رفتن به محتوای اصلی

کیهان لندن، محبوب چپ ها در ماه ژوئن 40 ساله شد!
14.07.2023 - 20:28

یک هفته بیشتر بود که به ترکیه وارد شده بودم و برای انجام کارهایم به دفتر پناهندگان سازمان ملل مراجعه میکردم. یک روز دیدم روزنامه ای در دست یک ایرانی است. رفتم جلو پرسیدم چه خبر از ایران؟ نگاهی به من کرد و گفت این کیهان لندن هست. روزنامه را با شگفتی از او گرفتم و برانداز کردم. اصلا انتظارش را نداشتم.  دیدم بله.. همان آرم آشنای کیهان را دارد اما محتوایش دلم را برد و پر از شوق دیدار یار کرد. حس کردم ما ایرانیان تمام نشده ایم و زنده ایم و میتوانیم وطن مان را پس بگیریم. محتوای لیبرال آن برایم بوی دوران شاه را می آورد. پس از انقلاب و مطالعه نشریات تهوع آور و عصبی و خشونت زده توده فدایی و مجاهدین و نیز دهان کف کرده روزنامه جمهوری اسلامی و کیهان تهران در ایران که حالم را از هرچه روزنامه بود بهم میزد،  اول بار بود که یک روزنامه وزین و معقول در دست داشتم تنها نگاه به آن لذتی بس عمیق داشت. 

بعد ها که به سوئد آمدم ناچار بودم در کتابخانه شهر لوند فقط یک نسخه از کیهان وجود داشت با رفقای توده ای فدایی و برادران مجاهد برای دریافت روزنامه رقابت کنم. وقتی به دستم میرسید که از بس مطالعه شده بود چروک شده بود. بیشترین مشتری هایش رفقای چپ و برادران مجاهد بودند که یواشکی به گوشه ای میرفتند و دزدکی دور از چشم رفقا و برادران شان مطالعه میکردند. معلوم بود که حتا یک واو را نیز جا نمی اندازند. روز جمعه که روزنامه می آمد تا به ما برسد میشد دوشنبه سه شنبه هفته بعد. گاهی برخی عکسها را سبیل گذشته یا  خط زده بودند و گاهی برگی را پاره کرده بودند. حرامزاده های نمک نشناس روزنامه بورژواهارا با اشتیاق مطالعه میکردند و برای بورژواهایی مثل من آنرا سانسور میکردند. از آخر ناچار شدم با همان پول سوسیال که میگرفتم روزنامه را آبونه شوم که دیگر مجبور به رقابت با این زامبی ها نشوم.

اولین مقالاتم را درتریبون آزاد کیهان لندن نوشتم. هیچ سابقه نویسندگی نداشتم.  روزنامه نگاری و هنر نوشتن را از روزنامه نگاران قدیمی مثل هوشنگ وزیری، احمد احرار، داریوش همایون، دکتر عزت الله همایونفر و .. دیگران با مطالعه متن های شان آموختم. پاهایم را به اندازه قدمم و دانسته هایم دراز میکردم. فهمیدم که برای قلم زدن در این عرصه باید دانش آنرا نیز داشته باشم. دهها کتاب تاریخ معاصر، سیاست و جامعه شناسی را مطالعه کردم. سپس در هفته نامه نیمروز ستون خودم را داشتم. حالا دو روزنامه به خانه ام می آمد: کیهان لندن و نیمروز که به همت پرویز اصفهانی بنیانگذاری شد و تا سالهای قبل از اینترنت اخبار و تفسیرها را به تشنگان ایرانی میرساندند.

در این میان اما.. «رفقا» خود شاهدند که همه نشریات شان با محتوای کسل کننده شان را حتا سر تیم ها و فعالان شان نیز نمیخواندند. نویسندگانی همیشگی با نام های مستعار و نوشته هایی تکراری که کسی چیزی از آن سر در نمی آورد. به گفته برخی بچه های چپ که بیدار تر بودند نویسندگان نشریات شان و خیال میکردند که هرکدام یک پا مارکس و انگلس و افلاطون هستند. تازه اگر هم بودند مثلا کجا را میخواستند بگیرند؟ دوره شان گذشته بود اما چپ ایرانی خاک آنها را همچنان بر سر میریخت و شیون میکرد. و در عین حال بازهم به دنبال کیهان لندن و نیمروز بودند. 

باری.. آن زمان  تصور میکردم که پس از حد اکثر هشت سال مردم ایران رژیم آخوندی را سرنگون می کنند و ما به ایران باز میگردیم. حسابش از دستم در رفته چند سال شده. یک آن به خودم آمدم دیدم 29 ساله بودم که به سوئد آمده بودم و حالا 29 سال  بود که از ورودم به سوئد می گذشت. از آن روز نیز هشت سالی میگذرد. پا به سن گذاشته ام هرچند با پر رویی هنوز پا به توپ فوتبال بازی می کنم و تکانی میدهم و روز آخر را هی عقب می اندازم. چند سالی هست که بخودم میگویم که این آخرین جفت کفش فوتبال است که میخرم اما بازهم دو سه سال بعد یک جفت نو میخرم. آخرین جفت کفش را سال گذشته خریدم. با جنبش اعتراضی مهسا امید داشتم که با ان کفش ها در ایران نیز به یاد قدیم شوتی به توپ بزنم. هنوز که نشده. 

باری.. سالها از پی هم گذشت. دکتر مصباح زاده و هیات تحریریه کیهان لندن که همراه او شروع کرده بودند نیز رفتند. حالا الهه بقراط سردبیر است. خانم توانایی است. حیف است که بانوان توانایی داریم که دوران بالندگی شان را در پیله مارکسیسم باختند و به کسی چیزی نرساندند. و زنان بیچاره و فلک زده و ترحم برانگیزی که در کمپ اشرف لچک به سر صیغه مسعود رجوی شدند و برایش رقصیدند. آه.. ای روزگار.. چه بازی های زشتی که به ما مردم نشان ندادی. گاهی به خودم می گویم اگر این نابکاری ها را نمی دیدم هرگز نمی فهمیدم بد و خوب چیست. اما از طرفی .. مگر مردم اروپا که بد را به اندازه ما ندیده اند چیزی از دست داده اند؟

چهل سالگی کیهان لندن و یادی از دکتر مصباح زاده بهانه ای شد برای یک درد دل. نسل ما وقتی به ایران برگردد،.. همان ها که یواشکی کیهان را میخواندند، و رضاپهلوی را به دادگاه فرا میخواندند.. همچنان در کافه ها و قهوه خانه ها همین بحث ها را پی خواهد گرفت و همچنان به دنبال محاکمه پرویز ثابتی خواهد بود و از رضاپهلوی خواهد خواست که بیاید و در مورد جنایت های پدرش توضیح بدهد و اشکی برای جان های شیفته سیاهکل و حمید اشرف جنایتکار خواهند ریخت. 

آنکه نامخت از گذشت روزگار.. هیچ ناموزد ز هیچ آموزگار

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

محسن کردی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

یاشار

عنوان مقاله
تمامیت خواهی واسمیله گری

با سلام و عرض ادب.عزیزان تمامیت خواه ،عزیزان سلسله گرا،عزیزان وارثگرا،عزیزان خود شیفته ،عزیزان شاه پرست،....همه میدانند وشماها هم خوبه خوب میدانید،دیگر دوران این نوع افکارها و حکومتها پایان یافته،دیگر دوران سرکوب ،اسمیله گری استعماری واستثماری پایان یافته،وجمهوری اسلامی خیلی بهتر از شما تمامیت خواهان،وارثگران سلسله پرستان میباشد ،مردم رنگین کمان ایران میخواهند،کشور رنگین کمان هم،مدیریت رنگین کمانی وساختار رنگین کمانی ومنافع رنگین کمانی وتقصیم قدرت ثروت رنگین کمانی داشته باشند ،..ومردم بزرگی واتحاد راهم دوست دارند.این یعنی ساختار فدرالیستی،وفدرالیسم هم در مقابل تمامیت خواهی ووارثگرایی قد علم میکند هم در مقابل تجزیه طلبگی،...

ش., 15.07.2023 - 20:41 پیوند ثابت
محسن کردی

عنوان مقاله
دوران سلسله گرایی با انقلاب ۵۷ پایان یافته

آقای یاشار تورک اوغلو

1- من دراین مقاله صحبت کیهان لندن را کرده ام نه صحبت ملیت و خاک وطن. 

2- ولی میدانم برای چه اینجا این حرف را میزنید. مشکل شما این است که جرات و شهامت این را که نام واقعیتان را بگویید ندارید چرا که حتا دوستان و خانواده خودتان شما را کنار خواهند نهاد.  گفتن چنین سخنانی با نام واقعی در درجه اول شهامت میخواهد که شما ندارید!  من بچه های جدایی طلب ترک را در شهر گوتمبرگ دیده ام. رادیوی خودشان را داشته اند وبسیار شجاعانه با اسم و رسم میگفتند که آذربایجان باید جدا شود از ایران. پنج شش نفری بودند و واقعا مایه گذاشتند و تلاش کردند بعد که از طرف هزاران آذری ساکن یوتبوری طرد شدند و نادیده گرفته شدند متوجه شدند که ترک های ایران.. عاشق ایران هستند و فعالیت شان را تمام کردند. از دوستان شنیدم که بیشترشان به ایران هم رفت  و آمد دارند و اصلا کسی آنها را قابل ندانست که در فرودگاه سین جین کنند. حالا شما آمده اید اینجا با قسم و آیه میخواهید به ما حرفهایی که هزار بارگفته اید را تکرار کنید. چرا خوتان را خسته می کنید؟ 

3- نظرشما ایران اونجوری بوده.. یک خاک ول و بی صاحب که هر از گاهی یک عربها، یونانی ها، مغول  ها و ترک ها صاحبش بودند. بسیار خوب برادر. حالا نوبت ما فارسهاست که نه این که صاحب بلامنازع باشیم بلکه خواستار این هستیم که با بقیه ایرانیان برادرانه در این کشور زندگی کنیم و این را در حکومت پهلوی ها نشان داده ایم. «بگذریم که محمدرضاشاه از مادر ترک بود و رضاشاه اگر زبان مادریش ترکی نبود اما بخوبی ترکی صحبت میکرد. قاجارها هرگز مدعی نبودند که صاحبان ایران ترک ها هستند. آنها عقیده داشتند که صاحب مملکت پادشاه است. و همه مردم هم مطیع بودند. هرگز هم در دوران قاجار به کسی بخاطر ترک بودن مقام نو منصب نمیدادند بلکه بسته به میزان وفاداری شان بود. فتحلعلی شاه از سیاست هایش این بود که با فرمانروایان محلی با عروس دادن و عروس گرفتن فامیل شود و هرگز و هرگز هم نگفتند که ترکها بهتر از بقیه مردم ایران هستند. این سخنان از زبان امثال شماها در می آید. 

ایران همین است که می بینی. کشوری است مستقل و مرزهایش در دنیا برسمیت شناخته شده. شما این حرفها را ببر نزد آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل بگو این فارسها حق ات را خورده اند. بلکه آنها برایت کاری کنند. اگه به ما باشه که برادر.. مگه این که از روی نعش ما رد بشی! 

فقط یک سخن منطقی شما آورده اید و آن همه پرسی و مراجعه آراء عمومی است حال رفراندم یا هرچه. ما هم با شما دعوا نداریم برادر.. ما هم با همه توان میخواهیم یک روز نمایندگان مردم ایران در مجلس موسسان جمع شوند و تکلیف ما را روشن کنند. اگر آن نمایندگان تصمیم گرفتند ایران تکه تکه شود و ترکستان و فارسستان و عربستان و بلوچستان تشکیل شود این گردن ما از مو نازک تر سمعا و طاعتا! ما میریم تو فارسستان خودمون شما گذرنامه ترکستان بدست ویزا بگیرید بیایید تهران ما هم ویزای ترکستان شما رو میگیریم میاییم تبریز دیدن فامیلها. خوبه؟ ی  دیگه دعوا نداریم که برادر! ما عشق مونه بگیم کل تاریخ ایران، از یونانی و عرب و مغول ترک هرکدام پا به این خاک گذاشتند .. (فارس نشدندها... تاکید میکنم.. فارس نشدند. مثل قاجارها که تار آخرش ترک ماندند) .. هرکدام که قدم به این خاک گذاشتند.. ایرانی شدند! کسی فارس نشد.. همه خود را شاه ایران خواندند. و ما همه تلاش مان را می کنیم که ایران فدرال نشود. من ترجیح میدهم آن قسمتها که میخواهند فدرال شوند از خاک ایران جدا شوند. من دوست ندارم یک ترک و بلوچ و عرب و یک فارس برای سرنوشت ایران تصمیم بگیرند. من دوست دارم ایرانیان برای ایران تصمیم بگیرند. هویت ایرانی اول است. شاهان ترک اول شاه ایران و ایرانی بودند بعد ترک! محمدشاه برای حفظ آذربایجان هرات را محاصره نکرد. برای حفظ منافع ترکها هرات را محاصره نکرد. و اجداد من در ارتش عباس میرزای ترک برای ترکها نوکری نکردند بلکه خونشان را برای حفظ خام میهن شان ایران ریختند. البته شما این حرفها را نمی فهمید چون بی وطن هستید. ایرانی نیستید. 

آقای یاشار تورک اوغلو

1- من دراین مقاله صحبت کیهان لندن را کرده ام نه صحبت ملیت و خاک وطن. 

2- ولی میدانم برای چه اینجا این حرف را میزنید. مشکل شما این است که جرات و شهامت این را که نام واقعیتان را بگویید ندارید چرا که حتا دوستان و خانواده خودتان شما را کنار خواهند نهاد.  گفتن چنین سخنانی با نام واقعی در درجه اول شهامت میخواهد که شما ندارید!  من بچه های جدایی طلب ترک را در شهر گوتمبرگ دیده ام. رادیوی خودشان را داشته اند وبسیار شجاعانه با اسم و رسم میگفتند که آذربایجان باید جدا شود از ایران. پنج شش نفری بودند و واقعا مایه گذاشتند و تلاش کردند بعد که از طرف هزاران آذری ساکن یوتبوری طرد شدند و نادیده گرفته شدند متوجه شدند که ترک های ایران.. عاشق ایران هستند و فعالیت شان را تمام کردند. از دوستان شنیدم که بیشترشان به ایران هم رفت  و آمد دارند و اصلا کسی آنها را قابل ندانست که در فرودگاه سین جین کنند. حالا شما آمده اید اینجا با قسم و آیه میخواهید به ما حرفهایی که هزار بارگفته اید را تکرار کنید. چرا خوتان را خسته می کنید؟ 

3- نظرشما ایران اونجوری بوده.. یک خاک ول و بی صاحب که هر از گاهی یک عربها، یونانی ها، مغول  ها و ترک ها صاحبش بودند. بسیار خوب برادر. حالا نوبت ما فارسهاست که نه این که صاحب بلامنازع باشیم بلکه خواستار این هستیم که با بقیه ایرانیان برادرانه در این کشور زندگی کنیم و این را در حکومت پهلوی ها نشان داده ایم. «بگذریم که محمدرضاشاه از مادر ترک بود و رضاشاه اگر زبان مادریش ترکی نبود اما بخوبی ترکی صحبت میکرد. قاجارها هرگز مدعی نبودند که صاحبان ایران ترک ها هستند. آنها عقیده داشتند که صاحب مملکت پادشاه است. و همه مردم هم مطیع بودند. هرگز هم در دوران قاجار به کسی بخاطر ترک بودن مقام نو منصب نمیدادند بلکه بسته به میزان وفاداری شان بود. فتحلعلی شاه از سیاست هایش این بود که با فرمانروایان محلی با عروس دادن و عروس گرفتن فامیل شود و هرگز و هرگز هم نگفتند که ترکها بهتر از بقیه مردم ایران هستند. این سخنان از زبان امثال شماها در می آید. 

ایران همین است که می بینی. کشوری است مستقل و مرزهایش در دنیا برسمیت شناخته شده. شما این حرفها را ببر نزد آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل بگو این فارسها حق ات را خورده اند. بلکه آنها برایت کاری کنند. اگه به ما باشه که برادر.. مگه این که از روی نعش ما رد بشی! 

فقط یک سخن منطقی شما آورده اید و آن همه پرسی و مراجعه آراء عمومی است حال رفراندم یا هرچه. ما هم با شما دعوا نداریم برادر.. ما هم با همه توان میخواهیم یک روز نمایندگان مردم ایران در مجلس موسسان جمع شوند و تکلیف ما را روشن کنند. اگر آن نمایندگان تصمیم گرفتند ایران تکه تکه شود و ترکستان و فارسستان و عربستان و بلوچستان تشکیل شود این گردن ما از مو نازک تر سمعا و طاعتا! ما میریم تو فارسستان خودمون شما گذرنامه ترکستان بدست ویزا بگیرید بیایید تهران ما هم ویزای ترکستان شما رو میگیریم میاییم تبریز دیدن فامیلها. خوبه؟ ی  دیگه دعوا نداریم که برادر! ما عشق مونه بگیم کل تاریخ ایران، از یونانی و عرب و مغول ترک هرکدام پا به این خاک گذاشتند .. (فارس نشدندها... تاکید میکنم.. فارس نشدند. مثل قاجارها که تار آخرش ترک ماندند) .. هرکدام که قدم به این خاک گذاشتند.. ایرانی شدند! کسی فارس نشد.. همه خود را شاه ایران خواندند. و ما همه تلاش مان را می کنیم که ایران فدرال نشود. من ترجیح میدهم آن قسمتها که میخواهند فدرال شوند از خاک ایران جدا شوند. من دوست ندارم یک ترک و بلوچ و عرب و یک فارس برای سرنوشت ایران تصمیم بگیرند. من دوست دارم ایرانیان برای ایران تصمیم بگیرند. هویت ایرانی اول است. شاهان ترک اول شاه ایران و ایرانی بودند بعد ترک! محمدشاه برای حفظ آذربایجان هرات را محاصره نکرد. برای حفظ منافع ترکها هرات را محاصره نکرد. و اجداد من در ارتش عباس میرزای ترک برای ترکها نوکری نکردند بلکه خونشان را برای حفظ خام میهن شان ایران ریختند. البته شما این حرفها را نمی فهمید چون بی وطن هستید. ایرانی نیستید. 
ش., 15.07.2023 - 15:19 پیوند ثابت
یاشار تورک اوغلو

عنوان مقاله
کیهان اندن

با عرض ادب وسلام،عزیزان باور کنید اگر رفراندوم بر گزار شود،مردم با قاطعیت ارا،شاه پرستی،وراثت گرایی،سلسله گرایی ،تمامیت خواهی،مرکزیت گرایی ،باستانگرایی جاعلانه وتوهم خودشیفتگی راپس خواهند زد.
ایران فعلب برای چند صد سال جزوسرزمین عربها بوده،برای چند صد سال جزوسرزمین ترکان آسیایه میانه بوده ،ایران برای چند صد سال جزو سرزمین ترکان بوده ،ایران برای چند صد سال جزو سرزمین مقدونی بوده ،ایران برای چند سال جزوه ساسانیان و سامانیان تاجیکستان آسیایه میانه بوده و برای چند صد سال جزوه هخامنشیان شبه قاره هند بوده، وهمه همسایگان ایران فعلب تا صد سال پیش بر ایران فعلی حکومت می کردند وصد سال اخیر هم جزوه فارسیان فعلی ایران است ،مردم دور از هر افراط گرایی مجعول ودور از هر گونه تفریط گرایی،میخواهند کشورشون آزاد آباد وعدالت درش موج بزند،وهمه مردم میدانند ایران فعلی تشکیل شده از ملل فارس ترک کرد لر عرب بلوچ ترکمن گیلک...وچند مذهب و دین واز چند نوع آب هوا واز چند نوع فرهنگ تاریخ تمدن ...ومردم دوس دارند کشور رنگین کمان شان مثل بقیه رنگین کمان ها مثل هند سویس اطریش کانادا روسیه اتیوپی پاکستان عراق ......اداره شود .وازادی عدالت تقسیم ثروت قدرت حاکمیت صورت گیرد :و برای همیشه دیکتاتوری ریشه کن گردد،واتحاد بزرگی همدلی باقی بماند وتجزیه طلبان خنثی بگردد،وان ساختاری نیست جز ساختار فدرالیستی واکثریت مردم انقلاب نمیخواهند،بیشتر اصلاحات میخواهند .واگر چنین نشود جمهوری اسلامی بهتر از دیکتاتوری وراثگرایی وسلسله گرایی تمامیت خواه ومرگز گرایی خودشیفته متوهم میباشد.

جمعه, 14.07.2023 - 21:48 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.