مقالات کاربران

درجریان کودتای 28 مرداد، ازدوشریک کودتا، یعنی روحانیان وسیاسیون، روحانیان وابسته کنار گذاشته شدند که در پی آن، عمرحاکمیت کودتا چندان طول نکشید و به انقلاب انجامید. اما در جریان کودتای خرداد 1360، دو خط کودتاچی طی چهل سال گذشته درکناروبا همکاری یکدیگرنظام ولایت فقیه را دراین مدت، البته بازهم به سود جریان سیاسی وابسته، پابرجا نگه داشته اند.
حوادث و تغییرات سیاسی پرشتاب و غافلگیر کننده بود. روزی نبود که آبستن حوادث جدید نباشد. خیابانهای مرکزی شهر هرروزه شاهد اعتراضات, تظاهرات موضعی و پراکنده و صحنه درگیری های سیاسی و خونین بود. در چنین شرایطی رفت و آمد در این مناطق بخصوص برای جوانان پرخطر و نگران کننده بود. رفت و آمد ماشین های سواری, مسافربری و اتوبوس ها با دشواری صورت می گرفت و رعب و وحشت بر این مکان ها حکمفرما بود. دود آتش و گلوله ونعره چماقداران و قداره بندان رژیم همه جا شنیده میشد.
حسن روحانی رئیس جمهور حکومت اسلامی در سفر به استان سمنان در روز سه شنبه ۱۳ آذر گفته است که "کشور در بحران قرار ندارد و نخواهد داشت". این صحبت های روحانی یک جنگ تبلیغاتی است یا واقعا حکومت اسلامی در ثبات و امنیت کامل است؟ بحرانی بودن یک کشور یعنی چه و حکومت اسلامی در این رابطه چه وضعی دارد؟
چون سالهای گذشته انجمن حمایت از معلولین ایرانی در بریتانیا، مراسم بزرگداشتی بمناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت که مظابق سوم دسامبر و 12 آذر است برگزار کرد. این مراسم مورد استقبال کم نظیر هموطنانمان قرار گرفت که با حضور گرم شان همبستگی خود را با این قشر اعلان داشتند.
سه سال پس از تشکیل سازمان ملل متحد، در روز۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر که متضمن کرامت و آزادیهای فردی و اجتماعی آحاد بشر در تمام کشورهای جهان است، به تصویب رسید و از آن پس این روز را روز جهانی حقوق بشر نام نهادند. روزی که چون خاری است در چشم رژیم های خودکامه ای همانند جمهوری اسلامی ایران که بنیاد خود را برضد حقوق بشر و بر تبعیض بین انسانها نهاده اند.
شرایط فعلی حاکم بر ایران و دیکته شده توسط دولت آمریکا اگر با همین محیط و محتوی ادامه یابد، شفافیت تصمیم درباره‌ی هزینه‌‌ی پرداختنی مرحله‌ی گذار را سریع‌تر و عملی‌تر خواهد نمود. هر چند که آسان نخواهد بود. بحث گذار بی خشونت نیز به یقین از صحن نظریه‌پردازی‌ها به میدانی واقعی‌تر رانده خواهد شد و باید منتظر عاملان اصلی مرحله‌ی گذار بمانیم. چه بهتر که این عاملان مردم و حکومت باشند.
کنت،پایه گذار پوزیویتیسم سنتی میگفت هر شاخه شناخت از سه مرحله میگذرد- مرحله مذهبی خیالی، مرحله متافیزیکی صوری، و مرحله علمی پوزیویستی؛ که انسانی و واقعگرایانه است. پوزیویستها پرسشهای اساسی فلسفه را "مسائل ظاهری" می نامند و میکوشند با کمک ایده آلیسم ذهنی به آنان پاسخ دهند.
قبل از انقلاب افراد جامعه بمراتب کم سوادتر و بیسوادتر و جامعه هم بمراتب از حالا عقب مانده تر بود. قبیله و عشیره بود ولی از حالا هم ضعیف تر نمود داشت و هم صحبت از ان محدود تر. چه شده است که در شرایطی بمراتب پیشرفته تر از آن دوران تقاضا برای ساختن (من عمدا ساختن را بکار می گیرم) سردار و خان و میر و سید و قبیله و تیره، وتلاش شیفته وار برای توسل به بعضی اسطوره های فراموش شده، کشف و ساختن نسب (نه صرفاً برای فهم از روابط خانوادگی) این قدر بالا رفته است.
از آنجا که جمھورى اسلامى ايران ھمواره پيشبرنده سياست "اختلاف بينداز و حکومت کن" بشیوه ی فرقه گرایانه برعلیه "غيرخودى ھا" بوده و مي باشد، احتمال اينکه ترور مولوى عبدالغفورجمالزھى که خيرخواه مردم بود، بقصد تشديد و گسترش اختلافها و بدبینی ها ميان بلوچ و زابلى وتورکمن، وراه اندازى درگیریهای خونين درترکمنصحرا بوده باشد، بسيارجدّى به نظر ميآيد۔