رفتن به محتوای اصلی

کمپینی در حمایت از استادان و دانشجویان اخراجی
31.08.2023 - 22:19

به آرم "لوگوی" دانشگاه تهران و عکس های سر در آن می نگرم .به آرم دانشگاهی که امروز بار دیگر بقول یکی از استادان دانشگاه تهران "صحنه هجوم قوم بدتر ازقوم مغول قرار گرفته است ."

از خودم می پرسم :"تو که سال ها در چنبش دانشجوئی فعال بودی ؟ هنوز هم کوچکترین تغیر و تحولات رخ داده در این مرکزعلمی،جنبش دانشجوئی را با حساسیت دنبال میکنی .چرا هر گز با دقت به این آرم وسردر سمبولیک دانشگاه تهران نگاه نکردی تا پیام خفته در هر خط آن را در یابی ؟

چرا سر در محکم وسیمانی آنرا با آن پیچ وتاب ها وبالهای گشوده آن که در انطباق با محتوای درون این مرکز علمی است درک نکردی ؟

آیا این حمله مجدد کوتوله های حاکم بر کشور که الله کرم ها،زاکانی ها و قالی باف ها استادان افتخاری آن هستند باید صورت بگیرد تا توجه تو به این دو سمبل که هریک باز گو کننده عظمت وشکوه این سرزمین و ارجمند بودن علم در نزد مردمان آن است جلب شود؟

از خود می پرسم آیا این وظیفه هر نسل استادان . دانشجویان نبود که پیام های خوابیده در هر کدام ازاین سمبل ها رابعنوان یک نماد فرهنگی و تاریخی بشکافند در اختیاردانش آموزانی که در اشتیاق داخل شدن بر این محیط های علمی هستند!قرار دهند؟

دانش آموزانی که نقش عظیم در جنبش مهسا داشتند و می توانند در جنبش اعتراضی نسبت به تسویه مجدد استادان ،دانشجویان و محدود کردن میزان پذیرش دانشجو در دانشکده های علوم انسانی ،بخصوص رشته های هنری نقش مهمی بر عهده بگیرند.

امروز پیش از هر وقت دیگر زمینه برای نشان دادن حکومت جهل یک دست شده توسط تند رو ترین جناح های دزد و غارتگر حکومت اسلامی فراهم گردیده است.نشان دادن بی مایگانی که در هیچکار علمی ،فرهنگی وهنری قادر به آفرینش نیستند .

کسانی که در جستجو وآماده ساحتن لشکری ازطلاب و سهمیه ای های فارغ التحصیل شده دون مایه ای هستند که هدفشان جای گزینی علوم اسلامی بر جای علوم انسانی، بخصوص دانشکده های هنری است .

باید نشان داد تفاوت مردان حکومتی بی همه چیز مسلط برکشور ،بر فرهنگ ،ادبیات و هنر رابا آفرینندگان فرهیخته ،کار ا و عاشق هنر ومیهن !

استادانی چون مهندس سیحون که نقشی بزرگ دررشد معماری و هنری داشتند .استادانی که شاگردان دانش وهنر آموخته آنان مانند مهندس امانت نخستین کارش بنای رشک برانگیز و غرور آفرین میدان آزادیست . دیگر دانشجویش طراح سازه بتونی محکم وسمبلیک سر در دانشگاه تهران است

باید نشان دادزیبائی کار مهندس محسن مقدم طراح لگوی دانشگاه تهران را ! نشان داد عناصر نقش گرفته در این لوگو را که بر چه پیشینه و عظمت تاریخی و هنری تکیه داده تا بیانگر اشتیاق یک ملت برای اوج گرفتن و استوارماندن چون ستون سنگی تخت جمشید باشد.

تانشان دهنده ظلمی باشد که در حق استادان این دانشگاه مادر و دیگر دانشگاه صورت میگیرد.

در هر سه اثر آنچه که مشترک است میل پرواز بلندی است که در میدان آزادی بسان نیزه ای تراشیده شده از سنگ بسوی آسمان هجوم برده وسقف فلک شکافته است .نشانی از قدرت ومیل به رهائی . امری که در بالهای گشوده شده سیمرغ نشسته بر ستون سنگی تخت جمشید که قدرت و عظمت خود را از دو گاو به نشانه برکت وقدرتمندی می گیرد با آن خطوط باستانی حک شده بر بال سیمرغ "فزونی" که پیامیش افزودن خرد و پرواز اندیبشه است .همراه با سر دری که ترا در پیچ تاب بتونی و قدرت مند خود می چرخاند و در نماد هائی که چون شعر حافظ استعاره است و زیبائی! مبهوتت می کند .

استعاره نخست می گوید نشانی از یک کتاب گشوده است .دیگری آنهارا بال های شاهینی می داند آماده برای پرواز ونهایت پرواز اندیشه است بسوی آزادگی و آزادی که نقشی از طاق های ایرانی در خود دارد .

کیست که نخواهد از سر دری با این همه زیبائی وعشق که بزرگانی چون خانلری ها ،حکمت ها ،فروغی ها ،سیاسی هافروزان فر ها و سیحون ها،ممیز ها از آن عبور کرده اند عبور نکند .ونقش خود بر تار ک دانش و هنر نکوبد !

شادمانه فریاد نزند این منم فرزند پویای این سرزمین که شرافت و توان این را یافتم از این در عبور کنم وبعنوان یک دانشجو تلمذ استاد کنم . استادانی که عاشق این سرزمین بودند وهستند با کوله باری از دانش وهنر. اما قرار گرفته در کنج عزلت و قتاعت توسط حکومتی سفله پرور که حوزه های دینی در حد آخوند وطلبه را ارجح تر از دانشگاه واستادانی صاحب نام می داند.

تصویر

بیائید دست در دست هم کمپینی در حمایت از استادان و دانشجویانی که رژیم آخوندی سخت در کار تسویه آنان است بر پا کنیم وبا تمام توان خود در مقابل این توطئه بیاستیم .

این یک مبارزه جدی ومدنی با رژیمی است که دست به تاراج نه تنها ثروت مادی این سرزمین گشوده بلکه دست اندر کار ویرانی هر انچه که بوئی از عظمت ،تاریخ گذشته این سرزمین و نام ایران و هنر ایرانی بدهد !می باشد .

من راه اندازی کمپین نمی دانم ! اما نخستین کسی می توانم باشم که با امضا نهادن بر پای این نوشته خواهان راه اندازی این کمپین !این تلاش مدنی و فرهنگی در مقابله با توطئه تسویه استادان و دانشجویان دانشگاه ها هستم.

چه باد کرد ؟ جز این که هر کس از هر طریقی که می تواند به راه اندازی این کمپین یاری برساند . ابوالفضل محققی

امضا های تا کنونی :

اصغر جیلو

کیانوش توکلی

ابوالفضل محققی

چنگیز وند چالی

نیکروز اعظمی

اسماعیل زرگریان

نادر لالی

شاهین انزلی

سرمد ملکیان

علیرضا بیاتی

جاوید نامجو

مریم صالحی

فرهاد رمضانی

بهمن آبکنار

صابر احمدی

ابی خطائی

صنم کازرونی

بهرام امامی

سیامک اناری

زهره طاهری

علی محمدی

منوچهر رضابیگی

فرهنگ قاسمی

فيروزه فولادى - مريلند، امريكا

بهروز مویری

اشكبوس طالبي - مريلند، آمريكا

هادی یوسفی

علی سالاری از بریزبن استرالیا

دکتر حسین لاجوردی

فاطمه سنبل

شیدا داورنیا

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

کیانوش توکلی

امضا های تا کنونی :

اصغر جیلو

کیانوش توکلی

ابوالفضل محققی

چنگیز وند چالی

نیکروز اعظمی

اسماعیل زرگریان

نادر لالی

شاهین انزلی

سرمد ملکیان

علیرضا بیاتی

جاوید نامجو

مریم صالحی

فرهاد رمضانی

بهمن آبکنار

صابر احمدی

ابی خطائی

صنم کازرونی

بهرام امامی

سیامک اناری

زهره طاهری

علی محمدی

منوچهر رضابیگی

فرهنگ قاسمی

فيروزه فولادى - مريلند، امريكا

بهروز مویری

اشكبوس طالبي - مريلند، آمريكا

هادی یوسفی

علی سالاری از بریزبن استرالیا

دکتر حسین لاجوردی

فاطمه سنبل

شیدا داورنیا

ش., 02.09.2023 - 08:23 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Afshin Amini

در زمان شاه فقید بود که چپ هر چه می‌شد، سراغ اعتصاب و اعتراض میرفت. چپی که حال فقط زار میزند و چندان هم از گذشته خود عبرتی نگرفته به غیر از معدودی.

حتی پس از ۴۵ سال این نیروی اپوزیسیون و مخالف بیشتر در حال جنگ با دیگر مخالفین هستند و همگی خواسته و نخواسته در راه کمک به رژیم کذایی ج ا.

این ایران دیگر هیچگاه ایران نخواهد شد و فعلا که در راه عمله شدن برای سران رژیم و فاحشه خانه برای همسایگان خود هست.

جمعه, 01.09.2023 - 06:31 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.