هر کسی می خواهد کاری برای کوبانی بکند، اکنون وقتش است!

براستی این اپوزیسیون ایرانی در خارج از کشور، با این یال و کوپالش چرا منفعل نشسته و اقدامات معینی را در دستور کار قرار نمی دهد؟

چرا نمی خواهید برای دفاع از کوبانی همصدا شوید و اقدامات معین و موثری را در دستور کار قرار دهیم؟

من پیام صالح مسلم از رهبران کردستان سوریه را تکرار می کنم که : هر کسی می خواهد کاری برای کوبانی بکند، اکنون وقتش است! فردا دیر است!

جنگ در کوبانی بمرحله نبردهای تن به تن رسید. کوبانی در روبروی خود لشکر حکومت اسلامی را دارد و در پشت سر، لشگر دولت کردستیز ترک! توازن قوای نظامی از منظر تجهیزات جنگی بسود اشغالگران است. آنها از پشتوانه تسلیحاتی و نیروی جهادی برخوردار اند؛ اما کوبانی در میان گاز انبر دو نیروی فاشیستی قرار گرفته و با اتکاء به شرف و حیثیت انسانی اش، با کمترین، ساده ترین سلاح ها مقاومت بزرگ را سازمان داده است. در جنگ کلاسیک برتری نظامی با داعش بود ولی در جنگ تن به تن شهری، بنظر میرسد که کوبانی به گورستان تجاوزگران حکومت اسلامی تبدیل می شود.

حکومت اسلامی برآنست تا مرز خود با ترکیه را آزاد کند. بوی نفت، تضعیف جنبش کرد و امکان استفاده ترکیه از داعش برای اخاذی از غرب پارامترهائی هستند که اردوغان را قلقلک می دهند. رودربایستی با اروپا و ملاحظات برای پذیرش در اتحادیه اروپا از یکسو، بازار سودآور سوریه و عراق، همدلی مسلکی با حکومت اسلامی، انتقامجوئی از کرد و فزون طلبی در منطقه دولت ترکیه را به اتخاد سیاست های دوگانه کشانده است.

هم اکنون سیاست ساده لوحانه اربیل در ارتباط با ترکیه به چالش کشیده شده است. تلار لطیف عضو فراکسیون اتحادیه میهنی در پارلمان اقلیم کردستان گفت که سیاست های اربیل در روابط با دولت ترکیه شکست خوردەاست و رویدادهای اخیر کردستان عراق و حمله داعش، این شکست را به اثبات رساند.
وی در گفتگو با سایت رسمی حزب اتحادیه میهنی تصریح کرد که دولت ترکیه که بیشترین نفع را از نفت اقلیم کردستان برده است، هیچ موضعی در قبال حمله داعش به کُردهای عراق نداشت و در کنار این مسئله با بی تفاوتی رفتار کرد.
نماینده اتحادیه میهنی تاکید کرد که رویدادهای اخیر اثبات کننده شکست سیاست های اربیل در روابطش با دولت ترکیه بوده است.

فاجعه ای که در کوبانی جریان دارد؛ این پرسش را در برابر غرب قرار می دهد که مسئولیت شما در دفاع از حقوق بشر کجا تبلور عینی دارد؟ اگر در کوبانی نه شهروندان کرد، بلکه 50 نفر اروپائی یا امریکائی می بودند؛ برای نجات آنها پل هوائی نمی زدید و صدها چترباز برای نجات آنها در کوبانی پیاده نمی کردید؟

اگر کوبانی به اشغال حکومت اسلامی درآید؛ این نه نشانه سقوط کوبانی، بلکه بیانگر سقوط اخلاق، سیاست و انسانیت در اروپا، امریکا، مردمان خاورمیانه ... بویژه در میان ایرانیان است و ننگ ناپیگیری در دفاع از حقوق بشر بر پیشانی ها حک خواهد شد. 

آری؛ شاید اسلامگرایان مردم کوبائی را به گروگان گیرند؛ همانطور که 36 سال است اسلامگرایان شیعه ملت ایران را به گروگان گرفته اند. ملت ها سرکوب می شوند، به گروگان گرفته می شوند و دیر یا زود بپا میخیزند و رها می شوند؛ اما مدافعان حکومت اسلامی (از هر نوع آن) و متحدین شرمگین شان هرگز از زیر بار ننگ همکاری، سکوت و بی تفاوتی رها نخواهند شد!

چه باید کرد؟

براستی این اپوزیسیون ایرانی در خارج از کشور، با این یال و کوپالش چرا منفعل نشسته و اقدامات معینی را در دستور کار قرار نمی دهد؟

چرا نمی خواهید برای دفاع از کوبانی همصدا شوید و اقدامات معین و موثری را در دستور کار قرار دهیم؟

من پیام صالح مسلم از رهبران کردستان سوریه را تکرار می کنم که : هر کسی می خواهد کاری برای کوبانی بکند، اکنون وقتش است! فردا دیر است!

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی! بشر دوستی کار خوبی است، اما با شعار جور در نمی آید. اگر واقعا اکراد را دوست داری، چرا سلاح بردوش نمیگیری و دوشا دوش برادران کرد نمی جنگی و سهم آنان را از ایران جدا نمی کنی تا گفته هایت درعمل ثابت بشود؟ اکنون با چراغ سبز آمریکا داعش از کوبانی کنار کشیده، بطرف بغداد رو نهاده است. شما که خود را بشر دوست و مدافع دمکراسی میدانی، آیا فقط از گروه خاصی حمایت میکنی؟ و یا بقیه خلقها را نیز دوست داری؟ سئوالی که برای همه در جنگ داخلی سوریه مطرح شد این بود؛ که در جنگ کوبانی، کجا بودند مردان سبیل کلفت بارزانی! و گروهای مسلح اکراد، که زن و بچه کوبانی را به امان خدا رها کرده بودند؟ و مجبور شدند به ترکیه پناه ببرند؟ البته لازم بگفتن است که این کار برایشان حسن دیگری نیز دارد، پس از مدتی که خود را سر و سامان دادند، میگویند، آنجا نیز کردستان است. و مردم ترکیه باید ترکیه را تخلیه بکنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوبارکامنت های من نمایش داده نشد وسانسورشد.
اگرمسئولین سایت دلیل قانع کننده ای دارند بیان بفرمایند واگرنه با واین وضعیت سانسورشدید درسایت بهتراست خدا حافظی کنم وسایت را ترک کوم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ترکيه 187 هزار نفر از کوباني مهاجر پذيرفته است. يعني برابر تعدادي که کل اروپا در طي سه سال و نيم از سوريه پناهنده پذيرفته است. حزب کردي حاضر در پارلمان ترکيه، به تقاضاي مداخله نظامي ترکيه رأي منفي دادند و حالا ترکيه را به مداخله نظامي دعوت ميکنند. "دعوت" که چه عرض کنم. نجات 187 هزار شهروند غيرنظامي کوباني را ترکيه بر عهده گرفت، لطفا اينهايي که در تهران زير حمايت دولتي و در رسانه هاي فارسي بر عليه ترکيه جوسازي ميکنند، نجات جنگجوياني را که در همکاري با رژيم اسد زمينه ساز رشد داعش شدند، تقبل کنند. فراموش نکنيد که اين جنگجويان قبلا بر عليه ترکيه اعلام جنگ کرده اند. کساني که در برابر 300 هزار قرباني رژيم اسد سکت کرده اند و امروز با اجازه رژيم در تهران بر عليه ترکيه تظاهرات ميکنند، طوري وانمود ميکنند که اين جنايات ديروز شروع شده است. بايد هم اينکار را بکنند چون در غير اينصورت از آنها سوآل خواهد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی! جنابعالی چرا کاسه داغتر از آش شده اید؟ اگر خیلی بشر دوست هستی، اگر خیلی پ.ک.ک. را دوست داری، برو به جمعشان به پیوند! چرا از دور شعار میدهی؟ اگر مرد عملی، بفرما این گوی و این میدان. کردها در قرعت العین منتظرت هستند. همین آقای آپو که بیش از چهل هزار ترک را به قتل رسانده است، و بخون مردم ترکیه تشنه است، و بعنوان بازیچه و ملیجک غرب، دشمن شماره یک دولت ترکیه و ملت ترک است، انتظار داری که جوانان ترک بخاطر یک تروریست، در مقابل داعش قرار بگیرند؟ و برای آپو کردستان بزرگ بسازند؟ عجب حرف منطقی میفرمائید؟ مردم کوبانی مدتهاست که شهر را ترک کرده و بیش از صد و پنجاه هزار نفر به ترکیه پناه برده اند. و ترکیه نیز مرز های خود را به روی آنها بازگذاشته است. اگر غیر این بود تابحال بدست داعش از بین رفته بودند. حالا شما مثل آپو چیزی هم طلبکار هستید؟ که چرا سربازان ترک خود را برای مقاصد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کیانوش عزیز رها کردن خانه و کاشانه آن هم به این نحو کار ساده‌ای نیست ! از طرفی کشتار ایزدی‌ها ثابت کرد که بدون مقاومت . وحشیهای داعش بدون کمترین تلفاتی به نسل کشی‌ و جنایت و غارت دست میزنند. تنها خاصیت این مقاومت برانگیختن روحیه ضدّ داعش در سراسر جهان است. این مقاومت را نمیتوان با شیوه سیاسی کسبکارانه بررسی کرد ! شورش بردگان به رهبری اسپارتاکوس و مقاومت زندانیان سیاسی در مقابل حکومت اسلامی هم شاید پیروزی زود رسی‌ نداشته باشد . ولی بعد‌ها اثر خودش را دارد. اگر مقاومت نباشد در مدت کوتاهی در اروپا باید با خلیفه اسلامی بیعت کنم !
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب صمد اردبیل نوشته زیر از اشیگل است ، پاسخی بهتر از این نوشته ندارم که به جنابعالی بدم :«سقوط احتمالی کوبانی یک لکه ننگ سیاسی نه تنها برای ترکیه بلکه برای آمریکا و اتحادیه اروپا خواهد بود. مردمی که در آن شهر رنج می کشند و در برابر داعش مقاومت می کنند حتی از دریافت کمک های غیرنظامی نیز محروم شده و در کمال ناامیدی علیه نیروهای داعش می تازند.»

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا کیانوش از شما بعید است که این جور فکر میکنید.
شما میدانید ترکیه کشور مستقل و عضو ناتو هست. همین طور که نمی شود به یک کشور دیگر حمله کرد. سوریه و ایران نیز از خدا میخواند پای ترکیه هم به یک جنگ تمام عیار کشیده شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینکه شما و امثال شما آنتی ترک و ترکیه هستید بر همه کس عیان است.
آیا یک لحظه فکر نمیکند چرا غرب با 150 هزار سرباز به عراق حمله کرد ولی حاضر نیست یک نفر سرباز بفرستد که که با داعیش بجنگد؟
همه شما می خواهید ترکیه وارد جنگ تحمیلی شود آن هم به خاطر کردهایی که دشمنه درجه یک ترکیه هستند.
آن روزی که پ پ ک در سوریه به کمک همین داعیش یک شبه بدون در کردن یک گلوله صاحب "دولت کوردی" شد چرا از کسی مشورت نمی خواست. کردهایی ترکیه شهروند ترکیه هستند آنها نمی‌توانند همینطور اسلحه گرفته وارد جنگ شوند.
"قربون برم خدا را ، یک بام و دو هوا را" شما که این قدر دلسوز هستید چرا وقتی ارامنه با کمک ایران و روسیه قارا باغ آذربایجان را اشغال کرد و همه را از زن و کودک گرفته تا سالمندان از دم تیغ گذراندند صدای شما در نیامد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا جلال! شما که جنگ داخلی را در ترکیه تبلیغ میکنی اگر اکراد و غرب توان آنرا داشتند، اکنون ترکیه را به صد پارچه لت و پار کرده بودند. شما که شخصا نفرت خود را نسبت به مردم ترک آشکار میکنی، اگر خیال میکنی که با زور میتوانی به مردم ترک امر و نهی بکنی و در خدمت ستون پنجم قرار بگیری، بعید است که از دمکراسی صحبت میکنی! شما که بیرون گود ایستاده ای و فرمان جنگ و نفرت صادر میکنی، چرا نمی روی و کوبانی را آزاد نمیکنی، از یکهفته پیش مردم کوبانی به ترکیه پناه برده اند، و در کوبانی و یا قرعت العین! اکراد در مقابل اعراب قرار دارند. شما نیز بفرما آنجا و شجاعت ات را نشان بده! تا مردم بهت احسن بگویند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
رهبران داعش هرماه با مقامات ترکیه ملاقات دارند،خرید نفت داعش ازسوی حکومت فاشیست ترکیه بزرگترین کمک به این گروه آدم خواراست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اينجاست كه مي گويند دعوا سر لحاف ملا است ،در حالي كه روي نقشه سياه داعش كردستان دراز و خراسان عريض و طويل نمايان است و اثري از تركيه نيست جز قسمت كوچكي به اسم اناتولي حالا سعي بر اين است تمام درد و كشتار فلاكت ها داعشي از چشم تركيه ديده شود و حضرات الان بر خلاف معمول كه از دخالت شكوايه دارند اينبار از عدم دخالت تركيه فغان سر داده اند به هر حال راضي كردن اين حضرات از آرام و راضي كردن هزار بچه شيرخوار و نغ نغو لجباز سختر است و براي اردوغان و دولتش آرزوي موفقيت در اين راه سخت و دشوار را دارم
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا باید رزمندگان کوبانی ، کشته شوند ؟وقتی نتیجه جنگ نا برابر از پیش روشن است . ارتش ترکیه صد ها تانک را در مرز های خود با کوبانی به حالت آمده باش در آورده است ؛ البته نه برای کمک به کوبانی ، بلکه می خواهد شاهد مرگ تدریجی پیشمرگ های کرد کوبانی شود. موضوع روشن است . دولت ترکیه نمی خواهد که کرد ها در نتیجه حمله داعش در سوریه و عراق تقویت شوند و در آینده ؛منطقه خود مختار کردستان سوریه تشکیل شود .چرا که فردا کرد های ترکیه هم چنین حق و حقوقی را طلب خواهند کرد. بنابراین استراتژی ترکیه با استراتزی غرب ، اسرائیل و ایران که تقویت کرد ها در منطقه است را در دستور کار قرار داده است، در تقابل قرار گرفته است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای خسرو وقتی‌ شما در جنگ هستید باید تقویت روحیه کنید. سقوط کوبانی دلیلش وجود نظامیان کار کشته عراقی و سلاح‌های پیشرفته است. در ضمن کار همین‌جا هم این مقاومت با دست تقریبا خالی‌ روی جانیان داعش را کم کرده و خیلی‌ از این وحشیها را به درک واصل کرده. پشتیبانی از کوبانی تایید جمهوری کهریزک نشان نیست . درود بر زان قهرمان کرد که با عمل انتحاری گله‌ای از این ادمکشان را لات و پار کرد . بی‌ تفاوتی حتی در کلام در مقابل داعش نشان ترقی خواهی نیست. خاک بر سر حکومت ترکیه ، و ائتلاف نفت و دلار !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما نژاد پرست هستید اگر نبودید وقتی آمرلی در شرایط یکسانی قرار داشت خاموش نشسته بودید. در ثانی چرا تشریف نمی برید در کنار گریلاهای کردتان بجنگید ؟ جرایش را میدانم جون شما مثل همان .... هایتان ضعیف کش هستید و در مقابل قوی فقط داد و بیداد می کنید و فرار. در ضمن آنجا اسمش مرشد پینار است نه کوبانی . عرب ها اسمش را عین العرب می گویند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فرماهدهی کوبانی که بشارت انهدام داعش را در همین ایران گلوبال داد. http://iranglobal.info/node/39249
حالا هم هرکسی که چشم بر جنایاتی که در ایران صورت می گیرد می بندد و به کوبان یا عین العرب گیر میدهد اختیار دارد به کمک آنها بشتابد.
جناب اقبالی اپوزیسیون ایرانی بسیار هوشمندانه عمل می کند شما آدرس های اشتباهی را می دهید.
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سپاه اسلام (داعش) پرورش یافته و سیاست پان ترکیسم و پان عربیسم بود و هست، مأموریّت اصلی داعش در هم شکستن جنبش دمکراتیک ملّت ایرانی تبار کُرد در آسیای کوچک ( ترکیه امروز) و در سوریه و در عراق در منطقه است، چندین سال هست که فاجعهء امروز در ناحیّه را پیش بینی کردم، همکاری اشتباه مسعود بارزانی با ترکیه را بر روی کاغذ آوردم، و گفتم که ملّت کُرد در هر زمان فقط یک دیوار گوشتی بین پان تُرک و پان عرب هست، و یادآوری کردم که سرنوشت ملّت ایرانی تبار کُرد و همهء ایرانیان در خاورمیانه و جهان یکی و پیوندی ناگسستنی دارد...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بازهم دقلکاری جدید دولت ترک که درهیچ زمانی قابل اعتماد نبودند. بان نشان دادن برگهای سبز دلار هر ترکی را میشود برقص درآورد. دوستان اینها همه تجربهایی هستند که ما ایرانیان نباید آن را فرامش کنیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبال، در کوبانی، دو نیروی تروریستی برای کردستان بزرگ تشریف دارند. شما نیز بفرمائید، به کمکشان بشتابید. راهتان باز باشد. شربت شهادت ارزانی ات باد!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اولاً اون شهر بر روي نقشه سوريه بعثي دوست و هم پيمان ايران پارسي عين العرب است نه كوباني دوماً اكثريت مردم كرد انجا به تركيه ناخوشايند شما پناه برده اند سوماً دولت ايراني پارسي از دخالت تركيه ناخرسند است به بهانه بدتر شدن اوضاع چهارماً ايا خون كردها از خون عربها و تركمنهاي كشته شده رنگين تر است. و در آخر مگر شما به اين درگيري و كشتار اخلاقي انساني و بي طرفانه نگاه ميكني( همش ميگي كرد كوباني... ترك تركيه فلان...) كه انتظار داري غرب و اروپا انساني اخلاقي برخورد كنند