رفتن به محتوای اصلی

مولوی عبدالحمید: چاره بحران خاورمیانه، تشکیل دو دولت مستقل است نه نابودی اسرائیل
راهپیمایی اعتراضی در زاهدان با وجود تداوم جو سنگین امنیتی
13.10.2023 - 15:19

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه سنی‌های زاهدان خواستار توقف حمله اسرائیل به غزه شده و از جامعه جهانی خواسته است به جای حمایت از فلسطینی‌ها یا اسرائیل، برای حل و فصل منصفانه درگیری آنها اقدام کند.

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نمازجمعه این هفته با اشاره به سابقه تنش و بحران بین مسلمانان و دولت اسرائیل در دهه‌های گذشته، از شعار «اسرائیل باید نابود شود» انتقاد کرد و گفت: سابقه دست کم هفتاد سال درگیری و جنگ نشان داده که نه مسلمانان و نه اسرائیلی‌ها قادر به حذف هم نیستند و در این شرایط راه حل منصفانه، وجود دو دولت مستقل در این منطقه و تشکیل حکومت فلسطینی‌ با مرکزیت بیت‌المقدس است.

او گفت یهودیان و مسلمانان باید به فکر آینده فرزندان‌شان باشند و یک «توافق عادلانه» باید صورت بگیرد.

مولوی عبدالحمید از «کشورهای خارجی که در این بحران به دنبال منافع خودشان هستند» انتقاد کرد و گفت این کشورها به جای حمایت از طرفین باید به فکر حل کردن مشکل این سرزمین باشند.

امام جمعه سنی‌های زاهدان ضمن اشاره به اینکه «چشم بسته از هیچ کدام از طرف‌های درگیر حمایت نمی‌کنیم»، از آواره شدن ۴۰۰ هزار نفر از مردم غزه و از کشته و زخمی شدن زنان و کودکان انتقاد کرد و گفت هر دو طرف در مورد مسایل زنان و کودکان کوتاهی کردند و مسلمانان و دولت اسرائیل نباید برخلاف قوانین بین‌المللی عمل کنند.

آقای اسماعیل‌زهی همچنین بخشی از سخنانش را به زلزله افغانستان اختصاص داد و از مردم و جامعه جهانی خواست به مردم این منطقه کمک کنند و برای آن‌ها خانه‌های مقاوم ساخته شود.

او همچنین بار دیگر از جریمه‌های سنگین در لایحه حجاب و عفاف انتقاد کرد و گفت: نمی‌توان با زور و اجبار مردم را دیندار کرد و در پایان از مردم خواست آرامش خودشان را حفظ کنند و راهپیمایی سکوت انجام دهند.

طی بیش از یک سال اخیر و بعد از اعتراضاتی که در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ایران رخ داد، عبدالحمید اسماعیل‌زهی در تمامی خطبه‌های نماز جمعه زاهدان، به انتقاد تند از حکومت جمهوری اسلامی ادامه داده است.

راهپیمایی اعتراضی در زاهدان با وجود تداوم جو سنگین امنیتی

رسانه‌های محلی زاهدان گزارش داده‌اند که با وجود تداوم جو سنگین امنیتی، امروز هم راهپیمایی‌های اعتراضی در این شهر همانند جمعه‌های گذشته برگزار شد.

به گزارش حال‌وش، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در خیابانهای اطراف مصلی و مسجد مکی زاهدان جو امنیتی این شهر را تشدید کرده‌اند.

امروز هم نیروهای نظامی با برپایی چادر و بازدید بدنی شهروندان همانند جمعه‌های گذشته معابر منتهی به مسجد مکی و مصلی زاهدان را مسدود کردند.

ویدیوهای منتشرشده از زاهدان نشان می‌دهد در راهپیمایی اعتراضی امروز، شعارهایی چون «برادر شهیدم، خونتو پس می‌گیرم» و «تا خون در رگ ماست، مولوی رهبر ماست» شنیده شد.

آنها همچنین شعارهایی در حمایت از فلسطینی‌ها و مولوی عبدالغفار نقشبندی سر دادند. عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه اهل سنت راسک سیستان و بلوچستان در بازداشت است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

پروین

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

پریسا نیازی

عنوان مقاله
مولوی عبدالحمید: چاره بحران خاورمیانه، تشکیل دو دولت مستقل است نه نابودی اسرائیل

اینکه مردم آن منطقه باید دولت خودشان را داشته باشند را که دستکم نیم قرنه همه فریاد زده اند. سازمان ملل هم قطعنامه پشت قطعنامه صادرکرده ولی اسرائیل میگه اینقدر قطعنامه صادرکن تا قطعنامه صادرکنت بسوزه.
مشکل فلسطینی ها اینه که حاکمان اسرائیل انگار قسم خوردن تا به بهانه های مختلف تا کل آن منطقه را تا فرات تسخیر نکرده اند صلح نکنند. بیچاره یاسرعرفات را کشتن چون دست از چریک بودن برداشته بود و هوس صلح در سر داشت. محمودعباس را هم محل سگ نمیگذارن. دومیلیون خانوار را در زندانی روباز و محدود جمع کردن و مدام پز میدن که اسرائیلی ها آنجا را ترک کردن خب لطف کردن که خودشان نخواستن در زندان و همراه با زندانیانشان زندگی کنن. سازمان ملل هم دیده خیلی آبرویش میره منت گذاشته صدقه سری پول آب و برق و مخابرات نوارغزه را تقبل کرده حالا طرفداران اسرائیل مدام سرکوفت میزنن که آب و برق غزه از طرف اسرائیل تامین میشه.و حالا دلش خواسته قطع کنه. خیر موظفه و پولش را گرفته و باید خسارت بده.

ش., 14.10.2023 - 07:02 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.