رفتن به محتوای اصلی

نوامبر 2019

30.11.2019 - 22:43
شاهزاده رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران، روز شنبه در پیامی اعلام کرد که «فراهم‌آوردن ابزارهای آمادگی ملّی برای رهبری سیاسی دوران گذار، مسوولیت همگی ماست».

وی در بخشی از این پیام می‌گوید: «به عنوان یک سرباز، لحظه‌ای برایِ به دوش‌گرفتن سهمِ خود در این کارستان ملی از پا نخواهم‌ نشست... هرچند ابزارهای سیاسی را باید به دست توانای سیاستمدارانی دانا سپرد.»
30.11.2019 - 16:56
وزارت اطلاعات ایران اقدامات شبکه ایران اینترنشنال را «مصداق همکاری با دشمنان ایران در اقدامات تروریستی» خواند و مدعی شد که افرادی را به اتهام «ارسال اطلاعات به این شبکه» بازداشت کرده است.

این وزارتخانه روز شنبه ۹ آذر در اطلاعیه‌ای با اشاره به صدور حکم ممنوع المعامله شدن کارکنان شبکه اینترنشنال مدعی شد که آنان «مورد تعقیب بین الملل نیز قرار خواهند گرفت».
30.11.2019 - 14:51
مجید محمدی
خامنه‌ای بعد از سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بسیج را به این کنترل دائمی دعوت کرد
30.11.2019 - 14:37
احد قربانی دهناری
آقای خامنه‌ای انصاف داشته باش، تو که باید حافظ و مجری قانون باشی، فرمان آتش به اختیار میدهی، تو آشوبگر هستی یا جوانانی که برای اعتلای کشور و رفاه مردم ما دست به تظاهرات مسالمت آمیز زده‌اند؟
معنی روشن آتش به اختیار تو تشویق به بی قانوی و هرج و مرج است. هر چند نمایندگان مجلس، بدون ذره‌ای اعتماد حرفه‌ای و احترام به‌خود هرگونه قانون‌شکنی و قانون‌گذاری ترا می‌پذیرند و جبونانه خود را با فرمان‌های تو تطبیق می‌دهند، ولی معنی واقعی آتش به اختیار تو و به میدان کشیدن سپاه و بسیج، حکومت ترور و اوباشان است
30.11.2019 - 14:28
مهرداد سید عسگری
بررسی روایات تحلیلی پیرامون آنچه که به شما در وقایع عراق نمیگویند
30.11.2019 - 14:07
میرحسین موسوی، یکی از رهبران جنبش سبز، با صدور بیانیه‌ای خواستار معرفی و محاکمه علنی «آمرین و مباشرین» سرکوب مردم در اعتراض‌های آبان ۹۸ شده و رفتار ماموران حکومت در قبال معترضان را «جنایت آشکار» خواند.

او همچنین تاکید می‌کند که «ماموران و تیراندازان آبان ۹۸ نمایندگان یک حکومت دینی» بودند و «فرمانده کل قوا»ی آنها «ولی فقیه با اختیارات مطلقه».
30.11.2019 - 12:23
میر حسین موسوی کشتار وحشیانه فرودستان جان به لب رسیده بیگناه توسط جمهوری اسلامی را با تام و تمامیت به کشتار وحشیانه مردم بیگناه توسط شاه تشبیه کرد و گفت آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و امروز اینجا ولی فقیه با اختیارات مطلقه. وی در پایان پیام خود تلویحا گفت رژیم جمهوری اسلامی به دلیل عواقب این کشتار خونین به سرنوشت رژیم شاه دچار خواهد شد و خواهان محاکمه علنی آمرین (یعنی خامنه ای) و مباشرین (یعنی فرماندهان سپاه) این جنایت آشکار شد.
30.11.2019 - 07:28
فرخ نعمت‌پور
البتە میشل فوکو، حرکات تودەای آن سال تاریخی را دیدەبود، او جنبش عظیم مردمی را دیدەبود، اما او در تفسیر این لحظە تاریخی فراموش می کند کە بە انتظار بنشیند و نتایج را بطور مشخص در آیندە از نزدیک مشاهدە کند. فوکو تسلیم لحظە می شود و در پدیدە درست در لحظە ظهورش غرق می شود و آن را در امتداد خود نمی بیند. در حالیکە برای تفسیر درست مارکس و نقل قول از عبارات او، باید درست مانند مارکس یک درک تاریخی از پدیدەهای داشت.
30.11.2019 - 05:42
حماد شیبانی


این روزها در تجمعات مردمی لبنان و عراق، پلاکاردها و شعارهایی در حمایت از جنبش ستم دیدگان و توده های بپاخاستۀ ایران مکرراً شنیده و دیده می شود. بسیاری از تحلیلگران سیاسی که همرأی با مردم هستند، در رسانه ها بر پیوند پایه ای و انترناسیونالیستی با جنبش ایران تأکید می ورزند. آنها به مردم خود ضرورت فاصله گذاری در شعارها در رابطه با
30.11.2019 - 04:17

شش کشور اروپایی آمادگی خود را برای پیوستن به سازوکار مالی موسوم به اینستکس اعلام کردند. شرط این اقدام پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی است. اینستکس را آلمان، بریتانیا و فرانسه برای تسهیل تجارت با ایران ایجاد کردند
30.11.2019 - 04:02
یکشنبه ۲۶ آبان بود. ساعت هشت و ۴۵ دقیقه شب که عرفان فایقی از محل کارش در چهاردانگه به منزل‌اش بازمی‌گشت. اما در شلوغی‌ها و درگیری‌ها به ضرب تیر مستقیم نیروهای امنیتی کشته شد. ۲۱ سال داشت
30.11.2019 - 03:41
یک مقام ارشد سپاه با «بی‌نظیر» خواندن اعتراضات اخیر ایران گفت، اتفاقاتی که رقم خورد تا این حوادث شکل بگیرد از بامداد روز جمعه ۲۴ آبان و با اعلام خبر افزایش سه برابری قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن به‌صورت محدود آغاز شد و سپس اعتراضات در روزهای شنبه و یک‌شنبه به صورت گسترده و در ۲۹ استان و در صدها شهر ادامه یافت
29.11.2019 - 21:57
کیانوش توکلی
كيانوش توكلي :در اين برنامه كه بطور زنده از تلويزيون كانال يك پخش شد ،ابتدا در مورد ١٣ ابزار جنگ رواني جمهوري اسلامي ايران عليه معترضان بكار گرفته شده بود (از جمله در مورد قيام آبان ٩٨) صحبت كرده ام و در بخش دوم اشاره اي داشته ام به خبر دروغي كه علي جوانمردي از دستگيري حميد نوري در استهكلم بدون ارایه سند و مدرکی ادعا كرده بود که اين دستگيري توسط مقامات امنیتی امری انجام گرفت و بدون ذكر نام ، دكتر كاوه موسوي وكيل پرونده و ايرج مصداقي شاكي پرونده را بي شرم خوانده بود
29.11.2019 - 21:13
گلمراد مرادی


هر انسانی، دارای عقیده و ایدئولوژی خودش است و هر فردی در یک سیستم آزاد و دمکرات می تواند باصراحت حرف خودرا بزند و هرچه دلش می خواهد باسند بگوید. معمولا خبر نگاران استثناء هستند و در هنگام مصاحبه بایستی فراموش نکند که او خبرنگار است وباید بیطرفانه حرف بزند. اگر چه به زیان خودیا ایدئولوژی سازمانی باشد که عضو یاگرایش به آن دارد. آن ها هر کدام دارای مرامی و جهانبینی هستند و نباید عقیده ومرام خودرا برحقیقت ترجیح دهند واگر از آنها پرسیده شود، بی طرفانه، آنچه که اتفاق افتاد
29.11.2019 - 18:58
ویژه ایران گلوبال
در این گفت و گوی که بطور زنده از فیس بوک پخش شد ، ابتدا سوال شد که ارزیابی جناب حسن شریعتمداری از خیزش آبان 98 چگونه است و سپس در باره خط مشی رژیم اسلامی که سرکوب شدید و وحشت افکنی را به موازات تقویت یاس و ناامیدی در بین مردم تبلیغ می کند، چیست ؟ و آنگاه سوال شد که سیاست شورا مدیریت گذار در قبال اتش سوزی ها و شکاف در بین اردوی دشمن چیست ؟ودر ادامه 4 سوال دوستان حاضر خوانده شد که اینک ویدویی این برنامه آماده پخش مجدد است:
29.11.2019 - 17:02
هادی قدسی
نا کارآمدی و فساد و استبداد درکلیت نظام حاکم برایران برکسی پوشیده نیست، حتا برکارگزاران آن. به تبع آن، نارضایتی مردم هم نه تنها آشکاراست، بلکه طبیعی وعقلانی هم می باشد. علاوه برآنها، بدون تردید بیشترین بودجه‌ای که سلطه گران به علاوه دشمنان منطقه‌ای ایران برای به زانو درآوردن کشوری درجهان صرف می کنند، نظام حاکم و مردم ما را نشانه رفته است. بااین وجود، باید به یافتن پاسخی برای این سئوال اساسی پرداخت که چرا جنبش‌های اعتراضی طی چهل سال حاکمیت استبدادی محدود وقابل سرکوبی بوده و همه گیر نشده اند؟
29.11.2019 - 14:48
فردی به نام ابوالفضل بهرام‌پور که دارای مدرک کارشناسی ارشد ادبیات و علوم قرآنی از دانشکده الهیات دانشگاه تهران و از کارکنان سازمان تبلیغات اسلامی تهران است، به عنوان کارشناس علوم قرآنی صدا و سیما در برنامه تلویزیونی که پنجم آذر ماه از شبکه یک تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد،
29.11.2019 - 11:09
دنیز ایشچی
طبیعی است که شعارهای "مرگ بر" و یا "نابود باید گردد" آنها، منجر میشود تا خیلی از افراد دموکرات، سکولار و مخالف جمهوری اسلامی ایران که لزوما در صفوف نیروهای چپ قرار ندارند، و از چنین ادبیاتی استفاده نمیکنند، چنین تجمعاتی را آنارشیستی، افراطی و ترسناک تلقی کرده و به آنها با دید منفی نگریسته و از آنها دوری بجویند..
29.11.2019 - 07:21
یوسف عزیزی بنی طرف
نخست، همه جانباختگان آبان خونین ۹۸ از همه ملیت های ایران، ارزشمند و قابل ستایش اند. قصد از این تحلیل، نگرش از زاویه ای است که به گمان نگارنده، می تواند کنه درون آبان خونین را نشان دهد. طبق گفته مسوولان ۲۷ استان از ۳۱ استان کشور در رخدادهای تاریخی روزهای پایانی آبان ماه شرکت داشتند و باز هم طبق گفته آنان، در مناطق و استان های کرد نشین، عرب نشین و ترک نشین، درگیری ها حادتر بوده است. در این چند روز، هم شعار عام سراسری داده شد مثل مرگ بر خامنه ای و مرگ بر دیکتاتور و هم شعارهای خاص هویتی.
29.11.2019 - 06:01
یداله بلدی

شرکت جوانان پناهنده و کاملاً سازماندهی شده دراین تظاهرات از جانب سلطنت طلبان بسیار چشمگیر بود؛ هواداران سلطنت با پرچم های شیر و خورشید و با تصاویر رضا پهلوی و شعارهایی به نفع سلطنت وارد صفوق تظاهرات شدند و خیلی طلبکارانه و با گستاخی در صدد بودند که رهبر ی تظاهرات را دردست بگیرند، و با شعارهای خود باعث برهم زدن نظم تطاهرات میشدند؛ این برخورد انحصار طلبانه آنان در چند شهر اروپایی و کانادا روی داده است.
29.11.2019 - 05:34
پویا بختیاری، متولد سال ۱۳۷۱، در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین با مادر و خواهرش به راهپیمایی رفته بود که به‌ گفته پدرش، جمجمه‌اش در همین راهپیمایی هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت.

پویا بختیاری مهندس برق بوده و یک کارگاه کوچک متعلق به خانواده را مدیریت می‌کرده است. پدرش می‌گوید که قصد داشته به کانادا مهاجرت کند. او به شعر و تاریخ ایران علاقه داشته است.
29.11.2019 - 05:08
امیر طاهری
امروز خامنه‌ای می‌خواهد با غیرعادی نگاه‌داشتن اوضاع در ایران، انقلاب محتضرِ خود را دست‌کم «نیمه‌جان» نگاه‌دارد

29.11.2019 - 01:26
- «در بیمارستان فیاض‌بخش پیرزنی را آورده بودند که از پنجره بیرون را تماشا می‌کرده است و تیر خورده بود به قلبش.»این را یک پزشک می‌گوید در روزهایی که حکومت هیچ آمار رسمی از تعداد کشته‌ها و مجروحان اعتراضات خیابانی
29.11.2019 - 01:17
زندانی سیاسی، زرتشت احمدی راغب، که هم اکنون در زندان اوین در اعتصاب خوراک به سر می برد، در تماس تلفنی از زندان می گوید باید در برابر خشونت و وحشیگری رژیم ایستادگی کرد
29.11.2019 - 01:12
مهدی کروبی، از رهبران اعتراض‌های پس از انتخابات ۸۸ که همچنان در بازداشت خانگی است، با انتشار نامه‌ای از «زبان تهدید دولت» و مواجهه «ماشین سرکوب با خشونت غیر قابل وصف» با معترضان به افزایش بنزین، به شدت انتقاد کرد و گفت متاسفانه حکومت به جای شنیدن صدای معترضین، آنان را همچون سالهای ٨٨ و ٩۶ به روشی خشن سرکوب کرد.
29.11.2019 - 01:03
کاوه آل حمودی
این روزها در گرماگرم قیام و خونفشانی ملت ایران, متاسفانه عده ای تلاش دارند تا با پیش کشیدن بحث های انحرافی اذهان جامعه را مشوش کرده و از تمرکز بر روی دشمن اصلی باز دارند, تا بار دیگر انقلاب و فداکاری و جانفشانی مردم ما به مسیر انحرافی برده شود و مجددا دیکتاتوری در لباسی دیگر و در شکلی دیگر حاکم گردد و انقلاب را بر سر صاحبان ان خراب کنند.
29.11.2019 - 00:25

روز چهار شنبه 27 نوامبر دیداری بین مهرداد درویش پور و امیر نیلو از سوی “جمعیت دفاع از مبارزات مردم ایران” با دانیل پترسون از بخش خاورمیانه و شمال آفریقا وزارت امورخارجه سوئد صورت گرفت.
در این دیدار هیئت نمایندگی
28.11.2019 - 23:40
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه ۷ آذر در سفر اعلام‌نشده‌ای جشن شکرگزاری را با سربازان آمریکایی در افغانستان برگزار کرد. به نقل از خبرگزاریها ترامپ در سخنانش در افغانستان گفت شورشیان طالبان با برقراری آتش‌بس در این طولانی‌ترین جنگ آمریکا موافقت خواهند کرد.
28.11.2019 - 23:35
سردار موسی کمالی مشاور عالی و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی گفت: بنا به گفته فرمانده قرارگاه مهارت آموزشی از سال ۱۴۰۱ صدور کارت پایان خدمت بدون داشتن مهارت ممنوع می شود. ضمنا همه سربازان باید ۵ نوع آموزش عمومی و اجتماعی را فرا بگیرند
28.11.2019 - 23:20
پمپئو گفت: «چیزی که ما در هفته‌های گذشته دیده‌ایم، این است که مردم ایران می‌گویند دیگر بس است. دزدسالاری بس است، حکومت دینی دیگر بس است.» وی افزوده «آن چه‌ در ایران روی می‌دهد، خواست مردم ایران برای دستیابی به آزادی و کامیابی اقتصادی و رژیمی است که این‌ها را از مردم دریغ می‌کند.»
28.11.2019 - 18:23
اعتراضات مردم ایران به افزایش بهای بنزین که از جمعه ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) آغاز شد، سرانجام یک هفته بعد با سرکوبی خونین به پایان رسید؛ سرکوبی که بنا بر اعلام عفو بین‌الملل منجر به مرگ دست‌کم ۱۴۳ نفر و بازداشت هزاران نفر
28.11.2019 - 17:12
ابوالفضل محققی


به تصویر دخترکی خیره می شوم که معصومیت چهره اش نشانی از معصومیت سرزمینی است که پیوسته آماج مستبدان حاکم بود.
تصویرچشمانی که راه بر من می بندند وآتش اندوهی
باگیسوانی افشان
باچشمانی به زیبائی یک رویا .
گیسوانش غرق در خون است.
چشمانش در اندوهی سنگین بر آسمان خیره شده اند.
با دهانی باز دربدرود درد انگیز با حیاتی که دیگر نخواهد زیست .
اندکی آن سو تر می غلط
28.11.2019 - 13:14
فرخ نعمت‌پور
در حقیقت جنگ علیە جهان خارج، از بیرون از مرزها شروع نمی شود، بلکە درست از پس دیوارهای منزل آقای خامنەای شروع می شود، از میان ملت می گذرد و بعد بە خارج از مرزها می رسد. در واقع جنگ علیە خارج، جنگ علیە بخش مهمی از مردم ایران هم هست و برای همین در ادبیات سران رژیم همیشە الفاظی مانند 'خس و خاشاک'، 'اشرار'، 'ستون پنجم دشمن'، 'فتنەگران' و غیرە براحتی یافت می شوند.
28.11.2019 - 05:52
«۶۰ درصد از ثروت ملی ایران در اختیار چهار نهاد ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه خاتم، آستان قدس و بنیاد مستضعفان است و هیچ‌یک از این‌ها ارتباطی با دولت و مجلس ندارند».

28.11.2019 - 05:43
حسین باستانی
علی خامنه ای امروز در دیدار با اعضای بسیج، از مقابله این تشکیلات با کسانی که او "اشرار و تخریب‌گران و آتش‌زنندگان اموال عمومی و خصوصی" نامید تقدیر کرد.