فاتحه هویت آذربایجان

از دست رفتن هویت و باورهای جامعه میزبان تهاجم فرهنگی که منظور از آن آذربایجان خودمان است را باید هزینه ای سنگین دانست که جامعه ما به سبب برتری ابزار رسانه ای دوستان به ظاهر دلسوز تحمل میکند . در این صورت در جامعه ای که در آن برخی فارسی حرف زدن را نوعی واگرایی و و استحاله فرهنگی در برابر قوم فارس میدانند ، تلفظ عبارات ترکی استانبولی آمیخته به الفاظ عربی ، فارسی ، یونانی و اروپایی دارای چه نوع باری هستند ؟

توضیح ایران گلوبال:

این مقاله توسط ایمیل به دستمان رسید و آن را منتشر کردیم. در ایمیل نوشته شده بود:

عزیز سولداشلاریمی سالاملایرام

یازدیقیمی عرب الفباسیندا پایلاشماخ اوچون تقدیم ادیرم.

یازیم و شکیلیم سانجاخلانیب.

سیزین منیم اوچون یازدیخلاریزی یول گوزلریرم.

ممد موشتاق

ترجمه:از ایران گلوبال:

سلام به دوستان عزیز
نوشته خود را با خط عربی به همراه عکس
جهت انتشار ارسال میکنم
چشم براه نوشته های شما هستم
محمد مشتاق
آقای محمد مشتاق از طریق تلفن و ایمیل تعلق مقاله به ایشان را تکذیب کردند. متن ایمیل ایشان بدین قرار است:

Ba salam,
peyrove tamasse telefoni bayad  arz konam ke maghaleye "Fateheye huviyete Azerbayjan" Motaaleghe be injaneb nist.

 Va  injaneb hıch maghaleyi be zabane Farsi nadaram..

 Albatte nevisandeh vaya nevisandeghane in maghale ke niyyate palideshan baraye injaneb malum ast az nazare hughughi ham tahte taghib gharar khahand gereft.

 ba ehteram

 Mohammade moshtagh

ما بنا به وظیفه خود، متن تکذیبیه ایشان را منتشر و عکس و نامشان را بعنوان نویسنده مقاله، حذف می کنیم.

بهرنگ
 

به آسیمیلاسیون ترک ها در ایران خاتمه دهید

مطلب را با خلاصه ای از داستان « گاو » غلامحسین ساعدی شروع میکنیم در این داستان آمده است :« مشد حسن در یک روستا  ی بیابانی در یکی از مناطق ایران زندگی میکند و گاوی دارد که عاشق اوست بیشتر از  یک انسان معمولی دوستش دارد و همه اهالی  ده از علاقه وافر او به گاوش  باخبر هستند . روزی مشد حسن به شهر میرود و در غیاب او گاوش به دلایل نامعلومی می میرد . گاو را به خاطر ندیدن و ناراحت نشدن ( در اصل شوکه نشدن) مشد حسن به چاه می اندازند. بعد از برگشت ,  مشد حسن به طریقی می فهمد که گاوش مرده ,  اما از فرط علاقه اش به گاو ,  مرگ و نیستی او را باور نمیکند. آرام آرام خودش را به جای گاو می پندارد و به همه میگوید من گاو مشد حسنم نه مشد حسن. از این روان پریشی مشد حسن اهالی ده به فکر درمان او می افتند روشهای سنتی  از قبیل نذر و دعا و .. کارساز نشده به ناچار برای مداوا به شهر میبرند. اما در وسط راه از دست اهالی ده فرار کرده و در دره ای سقوط میکند و به سرنوشت گاو دچار میگردد» .

حکایت آذربایجان امروزی ما با داشته های غنی فرهنگی و تاریخی و ادبیات خویش به این داستان می ماند که در خلاء پدید آمده در جامعه آذربایجانی و تحت تبلیغات وسیع و مخرب رسانه های دیداری و شنیداری دیگر قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای هویت خود را از دست داده ایم و به دنبال جایگزینی هویت خود با آنچه که در ذهنمان ایده آل به نظر میرسد ، بر آمده ایم . داشته های فرهنگی یک ملت ، قوم و یا گروه خاصی به مانند سرمایه های معنوی آن به حساب می آیند که باید در صیانت از آنها نهایت دقت و احتیاط را داشته باشد چه در این دنیای ارتباطات و عصر رسانه ها تمام این داشته های فرهنگی که حاصل قرنها مجاهدت نسل های متمادی هستند به سرعت و در طی یک یا دو نسل رو به زوال خواهند رفت . این امر به آسیمیلاسیون تعبیر میشود .آسیمیلاسیون یعنی انسان خودش را عمدا یا غیر عمد شبیه شخص دیگری بسازد یعنی خود را شبیه دیگری ساختن.انسان وقتی به این بیماری دچار می شود،هرگز متوجه شخصیت و اصالت و خصوصیات خودش نیست بنا براین خودش را به شدت وبا وسواس فراوان بی قید و شرط شبیه دیگری می کند تا از ضعف و خلایی  که در خودش و در حد منصوب به خودش احساس می کند مبرا باشد و از همه گونه افتخار و فضیلتی که در دیگری احساس می کند برخودار بشود. قرار گرفتن آذربایجان در نزدیکی مرزهای جمهوری جدیدالتاسیس آذربایجان و کشور ترکیه سبب شده تا این دو کشور فرامرزی نیات و اهداف خاصی را در آن دنبال کنند . 

جمهوری جدیدالتاسیس آذربایجان که سیاست سخت آسیمیله کردن اقلیتهای قومی موجود در آن جمهوری مانند لزگی ها و تالش ها و تات ها را با جدیت و سرسختی تمام پیگیری می‌کندو باعث گردیده‌است که بسیاری از آنها در قوم آذربایجانی ادغام شوند . این در حالیست که بر اساس قانون اساسی جمهوری آذربایجان تمام اقوام ساکن این کشور از حق آموزش به زبان مادری و حفظ فرهنگ بومی برخوردارند . اما این اصل قانون اساسی در جمهوری آذربایجان به درستی توسط دولت به اجرا در نیامده و شورای اروپا نیز در گزارش سال ۲۰۰۹ خود تلاش دولت این کشور را برای حفظ تنوع فرهنگی و فرهنگ‌های قومی کم دانسته‌است. با استفاده نیازها و خلاء های موجود در جامعه آذربایجانی ما  در صدد القاء وابستگی این منطقه به خود در زمینه های مختلف فرهنگی و علمی و ادبی دارد تا از این رهگذر به خواسته های سیاسی و امنیتی خود نایل شود . ادبیات به کار رفته در رسانه ها و محافل علمی این جمهوری جدیدالتاسیس مغایرت فراوانی با ادبیات و فولکلور مردم آذربایجان دارد زیرا زبان آنها ملغمه ای از زبان های منطقه قفقاز و اصطلاحات و واژه های روسی است که در اغلب موارد برای مردم و حتی قشر تحصیلکرده ما نیز قابل درک و فهم نمیباشد . این امر چیزی نمیتواند باشد جز اینکه سیاستمداران روس زده این جمهوری جدیدالتاسیس آذربایجان مردم آذربایجان را نیز همانند اقوام موجود در آن به سمت استحاله فرهنگی و جمعیتی پیش ببرد و بحث گونئی و قوزئی را واقعا بر سیاست و ادبیات ما نیز وارد نماید زیرا در نظر آنها شهروندان شمال ارجحیت خاصی به شهروندان به اصطلاح جنوبی دارند .

 ترکیه : پس از سرنگونی امپراطوری عثمانی که وارث خلافت اسلامی بود ، جمهوری ترکیه مدرن با هدایت و راهکارهای کشورهای اروپایی جایگزین آن شد . سیاست ها و اقدامات خصمانه این امپراطوری در قبال آذربایجان موارد متعددی ازاشغال آذربایجان دربرهه های مختلف تا  تجهیز و تسلیح کردها بر علیه آذربایجان را شامل میشده است این نوع اقدامات در زمان بعد از روی کار آمدن جمهوری غربی در ترکیه نیز ادامه یافت. امروزه نیز قدرت رسانه ای کشوری مانند ترکیه و نا آگاهی برخی از گروههای خاص مردم آذربایجان ـ  که از هول حلیم در دیگ افتاده اند ـ  سبب شده است تا از خلاء به وجود آمد سوء استفاده های فراوانی به عمل آید . تبلیغ فرهنگ و باورهای جامعه آذربایجانی و زدودن آثار فرهنگی و مدنی این مردم  به یکی از سیاستهای روزمره دست اندرکاران سیاسی و فرهنگی ترکیه تبدیل شده است  .

از دست رفتن هویت و باورهای جامعه میزبان تهاجم فرهنگی که منظور از آن آذربایجان خودمان است را باید هزینه ای سنگین دانست که جامعه ما به سبب برتری ابزار رسانه ای دوستان به ظاهر دلسوز تحمل میکند . در این صورت در جامعه ای که در آن برخی فارسی حرف زدن را نوعی واگرایی و و استحاله فرهنگی در برابر قوم فارس میدانند ، تلفظ عبارات ترکی استانبولی آمیخته به الفاظ عربی ، فارسی ، یونانی و اروپایی دارای چه نوع باری هستند ؟ آیا این امر را نیز باید مثل برخی ها  در جامعه ما به نوعی کلاس گذاشتن وداشتن تیپ روشنفکری دانست ؟ طبیعی است که نباید این چنین اتفاقی بیفتد زیرا اگر این رخداد فرهنگی اتفاق افتد باید برای ابد فاتحه هویت آذربایجان خودمان را بخوانیم، چون بعد از اندک مدتی نه خبری از ترکی رایج خودمان خواهد ماند و نه خبری از داشته های فرهنگی مان و ما مردمانی شتر گاو پلنگ ( کنایه از ناهماهنگی و بی تناسبی ) خواهیم شد.

نویسنده: ؟

ایمیل:؟

برگرفته از: 
ایمیل رسیده
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان گرامی، با سلام دسته جمعی، ایکاش نویسنده مطلب، اسم خود را بالای مقاله اش می آورد. مطلب فوق از نظر مضمون حائز اهمیت است. ایشان داستان گاو زنده یاد ساعدی، و محتوای آن را با جامعه آذربایجان انطباق میدهد. اما آیا چنین مطلبی از دیدگاه مبارزه سیاسی، انطباقی با جنبش آزادیبخش مردم آذربایجان دارد؟ شاید ایشان بر حسب اینکه خویشتن را از نظر خیالی، با شخصیت اصلی داستان همگون میبیند. و رفتار و دیدگاه وی در بطن ایشان حلول کرده است، به چنین قیاسی میپردازد؟ آیا چنین قیاسی بمثابه بک پیام غیر مستقیم به خواننده است، که بدین وسیله در جستجوی همدم، و آشناست؟ این داستان از نظر روانی چنان ژرف و تاثیر گذار است، که آثار روانی آن در اشخاص متفاوت است. اگر ایشان در حقیقت چنین حسی دارد، امید است، بدون اینکه احساس درونی خویش را با مبارزه مردم آذربایجان مقایسه بکند، این حسن نیت را داشته باشد، که موضوع را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خیلی جالب است در روز روشن تحریف انجام می گیرد. در جمهوری آذربایجان ملت آذربایجان به قدری رو‌سیزه شده‌اند که حال ندارند دیگران را آسیمیله کنند ضمنا، تالش‌ها در مدارس ابتدایی زبان تالشی را یاد می گیرند و کتاب درسی هم دارند... لزگی‌ها هم همین طور.. شما این دروغ‌ها را از کجا در آوردید؟ اگر بخواهیم برای مقالاتی چون این مقاله غیر علمی و موزیانه جوابیه نوشت باید خود را در سطح این فرد پایین آوریم.... چون با دروغ‌های که نوشته ماهیت مغرضانه خود را با نمایان گذاشته است.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نویسنده ی مقاله با عکس دیگری نظرات خود را به نام دیگری جهت انتشار فرستاده بود که اصلاح شد. واقعاً هدف او از این کار چه بود؟ هر هدفی داشته باشد روشن است که غیر اخلاقی ست و برای ضربه زدن به دیگری و دیگران. و نشانه عدم شجاعت. وقتی سایت ایران گلوبال
همه نظرات و حتی نظرات مدافعان حکومت را هم به بحث دعوت میکند دیگر این کارهای زشت و سطح پایین شناخته شده چه معنی دارند؟ در جهان عقاید آزاد، هرکس میتواند هر نظری دوست داشت، داشته باشد و هر وقت درست دانست آنرا عوض کند. فعالان سیاسی هم این را بخوبی میدانند. و آن شجاعت را دارند که خود عقاید خویش را انتشار دهند. دیگر جایی برای چنین اعمال زشت سیاسی و غیر اخلاقی نمانده است. مگر در لجنزاری که حکومت کرمهایش را در آن به جولان در میاورد.
تصویر مسؤل فنی ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای مشتاق گرامی توضیحات لازم به اول مقاله افزوده شد.
تصویر مسؤل فنی ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای مشتاق گرامی، این مقاله مانند بسیاری از مقالات، توسط ایمیل به ما رسیده و مانند همه آنها منتشر شده است و چیزی غیرقانونی و غیر اخلاقی اتفاق نیافتاده است. ما ایمیل تکذیبیه شما را دریافت کردیم و آن را بعنوان سند در آرشیو خودمان می داریم و تکذیبیه شما را در بالای مطلب، همراه با توضیح خودمان قرار می دهیم. در ضمن شما با مراجعه به آدرس زیر در گوگل، می توانید دنبال کار را بگیرید. مقاله شما با عکس شما در این آدرس منتشر شده است: https://plus.google.com/101856852286923034256/posts

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مدیر فنی خیلی خوب عمل کرد چون این آقا خودشو شخصیت معروف معرفی کرده معلوم نیست این مشتاق تازه کیه هر کی هست خودش نیست چون خودش مثل آدم مقاله نوشته و منتشر کرده شاید تشابه اسمیه داره خودشو میکشه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
İn shakhs ra man nemishenasam.. va fekr mikonam yeki az dozdane NAME shakhsiyatha bashand...Ta kunun hich neveshte vaya maghaleyi be name man dar in bab chap va montasher nashode..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
Aghaye masule fanni..
Man ba aghaye Tavakkoli tamas gereftam.. va elam kardam ke darje maghaleye kazayi ye Fatehe.... be name man geyre ghanuni va geyre akhlaghist..
İn maghale be ghalame man nist va adrese posti ham motaaleghe be injaneb nemibashad.. adrese maile man mmustak@yahoo com ast..lotfan ba man tamass begirid ta daste in nevisandegane jaali ra ru konim..
ba ehteram
m.moshtagh
تصویر مسؤل فنی ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیانوش عزیز من کنترل کردم. ایمیل با نام آقای مشتاق است. الان کامنت نویسی ادعا کرده که این نوشته قلم آقای مشتاق نیست. ما نمی توانیم با استناد به نوشته یک کامنت نویس این مقاله را عوض کنیم. ما منتظر می مانیم تا آقای مشتاق از طریق ایمیل با ما تماس بگیرند تا بتوانیم بطور مستند عمل کنیم. در ضمن نوشته اید که آقای مشتاق به شما تلفن کرده اند. آیا مطمئن هستید که تلفن کننده خود آقای مشتاق بودند؟ اگر ایمیل جعلی باشد، از کجا می توان مطمئن بود که تلفن جعلی نیست. لطفا کنترل کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی سایت شما سایت دموکراتی است و به همه ارا احترام می گذارد . این قلم شبیه قلم مشتاق پارلمان در تبعید اذربایجان جنوبی است و معلوم نیست چرا عقب نشینی کرد.این مطلب حتما مال آقای مشتاق است او از این اداها خیلی در می آورد چون وقتی دید مخالفانش به وی توپیدند این طوری عقب نشینی کرد چطور می شود که حالا تکذیب می کند یادم هست چند بار از این کارها کرده ظاهرا برای سنجش بوده کارش بعد دیده خراب کرده تکذیب کرد . من از دوستانش هستم و بارها گفتم با این کار ها خودتو خراب نکن گوش نمی کنه .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چشم آقای توکلی . پس این مقاله از آقای محمد مشتاق نیست.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقاي محمد مشتاق /همين حالا بهم تلفن زد و مطرح كرد كه اين مقاله إز أيشان نيست،بنا بر اين إز منتشر كنننده تقاضا. دارم اگر توضيحي لازم است بنويسد، در ضمن اقاي مشتاق بهتر است كه خود ،كامنتي در همينجا بنويسد،تا ابهامي باقي نماند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این نوشته مال استاد مشتاق است برای من هم از ایمیل خودش ارسال شده است . به عنوان یک ترک اعلام می کنم که اگر جرات پاسخ و تحمل نقد ندارید چرا شبه افکنی می کنید. فردا ما با تجزیه ایران باید خود را اداره کنیم حالا با یک نقد از استاد مشتاق این طوری جا زدیم وای بر ما .
ترک اوغلان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستانی که لینک مقالات و نظرات آقای محمد مشتاق را دارند لطفاً زیر این مقاله درج کنند . تا با مواضع ایشان آشنا شویم.با تشکر.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مقاله به سایت رسیده. با عکس نویسنده و بوسیله ایمیل . اگر موضع مقاله مال نویسنده نیست. و آنرا خود به سایت ارسال نکرده لطفاً تماس بگیرند که مطلب اصلاح شود. با مهر.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زنده یاد مصطفی شعائیان جمله معروفی دارد به این مضمون: " اگر حرف زدن بلد نیستی ، حرف نزدن هم بلد نیستی". اکنون حکایت انشاء نویسی پراز غلط های محتوایی آقای مشتاق هم از همین جنس است. ایشان می فرمایند "جمهوری جدید التاسیس آذربایجان". باید به ایشان خاطرنشان شوم که اولا جمهوری آذربایجان در تاریخ 1918 به رهبری محمد امین رسول زاده تاسیس گشت و اولین جمهوری در دنیای اسلام است که به زنان و اقلیت های قومی حق رای و شرکت در پارلمان ملی را تامین نمود،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای بهرنگ اين نوشته را از کجا برداشته ايد و يا چه کسی برای شما فرستاده ؟ چون برخی از دوستان ادعا ميکنند که اين نوشته توسط آقای محمد مشتاق نوشته نشده ! البته ايشان ميتوانند در اين صورت تکذيبه بفرستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هيچ دولتى نه حق دارد و نه مشروع است كه كه اتنيك هاى خود را اسيميله كند و حتى در سندى كه ايشان ذكر كرده اند،ادعا نشده كه جمهورى اذربايجان تلاش دارد اتنيك هاى موجود را اسيميله كند،بلكه ادعا مى شود كه تلاش زيادى براى گسترش زبان اتنيك ها نمى كند، كه اصولا ايشان بايد تلاش براى اسيميلاسيون و تلاش نكردن براى گسترش زبان را بايد بداند،
ولى چه ربطى به اذربايجان جنوبى دارد اين ادعا ما كه نفهميديم،اصلا به موضوع ربطى ندارد و نمى شود اينكار را با اسيميلاسيون عريان و وحشت انگيز توركها توسط فاشيسم فارس مقايسه كرد و حالا ايشان امده از اسيميلاسيون اذربايجان توسط توركى استانبولى اظهار نگرانى مى كند،كمى با عرض پوزش همان سرنا را از سر گشادش نواختن است،يعنى خطر اسيميلاسيون توركى استانبولى از خطر اسميلاسيون فارسى بيشتر است به نظر ايشان؟در ضمن در همان اذربايجان هم در دوره ابتدايى به زبان مادرى كسانى

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای مشتاق اگاهانه شیپور را از طرف گشاد ان می زند. ایشان دانسته موضوع اسیمیلا سیون تورکهای اذربایجان توسط رژیم حاکم فارس را به اذربایجان شمالی و ترکیه نسبت می دهد. ایشان بخوبی میداند اسیملاسیون یک ملیت در شرایط اشغال و کنترل فیزیکی سرزمین ان ملیت امری عملی است. برای ایشان اینکه در شهرهایی مثل تاکستان٬ ابهر٬ خرمدرها٬ زنجان ۸۰٪ جمعیت زیر ۳۰ سال فقط به زبان فارسی با دیگران ارتباط میگیرند (تا سال ۵۷ این پدیده مطلقا وجود نداشت)امری عادی است.
ظاهرا ایشان نگران وارد شدن چند کلمه ترکی غیر اذری به زبان فارسی بخش اسیمیله شده خلق اذربایجان می باشد.