رفتن به محتوای اصلی

ارتش اسرائیل تا کجا می‌خواهد در غزه به شکل زمینی پیش برود؟
30.10.2023 - 19:09

بعد از حمله زمینی اسرائیل چه اتفاقی خواهد افتاد؟

فرانک گاردنر

خبرنگار بی‌بی‌سی در امور امنیتی

R

 

بر روی کاغذ رقابت نابرابری در غزه در جریان است؛ حماس در زمین خود می‌جنگد- بر روی زمین و در تونل‌هایی که به خوبی با آنها آشنایی دارند- اما اسرائیل به لحاظ قدرت آتش، نیروی انسانی، فن‌اوری و تدارکات برتری بسیار بالایی دارد.

اگرچه، این تضمینی نیست که «عملیات زمینی گسترده» ارتش اسرائیل در غزه در نهایت نتیجه مطلوب اسرائیل را که «حذف یک تهدید نظامیست»، به همراه داشته باشد.

در صورت طولانی شدن، ارتش اسرائیل باید بتواند توانایی‌های رزمی حماس را به طور قابل توجهی کاهش دهد؛ اگر نگوییم به طور کلی از بین ببرد.

بعد از آن چه خواهد شد؟ جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بازگشت اسرائیل به اشغال غزه را اشتباه خوانده بود؛ این در حالیست که بعضی اسرائیلی‌ها درباره جدایی کامل از غزه بعد از پایان جنگ صحبت می‌کنند.

در نبود فرآیندی مسالمت آمیز برای رسیدن به راه حل دو کشوری و یک کشور همجوار فلسطینی در آینده، تصور اینکه غزه را می‌توان به سادگی با انفجارهای قوی تحت کنترل درآورد، توهم است.

خشم تشدید می‌شود، تونل‌ها را می‌توان بازسازی کرد، سلاح‌ها را می‌توان قاچاق کرد و یک سازمان جدید و حتی بالقوه خشن‌تر می‌تواند جایگزین حماس شود.

هر کسی که اداره این سرزمین آشفته را بر عهده بگیرد، باید به مردم آن امید ایجاد کشور فلسطینی بدهد یا خطر تکرار چرخه خشونت را در عرض چند ماه یا چند سال آینده به جان بخرد.

عکاس در مسیر غزه می‌گوید: به عقب نگاه کردم و تانک‌های اسرائیلی را دیدم

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

سهراب

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

کیان میرزایی

درخاطرات تیمور لنگ آمده که تیمور نمیگذاشت سربازانش عادت به شهرنشینی و همنشینی با زنان داشته باشند و خودش هم هرگز کاخ نداشت و بیشتر در خیمه های مخصوص جنگ میزیست. چون معتقد بود سرباز مرفه خوب نمیجنگد.
فلسطینی ها در خاک زاییده میشوند و زندگی میکنند و هیچ آینده ای ندارند پس کوچکترین دلخوشی از زندگی حس نمیکنند پس سرباز واقعی هستند. ولی در مقابل اسراییلی ها بهترین امکانات را دارند و نمیخواهند کشته شوند. همینجا تکلیف جنگ روشن است. اگر نبود پشتیبانی وسیع بلوک غرب از حکومت اسراییل, یک روز هم نمیتوانست در برابر بچه های فلسطینی دوام بیاورد. در فیلمها و عکسها دیده اید که یک بچه فلسطینی با سنگ در دست بمقابل تانک اسراییلی میرود و سنگ میزند میداند که سنگ براو اثرنمیکند ولی میزند چون هیچ چیز برای از دست دادن ندارد جز جانش.
عاقبت این جنگ مشخص است یا باید اسراییل کل مردم اطراف خود را بکشد یا با دل بدست آوردن و سلوک ادامه دهد.

س., 31.10.2023 - 14:57 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.