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر که متضمن کرامت و آزادیهای فردی و اجتماعی آحاد بشر در تمام کشورهای جهان است، به تصویب رسید و از آن پس این روز را روز جهانی حقوق بشر نام نهادند. روزی که چون خاری است در چشم رژیم های خودکامه ای همانند جمهوری اسلامی ایران که بنیاد خود را برضد حقوق بشر و بر تبعیض بین انسانها نهاده اند.
شرایط فعلی حاکم بر ایران و دیکته شده توسط دولت آمریکا اگر با همین محیط و محتوی ادامه یابد، شفافیت تصمیم درباره‌ی هزینه‌‌ی پرداختنی مرحله‌ی گذار را سریع‌تر و عملی‌تر خواهد نمود. هر چند که آسان نخواهد بود. بحث گذار بی خشونت نیز به یقین از صحن نظریه‌پردازی‌ها به میدانی واقعی‌تر رانده خواهد شد و باید منتظر عاملان اصلی مرحله‌ی گذار بمانیم. چه بهتر که این عاملان مردم و حکومت باشند.