هشدار آژانس درباره نقض برجام: ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته است

در بیانیه ای که روز دوشنبه ۹ سپتامبر، ۱۸ شهریور در محل شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش خوانده شد، آژانس تایید کرد که تعداد سانتریفیوژهای "نصب شده یا در حال نصب ۲۲ دستگاه سانتریفیوژ آی‌آر۴ ، یک دستگاه آی آر ۵، ۳۰ دستگاه آی آر ۶ و سه دستگاه آی آری ۶ اس است."

در بیانیه آژانس آمده که همه این سانتریفیوژهای نصب شده آماده آزمایش با "یو اف۶" (اورانیوم هگزافلوراید) بوده اما در دو روز گذشته یعنی هفتم و هشتم سپتامبر هیچ آزمایشی انجام نشده است."

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین می‌گوید ایران در حال تغییر لوله های اتصال سانتریفیوژها است. اتصالات فعلی برای تحقیق و توسعه مناسب است. آژانس می گوید این تغییرات نقض برجام است.

کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سفر دیروز خود به به ایران تاکید کرد که فعالیت‌های این سازمان "مستقلانه، بی‌طرفانه، با اسناد و مدارک" خواهد بود و "آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بازرسی‌هایش از ایران براساس برجام ادامه خواهد داد."

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست که فورا به آژانس پاسخ دهد و تاکید کرد که "زمان مهم است."

او گفت: "در حین بحث و گفتگو در تهران‌، من بر اهمیت همکاری کامل و به موقع ایران تأکید کردم. من همچنین بر لزوم پاسخگویی سریع ایران به سؤالات آژانس تأکید کردم."

آقای فروتا دیروز برای دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی به تهران رفت و با علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد

پیش از انتشار این بیانیه کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود که ایران هیچ فعالیت پنهان هسته‌ای ندارد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود که "هرگونه تلاشی برای ایجاد اخلال و انحراف در همکاری های سازنده و فعالانه ایران و آژانس و اعمال فشارهای نابجا به آژانس، کاملا مخرب بوده و با اقدامات مناسب ایران نیز مواجه خواهد شد."

کرونل فروتاحق نشر عکسAFP/GETTY IMAGESImage captionکرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران دقایقی پیش از دیدار با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی. او همچنین با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم دیدار کرد.

شب گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها، گزارش داد که نمونه‌برداری بازرسان بین‌المللی از محلی در ایران که یک سال پیش نخست‌وزیر اسرائیل آن را یک "انبار مخفی هسته‌ای" توصیف کرده بود نشان می‌دهد که در این محل "ردی از اورانیوم" دیده شده است.

یک دیپلمات گفت که این اورانیوم با درصد بالا غنی نشده بود که به آن معنی است که خیلی از خلوص مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی فاصله داشت. و افزود: "این می تواند توضیحات ممکن زیادی داشته باشد."

دیپلمات‌ها به رویترز گفتند: "اما از آنجا که ایران هنوز نمونه ای از این ماده را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی نگذاشته، تعیین سرچشمه این ذرات آسان نیست و همچنین روشن نیست که آیا اینها رد به جا مانده از مواد یا فعالیت هایی است که به دوره پیش از امضای توافق ۲۰۱۵ بازمی گردد یا نه."

برگرفته از: 
Bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته ناگفته نماند در دیدگاه شماها مردم سالار مترادف فارس سالار می باشد، در کشور ایران فقط ملت فارس زندگی نمی کند، ملتهای دیگر هم برده جامعه فارسی نیستند که شما ها وجود آنها را نادیده می گیرید، و با کلمه محلول و کاتالیزر ٭ ملت ایران ٭ می خواهید همه ملتها را در زبان و فرهنک جامعه فارسی حل کنید، حاکمیت های فارس سالار در هر جلدی و با هر ژستی ماهیتشان برای ملتهای غیر فارس شناخته شده است و امروز سیستم فارس سالاری به لبه پرتگاه تاریخی نزدیک شده. دیگر هیچ ترک و عرب و کرد و بلوچ و ترکمنی نمی خواهد برای به حاکمیت رسیدن مجدد فارس سالاری از جانش مایه بگذارد، دیگر گذشت آنزمانی که ترکها جانشان را در جنگهائی مثل ایران و عراق فدا می کردند، امروز آنها جانشان را فقط و فقط برای آزربایجان و ملت خود فدا خواهند کرد و بس!!!!