اکرم ایلیسلی در خطر

به تهدیدات علیه اکرم ایلیسلی اعتراض کرده و از مقامات آذربایجان میخواهیم امنیت ایشان و خانواده اش را در برابر حملات فراهم کنند.
تهدید کنندگان بر علیه ایلیسلی مورد تحقیق قرار گرفته و محاکمه شوند.
به تهدیدات و تنبیهاتی که علیه اکرم ایلیسلی در ارتباط با نوشته هایش اعمال شده است، پایان داده شود.

“اکرم آیلیسلی”، رمان نویس معتبر آذربایجانی، به دنبال تظاهرات خشمگین در جلو خانه اش و سوزاندن نسخه هائی از کتابش و نیز تهدید یکی از رهبران احزاب اپوزیسیون در آذربایجان، در روزهای اخیر در معرض خطر جانیقرار گرفته است. علت اعتراضات، رمان “رویاهای سنگی” نویسنده دربارۀ منطقۀ مورد مناقشۀ  قراباغ کوهستانی ست که در آن نویسنده نسبت به ارامنه همدردی نشان داده است.

قلم بین الملل نگران امنیت اکرم آیلیسلی است. قلم بین الملل از مقامات آذربایجان می خواهد که امنیت آیلیسلی و خانواده اش را تأمین کرده، تهدیدگران را مورد پیگرد و مجازات قانونی قرار دهد.

داستان رمان “رویاهای سنگی” در منطقۀ قراباغ اتفاق می افتد که در اوایل دهۀ ١٩٩٠ از آذربایجان جدا شد و تنش میان دو کشور ارمنستان و آذربایجان را باعث گردید. درگیری نظامی میان ارتش آذربایجان و جدائی طلبان درسال ١٩٨٨ آغاز گردید و پس از فروپاشی اتحاد شوروی که در سال ١٩٩١ اتفاق افتاد و قره باغ استقلال خود را بشکل جمهوری قره باغ اعلام نمود، این درگیری ها به جنگی تمام عیار درمنطقه تبدیل گردید که طی آن جنایات بسیارگسترده و همه جاگیر را شاهد بوده ایم. ذرپی آتش بس اعلام شده در سال ١٩٩۴ درگیریهای پراکنده ای هرازگاهی همچنان ادامه یافته است. آوارگان هنوز نتوانسته اند به خانه های خود بازگردند و مسئله قراباغ به عنوان منبع تنش حاد میان آذربایجان و ارمنستان همچنان باقی مانده است. رویاهای سنگی که در سال ٢٠٠٧ نوشته شد و ۵ سال بعد منتشر گردید داستان دو مرد آذری را تعریف می کند که میکوشند در میانه خشونت های اتنیکی جان همسایه های ارمنیشان حفظ کنند. این کتاب همچنین آزار و اذیت ارامنه را درقراباغ شرح میدهد. ولی آنچه باعث خشم معترضان شده روایت یکجانبه از بدرقتاری آذریها برعلیه ارامنه بوده است بی آنکه اشاره ای به حملات ارامنه بر آذریها شده باشد. کتاب هنوز در آذربایجان منتشر نشده است ولی ترجمۀ روسی آن در اواخر سال ٢٠١٢ در مجلۀ ادبی روسی “دوستی خلق ها” (دروژبا  نارودوف) منتشر شده است.

بحران زمانی بالا گرفت که آیلیسلی در اوایل این ماه توسط نمایندگان مجلس ملی آذربایجان به اهانت به مردم آذربایجان  متهم گردید و ریشۀ اتنیکی وی مورد سؤال قرار گرفت و پیشنهاد شد که  نویسنده را وادار به ترک آذربایجان و زندگی  در ارمنستان بکنند. برخی خواستار محرومیت آیلیسلی از امتیازات ویژه ای شدند که دولت برای برخی از نویسندگان مقرر داشته است. در پاسخ به این درخواست بود که الهام علی اوف، رئیس جمهور دستور داد که مستمری آیلیسلی قطع شود. این مستمری برای قدردانی از خدمات ادبی آیلیسلی مقررشده بود. رسانه های آذربایجان چنین تفسیر میکنند که با اینکار آیلیسلی بکیفر اعمال خویش که عبارت از تحریف واقعیت های تاریخی آذربایجان و اهانت به احساسات مردم آن بود رسیده است. این تصمیم به دنبال یک هفته تظاهرات در برابر خانۀ آیلیسلی و فریادهای “ننگ” و سوزاندن عکس و کتابهای آیلیسلی اتخاذ گردیده است. به گزارش رادیو اروپای آزاد، درین کتاب به صورتی نه چندان سرپوشیده از رئیس جمهور سایق، حیدرعلی اوف که پدررهبر جدید، الهام علی اوف است انتقاد شده است. گزارش شده است که سازمانهای غیردولتی و گروه های حامی رزمندگان و پناه جویان گفته اند که امکان دارد بر علیه  آیلیسلی اقدام قانونی بعمل آورند.

در ١١ ماه فوریه، حافظ حاجی اوف  رهبر حزب مساوات نوین که حزب اپوزیسیون است اعلام کرد که با آگاهی از اتهام جنایی که ممکن است دامنگیرش شود به هر کس که گوش آیلیسلی را ببرد ده هزار منات (٩۵٠٠ یورو) جایزه خواهد داد. وزیر امور داخلی آذربایجان بعدا اعلام کرد که هیچ دعوتی به خشونت قابل قبول نبوده و متخلفین مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.  با این حال تهدیدات برعلیه آیلیسلی همچنان پا برجا مانده است.

آیلیسلی درمصاحبه ای با رادیو اروپای آزاد دراواخر ماه ژانویه چنین ادعا نمود که “این رمان پیامی است به ارامنۀ ساکن قراباغ که در اصل شهروند آذربایحان بشمار میآیند: نپندارید که آنچه را به شما کرده ایم فراموش نموده ایم. ما خطای خود را میپذیریم. شما هم کارهای بدی نسبت به ما انجام داده اید و این وظیفۀ نویسندگان ارمنی است که دربارۀ این خطاها بنویسند. شاید هم تا به حالا نوشته اند، شاید در آینده خواهند نوشت. نمی دانم. چون امکان ندارد مردمی بیرحمیهای آنچنانی مرتکب شوند و دربارۀ آن ننویسند. ازین چیزها را نباید سرمایه سیاسی درست کرد. اگرارامنه میخواهند در منطقۀ قراباغ آذربایجان بزندگی خود ادامه دهند، باید زندگی خود را در کنار ادامه دهیم. این رمان پیامی است به آنها که نترسید. دنیا که به آخر نرسیده. ما می توانیم با هم زندگی کنیم.”

علیرغم همۀ این مخالفت ها و تظاهرات، مفسران اشاره می کنند که حوادث روزهای اخیر باب بحث پیرامون مسئله ارمنستان را گشوده است بطوریکه در هفتم ماه فوریه، تلویزیون آذربایجان بحث پرشوری میان آیلیسلی و یکی از اعضای حزب حاکم پخش کرد و بسیاری  آشکارا زبان به تمجید از این کتاب گشوده اند.

آیلیسلی هفتاد  پنج ساله، نویسنده، شاعر و سناریو نویس سرشناسی است که جوایز متعددی را در دوران حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی و نیز در دورۀ بعد از انحلال شوروی بدست آورده است، از جمله در ٢٠٠٢، برندۀ بهترین جایزۀ ادبی آذربایجان یعنی جایزۀ استقلال گردید. این شاگرد سابق انستیتوی ادبیات ماکسیم گورکی، از اواخر دهۀ ١٩۵٠ به کارهای ادبی پرداخته و مشهورترین آثارش عبارتند از “زمانیکه  کوهستان ها رامه میپوشاند” (١٩۶٣) و “شکوفه های گیلاس چه می گفتند؟ (١٩٨٣). او همچنین بخاطر ترجمه هایش از آثار ادبی  معروف شده است.

  

لطفا فورا به زبان آذربایجانی یا زبان خودتان بنویسید:

به تهدیدات علیه اکرم ایلیسلی اعتراض کرده و از مقامات آذربایجان میخواهیم امنیت ایشان و خانواده اش را در برابر حملات فراهم کنند.

تهدید کنندگان بر علیه ایلیسلی مورد تحقیق قرار گرفته و  محاکمه شوند.

به تهدیدات و تنبیهاتی که علیه اکرم ایلیسلی در ارتباط با نوشته هایش اعمال شده است، پایان داده شود.

President
Ilham Aliyev
Office of the President of the Azerbaijan Republic
18 Istiqlaliyyat Street,
Baku AZ1066, AZERBAIJAN
Fax: +994 12 492 0625
Email: office@pa.gov.az

Salutation: Dear President

Please check with the PEN office is sending appeals after 15 March 2013

منبع: www.pen-international.org/newsitems/azerbaijan-writer-akram-aylisli-under-threat

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
وزیر اطلاعات: بازداشت روزنامه نگاران، مرهون همکاری خبرنگاران پایبند نظام بود
-------------------------------------------------------------------------
۱۳۹۱/۱۲/۰۲
در طی یک هفته اخیر ۱۷ نفر در ایران اعدام شدند
------------------------------------------------------------------------
۱۳۹۱/۱۱/۲۵
کمیسیون امنیت ملی مجلس از برخورد با روزنامه‌نگاران تقدیر کرد
------------------------------------------
۱۳۹۱/۱۱/۱۹
به گزارش سایت کلمه، روزنامه نگاران ایرانی که دو هفته پیش بازداشت شدند همچنان ممنوع الملاقات هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بخش دوم:
این اتفاق همین یکی دو هفته پیش رخ داد. در مورد حق کتابسوزی هم همینطور است . اگر من حق دارم که لباس و کفش و اشیا و لوازم شخصی خود را بدور ریخته و یا به اتش بکشم این حق را هم دارم که کتابهای را که دوست ندارم به اشغالدونی ریخته و یا به اتیش بکشم. بر عکس آنهائی که کتاب را مقدس می دانند و مرا بخاطر اینکار محکوم و مذ مت می کنند را فتاتیک و ذهن بسته و قرون وسطایی می خوانم. باز هم در اینجا دولت حق ندارد دستور کتابسوزی دهد. در ازربایحان شمالی هم این خود مردم بودند که بخاطر نفرت از آخرین کتاب اکرم ایلیسلی در یک عمل نمادین و در نوع خود شجاعانه کتابهایش را به اتش کشیدند. مگر در همین امریکا در چندین فقره کشیشی مریضی که می دانست قرآن سوزاندنش باعث خشونت بر علیه مسیحی ها خواهد شد و جان چند نفری هم بخطر خواهد افتاد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من اصلا نمی خواستم وارد این بحث بشوم برای اینکه برایم مثل روز روشن است که عده ای که چشم دیدن پیشرفت و رشد و ترقی و پویایی جمهوری ازربایجان و جمهوری ترکیه را ندارند می خواهند از این جریان نمدی برای کلاه خود بسازند و چهار چشمی منتطر فرصت هستند که تغاری بکشند و ماستی بریزد و من بحث با اینگونه افراد را اتلاف وقت می دانم. کلا ساختار ذهنی اینگونه افراد که سنی ازشان گذشته و بر روی یک ایدولوژی ورشکسته سرمایه گذاری کرده اند و نمی توانند یک شبه اینهمه سرمایه را بر باد دهند با بحث های تئوریک قابل تغییر نیست. اما از آنجائیکه می بینم حتی دوستانی که با آنها اشتراک مرام دارم هم در تله این عوامفریبان افتاده اند و برای اینکه احیانا مهر فاناتیسم و یا پان تورکیسم بر پیشانی شان نخورد قبل از ابراز عقیده شان مجبورند یک سری حرف های عوامانه را تکرار کنند خواستم برای روشن شدن موضوع این چند سطر را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نگاهی‌ به موضوع اکرم ایلیسلی از "" بعدی دیگر ""، """ تغذیه خوراکی ذهن ملتی که معتاد به "" حس قربانی "" شده، هنری برتر از جنگ است. با انتخابات ارمنستان،نباید اجازه داد دیاسپورای ارمنستان از "" فقر ذهنی‌ حس قربانی "" به دامن واقعیت پناه ببرد، ارمنستان باید با مغز‌های منجمد شده در قرن ۱۷ امور خود را اداره کند، کتاب اکرم ایلیسلی دیاسپورای میلیونی ارامنه را جانی تازه داد. لطفا دقت کنید که واقعیت عوض نشده، طبق ۴ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، ارمنستان باید اراضی‌ اشغالی آذربایجان را تخلیه کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وقتی در جمهوری آذربایجان روزنامه نگاری کتک زده میشود و یا زندانی میشود و یا افراطگرایان اسلامی مورد آذر و اذیت پلیس آذربایجان قرار میگیرند، دموکراتهای دو آتشه پان فارس در خارج و حکومت مردان جمهوری اسلامی در داخل خونشان به جوش میاید و با تمام قوا به طرفداری از آنان میشتابند. فریادشان به آسمان میرود وامصیبتا... حکومت سلطان علیف به مردم بیچاره آذربایجان ظلم میکند. انسان دوستی این حصر و حدی ندارد!! اینان (اسلامگراهای داخل و پانفرسیستهای خارج نشین ) هر دو از وجود یک کشوری بنام جمهوری آذربایجان مستقل شدیدا عصبانی هستند و میخواهند که سر به تن ان نباشد. حس شوونیستی این عده، اجازه تفکرعاقلانه به آنها را نمیدهد. نمیخواهند بفهمند که این جمهوری از بطن یک دیکتاتوری مطلق کمونیستی زاده شده و احتیاج به زمان دارد، که دموکراسی را تمرین کند و آرام آرام پیشرفت بکند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نقص آزادی عثیده، بیان و قلم به هر علت و بهانه محکوم است.اگر از طرف شخص و اشخاص حقیقی و حقوقی، کسی و یا کسانی مورد اهانت و یا تهمت قرار گیرند، باید در دادگاههای صالحه رسیدگی شود، هر گونه لشکرکشی های فاشیست مابانه و لومپن مابانه محکوم است. در جوامع دموکراتیک نقد و انتقاد حاکم است و در جوامع عقب مانده لشکرکشی لومپنها.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقاي توكلي با شما هم فكر و هم عقيده ام و حرفهاي اون تهديدكننده محكوم و غير انساني است ولو در حد حرف و شعار،در ضمن روز ٢٦ فوريه سالروز نسل كشي آذربايجانيها و ساكنين شهر خوجالي آذربايجان در قره باغ به دست داشناكهاي ارمني است.لطفا اگر در حرفهاي خود صادقيد با انتشار مقاله و فيلم اين نسلكشي را محكوم فرماييد.در ضمن چرا اين سايت و دوستان عزيزي كه اين اقدام را محكوم ميكنند تا حالا نسبت به ترور يكي از كانديداهاي رياست جمهوري ارمنستان واكنش نشان نداده اند؟چرا راجع به تضييق حقوق شهروندي در ارمنستان كه تا اين حد گسترده است ساكتند؟
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقایایون موارد نقص حقوق بشر را بدون هیج توضیحی محکوم کنید؛ فرق نمی کنه این کار در اسرائیل صورت گرفته باشد و یا در درون یک سازمان سیاسی اپوزیسیون ایرانی ویا در جمهوری آذربایجان ... لطفا تعصب را کنار بگذارید....آری حداقل در زمینه مسایل حقوق بشری بلکه بتونیم به یک درک مشترک برسیم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تایماز عزیز. این دوستانی که شما اسمشان را می برید، در باره تمامی آن موضوعات اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی می نویسند، ولی نوشته های آنها در وب سایت هایی که شما نگاه می کنید چاپ و نشر نمی گردند. همان کسانی که خروارها من کاغذ در وب سایت "تریبون" در باره انقلاب فرانسه، ژان ژاک روسو، ولتر و منتسکیو و غیره سیاه کرده اند، در مورد چنین دگماتیسم کور جتائی سکوت مطلق اختیار کرده اند. آنها اگر روزی روی کار و مصدری قرار بگیرند، آن کار دیگر خواهند کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من نمیدانم چرا آقایان اژدر بهنام
احد واحدی
باقر مرتضوی
بهروز مطلب زاده
سیروس مددی
هدایت هادی (هادی قاراچای)
یدالله کنعانی (نمینلی)
آ. ائلیار
صمد دژبان
دنیز ایشچی
غلام بابازاده (شام قازان)
باخیش سببی
چرا نه در مورد زندانیان سیاسی آزربایجان ، نه تروریسم کرد در آزربایجان ، نه انهدام محیط زیست و نه نابودی دریاچه اورمیه هیچ نمی گویند و هیچ نمی نویسند . اما هر جا انتقاد و فحش و کنایه از آزربایجان و دولت مستقلش است در آنجا حی و حاضر هستند؟!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عنبر جون؛ به خاطر اشتباه در ذکر جنسیت نویسنده عذر می خواهم. بنده بلافاصله بعد از ارسال متوجه امر شدم اما به لحاظ اینکه مسئله جنسیت نویسنده چندان تاثیری در اصل موضوع و نوشته ام نداشت توضیحی بر آن ننوشتم. از اینکه متذکر شده و توضیح دادید متشکرم. در مورد گوش بری و خشونت نیز نظرم را در کامنت قبلی واضح نوشته ام. اینها محکوم است و این راه دفاع از حقیقت و آزادی اراضی اشغالی قاراباغ نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
gabele tawajohe aghae bakhtawar,akram name mard ham hast ,aghar gabul nadarid be aks .dobare nazar afkanid

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بابک جون! اکرم ایلیسلی خانم نیست و آقاست. حداقل عکس را نگاه می کردی. باید به کسانی که گوش او را برای 10000 دلار خواهند برید، یک جورایی خبر داد که یکدفعه نروند و گوش اکرم خانمی را ببرند و برای رئیس یک حزب و نماینده پارلمان ببرند. ایهالناس اکرم در ترکیه و آذربایجان شمالی نام مرد هست هااااا. کسانی که اسمشان اکرم خانم است و یا اکرم خانمی را می شناسند باید هشیار باشند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حال اكرم ايليسلي بسيار خوبه شما نگران نباشيد و قصاص قبل از جنايت نكنيد،گوش آقاي ايليسلي هم يك هو صاحب ارزش شد و مثل سلمان رشدي يكشبه مشهور عالم شد.نويسنده اي كه در ٧٥ سالگي كم كم به فراموشي ميرفت با اين اثر دوباره خود را به سر زبانها انداخت و مشهور شد.و جنايات ارامنه را فراموش و جنايتكارلن را قهرمان ناميد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خانم ایلیسلی مطمئن باش نویسنده ارمنی درباره جنایاتشان در قره باغ فوریه 1988 و همچنین در سلماس و خوی و ارومیه در در دوران جنگ جهانی اول نخواهند نوشت! اما شما به خاطر تحریف تاریخ ؛ خیانت به حقوق و منافع ملت تورک آذربایجان و خوش خدمتی به ارامنه به احتمال زیاد جایزه نوبل یا چیزی مشابه دریافت خواهی نمود. شاید اورهان پاموک سرمشق خوبی برایت بوده است. به هر حال هرکس راهی را برای رسیدن به شهرت و اوج انتخاب می نماید. یکی مثل "مبارز ابراهیم اف" علارقم جوانی بر علیه در راه آزادی سرزمینش از اشغال جانش را فدا می نماید. سرزمینی که حتی سازمان ملل و بیگانگان و بی طرفان نیز رای به اشغالش داده اند و هنوز بعد 20 سال رژیم اشغالگر ارمنستان با حمایت ارباب و پشتیبان اصلی اش روسیه حاضر به قبول آن و ترک اراضی اشغالی نیست! یکی هم مثل شما چشم بر حقایق می بندد و صرف خوشآمد روس ها و منافع شخصی همه چیز را فدا و حقیقت را