رفتن به محتوای اصلی

نگاهی به جنایات ارامنه بر علیه آذربایجانی‌ها از زبان یک خبرنگار بین‌المللی
28.09.2023 - 10:25

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

بابک آزاد

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

حسن

آنچه در قره باغ روی داد ،روزی در ایران صد در صد عملی خواهد شد.اقلیت ارمنی که در قره باغ متولد شده اند مجبور به ترک زادگاه خود شدند .آنهاحق دارند در زادگاه خود زندگی کنند.
تجربه تلخ کشتار ارامنه در جنگ اول نشان داد که ترکان عثمانی همواره برای شکست تاریخی خود در جنگ اول جهانی به دنبال دشمن خیالی می‌گردند.
تحریک دولت ترکیه برای ایجاد دوباره امپراطوری ترک منجر به اخراج ارامنه و دیر یا زود جنگ با ایران در قالب جنگ داخلی خواهد بود.
دور نیست اگر روزی خلعی در ایران پدید آید جنگ در ارومیه بین آذری ها و گردان پدیداید و اقلیت های قومی اواره وسرگردان بی پناه دچار مشگلات اساسی شوند. جالب این جاست که اخراج ارامنه از قره باغ مورد توجه جریان چپ در ایران قرار نگرفته و به نوعی این رفتار زشت با ارامنه را می‌پذیرند.
زنگ خطر تجزیه ایران بیش از بیش بلندتر شده و دولت یهود و ترک پشتیبان اخلال و هرج ومرج در ایران هستند.
جریان تجزیه طلب از هر سو خواهان تصفیه قومی و پاکسازی است .

ش., 30.09.2023 - 10:46 پیوند ثابت
یاشار

به امید آزادی زنگه زور غربی .که ۱۰۲ سال پیش با حکم حکومتی از آذربایجان جدا شده

جمعه, 29.09.2023 - 19:31 پیوند ثابت
نظرات رسیده

اعتبار محمد اف، از اعضاء (جبهه خلق)، در یک سخنرانی در روز ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ در محل نمایندگی جمهوری آذربایجان در مسکواظهار داشت:

«من شخصاً شاهد چگونگی قتل دو ارمنی بودم. مهاجمان روی آن‌ها بنزین ریختند و آن‌ها را به آتش کشیدند.»[۲۵]

(کمیته رفع تبعیض علیه زنان)، وابسته به سازمان ملل متحد، در گزارش خود در سال ۱۹۹۷ اشاره نمود که در جریان قتل‌عام ارمنی‌های باکو، موارد متعددی از قتل و شکنجه و تجاوز علیه زنان حامله و کودکان ارمنی در برابر چشمان والدین آن‌ها از سوی جنایتکاران پان ترکیست جمهوری آذربایجان رخ دادند. همچنین در این گزارش اشاره شده بود که این عناصر افراطی اقدام به داغ نمودن نشان صلیب بر روی بدن قربانیان ارمنی خود می‌نمودند.[۲۶]

در نهایت بعد از یک هفته قتل و غارت و تجاوز علیه ارمنیان باکو، با ورود نیروهای ارتش شوروی به این شهر، وضعیت فوق‌العاده اعلام شد اما این امر عکس العملی دیر هنگام بود که مانع از کشته شدن جمع کثیری از ارمنی‌های باکو و مهاجرت صدها هزار سکنه ارمنی این شهر نشد.

یکی از ارامنه‌ای که در پی این قتل‌عام، از باکو مهاجرت نمود، گری کاسپارف، بود. وی در مصاحبه‌ای با اشاره به این جنایت، اعلام نمود:

 

 

جمعه, 29.09.2023 - 16:20 پیوند ثابت
نظرات رسیده

این قتل‌عام به مدت هفت روز ادامه داشت، بیش از چهارصد شهروند ارمنی، از جمله زن و کودک و سالمند، به فجیع‌ترین شکلی شکنجه شده و به قتل رسیدند. در این جنایت بسیاری از منازل ارمنیان این شهر مورد غارت قرار گرفته و به آتش کشیده شدند.[۲۲]

بنا بر اعلام سازمان دیده‌بان حقوق بشر، این قتل‌عام یک اقدام از قبل طراحی شده بود چرا که مهاجمان پان ترکیست فهرست اسامی و نشانی منازل ارمنیان شهر را در اختیار داشتند. در پی این کشتار، کمیته فرانسوی سازمان حقوق بشر هلسینکی با انتشار نامه سرگشاده، با اشاره به سلسله کشتارهایی که با رویه‌ای مشابه در باکو و سایر نقاط جمهوری آذربایجان علیه ارمنیان رخ داد، اعلام نمود که این جنایات اتفاقی نبوده‌اند بلکه به صورتی حساب شده و سازمان یافته و به منظور پاکسازی قومی و نسل‌کشی ارمنیان در این جمهوری به اجرا درآمده‌اند.

جمعه, 29.09.2023 - 16:16 پیوند ثابت
Esed Sadiq

نماینده ارمنی های قاراباغ برای اولین بار بطور مستقیم با دولت آذربایجان وارد مذاکره شد که از آذربایجان تقاضای وصل خطوط برق قاراباغ به آذربایجان و کمک رسانی مواد سوختی - غذائی و دارو همچنین ماشینها و وسایل آتشفشانی و غیره شدند که کاروان کمک های انسانی بلافاصله عازم قاراباغ شد و برق قاراباغ وصل شد به آذربایجان و ١٥ ماشین آتشفشانی به خانکندی فرستاده شد . حالا اکثریت اهالی ارمنی قاراباغ به دلایل مختلف حاضر به زیستن در قاراباغ نیستند و به ارمنستان مهاجرت میکنند گفته میشود که مهاجرت اینها دلایل مختلف دارد برخی بخاطر استفاده از شرایط به وجود آمده به اورپا و امریکا پناهنده خواهند شد برخی دیگر بخاطر جرمی که از سالهای ١٩٩٠ تا بحال مرتکب شده اند از جمله شرکت در کشتار و شکنجه آذربایجانی ها مثل شرکت در قتل عام خوجالی و روبرو نشدن با دادگاه به ارمنستان مهاجرت میکنند و برخی نیز از ترس روبرو شدن با آذربایجانی ها به ارمنستان میروند منتها خیلی ها بخاطر بخاطر ترس و وحشتی که برخی مطبوعات در بین ارمنی های قاراباغ توسط مخالفین پاشنیان درست کرده اند و میخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند یعنی مخالفت گسترده بر علیه پاشینیان و برکناری او از حکومت است . امروز ما با یک واقعیت روبرو شده ایم آنهائی که در قاراباغ به خیال خودشان دولت تشکیل داده بودند و خود را وزیر و وکیل می نامیدند یا خود را تسلیم نیروهای آذربایجان میکنند یا دستگیر و یا فرار میکنند و مردم بدبخت در صفهای طولانی دنبال آوارگی و پایان این سناریو . امیدوارم خود ارمنی ها سناریو زندگی بهتر را برای خوشان بنویسند و دست از آلت دست شدن این و آن بردارند . سناریو نوشته شده دیگران برای ارامنه فلاکت بار بوده و خواهد بود .

جمعه, 29.09.2023 - 14:05 پیوند ثابت
Esed Sadiq

آذربایجان در طی ٣٠ اشغال اراضی اش توسط ارمنستان به بازسازی ارتش آنهم بشکل مدرن و در صد استاندارد بالای جهانی پرداخته و در این راه از کمک تمام عیار تورکیه برخودار شده و در مقابل ارمنستان در تصور و رویای کمک روسیه و ایران به ارمنستان با همان ارتش دوران شوروی بسر میبرد و از شعار ارمنستان بزرگ دست بردار نبود تا اینکه آذربایجان تمامی مناطق اشغال شده را طی ٤٤ روز آزاد و در ٨ ماه نوامبر 2022 به دروازه شهر خانکندی مرگز قاراباغ رسید و ارمنستان با میانجیگری روسیه کاپیتلاسیون را قبول کرده و با قبول ٩ ماده توافقنامه آتش بس شد ولی طی ٣ سال از زمان آتش بس ارمنستان به هیچ کدام از مفاد ٩ بند عمل نکرد از جمله دادن نقشه مناطق مین گذاری به آذربایجان و خروج نیروهای نظامی ارمنی مستقر در قاراباغ . از زمان آتش بس 2020-11-08 تابحال حدود ٣٨٠ نفر انسان در اثر انفجار مین جان خود را از دست داده اند و بخاطر پرتاب گلوله و توپهای سنگین نزدیک ١٠٠ سرباز آذربایجان طی این مدت کشته و زخمی شده اند و بخاطر اینکه نظامیان ارمنی در پشت خط نیروهای حافظ صلح روسها قرار داشتند ارتش آذربایجان جواب مناسب را نمیداد تا اینکه در روز 2023-09-19 بر اثر مین گذاری جدید ارمنی ها در جاده های جدید التاسیس که به کشته شدن ٥ نفر کارگر راه سازی و عصر همان روز به کشته شدن ٣ نظامی منجر شد دیگر تحمل آذربایجان بسر آمد و ارتش آذربایجان بخاطر خلاص شدن از ترور انسانها شروع به عملیات پاک سازی از تروریزم کرد که بعد ٢٣ ساعت افراد مسلح ارمنی تسلیم شده و سلاح هایشان به زمین گذاشتند از جمله چنین تانگ و توپهای سنگین و نماینده ارمنی های قاراباغ برای اولین بار بطور مستقیم با دولت آذربایجان وارد مذاکره شد که از آذربایجان تقاضای وصل خطوط برق

جمعه, 29.09.2023 - 09:37 پیوند ثابت
lachin

ســالام دوســـلار...

جا دارد که از ارتش آزادی بخش جمهوری آزربایجان به سرکردگی الهام علیف که خان کندی را به سرزمین اصلی مادرش برگرداند تشکر کنیم. روح تمام شهدای جنگ اول و دوم قاراباغ و همچنین روح 192  شهداهایی  در عملیات ضد تروریستی چند روز پیش که ارتش (( روسیه و نه ارمنی )) را وادار به تسلیم در عرض 23 ساعت کرد, شادباد. همانطور که میدانیم ارتش روسیه نه به عنوان واحد صلح در قاراباغ بلکه در لباس واحد های ارتش صلح روسی چندین هزار نفررا  با سلاح های متعدد در خان کندی جا میداد تا نفوذ امپیریالیستی روسیه در قافقازجنوبی همچنان پایدار بماند و بعد پاشنیان در ارمنستان از سر کار برکنار شده تا آقای واردانیان جایش را بگیرد. ولی خوشبختانه این ارتش آزربایجان و همبستگی تورک ها به  این خیالات آقای پوتین خاتمه داد. جنگ 44 روزه فتح قاراباغ  به دنیا  نشان داد که این ارتش روسیه که به عنوان دومین  پر قدرتمندترین  ارتش جهان محسوب میشد, یک (( خیال کاذب )) بود. سلاح های به غنیمت برده شده که در جنگ حماسه ای 44 روز قارا باغ با ارمنستان  بدست ارتش نوین جمهوری آزربایجان بدست آمد و در پارک مشهور (( غنیمت پارکی )) در باکو برای دید عام گذاشته شده اند , نشان میدهد که ارتش روسیه فاقد سلاح های جدید و نویین  می باشد و بیشترشان همان دیزاین سلاح های جنگ جهانی دوم و دهه های 60 می باشد. ارتش  آقای پوتین آنقدر پس مانده است که نه تنها از کره شمالی سلاح میگیرد حتی حاضر شد از سربازان کره شمالی را در جنگ اکراین استفاده بکند. چون هیچ جوان روسی نمی خواهد برای آقای پوتین جانش را از د

که علاقه به رخداد های اخیر در خان کندی و قاراباغ اتفق افتاده و می افتد, به کانال های یوتیوب و شبکه های سوسیالی نگاه بکنند.
https://www.youtube.com/watch?v=CG4Raro3x4I
ولی آقای مراد جنیدی... اگر واقعا بخواهید به (( وحشی گری های ارمنی )) پی ببرید, فاجعه و جنایت ( خوجالی ) را نگاه بکنید.
سرزمین های ویران شده قاراباغ را نگاه بکنید که در اکثر شهر ها حتی یک ساختمان سالم نامنده بود که ارتش آزربایجان پرچم پیروزی را به دیوارش بگنجاند. عکسها و فیلم های آقای رضا دقتی بهترین نمونه های وحشی گری های ارمنی ها را بخوبی نشان میدهد.
دوستان....الان لابیست های ارمنی ها در کشور های امریکا و اروپا سعی خواهند که ارمنی ها که خان کندی را ترک میکنند به دنیا نشان بدهند چقدر آزربایجانی ها این ارمنی ها (( تفکیک اتنیکی )) میکنند. دیگر این دروغ ها هیچ ارزشی ندارد.
در پایان باز هم اضافه بکنیم که پیروزی ارتش آزربایجان در قاراباغ و پاک کردن سرزمین اشغالی و پایان دادن به نفوذ روسها در قافقاز شمالی را به تمام مردمان کشور های تورک های منطقه را تبریک گفته و همبستگی هر چه بیشتر کشور های تورک منطقه آرزومندیم. سیز ساغ, من سلامت.
جمعه, 29.09.2023 - 08:17 پیوند ثابت
شازده اسدالله میرزا

تو طول نیم قرن زندگی در همسایگی ارامنه و الخصوص ارمنی های محله مجید شمالی بجز محبت و عشق و عرق ۴۰ درصدی چیزی از ایشون ندیدم یه جورایی باید بگم بهترین خاطراتم باعراق های موسیو وارتان و ماست خیار سوپر محلمون قارداش اشار داشار همراه بود...روحشون شاد باد

پ., 28.09.2023 - 19:42 پیوند ثابت
Esed Sadiq

پایان یک سناریو و بازی جنایتکاران در قاراباغ . بازی از سال ١٩٨٧ با پاک سازی قومی در ارمنستان بالخص در منطقه قاپان شروع شد و حدود ٣٠٠٠٠٠ نفر آذربایجانی ساکن ارمنستان با زور از ارمنستان اخراج و به آذربایجان مهاجرت کردند و بدنبال آن از سال ١٩٩٠ پاک سازی آذربایجانی ها از منطقه قاراباغ شروع شد تا اینکه از سال ١٩٩٢ با تهاجم تمام عیار ارمنستان ٢٠ در صد از کل اراضی آذربابجان در اطراف قاراباغ به اضافه قاراباغ به اشغال ارمنستان در آمد و در این پروسه اشغال هزاران نفر کشته و حدود یک میلیون انسان مجبور به مهاجرت به دیگر نقاط آذربایجان شدند و با در نظر گرفتن آن مقطع زمانی یعنی دوره از هم پاشیدگی شوروی سابق این یک میلیون آواره و فراری از خانه و کاشانه از کوچکترین امکانات مثل چادر و یا پتو نیز محروم بودند و نباید از یاد برد که یک قتل عام تمام عیار نیز در منطقه جوجالی توسط نظامیان ارمنی اجرا شده بود که عکس ها و اسنادش هر بیننده را به وحشت میاندازد . حدود ٣٠ سال ٢٠ در صد اراضی آذربایجان بعلاوه منطقه قاراباغ تحت اشغال ارمنستان بود و ارمنستان هیچ احترامی به قطعنامه های سازمان ملل و دیگر مجامع بین الملی نمیگذاشت و تمامی پیشنهاد های صلح را رد میکرد تا اینکه در بهار سال ٢٠٢٠ به طمع اشغال اراضی بیشتر و بالخص منطقه انتقال نفت آذربایجان « تووز » به گرجستان افتاد که در واقع این منطقه شاهراه اقتصادی آذربایجان محسوب میشود برای آذربایجان بعد از دفع تهاجم ارمنستان دیگر هیچ راهی برای حل مسئله قاراباغ نمانده جز راه حل نظامی ، آذربایجان در طی ٣٠ اشغال اراضی اش توسط ارمنستان به بازسازی ارتش آنهم بشکل مدرن و در صد استاندارد بالای جهانی پرداخته و در این راه از کمک تمام عیار تورکیه برخودار شده

پ., 28.09.2023 - 16:21 پیوند ثابت
Esed Sadiq

پایان یک سناریو و بازی جنایتکاران در قاراباغ . بازی از سال ١٩٨٧ با پاک سازی قومی در ارمنستان بالخص در منطقه قاپان شروع شد و حدود ٣٠٠٠٠٠ نفر آذربایجانی ساکن ارمنستان با زور از ارمنستان اخراج و به آذربایجان مهاجرت کردند و بدنبال آن از سال ١٩٩٠ پاک سازی آذربایجانی ها از منطقه قاراباغ شروع شد تا اینکه از سال ١٩٩٢ با تهاجم تمام عیار ارمنستان ٢٠ در صد از کل اراضی آذربابجان در اطراف قاراباغ به اضافه قاراباغ به اشغال ارمنستان در آمد و در این پروسه اشغال هزاران نفر کشته و حدود یک میلیون انسان مجبور به مهاجرت به دیگر نقاط آذربایجان شدند و با در نظر گرفتن آن مقطع زمانی یعنی دوره از هم پاشیدگی شوروی سابق این یک میلیون آواره و فراری از خانه و کاشانه از کوچکترین امکانات مثل چادر و یا پتو نیز محروم بودند و نباید از یاد برد که یک قتل عام تمام عیار نیز در منطقه جوجالی توسط نظامیان ارمنی اجرا شده بود که عکس ها و اسنادش هر بیننده را به وحشت میاندازد . حدود ٣٠ سال ٢٠ در صد اراضی آذربایجان بعلاوه منطقه قاراباغ تحت اشغال ارمنستان بود و ارمنستان هیچ احترامی به قطعنامه های سازمان ملل و دیگر مجامع بین الملی نمیگذاشت و تمامی پیشنهاد های صلح را رد میکرد تا اینکه در بهار سال ٢٠٢٠ به طمع اشغال اراضی بیشتر و بالخص منطقه انتقال نفت آذربایجان « تووز » به گرجستان افتاد که در واقع این منطقه شاهراه اقتصادی آذربایجان محسوب میشود برای آذربایجان بعد از دفع تهاجم ارمنستان دیگر هیچ راهی برای حل مسئله قاراباغ نمانده جز راه حل نظامی ، آذربایجان در طی ٣٠ اشغال اراضی اش توسط ارمنستان به بازسازی ارتش آنهم بشکل مدرن و در صد استاندارد بالای جهانی پرداخته و در این راه از کمک تمام عیار تورکیه برخودار شد

پ., 28.09.2023 - 16:13 پیوند ثابت
مراد جنیدی

من کاری باین و آن ندارم. تجربه ی خودم را میگم.
من هرگز خوی خشونت در این ملت ندیدم. برعکس مردمانی هستند بسیار مداراگر و صلح طلب که در درازای تاریخ مدام مورد خشونت و دستبرد اقوام دیگر قرار داشته اند. تاریخ را بخوانید. کردها مدام بانها تجاوز و غارتشان کرده اند مسلمین همینطور . اگر قومی بودند خشن چرا در کل دنیا فقط همین یک تکه زمین را دارند؟ خود همین قره باغ را در نقشه ببینید, مشخصه که زمین در اصل متعلق به ارمنی ها بوده ولی چون زور نداشتن استالین گرفته و بعنوان صدا خفه کن داده به ترکها. متاسفم برای این دو ملت بیچاره که بجای دست همکاری بهم دادن و یکی شدن با نقشه های دیگران باید خون همدیگر را بریزند. حیف آن جانهای عزیز نیست که بیهوده ریخته میشود؟ این منطقه زیبا میتوانست بهشت باشد. من نمیدانم اردوغان چه کینه ای از ارمنی ها داره.

پ., 28.09.2023 - 13:53 پیوند ثابت
بابک آزاد

باید در نظر گرفت که ارمنی‌ها و آذربایجانی‌هایی که به مدت طولانی در همسایگی هم زندگی کرده‌اند خواستار پایان خشونت و یه زندگی صلح آمیز هستند متاسفانه ارمنی‌های خارج نشین از جمله ارمنی‌های فارسی زبان مرتباً به کارزار نفرت پراکنی بر علیه ترکیه و آذربایجان دامن می‌زنند توصیه من به آنان این است بعد از این همه کشت و کشتار درد و رنج مادران و پدران داغدیده ارمنی و آذربایجانی زمان آن رسیده است که به کارزار نفرت پراکنی پایان داده شود بیایید با هم کارزار آشتی و دوستی راه بیندازیم در جنگ جهانی دوم آمریکا دو شهر ژاپن را مورد حمله اتمی قرار داد اما این موضوع باعث نفرت و کینه ابدی بین آمریکا و ژاپن نشد آنان توانستند از این تراژدی هولناک درس لازم را آموخته و اساس رابطه را بر اساس دوستی با هم تغییر دهند اگر آنان توانستند این کار را بکنند ما هم می‌توانیم

پ., 28.09.2023 - 13:42 پیوند ثابت
عکاس

پان ترک لامصب عکسهای ارامنه قربانی را به عنوان عکسهای ترک و آذری در این سایت قرار میدهد !
این اخلاق شونیسم فاشیستی قومی است. امید است ایرانیان از این کوششهای فریبکاری آنها بیاموزند.

پ., 28.09.2023 - 12:27 پیوند ثابت
کمال منقد

با بک آزاد از امثال خود به عنوان شاهد علیه ارمنیان سوء استفاده مبکند.
تمام دنیا پیرامون خشونت ارتش باکو و امثال بابک آزاد، علیه پاکسازی ارامنه،گزارش میدهند ، و او خبرنگاری مانند خود و از قماش جمهوری اسلامی را در اینجا شاهد می آورد !
در آینده مشت آهنین حقیقت و انسانیت ، پاسخی مناسب به شونیسم مغولی پان ترک خواهد داد.

پ., 28.09.2023 - 10:39 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.